Czy Polacy przestali marzyć o gwiazdach? | Podcast Edukontra
W Kosmosie wciąż jeszcze pozostaje ogrom do zbadania. W dodatku Wszechświat cały czas się rozszerza. Na konto ludzkości wpływają nowe fascynujące odkrycia, tj. niewidzialna ciemna materia, która stanowi 95% całego Wszechświata. Naukowcy po raz kolejny potwierdzili, że w najbliższym nam układzie gwiezdnym istnieje skalista planeta rozmiarami podobna do Ziemi.
NASA zapowiedziała, że w 2024 r wyśle astronautów na południowy biegun Księżyca. A do 2028 r. stworzy na Księżycu stałą bazę. Mówi się również o misjach załogowych na Marsa, a nawet o kolonizacji tej planety.
Trwa kosmiczny wyścig pomiędzy supermocarstwami – Chinami, USA i Rosją. Pojawiło się również nowe zjawisko – konkurencja między prywatnymi firmami w sektorze kosmicznym.
W przestrzeni kosmicznej pozostało jeszcze mnóstwo do zbadania, ale gdzie w tym wszystkim są Polacy? Czy zainteresowanie kosmosem w Polsce jest duże? A może kosmiczne podróże interesują nas już tylko w powieściach Lema czy Zajdla? I czy polskie zaangażowanie w loty kosmiczne niegdyś było większe?
Wśród Polaków związanych z kosmosem najsłynniejszym był oczywiście Mikołaj Kopernik – wybitny astronom i badacz. Jego dzieło „O obrotach sfer niebieskich” szczegółowo przedstawiało heliocentryczną wizję układu planetarnego i wywołało światową rewolucję. Lecz faktem jest, że z pokładu rakiety komos oglądał na razie tylko jeden nasz rodak – Mirosław Hermaszewski.
Po wejściu do Unii Europejskiej Polacy zyskali możliwość udziału w programach realizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Obecnie organizacje rządowe i pozarządowe, instytucje naukowo-badawcze, polskie firmy i uczelnie wyższe we współpracy z ESA realizują wiele projektów kosmicznych.
Ale czy w komosie stawiamy śmiałe kroki? Czy mamy szansę na podbój gwiazd? W odcinku Edukontry pt.: „Czy Polacy przestali marzyć o gwiazdach?” dyskutują o tym eksperci:
- dr Łukasza Lamża – filozof, dziennikarz naukowy, członek redakcji „Tygodnika Powszechnego”, pracownik Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego;
- Jacek Dukaj – pisarz, autor fantastyki (Lód, Wroniec i wiele innych);
- dr hab. Marek S. Huberath – fizyk, pisarz science fiction (Wrocieeś Sneogg, wiedziaam…, Gniazdo światów i wiele innych).
Dyskusja rozwija się w wielu fascynujących kierunkach, obfituje w skłaniające do rozmyślań pytania i zaskakujące odpowiedzi. Zaangażowanie ze strony publiczności podsyca debatę.
W rozmowie nie zabrakło także rozważań o tym, jak może wyglądać kolonizacja kosmosu i polityka przyszłości.
Posłuchaj jej na Spotify:
https://open.spotify.com/episode/1aboV9vx2XW7y6v9FU4r9x
lub obejrzyj wideo z dyskusją ekspertów:
https://www.youtube.com/watch?v=oM0idvObsr8&t=362s
Projekt Edukontra został sfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu "Dialog".

IV Italian-Polish Aerospace Forum

DEMONSTRACJA FUNKCJONALNOŚCI TERMINALA AURORA THORIUM SPACE
Wzbij się w niebo z Flyport by Baltona!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.