Międzynarodowo w Polskiej Platformie Medycznej
mwpr.pl
mwpr.pl
15-950 Białystok
wojciech.wiecko|gmail.com| |wojciech.wiecko|gmail.com
668731534
mwpr.pl
Międzynarodowo w Polskiej Platformie Medycznej
Polska Platforma Medyczna to unikalne miejsce w polskim internecie, które skupia w sobie dorobek naukowy tworzących je uniwersytetów medycznych i instytutu medycyny pracy. Teraz okazuje się, że PPM stwarza możliwości do współpracy międzynarodowej.
Z zestawienia za pierwsze półrocze 2021 r. wynika, że naukowy publikujący swoje prace w PPM najchętniej współpracowali przy tworzeniu swoich publikacji naukowych z następującymi instytucjami międzynarodowymi:
1) University of London (89 publikacji)
2) Harvard University (75 publikacji)
3) Assistance Publique – Hôpitaux de Paris (68 publikacji)
4) Free University of Berlin (64 publikacje)
5) Charity Medical University of Berlin (64 publikacje)
6) Univeristy of Copenhagen (61 publikacji).
(dane zostały opracowane na podstawie międzynarodowej bazy bibliograficzno-abstraktowej Web of Science Core Collection).
Obecnie w Polskiej Platformie Medycznej znajdują się m.in. pełne teksty artykułów naukowych, rozdziały książek, monografie, doktoraty, informacje o patentach czy nawet dane badawcze. To dane i informacje o prawie 300 tys. różnych publikacji (łącznie z doktoratami), ale też o 2,5 tys. projektach badawczych, czy 650 patentach. Przy wsparciu sztucznej inteligencji można przeszukać bazę ekspertów z blisko 9 tys. nazwisk.
Dostęp do platformy PPM jest bezpłatny. Adres: www.ppm.edu.pl.
Publikowane artykuły są w standardzie WCAG (dostosowane dla potrzeb osób słabowidzących) oraz spełniają zasady otwartości nauki na unikalnym poziomie 5 gwiazdek (publikowane dane są powiązane z innymi, tak by zapewnić kontekst informacji). Założenia PPM realizują ustawowy obowiązek o otwartym dostępnie do nauki.
PPM jest projektem partnerskim realizowany w siedmiu uniwersytetach medycznych:
- Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu – lider projektu,
- Uniwersytet Medyczny w Białymstoku,
- Gdański Uniwersytet Medyczny,
- Śląski Uniwersytet Medyczny,
- Uniwersytet Medyczny w Lublinie,
- Pomorski Uniwersytet Medyczny,
- Warszawski Uniwersytet Medyczny
oraz w Instytucie Medycyny Pracy im. prof. Jerzego Nofera w Łodzi.
Projekt został zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa: Cel szczegółowy 4: Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, Działanie 2.3: Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, Poddziałanie 2.3.1: cyfrowe udostępnienie informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki. Wartość projektu: 37 279 341,60 zł. Wkład Funduszy Europejskich: 31 549 506,79 zł.

Pre-NeurIPS 2024: jak młodzi Polacy prowadzą badania nad AI
Test Myers-Briggs a nauka języków obcych! Rób to, do czego jesteś stworzony!

Tofi MET – innowacyjne wsparcie dla hodowców krów
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
IT i technologie
UE w 80 proc. technologicznie polega na innych krajach. Zależność cyfrowa od USA i Chin może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa

Unia Europejska w alarmującym stopniu jest uzależniona od dostawców technologii z USA i Chin. W ponad 80 proc. polega na państwach trzecich w zakresie produktów cyfrowych, usług, infrastruktury oraz własności intelektualnej. – To sytuacja, która w kontekście bezpieczeństwa danych i stabilności gospodarczej jest po prostu nie do zaakceptowania – ocenia Michał Kobosko, europoseł z Polski 2050. Ogranicza to zdolność Europy do innowacji, konkurowania oraz utrzymania kontroli nad jej gospodarką cyfrową.
Prawo
Rzecznik MŚP na mocy nowej ustawy ma objąć ochroną także rolników. Na zmianach skorzystają też duże firmy

Trwają prace nad zmianą ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jej projekt jest na etapie konsultacji i przewiduje wiele modyfikacji w obszarze kompetencji organu, który do tej pory obejmuje ochroną jedynie mikro-, małe i średnie firmy. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy będzie mógł podejmować działania na rzecz ogółu przedsiębiorców, w tym m.in. rolników, adwokatów czy wspólników spółek. Kompetencje Rzecznika Praw Przedsiębiorców zostaną rozszerzone także m.in. w zakresie opiniowania i inicjowania przyjęcia aktów prawnych.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.