Komunikaty PR

Jasno, ale w sam raz ciepło. Zastosowania szkła przeciwsłonecznego

2021-04-21  |  10:00
Biuro prasowe
Kontakt
Ewelina Wójcicka
Pilkington IGP

ul. Portowa 24
27-600 Sandomierz
Ewelina.Wojcicka|pl.nsg.com| |Ewelina.Wojcicka|pl.nsg.com
+48 22 548 75 03
https://www.pilkington.com/pl-PL/pl

Stały dostęp do światła słonecznego jest istotny w każdym budynku, ale jego duża ilość może przeszkadzać. Podobnie rzecz ma się z energią cieplną ze słońca, która może w miesiącach letnich prowadzić do wzrostu wydatków na klimatyzację. Oba problemy rozwiązuje szkło przeciwsłoneczne.

Światło dla zdrowia

Wiosną dni stają się dłuższe, co oznacza więcej światła słonecznego oraz dostarczanego przez nie ciepła. Po długiej i ciemnej zimie taka wiadomość cieszy, ale słońce może dać się nam we znaki, a jego nadmiar jest równie szkodliwy jak niedobór. Do tego trzeba dodać coraz większą zmienność pogodową spowodowaną postępującymi zmianami klimatu.

Stały dostęp do słońca jest nam niezbędny do prawidłowego funkcjonowania – umożliwia ono tworzenie witaminy D3 w naszych organizmach, która jest bardzo istotna dla prawidłowego funkcjonowania układu kostnego czy nerwowego. Reguluje również nasz cykl dobowy. Pozbawiony słońca nasz zegar biologiczny szybko się rozregulowuje, co może mieć dalekosiężne skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Światło słoneczne ma wiele zalet, ale również może negatywnie wpływać na nasze codzienne działania oraz zdrowie.

Słońce tylko z umiarem

Światło słoneczne powoduje wzrost poziomu serotoniny, hormonu szczęścia, a także prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi, ale nie powinniśmy z ekspozycją na nie przesadzać. Jednym z najpoważniejszych zagrożeń jest udar słoneczny, który może nawet doprowadzić do śmierci! Dodatkowo, słońce może spowodować wystąpienie alergii skórnych, a nawet prowadzić do pojawienia się czerniaka.

Słońce wywiera niebagatelny wpływ na nasz wzrok – już rozproszone może nas oślepić, a bezpośrednie wpatrywanie się skutkuje poważnymi uszkodzeniami narządu wzroku. Efekty tego widać np. na drogach – według raportu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w 2019 roku doszło do 124 wypadków spowodowanych oślepiającym słońcem[1].

Działanie światła słonecznego jest również wyzwaniem dla architektów, inżynierów i budowniczych, gdyż z jednej strony muszą oni zapewnić stały, nieprzerwany dopływ światła dziennego użytkownikom budynku, ale z drugiej muszą zadbać, żeby nie wpływało ono negatywnie na ich dobrostan. Słońce jest również istotne w kontekście efektywności energetycznej budynku.

Jak szkło przeciwsłoneczne wpływa na budynek

Niejednokrotnie zdarza się, że koszty klimatyzacji w lecie są większe niż koszty ogrzewania w zimie. Wpływa na to wiele kwestii – poczynając od wykonania izolacji poprzez same nawyki używania systemów klimatyzacyjnych, ale niebagatelny wpływ ma również zastosowane szkło. O ile w zimie dopływ słońca jest pożądany, bo zapewnia światło i ciepło, o tyle w lecie może on być na dłuższą metę męczący oraz może zwiększać koszty użytkowania budynku – mówi Ryszard Chłopek, Product Manager z Pilkington Polska.

Problem ten można rozwiązać stosując szkło przeciwsłoneczne. Jednym z dostępnych na rynku rodzajów jest Pilkington Suncool™ – bezbarwne szkło float pokryte cienką powłoką, które charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością światła, ale niewielką przepuszczalnością energii słonecznej. Dla przykładu, szyba zespolona jednokomorowa o konfiguracji 6 mm szyba zewnętrzna – 16 mm argon – 4 mm Pilkington Optifloat™ Clear, przy zastosowaniu Pilkington Suncool™ 70/35 jako szyby zewnętrznej, przepuszcza 71% światła, ale jej całkowita przepuszczalność energii wynosi tylko 38%.

Niska przepuszczalność energii jest istotna w letnich miesiącach, gdyż ogranicza dopływ ciepła do wnętrza budynku oraz niweluje konieczność korzystania z systemów klimatyzacyjnych. To bezpośrednio przekłada się na niższe zużycie energii oraz zmniejsza koszty środowiskowe generowane przez budynek.

Szkło przeciwsłoneczne sprawdza się również w zimie – zastosowana w nim powłoka umożliwia przedostanie się do wnętrza części energii słonecznej z zewnątrz, co zapewnia stały dopływ ciepła, ale odbija do środka promieniowanie długofalowe pochodzące ze źródeł ogrzewania, zatrzymując je w budynku. Potwierdza to niski współczynnik przenikania ciepła – w wypadku wymienionej wcześniej zespolonej szyby jednokomorowej wynosi on 1,0 W/m2K.

