Kongres MOVE 2024 skupi się na przyszłości motoryzacji w Polsce i Europie
Kongres MOVE 2024 skupi się na przyszłości motoryzacji w Polsce i Europie
Tematami tegorocznego Kongresu MOVE będą m.in.: największe wyzwania w elektromobilności w Polsce, inwestycje przemysłowe w branży samochodowej czy zielony transport drogowy. Eksperci opowiedzą o aktualnych trendach, strategiach rozwoju branży motoryzacyjnej z uwzględnieniem kluczowej roli sektora energetycznego w tym procesie.
Program Kongresu MOVE wypełnią pogłębione debaty i prelekcje z udziałem liderów w dziedzinach związanych z alternatywnymi źródłami energii w motoryzacji. Eksperci na MAIN STAGE poruszą kluczowe tematy z obszaru zrównoważonego transportu. Przemysł motoryzacyjny, tak ważny dla polskiego dobrobytu, znajduje się na ścieżce radykalnych zmian. Rewolucja w zakresie napędów jak i rozwiązań produkcyjnych angażuje całą społeczność motoryzacyjną. Zapraszam do debaty podczas Kongresu MOVE 2024, aby wspólnie rozmawiać o przyszłości zrównoważonego rozwoju w Polsce – mówi Ilona Antoniszyn, Head of Political Affairs w Volkswagen Group Polska, Partner generalny wydarzenia.
Największe wyzwania w rozwoju elektromobilności w Polsce
W ramach panelu omówione zostaną kierunki rozwoju europejskiej gospodarki i branży motoryzacyjnej, wyznaczone przez Unię Europejską w ramach Green Deal i pakietu Fit for 55. Dyskusja skoncentruje się na wsparciu dla zero-emisyjnych pojazdów i infrastruktury, zarówno w aspekcie finansowym, jak i regulacyjnym, instytucjonalnym oraz edukacyjnym. Przedstawione zostaną podjęte już działania, ich skuteczność oraz możliwe rozwiązania przyspieszenia procesu zeroemisyjnej transformacji. Uwaga zostanie zwrócona na polskie uwarunkowania i zagrożenia opóźniające rozwój elektromobilności, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności zmian w procesie tworzenia infrastruktury ładowania pojazdów i tankowania wodoru. Ponadto, eksperci biorący udział w panelu spojrzą na elektromobilność w Polsce z perspektywy firm, które dominują na rynku zakupów aut elektrycznych.
Inwestycje przemysłowe w branży samochodowej
Dyskusja skupi się na wyzwaniach związanych z osiągnięciem neutralności klimatycznej do 2050 roku. Eksperci zastanowią się, czy priorytetem powinna być przystępna cenowo niskoemisyjna energia odnawialna. Omówiona zostanie sytuacja w Chinach, nowy program wsparcia Stanów Zjednoczonych (IRA) oraz europejski Green Deal, które tworzą nowe warunki konkurencyjności i konieczność utrzymania odporności Unii Europejskiej w zmieniającym się krajobrazie geopolitycznym. Szczególny nacisk położony zostanie na kształtowanie się na tym tle przemysłowej konkurencyjności Polski.
Zielony transport drogowy
W 2050 roku Unia Europejska chce osiągnąć neutralność klimatyczną. Dotyczy to także transportu ciężkiego, dla którego proponuje 90% redukcję emisji CO2 w 2040 roku. Żeby to zrealizować potrzebujemy w 2030 roku 300 tys. zeroemisyjnych ciężarówek. Wymaga to zbudowania odpowiedniej infrastruktury paliw alternatywnych i podjęcia innych wspomagających działań. Do dyskusji zaproszeni zostaną eksperci sektora transportowego, aby wspólnie poszukać rozwiązań dla przyszłości transportu ciężarowego w Polsce i Europie.
Next MOVE - Napędy przyszłości
Współczesny przemysł motoryzacyjny stoi w obliczu wyzwań związanych z ekologią, zrównoważonym rozwojem, dostępem do źródeł energii oraz rosnącym zapotrzebowaniem na nowe technologie. Panel ten zapewni platformę do dyskusji na temat różnych rodzajów napędu samochodów, w tym paliw syntetycznych, HVO, wodoru, napędów konwencjonalnych (gazowych) oraz napędów elektrycznych. Przedstawiciele branż: motoryzacyjnej, energetycznej oraz środowisk naukowych i organizacji zaprezentują aktualny stan rozwoju tych technologii, omówią ich zalety i wyzwania oraz przyszłość ich zastosowania w transporcie.
Kongres MOVE odbędzie się 4 kwietnia w Poznań Congress Center, w pierwszym dniu targów Poznań Motor Show, czyli najważniejszego wydarzenia motoryzacyjnego w tej części Europy, które od wielu lat dostarcza niezapomnianych emocji dziesiątkom tysięcy zwiedzających. Polska korzystając z możliwości oferowanych przez Unię Europejską ma szansę zająć silną pozycję na światowej arenie gospodarczej stając się atrakcyjnym celem inwestycyjnym. Omówimy wspólnie europejskie trendy w kontekście globalnej konkurencji oraz interdyscyplinarne podejście do wsparcia inwestycyjnego. Zapraszam 4 kwietnia do Poznania, gdzie bije serce nowoczesnej motoryzacji – mówi Filip Bittner, Wiceprezes Zarządu Grupy MTP
Organizatorem Kongresu MOVE – International Mobility Congress jest Grupa MTP. Głównymi Partnerami Merytorycznymi są Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego oraz Polska Izba Rozwoju Elektromobilności. Partnerami Generalnymi są Volkswagen Group Polska i Volkswagen Poznań. Partnerem Platinum jest firma Olesińscy i Wspólnicy, Partnerem Silver ZPUE S.A., Partnerem Daimler Truck Polska.
Dodatkowe informacje: www.kongresmove.pl
Czy miasta są gotowe na nowe środki transportu? 55% Europejczyków uważa, że nie.
TomTom i CARIAD uruchamiają nawigację nowej generacji
Hak holowniczy Steinhof do chińskich samochodów BAIC
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Firma
Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych
Szanse i zagrożenia związane z nowymi technologiami, w szczególności rozwój sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa oraz zrównoważonego rozwoju i zmienność geopolityczna – to te tematy zyskują na znaczeniu na agendzie zarządów oraz rad nadzorczych działających w Europie spółek giełdowych. Jak wskazuje Raport Board Monitor Europe 2024, rola tych organów w firmach rośnie. Podobnie jak zaangażowanie pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych.
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.