Jesiennie u deweloperów. Jakie powstają inwestycje w Poznaniu i okolicach
Jesteśmy u progu ostatniego kwartału 2022 roku. Jesień, tuż po Targach Mieszkań i Domów w Poznaniu stanowi nowe otwarcie. Firmy deweloperskie regularnie budują znane i lubiane inwestycje, jednocześnie prezentując premiery. Choć sytuacja na rynku jest inna, to deweloperzy wykazują się aktywnością. A osoby poszukujące zarówno domu, jak i mieszkania w Poznaniu lub okolicach nadal mają spory wybór.
Centrum miasta i jego serce
Miasto Poznań to niezmiennie jeden z największych rynków mieszkaniowych w Polsce. Dobry grunt pod zabudowę mieszkalną w okolicach centrum jest dziś na wagę złota. Wilda, Malta (w szerszym ujęciu po prostu Nowe Miasto) to najbardziej pożądane lokalizacje. Po pierwsze, idealne dla młodych osób, zaangażowanych w życie miasta. Po drugie – warto w tych miejscach kupić mieszkanie inwestycyjnie. Potwierdza to Mateusz Glema z poznańskiego biura sprzedaży Grupy Inwest. - Z powodzeniem zakończyliśmy budowę inwestycji Wilda Corner. Na terenie dzielnicy Wilda, u zbiegu ulic Czarnieckiego i Roboczej oraz w otoczeniu zabytkowych kamienic powstał kameralny budynek z 60 lokalami. Otrzymaliśmy prawomocne pozwolenie na użytkowanie. Przed nami tylko odbiory mieszkań, a ostatnie lokale są w sprzedaży. Lada moment zakończymy inwestycje na poznańskich Naramowicach. Klienci z inwestycji Horyzont Naramowice do końca roku otrzymają klucze do mieszkań – informuje Mateusz Glema z Grupy Inwest. Trzeci projekt, o nazwie Nova Łacina – Niemena 6 osiągnął już stan surowy zamknięty. Do końca roku zostanie zakończona budowa, a Klienci otrzymają klucze do mieszkań w I kwartale 2023 roku. W budynku wielorodzinnym znajdzie się łącznie 236 mieszkań.
Dwie inwestycje w Poznaniu realizuje spółka EBF Development. Na Wildzie, bardzo blisko centrum trwa budowa prestiżowego projektu Apartamenty Bergera. Przy ulicy Gothilfa Bergera powstanie 7 - kondygnacyjny budynek wielorodzinny ze 134 mieszkaniami. Na ukończeniu są prace związane z halą garażową. Ponadto deweloper rozpoczął realizację dziesiątego budynku w ramach popularnego osiedla Reduta Nowe Podolany. Tym razem będzie to 95 lokali o powierzchni od 29 do 74 mkw., a wśród nich sporo kawalerek i mieszkań dwupokojowych.
Osoby poszukujące swojego miejsca do życia lub zainwestowania zaglądają na Jeżyce. Proxin Development proponuje mieszkania w projektach: Słowackiego 7 i Nowe Ogrody. Przy ul. Słowackiego powstaje budynek z 61 mieszkaniami. Osiągnięto stan surowy zamknięty, a w ostatnim czasie były wykonywane prace związane z elewacją, a także wewnątrz, w częściach wspólnych. Z kolei Nowe Ogrody to osiedle wieloetapowe. W I kwartale przyszłego roku zakończy się realizacja VII etapu. Powstanie 130 mieszkań. Trwają prace wykończeniowe m.in. w hali garażowej oraz klatkach schodowych. – Wyprzedzamy harmonogram. W sprzedaży zostało już ostatnich 11 lokali o powierzchni od 51 do 88 mkw. – mówi Piotr Łopatka, członek zarządu spółki Proxin. Z kolei II kwartał 2024 roku to finisz VIII etapu. Tym razem deweloper proponuje 107 mieszkań. – VIII etap to zarazem ostatni w realizacji osiedla. Osiedla, które w opinii nie tylko naszych klientów jest przykładem jak powinien wyglądać kompleksowy, komfortowy i przyjazny mieszkańcom projekt deweloperski na terenie dużego miasta – dodaje Piotr Łopatka.
Deweloper art.Locum rozpoczął budowę projektu Junique. W ramach I etapu powstanie budynek wielorodzinny z 79 lokalami o powierzchni od 33 do 88 mkw. Inwestycja będzie jedną z większych na terenie Poznania. Docelowo znajdzie się tutaj około 1000 mieszkań. Na terenie osiedla zaplanowano m.in. przedszkole i sklep wielkopowierzchniowy.
