Nauka na jedno kliknięcie
mwpr.pl
mwpr.pl
15-950 Białystok
wojciech.wiecko|gmail.com| |wojciech.wiecko|gmail.com
668731534
mwpr.pl
Działa już Polska Platforma Medyczna (ppm.edu.pl). To unikalne miejsce w internecie, które skupia w sobie cały dorobek naukowy tworzących je ośrodków naukowych (siedem uniwersytetów medycznych: we Wrocławiu, Białymstoku, Lublinie, Warszawie, Katowicach, Szczecinie i Gdańsku oraz Instytut Medycyny Pracy w Łodzi).
W Polskiej Platformie Medycznej znajdują się m.in. pełne teksty artykułów naukowych, rozdziały książek, monografie, doktoraty, informacje o patentach czy nawet dane badawcze. W chwili obecnej dostępne są już dane o przeszło 220 tys. publikacji, czy 10 tys. doktoratów.
Dodatkowo można tam odnaleźć – przy wsparciu sztucznej inteligencji - bazę ekspertów (prawie 6 tys. nazwisk) z zakresu szeroko pojętej medycyny, farmacji, nauk o zdrowiu i stomatologii. Wszystko bezpłatnie, w otwartym dostępie i dosłownie na jedno kliknięcie.
- Do tej pory w taki sposób nikt nie prezentował nauki i osiągnięć naukowych. Duży nacisk położyliśmy na łatwość wyszukiwania danych, ale też na przejrzysty sposób ich prezentacji. Zależy nam na tym, by Platforma stała się miejscem do wyszukiwania najnowszych i wiarygodnych informacji, ale też narzędziem sprzyjającym wzrostowi innowacyjności – tłumaczy Danuta Dąbrowska-Charytoniuk, dyrektor Biblioteki UMB i jedna z pomysłodawczyń powstania Platformy.
Bardzo praktycznym modułem PPM są profile naukowców. Zawierają one informacje o ich publikacjach, osiągnieciach (nagrody, wyróżnienia), ale też o udziale w projektach naukowych, promotorstwach czy zdobytych patentach. Naukowiec może na bieżąco przeglądać efekty swojej pracy, czyli np. wskaźniki Impact Factor, punktację MNiSW, h-index, czy cytowania. Dzięki temu przygotowując np. wniosek grantowy, wszystkie dane ma na wyciągnięcie ręki. Z drugiej strony profil zawiera niezbędne dane potrzebne do raportowania przebiegu działalności naukowej, m.in. raporty udziałów jednostkowych (sloty), dane do różnych (np. do ORCID).
Teksty naukowe publikowane są w standardzie WCAG (są dostosowane dla potrzeb osób słabowidzących) oraz spełniają zasady otwartości nauki na unikalnym poziomie 5 gwiazdek (publikowane dane są powiązane z innymi, tak by zapewnić kontekst informacji). A co ważne dla samych uczelni wyższych - założenia PPM realizują ustawowy obowiązek o otwartym dostępnie do nauki.
- Obecnie portal jest stale uzupełniany nowymi danymi, tak więc z każdą chwilą staje się co raz bogatszy w treści –tłumaczy dyrektor Dąbrowska-Charytoniuk.
Linki do prezentacji multimedialnych PPM
https://www.youtube.com/watch?v=s8yMHoj1Bsc
https://youtu.be/pmWMwTSCcT0
Lista partnerów realizujących projekt, wraz z adresami www lokalnych stron PPM:
- Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu – ppm.umed.wroc.pl
- Uniwersytet Medyczny w Białymstoku – ppm.umb.edu.pl
- Gdański Uniwersytet Medyczny – ppm.gumed.edu.pl
- Śląski Uniwersytet Medyczny – ppm.sum.edu.pl
- Uniwersytet Medyczny w Lublinie – ppm.umlub.pl
- Pomorski Uniwersytet Medyczny- ppm.pum.edu.pl
- Warszawski Uniwersytet Medyczny – ppm.wum.edu.pl
- Instytut Medycyny Pracy w Łodzi – ppm.imp.lodz.pl
PPM to wynik projektu „Polska Platforma Medyczna: portal zarządzania wiedzą i potencjałem badawczym” realizowanego w oparciu o umowę nr POPC.02.03.01-00-0008/17-00 Program Operacyjny Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa nr 2 „E-administracja i otwarty rząd”, Działanie 2.3 „Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego”, Poddziałanie nr 2.3.1 „Cyfrowe udostępnienie informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki”. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jest to projekt partnerski, realizowany przez siedem uniwersytetów medycznych: Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (lider projektu), Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Gdański Uniwersytet Medyczny, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Instytut Medycyny Pracy im. prof. Jerzego Nofera w Łodzi.

Pre-NeurIPS 2024: jak młodzi Polacy prowadzą badania nad AI
Test Myers-Briggs a nauka języków obcych! Rób to, do czego jesteś stworzony!

Tofi MET – innowacyjne wsparcie dla hodowców krów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Nowa wersja programu Czyste Powietrze zwiększa wymagania wobec wykonawców instalacji. Nie wszystkie firmy są w stanie im sprostać
Aktualizacja programu Czyste Powietrze, która wystartowała 31 marca br., przyniosła m.in. uszczelnienie zasad finansowania oraz zwiększenie monitoringu wykonawców. – Obecna edycja programu jest najbardziej wymagająca ze wszystkich, jakie do tej pory realizowaliśmy – mówi Paweł Bednarek, prezes zarządu Columbus ONE. Wiele firm nie było w stanie się odpowiednio przygotować do zmian i teraz wstrzymały pozyskiwanie nowych klientów. Grupa Columbus ma ambicję, by konsolidować ten bardzo rozdrobniony rynek.
Handel
Na platformach sprzedażowych mogą się znajdować szkodliwe produkty. Dotyczy to całego rynku online

Badanie odzieży i bielizny zakupionych na dwóch azjatyckich platformach wykazało obecność w części z nich niebezpiecznych związków w niepokojących stężeniach – wynika z Raportu Federacji Konsumentów. Podobne produkty mogą się jednak również znajdować na polskich czy międzynarodowych platformach.
Transport
Cyfryzacja kolei będzie przyspieszać. To jeden z głównych obszarów inwestycji w branży

W ciągu dwóch najbliższych lat wartość światowego rynku cyfrowych rozwiązań dla kolei przekroczy wartość 100 mld dol. W Polsce priorytetowe do zrealizowania zadania dotyczą wdrażania europejskiego systemu zarządzania ruchem kolejowym, koniecznego dla wzrostu bezpieczeństwa na kolei. Inwestycje w cyfryzację to jeden z głównych obszarów inwestycji w tę gałąź transportu, mocno wspierany przez środki unijne.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.