Kluczowe aspekty związane z bezpieczeństwem online
2pr
ul. Długa 29
00-238 Warszawa
bartosz.sosnowka|dwapiar.pl| |bartosz.sosnowka|dwapiar.pl
517476361
dwapiar.pl
Wysyłanie dokumentów mailem stało się naturalnym procesem w czasach rozwijającej się cyfryzacji oraz rosnącej roli Internetu, który jest niezbędnym narzędziem do pracy i rozrywki. To szybkie, wygodne i efektywne narzędzie, umożliwiające udostępnianie informacji zaledwie kilkoma kliknięciami. Za tym ułatwieniem kryją się jednak pewne istotne aspekty dotyczące bezpieczeństwa, które nie powinny być bagatelizowane.
Mimo zaawansowanych technologii, to błąd ludzi nadal jest jednym z największych zagrożeń, jakie mogą spotkać nas w trakcie wysyłania dokumentów drogą mailową. Korespondencja skierowana do niewłaściwego adresata lub przypadkowe ujawnienie poufnych danych może prowadzić do poważnych konsekwencji. Należy również pamiętać, że osoby trzecie mogą wykorzystać oszukańcze metody, jak na przykład phishing, aby zdobyć poufne dane, czyli hasła dostępu do dokumentów lub konta mailowego.
Łatwy cel dla cyberprzestępców
Wysyłając dokumenty, istnieje ryzyko, że odbiorca może zostać oszukany lub zaatakowany. Niezabezpieczony mail może stać się także łatwym celem dla cyberprzestępców, którzy mogą przechwycić wiadomość i uzyskać dostęp do zawartości dokumentów. To z kolei może prowadzić do naruszenia prywatności oraz wycieku poufnych informacji.
Wysyłanie dokumentów mailem może być bezpieczne, jeśli stosujemy odpowiednie środki ostrożności. Dwuetapowa weryfikacja, ochrona przed złośliwym oprogramowaniem, silne hasła, a także szyfrowanie, to tylko niektóre z kluczowych elementów, które warto wziąć pod uwagę. Pamiętajmy, że dbanie o bezpieczeństwo informacji jest wspólnym wysiłkiem nadawców i odbiorców. W związku z tym, warto zastanowić się, czy zastosowane środki ochrony są wystarczające, aby zapewnić poufność i integralność naszych danych – mówi Marta Fila, członek zarządu AIQLabs, właściciela marek SuperGrosz i „Kupuj Teraz – zapłać później”.
Sposoby ochrony przed cyberatakiem
Włączenie dwuetapowej weryfikacji dla konta mailowego zwiększa bezpieczeństwo poprzez dodatkową warstwę ochrony przy logowaniu. Aktualne oprogramowanie antywirusowe minimalizuje z kolei ryzyko przechwycenia danych przez złośliwe oprogramowanie. Ponadto, zarówno nadawca, jak i odbiorca dokumentów powinni korzystać z silnych, unikalnych haseł do swoich kont mailowych. Zmniejsza to ryzyko nieautoryzowanego dostępu.
Wykorzystywanie szyfrowania end-to-end jest kluczowe dla ochrony dokumentów. Szyfrowanie pozwala na zakodowanie treści wiadomości w taki sposób, że tylko zamierzony odbiorca będzie w stanie ją odczytać. Wysyłając ważne dokumenty, warto także unikać korzystania z publicznych sieci Wi-Fi, które mogą być narażone na przechwycenie danych. Ostatecznie, bezpieczeństwo przesyłania dokumentów zależy od zastosowania właściwych praktyk zabezpieczających poufne informacje.
Przeciwdziałanie zatorom płatniczym i poprawa wskaźników ESG
Mocny złoty wyzwaniem dla polskich eksporterów
Zatory płatnicze i spowolnienie gospodarcze
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Finanse
Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania
Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.
Infrastruktura
Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej wchodzi w życie. Najważniejszym zadaniem przygotowanie społeczeństwa na zagrożenia
1 stycznia weszła w życie większość zapisów ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. MSWiA i MON, autorzy przepisów, podkreślają, że pozwolą one stworzyć nowy system reagowania na różnego typu zagrożenia w czasie pokoju i wojny. Legislacja to jednak pierwszy etap tego procesu, który teraz wymaga wysiłków w praktyce, również w obszarze edukacji społeczeństwa. Kwestie ochrony ludności i obrony cywilnej mają być jednym z priorytetów polskiej prezydencji w UE w obszarze spraw wewnętrznych.
Prawo
Hazard coraz poważniejszym problemem dla zdrowia publicznego. Najbardziej zagrożone są dzieci
Z badania Komisji Zdrowia Publicznego „Lancet” ds. hazardu wynika, że na całym świecie stanowi on większe zagrożenie dla zdrowia publicznego, niż do tej pory sądzono. Jego szybki rozwój za pośrednictwem telefonów komórkowych i internetu sprawia, że kasyno można mieć dziś w kieszeni, dlatego zdaniem naukowców należy go traktować podobnie jak tytoń i alkohol. Zaburzenia związane z hazardem dotykają niemal 16 proc. dorosłych korzystających z kasyn online lub automatów, coraz częściej narażone są na nie także dzieci.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.