Maciej Kawecki gościem Evertiq Expo w Krakowie
Maciej Kawecki gościem Evertiq Expo w Krakowie. Najbliższa środa zapowiada się elektryzująco!
Już 12 czerwca Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków zamieni się w arenę spotkań pasjonatów technologii przyszłości z całego świata. Organizatorzy targów Evertiq Expo zaplanowali mnóstwo niespodzianek dla przedstawicieli branży elektronicznej oraz wszystkich mieszkańców Krakowa, których fascynuje dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji, robotyki, elektromobilności, robotyki i branży kosmicznej. Gościem specjalnym będzie dr Maciej Kawecki, twórca kanału This is IT, który opowie o (r)ewolucji AI i poprowadzi panel dyskusyjny „Dlaczego Polska?”. Udział w wydarzeniach trwających od godz. 9.00 do 16.00 jest bezpłatny po wcześniejszej rejestracji online.
Tegoroczne Evertiq Expo w Krakowie będzie najbardziej energetyzującą edycją targów adresowanych do przedstawicieli i sympatyków branży elektronicznej. Hasłem przewodnim eventu i zarazem elementem łączącym wszystkie atrakcje przygotowane przez organizatorów są Technologie Przyszłości. A niespodzianek, które będą towarzyszyły środowemu świętu elektroniki jest wiele. Począwszy od wystąpienia najsłynniejszego pasjonata nowych technologii i popularyzatora polskich innowacji, czyli dra Macieja Kaweckiego, poprzez prowadzoną przez niego debatę z udziałem ekspertów w dziedzinie fotoniki, elektromobilności i rynku EMS, aż po ranking 10 największych dystrybutorów komponentów elektronicznych.
- Jako organizator targów dla branży elektronicznej od lat śledzimy dynamiczny rozwój nowych technologii i wierzymy w to, że ich popularyzowanie pozwoli w pełni rozwinąć potencjał tkwiący w polskiej myśli technologicznej. Podczas najnowszej edycji Evertiq Expo w Krakowie przygotowaliśmy wiele atrakcji zarówno dla profesjonalistów, jak i pasjonatów automatyki, robotyki, sztucznej inteligencji, inspekcji optycznej, projektowania urządzeń elektronicznych oraz branży kosmicznej. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Krakowa do wspólnego odkrywania fascynującego świata Technologii Przyszłości - mówi Daniel Myrtenblad, project manager Evertiq Expo.
Targom w Krakowie będzie tworzyszyć prezentacja wynalazków i nowatorskich rozwiązań opracowanych przez Sekcję Rakiet AGH Space SySTems & Balony Stratosferyczne z Akademii Górniczo-Hutniczej, która stworzyła kompaktowy system awioniki dla rakiet sondujących. Uczestnicy będą mogli również dowiedzieć się więcej o module do hodowli komórek in vitro do badań nad mikrograwitacją oraz systemie podtrzymywania życia w warunkach lotu rakiety.
Pasjonatów kosmosu z pewnością zainteresuje wykład przedstawiciela firmy SatRev Space, który opowie o wpływie polskiej technologii kosmicznej na światowy przemysł. Radosław Łapczyński wyjaśni m.in. o tym, jak sprawić, by eksploracja kosmosu stała się bardzie dostępna dla mniejszych firm i instytucji badawczych.
Entuzjastów innowacyjnych rozwiązań zachęcamy także do wysłuchania wystąpienia Macieja J. Nowakowskiego z Polskiej Platformy Technologicznej Fotoniki, który wyjaśni, dlaczego po erze miniaturyzacji w elektronice nadszedł czas na rewolucję w polskiej i globalnej fotonice.
W przerwach pomiędzy prezentacjami oraz oglądaniem ekspozycji, w której uczestniczyć będą czołowi dystrybutorzy i producenci sprzętu elektronicznego, odbędą się wykłady prowadzone m.in. przez Macieja Kaźmierczaka z Comarch S.A. i Rafała Maślankę z firmy Fitech.
Zwieńczeniem środowej edycji Evertiq Expo w Krakowie będzie wystąpienie Eweliny Bednarz, ekspertki portalu Evertiq, która odpowie na pytanie, kto jest obecnie największym dystrybutorem komponentów elektronicznych i wyjaśni, dlaczego dystrybutorzy prześcigają się w rozszerzaniu globalnych sieci sprzedaży.
Udział w Evertiq Expo w Krakowie jest bezpłatny. Aby dołączyć do wydarzenia, wystarczy zarejestrować się pod linkiem: https://evertiq.pl/expo/KRK2024_visit.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęła Polska Agencja Inwestycji i Handlu, a patronami medialnymi zostali: magazyn Przedsiębiorcy@eu, Klub Integracji Europejskiej, Staleo.pl, Zrobotyzowany.pl, portal Mikrokontroler oraz czasopisma i portale: elektrotechnikAUTOMATYK i MM Magazyn Przemysłowy.

Pre-NeurIPS 2024: jak młodzi Polacy prowadzą badania nad AI
Test Myers-Briggs a nauka języków obcych! Rób to, do czego jesteś stworzony!

Tofi MET – innowacyjne wsparcie dla hodowców krów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.