Polska firma weźmie udział w misji poszukującej "bliźniaków" Ziemi
Warszawska firma SENER Polska podpisała kontrakt, w ramach którego zaprojektuje, wykona i przetestuje urządzenia wspomagające integrację sondy misji PLATO, realizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Zleceniodawcą projektu jest niemiecka firma OHB System AG.
Firma SENER Polska prace nad projektem naziemnych urządzeń wspomagających montaż satelity (MGSE: Mechanical Ground Support Equipment) rozpoczęła pod koniec września 2020 roku. W ciągu miesiąca udało się osiągnąć pierwszy etap realizacji, jakim był przegląd wstępnego projektu (PDR). Podczas obecnego etapu projekty urządzeń są doprecyzowywane i przygotowywane do produkcji. Zwieńczeniem tej pracy, będzie przegląd projektu w celu zezwolenia na rozpoczęcie produkcji (CDR/MRR).
W ramach projektu powstaną urządzenia, które posłużą do integracji satelity PLATO, przygotowywanego do badania pozasłonecznych układów planetarnych. Inżynierowie SENER Polska odpowiadają za zaprojektowanie i wykonanie urządzenia ALD (Adjustable Lifting Device), które posłuży do przenoszenia i pomocy w integracji satelity. ALD będzie w wielu przypadkach współpracować z urządzeniem PLM HF (Payload Module Hoisting Frame), czyli z ramą do podnoszenia ładunku satelity. Powstanie również S/C HF (Spacecraft Hoisting Frame) - rama do podnoszenia satelity, która posłuży jako komponent pośredniczący między ALD a całym satelitą lub jego modułem serwisowym w trakcie operacji podnoszenia. Jak cała inżynieria kosmiczna, również urządzenia MGSE wymagają niezwykłej precyzji i niezawodności. Całe know-how MGSE firmy SENER zostało opracowane przez polskich inżynierów.
Drogę do odniesienia sukcesu w polskiej branży kosmicznej firma upatruje w skupieniu się na konkretnych niszowych obszarach i konsekwentnym rozwijaniu ich, a następnie stopniowym powiększaniu portfolio poprzez nabywanie nowych kompetencji i dostarczanie wysokiej jakości produktów finalnych. MGSE, obok mechanizmów, to jedna ze specjalizacji, które rozwija SENER Polska.
- Każdy nowy kontrakt na urządzenia MGSE to dla nas ważny krok, potwierdzający rolę lidera MGSE w Europie. Jesteśmy jedną z niewielu firm na kontynencie, mających tak bogate portfolio tych urządzeń –mówi Ibon Arregui, dyrektor generalny SENER Polska i dodaje: W sektorze kosmicznym coraz silniejszym trendem, który ma między innymi obniżyć koszty i zwiększyć konkurencyjność firm takich jak SENER, jest standaryzacja produktów i wykorzystanie podobnych rozwiązań w kolejnych misjach. Właśnie dlatego bazą urządzenia ALD będzie VLD (Vertical Lifting Device), które było zaprojektowane i stworzone na potrzeby misji EUCLID.
Misja PLATO (PLAnetary Transits and Oscillations of stars) wystartuje w 2026 roku. Jej głównym celem jest zbadanie pozasłonecznych układów planetarnych, szczególnie planet skalistych krążących wokół gwiazd podobnych do Słońca. Wśród wykrytych obiektów ESA oczekuje odnaleźć planety podobne do Ziemi. PLATO jest rozszerzeniem trwającej misji Cheops (the Characterising Exoplanet Satellite), która prowadzi badania egzoplanet w przestrzeni kosmicznej od 2019 roku. Punktem badawczym misji PLATO będzie wirtualny punkt „L2” w kosmosie (w odległości 1,5 miliona km od Ziemi). Głównymi wykonawcami projektu są: OHB System AG, Thales Alenia Space oraz RUAG Space Switzerland.
Ukończenie projektu urządzeń i dostarczenie ich do klienta: OHB System AG jest zaplanowane na koniec drugiego kwartału 2021 roku, a start misji na 2026 rok.
DEMONSTRACJA FUNKCJONALNOŚCI TERMINALA AURORA THORIUM SPACE
Wzbij się w niebo z Flyport by Baltona!
Wzbij się w niebo z Flyport by Baltona!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Konsument
Media społecznościowe pełne treści reklamowych od influencerów. Konieczne lepsze ich dopasowanie do odbiorców
Ponad 60 proc. konsumentów kupiło produkt na podstawie rekomendacji lub promocji przez twórców internetowych. 74 proc. uważa, że treściom przekazywanym przez influencerów można zaufać – wynika z badania EY Future Consumer Index. W Polsce na influencer marketing może trafiać ok. 240–250 mln zł rocznie, a marki widzą ogromny potencjał w takiej współpracy. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się mikroinfluencerzy, czyli osoby posiadające od kilku do kilkudziesięciu tysięcy followersów, ale o silnym zaangażowaniu.
Ochrona środowiska
Polacy wprowadzają na razie tylko drobne nawyki proekologiczne. Do większych zmian potrzebują wsparcia
Zdecydowana większość Polaków dostrzega niekorzystne zmiany klimatu – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie ING Banku Śląskiego. Są wprawdzie gotowi, by zmieniać swoje nawyki na bardziej ekologiczne, ale często odstraszają ich koszty i brak wiedzy. Jednocześnie liczą na większe wsparcie i zaangażowanie ze strony rządu i biznesu, a prawie 40 proc. Polaków oczekuje, że to start-upy będą pracowały nad innowacjami proklimatycznymi. One same chętnie się w ten obszar angażują, ale widzą wiele barier, m.in. w pozyskiwaniu kapitału.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.