Korzystanie z łazienki to Twoja sprawa. Czy na pewno nie słyszą Cię inni?
Grupa FLPR
ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska|flpr.pl| |kinga.kupniewska|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl
Łazienka jest miejscem, w którym powinniśmy czuć się komfortowo, nieważne, czy chcemy pośpiewać pod prysznicem, skorzystać z toalety, czy wypłakać swoje smutki. Jak zatem zapewnić sobie chwilę prywatności?
Temat, o którym zapominamy…
Bardzo często na etapie wyboru mieszkania zapominamy o tym, aby dokładnie zbadać, jaka jest akustyka jego pomieszczeń. Chętnie sprawdzamy, z której strony wschodzi słońce, jacy będą nasi sąsiedzi i czy mamy miejsce parkingowe, ale mało kto pamięta o tym, aby upewnić się, czy ściany są na tyle dobrze izolowane, aby zapewnić nam komfortową ciszę. To temat nadal mało popularny, a jednak bardzo ważny, dlatego czas przyjrzeć mu się bliżej.
Wybieraj to, co najlepsze
Na początku należy podkreślić, że akustyka i materiały użyte do izolacji, to nie jest najłatwiejszy temat do oceny. Dlatego w tym celu warto skonsultować się z fachowcem specjalizującym się w tej dziedzinie. Można również skorzystać z porad, jakie udziela Stowarzyszenie Komfort Ciszy, które od lat działa na rzecz lepszej akustyki w budownictwie.
Jak radzą nam specjaliści — mając dostęp do dokumentacji od dewelopera, od którego kupujemy mieszkanie, powinniśmy zwracać uwagę na materiały z jakich wykonana jest izolacja pomieszczeń. Bardzo ważne jest, aby materiał izolacyjny wypełniający lekkie konstrukcje z gips-kartonu miał jak najbliższy wartości 1,0 współczynnik pochłaniania dźwięku AW (alfa W). Wartość tę znajdziemy na etykiecie lub w dokumentacji danego wyrobu. Dzięki temu, kupując mieszkanie, dajemy sobie i całej rodzinie gwarancję ciszy i spokoju na długie lata.
Co z łazienką w Twoim mieszkaniu?
Jeżeli jesteśmy już posiadaczami mieszkania, ale nie odpowiada nam fakt, że królowa pomieszczeń — toaleta, nie jest zbyt dobrze wyciszona, możemy zainwestować w jej remont. Materiałem, który pomoże nam rozwiązać problem, jest doskonale pochłaniająca dźwięki wełna mineralna, np. szklana o grubości 5 cm. Jeżeli pozwala nam na to ilość miejsca, najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie przedścianki akustycznej z odpowiednim wypełnieniem. Wyeliminuje ona część dźwięków powietrznych. Kiedy problem wynika z hałasów instalacyjnych i przepływów ścieków w rurach, pomocne może okazać się obudowanie pionów instalacyjnych lekką konstrukcją z suchej zabudowy z wypełnieniem materiałem dźwiękochłonnym. Rury powinny być szczelnie otulone izolacją. Jeśli natomiast przeszkadza nam głośny przepływ mediów w przewodach i jednocześnie nie mamy miejsca na zabudowę wspomnianą wyżej, należy rozważyć otuliny izolujące o dobrych własnościach akustycznych.
Niezależnie od tego, w jakiej jesteśmy sytuacji, dobra akustyka budynków powinna być standardem. Niestety niektórzy deweloperzy nie przykładają się do tego tematu, wiedząc, że potencjalni klienci prawdopodobnie nie zwrócą uwagi na ten problem na etapie zakupu. Stawiają więc na minimum, jakie muszą spełniać w ramach norm, nie gwarantując pełnego spokoju i ciszy. Zmiany zaczynają się od nas — konsumentów. Jeśli zaczniemy zwracać uwagę na ten temat, inwestorzy powinni zareagować coraz lepszą jakością materiałów. Warto więc pamiętać o akustyce i własnym komforcie, który powinien być gwarancją do zakupu każdej nieruchomości.

EXTRA POWER 20 – nowe szczytowe źródło ciepła w ofercie Termet S.A.

Wyzwania bożonarodzeniowe. Jak kontrolować zachcianki i pokusy jedzeniowe?

Rewolucyjna świeca jodowa stworzona przez polskich naukowców już dostępna!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.