Komunikaty PR

Już jest! Pierwsze polskie naukowe VOD – ruszyła Platforma Nauki!

2020-11-30  |  13:00
Biuro prasowe

Które wynalazki są dziełem Polaków? Co nowego słychać w nauce? Co to jest Ranking Szanghajski i czym był pleograf? To i wiele więcej czekać będzie na widzów na nowej stronie z materiałami VOD – Platforma Nauki. Pomysłodawcami projektu jest grupa młodych pasjonatów, którzy chcą dzielić się wiedzą w sposób ciekawy, nietypowy i nowoczesny. Wszystkie treści oferowane są widzom bezpłatnie. Czy czeka nas przełom na polskiej scenie nauki?

Wiedza na życzenie

Platforma Nauki ruszyła 23 listopada, kiedy na stronie platformanauki.pl pojawiły się pierwsze odcinki kilku zaplanowanych serii, będą to m. in. „Made in Poland”, „Czym jest”, „Co słychać w nauce?” czy „Historia Polskiej Nauki”. Odcinki i podcasty publikowane będą cyklicznie i dostępne będą do oglądania w dowolnym momencie.

Celem projektu jest przystępne pokazanie widzowi przełomowych wynalazków i postaci w  historii naszego kraju i pokazanie, że nauka to nie tylko nudna teoria, ale bardzo ciekawa praktyka. Twórcy pragną, aby widzowie w zabawny sposób mogli przyswajać wiedzę. Na koniec każdego odcinka, mogą oni wypełnić test, aby sprawdzić, czego się dowiedzieli i co zapamiętali.

Do współpracy zaproszeni zostali naukowcy, jak choćby Piotr Ziółkowski - biuro projektów Ministra dawnego MNiSW, prof. Arkadiusz Nowak, biolog i ekolog - Polska Akademia Nauk, prof. Marek Jamrozy, wicedyrektor Obserwatorium Astronomicznego UJ, dr Andrzej Soldaty, prezes Fundacji Platformy Przemysłu Przyszłości czy dr hab. Rafał Kurczab - wybitny chemik
i zdobywca grantów MNiSW.

- W polskiej, jak i w światowej nauce dzieje się dziś bardzo dużo. Jednak w gąszczu informacji i materiałów, zwłaszcza w Internecie, jest wyjątkowo mało wartościowych treści mówiących o tym, jak naukowcy ulepszają nasz świat. Właśnie dlatego my postanowiliśmy to po prostu zmienić. Czym zajmują się naukowcy na świeżo wybudowanych kampusach. Kim tak naprawdę są ci ludzie, jak stać się jednym z nich? Jak wygląda sprzęt, z którego korzystają na co dzień? Im więcej czasu poświęcaliśmy temu pomysłowi, tym bardziej stawało się dla nas widoczne to, jak mało znamy ten świat. Dlatego „Platforma nauki” to nie tylko promocja aktualnych wydarzeń, ale również nasz sposób na opowiedzenie historii polskiej nauki, której zresztą poświęciliśmy serię filmów o takim właśnie tytule. Uważamy, że wszystkie te zagadnienia zwyczajnie zasługują na swoją własną, wysokiej jakości opowieść, a każdy powinien mieć dostęp do tych informacji, przedstawionych na miarę XXI wieku. Dzięki temu widzowie zobaczą, jak ciekawe i ważne rzeczy dzieją się każdego dnia w murach polskich uczelni – mówi Szymon Turcza, jeden z pomysłodawców i realizator projektu.

Co ważne, cały projekt jest dziełem młodych Polaków, od pomysłu, poprzez tworzenie scenariuszy, filmowanie, montaż po finalne umieszczanie filmów na platformie. Całość jest realizowana na najwyższym profesjonalnym poziomie. Twórcy, aby móc spełnić swoją wizję pozyskali środki z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dzięki czemu mogą dostarczyć widzom produkt z najwyższej półki, jakiego jeszcze nie było na polskiej scenie internetowej.

Co obejrzymy już w listopadzie?

Od 23 listopada na platformie obejrzeć będzie można:

Seria „Made in Poland”

Każdego dnia korzystamy z wielu przedmiotów mających ułatwić nam życie. Ale czy zastanawiamy się, które z nich zostały stworzone przez Polaków? Odpowiedź na to pytanie otrzymamy w „Made in Poland”, gdzie poznamy historię powstawania przełomowych polskich wynalazków. W pierwszym odcinku zaprezentowana będzie historia projektora.

Seria podcastów „Co słychać w nauce?”

O czym toczą się dziś największe naukowe dyskusje? Tego widzowie dowiedzą się z podcastu „Co słychać w nauce?”, do którego zaproszeni są goście.  Goście w formie wywiadu opowiedzą o podejmowanych dziś w Polsce naukowych inicjatywach. Pierwszym rozmówcą jest Prezes Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości Andrzej Soldaty.

Seria „Czym jest”

Zagadnienia naukowe wydają się zbyt skomplikowane? Seria „Czym jest” w prosty sposób tłumaczy i szczegółowo omawia najważniejsze pojęcia pojawiające się w dyskusji o nauce. Każdy film poszerza horyzonty. Pierwszy odcinek opowie o Rankingu Szanghajskim.

