Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru kamery do ochrony domu?
Grupa FLPR
ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska|flpr.pl| |kinga.kupniewska|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl
Rynek nieruchomości jest bardzo różnorodny. Dostępne są m.in. mieszkania, domy jednorodzinne, bliźniaki czy szeregówki. Łączy je to, że warto zainwestować w odpowiedni monitoring, aby czuć się bezpiecznie. Jakie czynniki są najważniejsze przy wyborze odpowiednich kamer?
Obecnie możemy przebierać wśród inteligentnych kamer, które na pierwszy rzut oka niewiele się od siebie różnią. Decydując się na zakup sprzętu, który ma posłużyć na długie lata, trzeba odpowiedzieć sobie najpierw na pytanie, na jakich funkcjach najbardziej nam zależy, a potem szczegółowo przyjrzeć się parametrom urządzenia.
Obszar chroniony
Ważnym czynnikiem, którym należy się kierować przy wyborze kamery jest miejsce, które chcemy nią objąć. Jeśli chcemy monitorować dom od środka, bardzo dobrym rozwiązaniem jest urządzenie, które obejmie całe pomieszczenie dzięki funkcji obrotu. Dobrym przykładem takiej kamery jest model C6W od marki Ezviz. Oferuje ona dodatkowo funkcję detekcji i śledzenia sylwetki człowieka, dzięki czemu nikt nie przejdzie obok niezauważony. Na rynku dostępne są również inteligentne wizjery, które pozwalają na całodobowy monitoring klatki schodowej czy po prostu wejścia do domu. Można także zapewnić dodatkową ochronę przy samochodzie w garażu. Zamontowana tam kamera będzie przesyłać obraz na smartfona przez aplikację.
Rozmowa w każdej chwili
Wiele może się wydarzyć w domu pod naszą nieobecność, szczególnie kiedy czekają tam dzieci czy zwierzaki. Dzięki dostępnym na rynku rozwiązaniom smart-home możemy nie tylko obserwować mieszkanie na żywo w aplikacji w telefonie, ale także połączyć się z domownikami przez rozmowę wideo. Dzięki temu możemy trzymać rękę na pulsie i kontrolować sytuację w domu.
W nocy także bezpiecznie
Monitoring zewnętrzny ma wyjątkowo ważne, ale też trudne zadanie w ochronie domu. To dzięki niemu możemy obserwować np. podejrzane zachowania przechodniów. Nagrywanie w ciągu dnia nie jest tak dużym wyzwaniem jak rejestrowanie obrazu w nocy. Na szczęście na rynku znajdziemy wiele urządzeń oferujących genialną jakość wideo w ciemności. Obecne technologie pozwalają na nagrywanie wideo w nocy w kolorze. Firmy oferują kilka zmiennych trybów nagrywania, które poprzez odpowiednią edycję obrazu, wyłapią najdrobniejsze szczegóły, takie jak ludzkie twarze czy rejestracje przejeżdżających samochodów. Tryby te można rozróżnić pod względem zasięgu widoczności, koloru czy automatycznej zmiany nagrywania. Ciekawe porównanie można przeprowadzić na podstawie modeli LC3, C3X i C8C marki Ezviz. Pierwsza z nich oferuje widoczność w nocy na 10 m, a w połączeniu z lampą ledową automatycznie zmienia obraz na kolorowy. Z kolei C3X nagrywa w zasięgu 30 metrów, a tryb nocny włącza się w zależności od ilości światła, które dociera do obiektywu. Model C8C ma wbudowane aż 3 różne sposoby nocnego nagrywania: kolorowy, monochromatyczny i inteligentny, który nagrywa w kolorze tylko w momencie detekcji osoby. Jak widać wybór jest bardzo szeroki, więc zaspokoi wszystkie oczekiwania.
Zapisywanie danych
Warto zwrócić uwagę również na sposób zapisu rejestrowanych obrazów. Poszczególne urządzenia oferują różne opcje pobierania nagrań, np. zapis na karcie microSD albo przesyłanie na chmurę przez Wi-Fi. Chmura jest zawsze odpowiednio zabezpieczona przed dostaniem się niepożądanych osób, z kolei karta microSD sprawdza się dla użytkowników, którzy wolą mieć nagrania zapisane w formie fizycznej.
Kompresja wideo
Kolejna ważna funkcja to odpowiednia kompresja wideo. Warto zdecydować się na kamerę, która zapewnia technologię kompresji H.265, która pozwala uzyskać obraz w dużo lepszej jakości niż przy H.264, poprzez niską przepustowość, ale także małą potrzebną ilość miejsca na dysku lub karcie. Dzięki temu zarejestrujemy dłuższy fragment wideo o mniejszej wielkości pliku.
Ilość klatek na sekundę
Jakość wideo jest również bardzo ważna. Jednym z czynników, który za nią odpowiada jest tzw. poklatkowość, czyli ilość nagrywanych klatek na sekundę. Przyjmuje się, że kamera średniej jakości rejestruje obraz w 22 kl./s. Jednak naprawdę płynne wideo będzie nagrywane w 25 lub więcej klatkach.
Wybór odpowiedniej kamery to poważne zadanie. Na szczęście obecny rynek urządzeń smart-home oferuje rozwiązania w każdym budżecie i dla szeregu różnych wymagań. Przedstawiliśmy niektóre z właściwości urządzeń, na które warto zwrócić uwagę, aby wybrać model najbardziej odpowiadający naszym oczekiwaniom. Dzięki dobrej analizie produktu, misja na pewno zakończy się sukcesem.
Nowy system wykrywania i sygnalizacji pożaru w Data Centre w Warszawie
Chatbot AI w kuchni – rewolucyjne narzędzie od Maspex na Uwielbiam.pl
5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.