Dużo światła, w sam raz ciepło

Niską przepuszczalność energii słonecznej przy jednoczesnym stałym dostępie do światła dziennego potwierdza Palm Tower w Dubaju, gdzie nie brakuje ani ciepła, ani słońca – średnia temperatura roczna wynosi 29,6°C. Zastosowane w całym budynku (łącznie użyto 12 akrów szkła!) Pilkington Suncool™ One 30/21 umożliwiło redukcję przepuszczalności energii słonecznej do 21% oraz pozwoliło na zmniejszenie ilości dostającego się do wnętrza światła do 30%.

Szkło przeciwsłoneczne sprawdzi się w każdym domu, ale również w miejscach, gdzie niezbędny jest stały dostęp do światła dziennego, ale z ograniczeniem przepuszczalności energii, więc świetnie nada się do biur, hoteli czy bibliotek. Nie tylko zapewnia ono nieprzerwany dopływ naturalnego światła, ale również zmniejsza koszty ponoszone na ogrzewanie i sztuczne oświetlenie budynku. 

KONIEC

 

O firmie:

NSG Group jest obecnie jednym z największych światowych producentów szkła i produktów szklanych, działającym w trzech podstawowych sektorach: Motoryzacyjnym, Architektonicznym i Nowych Technologii. Sektor motoryzacyjny obsługuje rynek oryginalnego wyposażenia, części zamienne i specjalistyczne rynki szyb transportowych. Sektor architektoniczny dostarcza szkło do zastosowań architektonicznych, energii słonecznej oraz cyfrowych oznakowań i wyświetlaczy. Produkty technologiczne obejmują bardzo cienkie szkło do wyświetlaczy, soczewki i światłowody do drukarek oraz włókno szklane używane w separatorach akumulatorów i paskach rozrządu silnika. Posiadamy duże udziały w większości rynków produktów architektonicznych i motoryzacyjnych na świecie, o szerokim zasięgu geograficznym, co pozwala nam odpowiadać na potrzeby klientów, których działalność, szczególnie w przypadku rynku oryginalnych szyb samochodowych, ma coraz bardziej globalny charakter. Obecnie, NSG Group prowadzi działalność produkcyjną na całym świecie i prowadzi sprzedaż w ponad 100 krajach. W roku podatkowym zakończonym 31 marca 2020 r. sprzedaż Grupy wyniosła ok. 4,60 miliarda euro. Z łącznej sprzedaży Grupy 38% zrealizowano w Europie, 28% w Azji, łącznie z Japonią i 27% w obu Amerykach.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.pilkington.pl.

 

Kontakt dla dziennikarzy:

Ewelina Wójcicka, Marketing Communications Coordinator, Pilkington IGP

tel.: +48 22 548 75 03

e-mail: Ewelina.Wojcicka@pl.nsg.com

 

 

 


[1] https://www.gddkia.gov.pl/frontend/web/userfiles/articles/w/wypadki-na-drogach-krajowych_9150/2019%20Raport%20o%20stanie%20bezpiecze%C5%84stwa%20ruchu%20drogowego%20dla%20dr%C3%B3g%20krajowych%20w%20zarz%C4%85dzie%20GDDKiA.pdf

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Pilkington IGP
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom EXTRA POWER 20 – nowe szczytowe źródło ciepła w ofercie Termet S.A. Biuro prasowe
2024-12-20 | 01:00

EXTRA POWER 20 – nowe szczytowe źródło ciepła w ofercie Termet S.A.

EXTRA POWER 20 to odpowiedź firmy Termet na typowe problemy z eksploatacją pomp ciepła w okresie najwyższego zapotrzebowania na ciepło. Podczas silnych mrozów, gdy pompa ciepła nie
Dom Wyzwania bożonarodzeniowe. Jak kontrolować zachcianki i pokusy jedzeniowe?
2024-12-19 | 14:40

Wyzwania bożonarodzeniowe. Jak kontrolować zachcianki i pokusy jedzeniowe?

Choinka, mikołaj, prezenty, pierwsza gwiazdka, rodzinna atmosfera – z czym jeszcze kojarzy nam się Boże Narodzenie? Oczywiście, że z suto zastawionym stołem, na którym
Dom Rewolucyjna świeca jodowa stworzona przez polskich naukowców już dostępna!
2024-12-19 | 09:00

Rewolucyjna świeca jodowa stworzona przez polskich naukowców już dostępna!

Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu - niezależne komercyjne centrum badawczo-rozwojowe we współpracy z Gala Group Poland - wiodącym producentem świec w Europie,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania

Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.

IT i technologie

W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]

Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.

Edukacja

Podwyżki wynagrodzeń nie rozwiążą problemu niedoboru nauczycieli. Ważny jest też prestiż zawodu i obciążenie obowiązkami

Niski poziom wynagrodzenia nauczycieli w porównaniu z innymi zawodami to tylko jeden z czynników, które wpływają na niedobór kadr pedagogicznych w różnych krajach. Z analizy naukowców z Wielkiej Brytanii wynika, że popularne strategie szybkich rozwiązań, takie jak programy stypendialne, nie działają w długiej perspektywie. Potrzebne jest więc nie tylko zwiększenie płac, ale i budowanie prestiżu tego zawodu, by osoby, które mają predyspozycje do jego wykonywania, nie bały się obierać takiej ścieżki kariery zawodowej.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.