Konto Facebooka zostało zhakowane na Twitterze i Instagramie
Konto Facebooka na Twitterze i Instagramie zostało zhakowane. Atak został przeprowadzony za pośrednictwem zewnętrznego serwisu. Zanim włamanie zostało wykryte, hakerzy zdążyli opublikować post na kontach w obu serwisach.
Jak brzmiała wiadomość od cyberprzestępców? “Cóż, nawet Facebooka da się zhakować. Przynajmniej ich zabezpieczenia są o wiele lepsze niż te Twittera. Poprawcie swój system bezpieczeństwa.”
Jak do tego doszło?
Ataki na zweryfikowane profile w serwisie Twitter są dość powszednie. Największym problemem w przypadku zakładania kont w mediach społecznościowych jest słabe hasło. Jednak w tym przypadku było zupełnie inaczej.
Według raportu Cnet oficjalne konto Facebooka na Twitterze zostało zhakowane przy użyciu usługi innej firmy, która miała możliwość publikowania postów na “Ćwierkaczu” w imieniu giganta. Jest to o wiele większy problem niż wykradnięcie hasła, ponieważ z usług firmy obsługującej serwis społecznościowy Facebooka może korzystać wiele innych podmiotów.
Grupa OurMine uderzyła ponownie!
Za atak odpowiedzialna jest grupa o nazwie OurMine. To oni włamali się również na konto Jacka Dorseya, prezesa Twittera. W serwisie Facebook i Instagram opublikowali oni kilka wpisów, w których kpią z marnego zabezpieczenia na Twitterze.
„Gdy tylko dowiedzieliśmy się o tym problemie, zablokowaliśmy zaatakowane konta i ściśle współpracujemy z naszymi partnerami na Facebooku, aby je przywrócić”, powiedział rzecznik Twittera.
Twitter ma problem z zabezpieczeniami?
W poprzednim miesiącu przez atak cyberprzestępców ucierpiało kilka kont zespołów ligi futbolu amerykańskiego NFL. Według danych BBC narzędziem wykorzystanym do ataku była platforma marketingowa Khoros, która używana jest przez firmy do publikowania postów na Twitterze i lepszego śledzenia interakcji społeczności w tym serwisie.
“W takich sytuacjach, jak w przypadku włamania na konto Facebooka na Twitterze i Instagramie, mamy świadectwo jak znaczącym zabezpieczeniem jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe.”- mówi Mariusz Politowicz, ekspert ds. bezpieczeństwa w Bitdefender. “Jeśli pojawi się jakaś nieautoryzowana próba logowania na konto, od razu dostajemy powiadomienie o takiej aktywności.”
Jak zachowa się w tej sytuacji Twitter i jakich środków użyje by sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości? Tego jeszcze nie wiadomo. Miejmy nadzieję, że poprawią swoją formę zabezpieczeń.

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.