Komunikaty PR

Masz zepsuty toster lub tablet? Wymień go na zioła!

2024-09-13  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt

Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations

ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak|guaranapr.pl| |tomasz.pietrzak|guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl

 

Nie wiesz, co zrobić z elektroodpadami? Przez jeden dzień w Galerii Północnej działać będzie punkt, w którym wyrzucisz je bezpiecznie. W zamian otrzymasz natomiast sadzonkę. Akcja odbędzie się już w tę sobotę, 14 września.


Produkujemy coraz więcej elektroodpadów! Także w Polsce zużyte smartfony, suszarki czy inne sprzęty są wyzwaniem dla nie jednego domu. Szacuje się, że statystyczny Polak co roku wytwarza już 13,5 kg tego typu śmieci – podaje Global E-waste Monitor 2024. Problemem jednak jest nie tylko skala, ale także to, gdzie te odpady są wyrzucane. Chociaż 80% Polaków wie, że trzeba je segregować i wkładać do specjalnych pojemników, to jedynie 66% robi to w praktyce – wynika z badań pracowni Zymetria dla RLG Polska.

Dlatego tak ważne jest ciągłe przypominanie o tym, jak prawidłowo pozbywać się zepsutego opiekacza, blendera czy ekspresu do kawy. Idealną okazją do tego jest organizowana w Północnej akcja „Roślinka za elektrośmieci”, która ma pomóc warszawiakom w pozbyciu się zużytego i zepsutego sprzętu elektronicznego, RTV i AGD. Przynosząc urządzenia do specjalnego punktu, który stanie w centrum handlowym, będzie można w zamian odebrać sadzonkę z mieszkanką ziół w doniczce. W sumie przygotowano ich aż 1000. Aby je zdobyć, należy przynieść minimum 10 zużytych baterii lub sprzęt AGD/RTV lub drobny sprzęt elektryczny, który waży do 10 kg.

– Elektrośmieci nie można wyrzucać do koszy na plastik, szkło czy odpady zmieszane. Jest to groźne dla zdrowia i środowiska, a także może poskutkować grzywną. Tą akcją chcemy pokazać, jak w prawidłowy sposób zutylizować sprzęt elektroniczny czy urządzenia gospodarstwa domowego – mówi Barbara Andrzejewska, marketing manager Galerii Północnej. – Ułatwi to punkt recyklingowy, który działać będzie u nas 14 września w godzinach od 12.00 do 18.00. Każdy będzie mógł przynieść do niego elektroodpady, które zalegają w domu, a tym samym należycie się ich pozbyć, trzymając się zasad GOZ, czyli gospodarki obiegu zamkniętego. To praktyczna lekcja ekologii – dodaje.

Na zbiórkę można przynieść m.in. małe urządzenia elektryczne, takie jak suszarki, lokówki, żelazka, blendery, ekspresy do kawy, roboty kuchenne, czajniki elektryczne, sokowirówki, gofrownice czy młynki do kawy. Zbierane będą także m.in. telewizory, tablety, komputery, laptopy, drukarki, modemy, kamery, skanery, smartfony, telefony oraz odtwarzacze CD/DVD. Punkt przyjmować będzie również zużyte baterie.

Dlaczego warto włączyć się do akcji? – Prawidłowo posegregowane elektrośmieci i właściwie zutylizowane nie powodują szkód w środowisku naturalnym. Zawarte w nich substancje, w tym często toksyczne, nie przedostają się do ekosystemu. To ważne, aby o tym pamiętać, ilekroć zepsuje się nam czajnik czy zużyje bateria. Ponadto akcja jest okazją do tego, aby urządzić w domu wielkie sprzątanie, ale także dowiedzieć się więcej, jak segregować na co dzień opady oraz dokąd je zanosić tak, aby troszczyć się o środowisko – dodaje.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Guarana Public Relations
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ekologia Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne Biuro prasowe
2024-11-20 | 13:07

Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne

Plastikowe butelki jednorazowe mogą być źródłem szkodliwego mikroplastiku, a z badań wynika, że te kolorowe – zielone, niebieskie czy czerwone – mogą być jego jeszcze
Ekologia Kolejny sportowiec stawia na ekologię
2024-11-07 | 10:20

Kolejny sportowiec stawia na ekologię

ZDJĘCIA:
Ekologia Pompa ciepła i biomasa, czyli zgrany duet
2024-10-23 | 14:25

Pompa ciepła i biomasa, czyli zgrany duet

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi

Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.

Firma

Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych

Szanse i zagrożenia związane z nowymi technologiami, w szczególności rozwój sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa oraz zrównoważonego rozwoju i zmienność geopolityczna – to te tematy zyskują na znaczeniu na agendzie zarządów oraz rad nadzorczych działających w Europie spółek giełdowych. Jak wskazuje Raport Board Monitor Europe 2024, rola tych organów w firmach rośnie. Podobnie jak zaangażowanie pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych.

Zdrowie

Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona

Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.