Komunikaty PR

Masz zepsuty toster lub tablet? Wymień go na zioła!

2024-09-13  |  13:00
Biuro prasowe
Kontakt

Tomasz Pietrzak
Guarana Public Relations

ul. Żelazna 2
40-851 Katowice
tomasz.pietrzak|guaranapr.pl| |tomasz.pietrzak|guaranapr.pl
509106256
www.guaranapr.pl

 

Nie wiesz, co zrobić z elektroodpadami? Przez jeden dzień w Galerii Północnej działać będzie punkt, w którym wyrzucisz je bezpiecznie. W zamian otrzymasz natomiast sadzonkę. Akcja odbędzie się już w tę sobotę, 14 września.


Produkujemy coraz więcej elektroodpadów! Także w Polsce zużyte smartfony, suszarki czy inne sprzęty są wyzwaniem dla nie jednego domu. Szacuje się, że statystyczny Polak co roku wytwarza już 13,5 kg tego typu śmieci – podaje Global E-waste Monitor 2024. Problemem jednak jest nie tylko skala, ale także to, gdzie te odpady są wyrzucane. Chociaż 80% Polaków wie, że trzeba je segregować i wkładać do specjalnych pojemników, to jedynie 66% robi to w praktyce – wynika z badań pracowni Zymetria dla RLG Polska.

Dlatego tak ważne jest ciągłe przypominanie o tym, jak prawidłowo pozbywać się zepsutego opiekacza, blendera czy ekspresu do kawy. Idealną okazją do tego jest organizowana w Północnej akcja „Roślinka za elektrośmieci”, która ma pomóc warszawiakom w pozbyciu się zużytego i zepsutego sprzętu elektronicznego, RTV i AGD. Przynosząc urządzenia do specjalnego punktu, który stanie w centrum handlowym, będzie można w zamian odebrać sadzonkę z mieszkanką ziół w doniczce. W sumie przygotowano ich aż 1000. Aby je zdobyć, należy przynieść minimum 10 zużytych baterii lub sprzęt AGD/RTV lub drobny sprzęt elektryczny, który waży do 10 kg.

– Elektrośmieci nie można wyrzucać do koszy na plastik, szkło czy odpady zmieszane. Jest to groźne dla zdrowia i środowiska, a także może poskutkować grzywną. Tą akcją chcemy pokazać, jak w prawidłowy sposób zutylizować sprzęt elektroniczny czy urządzenia gospodarstwa domowego – mówi Barbara Andrzejewska, marketing manager Galerii Północnej. – Ułatwi to punkt recyklingowy, który działać będzie u nas 14 września w godzinach od 12.00 do 18.00. Każdy będzie mógł przynieść do niego elektroodpady, które zalegają w domu, a tym samym należycie się ich pozbyć, trzymając się zasad GOZ, czyli gospodarki obiegu zamkniętego. To praktyczna lekcja ekologii – dodaje.

Na zbiórkę można przynieść m.in. małe urządzenia elektryczne, takie jak suszarki, lokówki, żelazka, blendery, ekspresy do kawy, roboty kuchenne, czajniki elektryczne, sokowirówki, gofrownice czy młynki do kawy. Zbierane będą także m.in. telewizory, tablety, komputery, laptopy, drukarki, modemy, kamery, skanery, smartfony, telefony oraz odtwarzacze CD/DVD. Punkt przyjmować będzie również zużyte baterie.

Dlaczego warto włączyć się do akcji? – Prawidłowo posegregowane elektrośmieci i właściwie zutylizowane nie powodują szkód w środowisku naturalnym. Zawarte w nich substancje, w tym często toksyczne, nie przedostają się do ekosystemu. To ważne, aby o tym pamiętać, ilekroć zepsuje się nam czajnik czy zużyje bateria. Ponadto akcja jest okazją do tego, aby urządzić w domu wielkie sprzątanie, ale także dowiedzieć się więcej, jak segregować na co dzień opady oraz dokąd je zanosić tak, aby troszczyć się o środowisko – dodaje.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Guarana Public Relations
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ekologia Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej Biuro prasowe
2025-01-21 | 06:00

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Zgodnie z danymi Bloomberg NEF, Amazon jest 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej, Globalny lider e-commerce i jedna
Ekologia Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów
2024-12-16 | 01:00

Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów

Osady w rurociągach to cichy wróg przemysłu: zwiększają zużycie energii, generują koszty i mogą prowadzić do przestojów w produkcji. Czy jest sposób, by skutecznie
Ekologia Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
2024-11-20 | 13:07

Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne

Plastikowe butelki jednorazowe mogą być źródłem szkodliwego mikroplastiku, a z badań wynika, że te kolorowe – zielone, niebieskie czy czerwone – mogą być jego jeszcze

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Prawo

Bankowość

Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.

Medycyna

Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.