Komunikaty PR

Mostki termiczne – pułapka dla termoizolacji

2023-03-16  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Best Brands PR
Best Brands PR

Słomińskiego
00-195 Warszawa
bestbrandspr|bestbrandspr.pl| |bestbrandspr|bestbrandspr.pl
0-22 251 66 86
www.bestbrandspr.pl

Jeśli chcesz sobie wyobrazić, jak działa termoizolacja, pomyśl o termosie, który utrzymuje temperaturę wewnątrz. Żeby to było możliwe, termos musi być szczelny. Izolacja termiczna - też, ale w tym przypadku logika skłania do pytań: przecież dom ma choćby okna czy drzwi, izolacja musi zatem być “przerwana”. Jak zatem zachować tę szczelność?

- Szczelność izolacji cieplnej trzeba definiować tak: musi uniemożliwiać „ucieczkę” ciepła z domu w sposób maksymalny, jaki jest możliwy do osiągnięcia w konkretnych warunkach - wskazuje Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin, która produkuje styropian - najpopularniejszy materiał ociepleniowy.

Maksymalny sugeruje, że nie jest to poziom całkowity. Tak faktycznie jest i trzeba mieć tego świadomość. Miejsca, przez które ciepło może się przedostawać na zewnątrz, to tzw. mostki termiczne. Nie da się ich całkowicie wyeliminować, ale można znacząco je ograniczyć - a to oznacza, że trzeba rozumieć, gdzie mogą powstać i jak można temu zapobiec.

Przerwa przerwie nierówna

Mostek termiczny to inaczej także przerwa w izolacji. Wystarczy, że np. ściana jest przewiercona z jakiegoś powodu. Może to być miejsce na śrubę czy odpływ rury. I już powstaje “okazja” do ucieczki ciepła. Tego rodzaju mostki termiczne nie są dużym problem - na szczelność domu patrzy się całościowo, więc przy prawidłowym wykonaniu termoizolacji i wykorzystaniu odpowiednich materiałów dom będzie spełniał i oczekiwania mieszkańców (zarówno pod kątem komfortu mieszkania, jak i oszczędności w rachunkach), jak i normy budowlane.

Ale tu dochodzimy do drugiego rodzaju mostków termicznych. Tych, które mogą mieć poważniejsze skutki. Po pierwsze - nawet najbardziej geometryczna bryła domu wymaga dopasowania izolacji, a więc przycięcia jej i łączenia. Te potencjalnie ryzykowne miejsca w domu to np.:

  • wycięcia na okna i drzwi
  • połączenia stropu i dachu ze ścianami zewnętrznymi
  • połączenia balkonów czy tarasów ze ścianami
  • połączenia ścian, piwnic itd.

Po drugie - izolację termiczną układa się z płyt, więc i tu powinna włączyć się ostrożność przy ich łączeniu. Eliminacja mostku termicznego zależy zatem od dwóch czynników. Od prawidłowego wykonania termoizolacji oraz od prawidłowego doboru materiału ociepleniowego.

- Weźmy przykład piwnicy. To miejsce, blisko gruntu, gdzie jest wilgotno i zimno. Nieszczelna izolacja to zatem nie tylko niepotrzebna utrata ciepła, ale i ryzyko przedostania się wilgoci, która może uszkodzić budynek, nie mówiąc już o szkodliwym wpływie na zdrowie domowników. Musimy zatem wybrać materiał, który został zaprojektowany specjalnie do ocieplania piwnic czy fundamentów. W naszym przypadku są to takie styropiany jak Fundamin czy Hydromin, które mają nie tylko bardzo dobre parametry izolacyjne, ale i są dodatkowo bardziej odporne na działania wody i wilgoci. Kiedy mamy dobry materiał, trzeba go ułożyć bez błędów - wskazuje Dariusz Pruszkowski.

Powszechne błędy

Na czym może polegać wadliwe wykonania termoizolacji? Dla przykładu trzy najbardziej powszechne błędy.

Pierwszy to narażenie płyt styropianowych na utratę części swoich właściwości np. poprzez wystawienie ich na niekorzystne warunki atmosferyczne. Prace ociepleniowe powinny się odbywać w określonych temperaturach - nie powinno być zimniej niż 5 stopni Celsjusza, ani cieplej niż 25 stopni. A płyty nie powinny być wystawione na bezpośrednie działanie słońca. Trzeba je przewozić i przechowywać w fabrycznych, nieuszkodzonych opakowaniach. Warstwa ocieplenia powinna też być od razu przykryta warstwą wykończeniowa.

Drugi błąd to niewłaściwe dobranie materiałów takich, jak np. zaprawa klejowa, które powinny współpracować ze styropianem. Szukanie np. tańszej zaprawy klejowej może okazać się fałszywą oszczędnością. Lepiej myśleć o termoizolacji jako o systemie i kierować się zaleceniami producenta.

