„Milioner z Afryki”, „Żołnierz z USA” – popularne oszustwa internetowe
2pr
ul. Długa 29
00-238 Warszawa
bartosz.sosnowka|dwapiar.pl| |bartosz.sosnowka|dwapiar.pl
517476361
dwapiar.pl
Internet to nieskończona przestrzeń możliwości i wygody, ale również potencjalne pole pułapek. Z roku na rok rośnie liczba zagrożeń związanych z aktywnością online, od oszustw po wycieki danych. Jak możemy skutecznie chronić się przed cyberprzestępcami? Oto najważniejsze zasady, które warto wprowadzić w życie, by bezpiecznie korzystać z sieci.
W czasach, gdy niemal każda sfera życia przenosi się do Internetu, świadomość zagrożeń w sieci jest kluczowa. Cyberprzestępcy nieustannie doskonalą swoje metody, wykorzystując luki w systemach zabezpieczeń oraz ludzkie emocje, takie jak strach czy chęć zysku. Na szczęście istnieje wiele sposobów, by zadbać o bezpieczeństwo w sieci – od podstawowych zasad higieny cyfrowej po bardziej zaawansowane techniki ochrony danych. – Z pewnością każdy niejednokrotnie słyszał o dwóch popularnych oszustwach internetowych – mowa tutaj o „Milionerze z Afryki” i „Żołnierzu z USA”. Mimo iż Internet to fantastyczne możliwości komunikacji, globalnego połączenia ze światem oraz furtka do niezliczonych osiągnięć, tak też niestety jest drzwiami do nieuczciwych działań, w tym rozwijających się nieustannie oszustw internetowych – mówi Marta Fila, członek zarządu AIQLabs, właściciela marek SuperGrosz i „Kupuj Teraz – zapłać później”.
Tworzenie silnych haseł to jeden z najprostszych, ale i najważniejszych kroków w kierunku zabezpieczenia swoich danych. Niestety, wielu użytkowników Internetu nadal używa prostych, łatwych do odgadnięcia haseł, takich jak „123456” czy „password”. Aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa, warto stosować unikalne kombinacje składające się z liter, cyfr i znaków specjalnych. Takie hasła są również coraz częściej wymagane przez strony www, także w momencie zakładania konta w sklepie internetowym. Dobrym rozwiązaniem jest również używanie menedżera haseł, który nie tylko wygeneruje skomplikowane hasło, ale także będzie je bezpiecznie przechowywał. Pamiętajmy również o regularnej zmianie haseł, zwłaszcza w przypadku najważniejszych kont, takich jak bankowe czy e-mailowe.
Ostrożność w kontaktach online
Niezwykle istotnym aspektem cyberbezpieczeństwa jest zachowanie ostrożności w kontaktach online. Oszuści coraz częściej podszywają się pod znane instytucje lub osoby, próbując wyłudzić pieniądze lub dane osobowe. Dwa popularne oszustwa internetowe – „Milioner z Afryki” i „Żołnierz z USA” – bazują na manipulacji emocjami, oferując szybki zysk lub apelując do patriotycznych uczuć ofiar. Mechanizmy te wykorzystują naszą łatwowierność, dlatego ważne jest, aby zawsze weryfikować tożsamość osób, z którymi się kontaktujemy, zwłaszcza jeśli nagle proszą nas o pieniądze lub poufne informacje. Zdrowy rozsądek i sceptycyzm są naszymi najlepszymi sojusznikami w walce z cyberoszustami. Jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony swoich kont internetowych jest włączenie tzw. dwustopniowego uwierzytelniania (2FA). Ta metoda wymaga nie tylko podania hasła, ale również dodatkowego potwierdzenia tożsamości, np. poprzez kod SMS lub aplikację uwierzytelniającą. Nawet jeśli ktoś zdobędzie nasze hasło, nie będzie mógł uzyskać dostępu do konta bez tego drugiego etapu weryfikacji. Warto korzystać z tej opcji, zwłaszcza w przypadku kont o wysokim stopniu wrażliwości, jak np. bankowość online.