Nowe lokalizacje na mapie inwestycji
Obserwując budowy nowych osiedli w Poznaniu i okolicach, można dojść do wniosku, że deweloperzy w ostatnim czasie odświeżają ofertę. To oznacza, iż oprócz sprawdzonych lokalizacji, stawiają też na nowe miejsca, dostrzegając ich potencjał. Zaletą takiego rozwiązania może być kameralność i mniejsza konkurencja, ponieważ wokół nie powstaje dużo innych inwestycji deweloperskich.
Przykładem potwierdzającym jest deweloper Quadro, który realizuje budynek wielorodzinny o nazwie Rynek Wschodni, przy ulicy Głównej w Poznaniu. Trwają prace na poziomie pierwszej kondygnacji mieszkalnej. Na pięciu kondygnacjach będzie łącznie 47 mieszkań, od 29 do 89 m kw. – Postawiliśmy na nowe miejsce, ale z wieloma atutami. Trasa rowerowa Wartostrada, bliskość centrum miasta, a także Ronda Śródka, pełne zaplecze handlowo-usługowe i przystanek autobusowy pozwalają mieszkać komfortowo – mówi Marek Smogór, reprezentujący Quadro Development.
Intensywna jesień przed KDM Deweloper. Firma buduje aż cztery etapy Osiedla Poznań Malarska, położonego w Poznaniu, ale też przy Szczytnikach i Koninku. Na pierwszy rzut oka – nowa lokalizacja. Natomiast warto podkreślić, iż osiedle powstaje w pięknym otoczeniu obok lasu, ponadto wszelkie potrzebne usługi oraz sklepy będą na terenie inwestycji. Deweloper zaplanował pełne zaplecze: przedszkole, plac zabaw, boiska, czy strefy zieleni. Poszczególne części osiedla są na różnym stopniu zaawansowania, natomiast I etap wygląda najbardziej imponująco – są już gotowe elewacje domów.
Nowe domy też w budowie
Budują się nie tylko mieszkania, ale też nowe domy. Harmonijnie powiększa się Osiedle Przy Jeziorach w Poznaniu. Pierwsze lokale w III etapie są gotowe i trwa realizacja kolejnych budynków bliźniaczych. Każdy z trzech etapów składa się z lokali w zabudowie bliźniaczej, o powierzchni ponad 100 mkw., z klasycznym dwupoziomowym projektem. Warto podkreślić, że cały projekt zakłada powstanie 28 budynków bliźniaczych, czyli łącznie 56 odrębnych lokali. W etapie III znajdzie się 28 lokali. czekają na załatwienie formalności związanych z odbiorem, a pozostałe mają wykonywane zaawansowane prace. Szczegóły można zobaczyć na inwestycji w Poznaniu. – Mamy też gotowy dom pokazowy, wykończony „pod klucz” na I etapie osiedla – mówi Tomasz Pietrzyński, członek zarządu firmy More Place.
W granicach miasta Poznania buduje też Sky Investments. Deweloper realizuje Rodzinne Podolany, czyli inwestycję złożoną z domów szeregowych oraz dwupoziomowych mieszkań z tarasami na dachu. Aktualnie trwa budowa IV etapu.
Przedmieścia nadal lubiane
Bardzo interesującą alternatywą wobec centrum miasta, są jego obrzeża. Zwłaszcza, że budujący tam deweloperzy mogą klientów zachęcić bliskością przyrody oraz niższymi (czasem o połowę!) cenami mieszkań i domów. Scandic Park buduje w popularnej gminie Dopiewo. Przy ulicy Andersena w Dopiewcu powstanie 20 parterowych EcoVilli w zabudowie bliźniaczej o powierzchniach 77 oraz 89 mkw. W cenie nieruchomości zawarta jest nowoczesna instalacja fotowoltaiczna, która zapewnia stałe i niskie koszty ogrzewania, prądu, a także ciepłą wodę. Większe domy, o powierzchni 89 mkw. to obecnie kwota 478.400 złotych brutto i jest to propozycja promocyjna, obowiązująca do końca października. – Budowa przebiega zgodnie z harmonogramem. Domy zyskały już m.in. elewację zewnętrzną – mówi Justyna Wiśniewska, reprezentująca Scandic Park. Deweloper realizuje też trzykondygnacyjny budynek wielorodzinny Nove Dopiewo, z 20 mieszkaniami. Lokale parterowe do końca października są tańsze o 500 zł/ mkw. – Zapraszamy do umówienia się na spotkanie pokazowe na każdej z budów – dodaje przedstawicielka dewelopera.