Trzeci rodzaj błędów związany jest z wykonaniem izolacji. Płyty mogą być niestarannie ułożone, źle zespole z podłożem, mogą pojawić się szpary itd. Bardzo istotne jest układania płyt na tzw. mijankę - chodzi o to, by krawędzie płyt nie tworzyły długich linii. Trzeba także pilnować, by płyty „mijały się” z krawędziami okien i drzwi. - Te wszystkie zasady nie powinny nas jednak przestraszyć. Trzeba je znać, ale jednocześnie mieć świadomość, że naprawdę uniknięcie błędów jest proste, w zasięgu ręki - podsumowuje Dariusz Pruszkowski.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Segregacja odpadów w domu - jak? Biuro prasowe
2023-03-14 | 01:00

Segregacja odpadów w domu - jak?

Aby segregacja odpadów miała sens, trzeba ją odpowiednio przeprowadzić. Jak robić to dobrze? Śmieci dzielimy na frakcje w zależności od materiału, z jakiego są wykonane. Oddzielnie
Dom Prysznic GROHE Everstream z funkcją recyklingu wody trafi na rynek w 2024 roku
2023-03-13 | 16:00

Prysznic GROHE Everstream z funkcją recyklingu wody trafi na rynek w 2024 roku

Ważnym punktem drugiego dnia konferencji GROHE X Summit była prezentacja prysznica z funkcją recyklingu wody GROHE Everstream Marka GROHE chce, aby każdy prysznic podtynkowy marki
Dom Zróżnicowana oferta Scandic Park
2023-03-13 | 09:00

Zróżnicowana oferta Scandic Park

Scandic Park to już kilkanaście lat na rynku. W aktualnej ofercie posiada zarówno domy w zabudowie bliźniaczej, jak i mieszkania w budynku wielorodzinnym. Projekty wyróżniają

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Transport

Przed polskimi dostawcami części motoryzacyjnych trudny zwrot w kierunku zeroemisyjności. Dostępność i koszt zielonej energii będą decydujące dla ich przyszłości

Producenci samochodów będą w najbliższym czasie decydowali o tym, gdzie będą lokowane produkcje nowych generacji zeroemisyjnych pojazdów. Część marek motoryzacyjnych przestawi się na nie jeszcze przed 2035 rokiem, czyli graniczną datą wyznaczoną przez UE. Jeśli produkcja nowych pojazdów elektrycznych i wodorowych będzie lokowana w Polsce, to oznacza wyzwania dla krajowych dostawców części i podzespołów, z których połowa dziś produkuje na potrzeby napędów spalinowych. Kolejnym dużym wyzwaniem może się okazać dostępność zielonej energii i jej koszt, ponieważ branża motoryzacyjna przestawia się nie tylko na zeroemisyjne pojazdy, ale i zeroemisyjny proces ich produkcji.

Partner serwisu

Venture Cafe Warsaw

Ochrona środowiska

Szara strefa w branży odpadowej może sięgać nawet 30–40 proc. Eksperci postulują większą informatyzację systemu

Szara strefa może stanowić między 30 a 40 proc. wartości całej gospodarki odpadami i być warta nawet 6 mld zł rocznie – wynika z danych Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ. Jej funkcjonowanie nie tylko zaburza konkurencję, ale ma też negatywne konsekwencje środowiskowe i finansowe. Może się też przyczynić do niewypełnienia przez Polskę unijnych wymogów dotyczących poziomów recyklingu odpadów. Jak wskazuje w swoim raporcie UN Global Compact Network Poland, mimo postępów w ostatnich latach polski system kontroli nad uczestnikami obrotu odpadów wciąż jest nieszczelny, a problemem jest niewielka wykrywalność przestępstw popełnianych na tym rynku. Dlatego eksperci postulują m.in. jego informatyzację i lepszą koordynację działań po stronie organów administracji.

Farmacja

Rekordowa liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu. Przez brak mrozów i śniegu kleszcze żerują praktycznie przez cały rok

Coraz łagodniejsze zimy i brak mrozów powodują, że wydłużył się okres aktywności kleszczy. Obecnie te pajęczaki żerują już przez cały rok i występują na terenie całej Polski, dlatego każda osoba jest potencjalnie narażona na ukłucie kleszczy i przenoszone przez nie choroby. Jedną z najgroźniejszych jest kleszczowe zapalenie mózgu. Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ubiegły rok okazał się rekordowy pod względem liczby zakażeń wirusem KZM w krajach europejskich. Dlatego lekarze i eksperci przypominają o szczepieniach, które są jedyną formą profilaktyki tej choroby. 

Współpraca

Obsługa konferencji prasowych

Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.