Na przedmieściach, w towarzystwie przyrody
Nowy Gruszczyn to najnowszy projekt mieszkaniowy dewelopera Sky Investments. W Gruszczynie, przy ulicy Katarzyńskiej powstaje I etap osiedla, czyli 7 domów w zabudowie bliźniaczej. To jednocześnie 14 lokali mieszkalnych. Deweloper proponuje domy o powierzchni 141,00 i 135,06 mkw. Taki metraż gwarantuje dużą przestrzeń z klasycznym podziałem na strefę dzienną i nocną. Na parterze znajduje się przestronny salon, kuchnia ze spiżarnią, łazienka oraz pomieszczenie gospodarcze. Na piętrze dostępne są 3 sypialnie, łazienka oraz 2 garderoby. Do każdego z lokali przynależy również ogród oraz 2 miejsca postojowe od frontu. W pierwszych etapach inwestycji ogrody mają ekspozycje zachodnią, czyli z optymalną ilością światła. Zakończenie I etapu planowane jest już na II kwartał 2023 roku, a w sprzedaży zostały 3 ostatnie domy. Co istotne, przed realizacją tego etapu, zakończy się również przebudowa ulicy Katarzyńskiej, a tym samym mieszkańcy osiedla zyskają komfortowy dojazd.
Niezaprzeczalnym atutem inwestycji jest jej lokalizacja. Gruszczyn mieści się na terenie gminy Swarzędz, około 8 km od Poznania. Położenie osiedla gwarantuje poczucie prywatności, spokój, ciszę i bliższy kontakt z naturą. Tuż obok osiedla, około 300 m znajduje się urokliwa Dolina Cybiny. Tereny te są w części obszarem Natura 2000, czyli objęte programem, którego celem jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważane są za cenne i zagrożone w skali całej Europy. To podnosi walory okolicy i daje gwarancję sąsiedztwa unikatowej przyrody. Nie brakuje też tras rowerowych i ścieżek biegowych. Nieopodal inwestycji znajduje się Jezioro Swarzędzkie, a nieco dalej rozpoczynają się tereny Puszczy Zielonka. Droga do stolicy Wielkopolski zajmuje autem kilkanaście minut. Sprawnie można dotrzeć również do autostrady A2, czy trasy S5. Funkcjonuje również komunikacja miejska, a w pobliskiej Kobylnicy znajduje się stacja PKP linii kolejowej Poznań-Gniezno. W roku 2022 rozpoczęto tu budowę bezkolizyjnego przejazdu pod torami, co zwiększy bezpieczeństwo oraz zapewni sprawniejszą komunikację samochodową w tej części aglomeracji. Z kolei położony około 3 km od Gruszczyna Swarzędz to szkoły, przedszkola, apteki, markety, lokale usługowe, czy restauracje.
Jaki kamień naturalny wybrać na podłogę? Porady i inspiracje
Nowa Murowana z miesiącem korzyści
Bajkowy Dopiewiec przed konkurencją
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie
Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem działalności firm produkcyjnych w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BASF Polska. Pomimo wysokiego poziomu takich deklaracji jedynie 10 proc. przedsiębiorstw ma już wdrożoną strategię w tym obszarze. Wiele podmiotów, zwłaszcza mniejszych, nie widzi korzyści z tym związanych. Aby wspierać firmy w transformacji ku zrównoważonemu rozwojowi, BASF Polska prowadzi program „Razem dla Planety”, który promuje i nagradza ekologiczne rozwiązania oraz zachęca do dzielenia się doświadczeniami w tym obszarze.
Ochrona środowiska
Fundusze Norweskie wspierają innowacje w polskich firmach. Ponad 200 projektów otrzymało granty o wartości 92 mln euro
Ponad 200 projektów dofinansowanych kwotą 92 mln euro – taki jest bilans wsparcia z programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021. Mikro-, małe i średnie firmy mogły za pośrednictwem PARP otrzymać granty na realizację innowacyjnych projektów związanych z ochroną środowiska, jakością wód oraz poprawiających jakość życia. – Firmy, które skorzystały z Funduszy Norweskich, odnotowały korzyści biznesowe, efekty środowiskowe, ale też pozabiznesowe, społeczne – ocenia Maja Wasilewska z PARP.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja nie zastąpi pisarzy. Nie tworzy literatury, tylko książki dla zabicia czasu
Kwestia wykorzystania dzieł pisarzy do trenowania algorytmów sztucznej inteligencji budzi coraz większe kontrowersje. Część autorów kategorycznie zabrania takiego używania swoich prac, inni godzą się na to w zamian za proponowane przez niektóre wydawnictwa honoraria. Literaci są jednak zgodni co do tego, że teksty pisane przez SI nigdy nie wejdą do kanonu literatury pięknej. Technologia nie stworzy bowiem nowej wartości artystycznej, lecz powieli już istniejące schematy.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.