Kolejne etapy rozbudowy KISMIA w Katowicach
Katowice rozwijają inteligentny monitoring. Kolejne etapy rozbudowy KISMIA
- Miasto Katowice włączy do Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analizy kolejne punkty kamerowe. 18 nowoczesnych kamer szybkoobrotowych PTZ znajdzie się w Brynowie, os. Witosa, Załężu i os. Tysiąclecia.
- Podpisaną 30 września br. umowę zrealizuje olsztyńska firma Sprint. S.A., dla której będzie to już trzecie zadanie w ramach projektu.
- Aktualna rozbudowa systemu KISMIA to wieloetapowy projekt, złożony z czterech części. Wcześniejsze etapy objęły m.in. Dąbrówkę Małą oraz Bogucice, a także monitoring obwodnicy os. Odrodzenia.
Miasto Katowice podjęło kolejny krok w rozbudowie Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analizy (KISMIA), zlecając firmie Sprint S.A. realizację czwartej części projektu „Rozbudowa monitoringu miejskiego”. W ramach tego zadania, 18 nowoczesnych kamer PTZ zostanie zamontowanych w regionie Brynów-Stara Ligota, Witosa, Załęże i Tysiąclecie. Całkowita wartość inwestycji wynosi blisko 1,8 miliona zł netto, a zakończenie prac planowane jest w ciągu 14 najbliższych miesięcy, zatem do końca 2025 roku. Dzięki wielowymiarowej rozbudowie KISMIA, Katowice wkroczyły w erę nowoczesnego monitoringu, który w znaczący sposób przyczynia się do podniesienia poziomu bezpieczeństwa mieszkańców. Zwiększenie liczby kamer monitorujących kluczowe punkty miasta pozwala na bieżąco analizować i reagować na zagrożenia, a także wspiera działania służb odpowiedzialnych za porządek publiczny.
Czym jest KISMIA?
Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy (KISMIA) to nowoczesna platforma nadzoru wizyjnego, integrująca zaawansowane technologie monitoringu miejskiego. System gromadzi i analizuje obraz wideo z kamer rozlokowanych na terenie Katowic, w tym z kamer LPR, które odczytują tablice rejestracyjne pojazdów przejeżdżających przez wyznaczone punkty. KISMIA wyróżnia się zdolnością do inteligentnej analizy wideo, automatycznie rozpoznając cechy obiektów (takie jak wielkość, rodzaj, kolor, prędkość) i tworząc szczegółowe dane opisowe (metadane), na podstawie których generowane są alerty o określonych zdarzeniach. Zebrane informacje są nieocenione w sytuacjach kryzysowych, a także w prewencji i szybkiej interwencji służb miejskich.
Katowice miastem inteligentnego monitoringu
Rozbudowa systemu KISMIA w Katowicach nie jest wyłącznie inwestycją w infrastrukturę, ale przede wszystkim w spokój mieszkańców. Dzięki 18 nowoczesnym kamerom, które zostaną zainstalowane w czterech dzielnicach, mieszkańcy zyskają dodatkowe poczucie bezpieczeństwa. System ten stanowi fundament nowoczesnego zarządzania kryzysowego, umożliwiając szybszą reakcję służb na zdarzenia oraz efektywne zarządzanie ruchem i ochroną w mieście. Nowoczesne kamery szybkoobrotowe (PTZ) zapewnią lepszy nadzór nad kluczowymi obszarami miasta, a ich możliwości technologiczne gwarantują bieżące śledzenie sytuacji w przestrzeni miejskiej. - Jesteśmy dumni, że po raz kolejny możemy uczestniczyć w strategicznym projekcie dla miasta Katowice. Nasze doświadczenie w poprzednich etapach rozbudowy KISMIA pozwala nam z pełnym zaangażowaniem i przygotowaniem podjąć się realizacji tego zadania. Nowoczesne technologie, którymi operujemy, podnoszą poziom bezpieczeństwa mieszkańców i dostarczają miastu skutecznych narzędzi do monitorowania przestrzeni publicznej. Uczestniczenie w dynamicznym rozwoju nowoczesnego miasta to dla nas ogromna satysfakcja – mówi Waldemar Matukiewicz, Wiceprezes Zarządu Sprint S.A.

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.