W Murowanej Goślinie, powstaje kolejna część inwestycji Nowa Murowana. Budynek wielorodzinny ma 3 kondygnację. – Mieszkania są w cenie od 6610 zł brutto/ mkw., co jest propozycją dobrą dla klienta indywidualnego, jak i inwestycyjnego – mówi Patrycja Pilarczyk z biura sprzedaży Nowa Murowana.
Natomiast w Błażejewie k. Kórnika i 20 minut jazdy autem od Poznania, realizowane jest osiedle domów w zabudowie szeregowej Rodzinny Zakątek. Na terenie V etapu powstały cztery szeregowce, gdzie dostępne są gotowe do odbioru domy wykończone w podwyższonym standardzie deweloperskim, a także budowane są kolejne dwa. - W szeregowcu, który zostanie oddany na przełomie III/IV kw. bieżącego roku, trwają prace elewacyjne i wylewanie posadzek w poszczególnych domach. Zakończono prace dekarskie oraz tynkarskie wewnątrz budynków. W szeregowcu, którego budowa zakończona będzie w II kw. 2023 roku, wewnątrz budynków trwa montaż instalacji elektrycznej, jak również rozpoczęły się prace tynkarskie. Prace dekarskie i te związane z montowaniem stolarki okiennej zostały ukończone - mówi Maciej Bartczak, współwłaściciel KM Building.
- Przed całą branżą ważny, pełen wyzwań kwartał. Pomimo niesprzyjających okoliczności aktywność deweloperów na rynku mieszkaniowym nie słabnie, co potwierdzają nie tylko postępy na budowach, ale także oferta deweloperów. Zarówno w samym Poznaniu jak i gminach ościennych wprowadzane są do sprzedaży kolejne inwestycje. Cieszymy się, że prace na budowach przebiegają zgodnie z harmonogramami, choć w aktualnych warunkach rynkowych nie jest to łatwe. Klient, który podpisał umowę, klucze powinien otrzymać zgodnie z harmonogramem, do czego zobowiązuje przedsiębiorców ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego – podsumowuje Lucyna Jarczyńska, Wiceprezes Zarządu Oddziału Poznańskiego Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Jaki kamień naturalny wybrać na podłogę? Porady i inspiracje
Nowa Murowana z miesiącem korzyści
Bajkowy Dopiewiec przed konkurencją
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
P. Serafin: Potrzebujemy bardziej elastycznego unijnego budżetu. UE musi ponownie stać się synonimem innowacyjności i konkurencyjności
Nowy komisarz UE ds. budżetu, zwalczania nadużyć finansowych i administracji publicznej Piotr Serafin wskazuje, że budżet na kolejną perspektywę finansową UE powinien być bardziej elastyczny, by można było reagować w razie wystąpienia nieprzewidywalnych zdarzeń. W najbliższych miesiącach będą trwały konsultacje z państwami członkowskimi i Parlamentem Europejskim na temat priorytetowych obszarów na przyszłą siedmiolatkę.
Ochrona środowiska
Pozew przeciwko Skarbowi Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Może to wpłynąć na przyszłe regulacje
Fundacja ClientEarth w imieniu dwóch osób chorych na astmę pozwała właśnie Skarb Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Po raz pierwszy w Polsce sąd będzie musiał zbadać, czy istnieje bezpośredni związek między zanieczyszczeniem powietrza a poważnymi schorzeniami. To przełomowa sprawa, która może zmienić sposób egzekwowania prawa do życia i zdrowia.
Ochrona środowiska
Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie
Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem działalności firm produkcyjnych w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BASF Polska. Pomimo wysokiego poziomu takich deklaracji jedynie 10 proc. przedsiębiorstw ma już wdrożoną strategię w tym obszarze. Wiele podmiotów, zwłaszcza mniejszych, nie widzi korzyści z tym związanych. Aby wspierać firmy w transformacji ku zrównoważonemu rozwojowi, BASF Polska prowadzi program „Razem dla Planety”, który promuje i nagradza ekologiczne rozwiązania oraz zachęca do dzielenia się doświadczeniami w tym obszarze.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.