Seria „Historia Polskiej Nauki”

Bez kogo świat nauki wyglądałby dziś zupełnie inaczej? Oto „Historia Polskiej Nauki” opowiedziana w krótkich odcinkach. Poznamy najważniejsze postaci i wydarzenia polskiego kaganka oświaty. Na początek widzowie dowiedzą się wszystkiego o Lwowskiej Szkole Matematycznej.

Kilka razy w tygodniu na Platformie Nauki będą pojawiać się nowe odcinki tych, jak i innych serii np. „Polskie badania” czy „Polskie talenty”.

Platforma Nauki jest finansowana w ramach umowy nr SONP/SN/466713/2020 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność w ramach Społecznej Odpowiedzialności Nauki.

Kontakt dla mediów: Aleksandra Karwacka, 669-507-492, e-mail: a.karwacka@agencjafaceit.pl

Platforma Nauki: projekt udostepniający użytkownikom treści video i audio (podcasty) dotyczące zagadnień naukowych. Materiały realizowane są w kilku seriach, każdą z nich charakteryzuje zupełnie inny format, ton w jakim jest produkowana i poruszane zagadnienie.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nauka MSD Animal Health zaprasza do konkursu “Pignnovation Award” Biuro prasowe
2024-05-09 | 13:00

MSD Animal Health zaprasza do konkursu “Pignnovation Award”

Udział mogą wziąć uczelnie, grupy badawcze, startupy, które pomagają zmieniać sektor trzody chlewnej.   Warszawa, 9 maja 2024 – MSD Animal Health, część firmy
Nauka Agrii Polska stawia na ludzi i wiedzę
2024-03-18 | 13:00

Agrii Polska stawia na ludzi i wiedzę

Pod koniec lutego, w siedzibie nowego zakładu produkcyjnego Agrii Polska w Aleksandrowie Kujawskim, blisko 140 doradców, wzięło udział w trzydniowym szkoleniu. Celem spotkania było
Nauka World Futures Day 2024
2024-02-28 | 08:00

World Futures Day 2024

Dołącz 1 marca do 24-godzinnej globalnej dyskusji na temat budowania lepszej przyszłości, aby świętować World Futures Day - Światowy Dzień Przyszłości. Rozpoczynamy w Nowej Zelandii o

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

Handel

Francuskie firmy z potężnym wkładem w polską gospodarkę. Reinwestują tu połowę wypracowywanych zysków i zatrudniają prawie 230 tys. osób

Polska jest dziś dla Francji kluczowym partnerem gospodarczym w Europie Środkowo-Wschodniej. Na naszym rynku francuskie firmy ulokowały blisko połowę wszystkich swoich inwestycji w regionie CEE – obecnie działa ich tu 1,2 tys., tworzą łącznie 227 tys. bezpośrednich miejsc pracy i co najmniej drugie tyle pośrednich, u swoich dostawców i partnerów. Skumulowana wartość bezpośrednich inwestycji francuskich firm w Polsce wyniosła dotąd 108 mld zł. Szybko jednak rośnie, ponieważ przedsiębiorstwa znad Sekwany reinwestują 50 proc. wypracowanych przez siebie zysków, głównie w automatyzację i innowacje środowiskowe – wynika z nowego raportu, opublikowanego przez Francusko-Polską Izbę Gospodarczą we współpracy z Instytutem Debaty Eksperckiej i Analiz Quant Tank.

Transport

Europejski Bank Inwestycyjny stawia na projekty niskoemisyjnej energetyki i bezpieczeństwa. Finansowanie dla Polski to 5 mld euro rocznie

Ponad 85 mld  euro w ciągu ostatnich 20 lat zainwestował w Polsce Europejski Bank Inwestycyjny. Środki te przeznaczono przede wszystkim na budowę infrastruktury: dróg czy kolei. Obecnie najwyższy priorytet mają energetyka oraz bezpieczeństwo. Kolejnym etapem powinna być cyfryzacja oraz inwestycje w nowoczesne technologie i podniesienie innowacyjności. Cel to zwiększenie liczby patentów i licencji powstających w Polsce, a w konsekwencji – wzrost konkurencyjności naszego kraju.

Handel

Tylko co czwarta firma planuje inwestycje zagraniczne. Ich zapał osłabia niestabilna sytuacja geopolityczna

Wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych polskich firm w 2022 roku wyniosła 28 mld euro, co stanowiło zaledwie 5 proc. krajowego PKB, podczas gdy średnia w krajach UE to aż 88 proc. PKB. To pokazuje, że rodzime przedsiębiorstwa do tej pory stosunkowo niewiele inwestowały za granicą, głównie na rynkach Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych. Barierą wciąż pozostaje dla nich m.in. brak elastycznego finansowania i wiedzy na temat korzyści, jakie może zapewnić firmie ekspansja zagraniczna. Zapał potencjalnych inwestorów osłabia też niepewna sytuacja geopolityczna. W efekcie tylko co czwarte przedsiębiorstwo rozważa obecnie zainwestowanie na międzynarodowym rynku, co jest wynikiem dużo niższym od globalnej średniej – wynika z badania przeprowadzonego przez PFR TFI.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.