Regularne aktualizacje
Posiadanie zaktualizowanego oprogramowania antywirusowego to absolutna podstawa każdego komputera i urządzenia mobilnego. Nowoczesne antywirusy oferują szereg dodatkowych funkcji, takich jak ochrona przed phishingiem (podszywaniem się pod wiarygodne strony) czy monitoring podejrzanych działań. Ważne jest także, aby regularnie aktualizować wszystkie systemy operacyjne oraz aplikacje. Twórcy oprogramowania stale pracują nad eliminacją luk w zabezpieczeniach, które mogłyby zostać wykorzystane przez hakerów, dlatego ignorowanie aktualizacji to otwarte zaproszenie do kłopotów.
Wielu użytkowników pada ofiarą cyberprzestępców, klikając na podejrzane linki lub otwierając załączniki w e-mailach od nieznanych nadawców. To jedna z najstarszych, ale wciąż najskuteczniejszych metod wyłudzania danych i instalowania złośliwego oprogramowania. Zasada jest prosta – nie klikajmy na linki ani nie otwierajmy plików, jeśli nie mamy pewności co do ich pochodzenia. Warto również nauczyć się rozpoznawać tzw. phishingowe wiadomości, które podszywają się pod znane instytucje, próbując nakłonić nas do podania danych logowania. Jeśli otrzymujemy e-mail z prośbą o zmianę hasła czy inne działania, zawsze warto najpierw skontaktować się bezpośrednio z daną firmą, korzystając z oficjalnych kanałów komunikacji.
Ostatecznie, kluczem do bezpieczeństwa online jest ciągła edukacja. Świat cyberzagrożeń dynamicznie się zmienia, a cyberprzestępcy opracowują coraz bardziej zaawansowane techniki. Regularne śledzenie informacji na temat nowych zagrożeń i metod obrony pozwala na lepsze przygotowanie się do potencjalnych ataków. Warto także uczestniczyć w szkoleniach z zakresu cyberbezpieczeństwa, które oferują firmy i instytucje publiczne. Im większą wiedzę posiadamy na temat zagrożeń, tym mniejsze jest ryzyko, że staniemy się ofiarą cyberprzestępstwa.
Przeciwdziałanie zatorom płatniczym i poprawa wskaźników ESG
Mocny złoty wyzwaniem dla polskich eksporterów
Zatory płatnicze i spowolnienie gospodarcze
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Prawo
Pediatrzy: Słodkie e-papierosy nie są przebadane. Państwo musi przejąć inicjatywę w sprawie kontroli ich jakości
Co trzeci uczeń pierwszą styczność z nikotyną miał w wieku 13 lat. Dla 70 proc. pierwszym w życiu wyrobem z nikotyną był e-papieros. Wśród uczniów używających obecnie nikotyny najwięcej, bo 80 proc., używa e-papierosów, najczęściej o słodkich smakach – wynika z badań CBOS. W dodatku z badań wynika, że zakaz sprzedaży takich produktów niepełnoletnim jest skutecznie omijany. Polskie Towarzystwo Pediatryczne, wspierane przez lekarzy innych specjalności, apeluje do premiera o wycofanie ze sprzedaży smakowych e-papierosów z nikotyną i bez niej. Zwłaszcza słodkie substancje smakowe dodawane do e-liquidów dla osiągnięcia atrakcyjnego smaku wciąż nie są wystarczająco przebadane – alarmują toksykolodzy.
Infrastruktura
Prąd z największej prywatnej inwestycji energetycznej w Polsce popłynie w 2027 roku. Polenergia dostała właśnie potężny zastrzyk finansowania
Polenergia S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na budowę morskich farm wiatrowych. Finansowanie wyniesie 750 mln zł i zostanie wykorzystane do budowy dwóch farm o łącznej mocy 1440 MW. Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce realizuje ten projekt z norweskim Equinorem. Prace związane z budową fundamentów turbin na Bałtyku mają się rozpocząć w 2026 roku. Projekty offshorowe będą jednym z filarów nowej strategii Polenergii, nad którą spółka właśnie pracuje.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.