Komunikaty PR

Jak zapewnić bezpieczny mikroklimat w serwerowni?

2021-10-29  |  08:50

Temperatura i wilgotność to najważniejsze parametry środowiska w serwerowniach.  Nieodpowiedni poziom tych czynników może doprowadzić do awarii, uszkodzeń, a w skrajnych przypadkach nawet do pożaru. Utrzymanie właściwego mikroklimatu wymaga odpowiedniej kontroli i zarządzania, a warunki przechowywania danych w takich pomieszczeniach są precyzyjnie określone. Jakie technologie mogą być pomocne przy utrzymaniu bezpieczeństwa komputerów i danych?

Odpowiedni mikroklimat, czyli jaki?

Wiele przedsiębiorstw i instytucji dysponuje własnymi serwerowniami. Istnieje wiele norm, które szczegółowo określają warunki środowiskowe, które powinny panować w tego typu przestrzeniach. Odpowiedni mikroklimat w jest niezbędny, aby zapewnić efektywną, bezawaryjną i bezpieczną pracę zgromadzonego tam sprzętu. Optymalne dla sprawnego działania tego typu pomieszczeń są niezbyt wysokie temperatury powietrza. Wartości średnie wynoszą od 19°C do 26°C, a optymalnie powinny utrzymywać się na poziomie 20°C do 21,5°C. Jednak temperatura to nie jedyny istotny czynnik, który należy brać pod uwagę. Równie ważny jest poziom wilgotności względnej. Powinien on wynosić od 40 do 60%, a optymalny od 45 do 50%.

Co przyczynia się do zmian mikroklimatu?

Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na poziom temperatury oraz wilgotności w serwerowniach. Należą do nich:

  • systemy klimatyzacji,
  • słabo izolowane termicznie ściany zewnętrzne i stropy budynków,
  • zainstalowane i działające obszerne systemy IT,
  • systemy towarzyszące,
  • przeciążone lub źle zaprojektowane elementy rozdziału zasilania,
  • czynniki zewnętrzne.

O ile w serwerowni zainstalowany jest wydolny system klimatyzacji, zapanowanie nad czynnikami zwiększającymi temperaturę nie powinno sprawiać większych problemów. Niestety na część czynników podmioty, do których należą pomieszczenia nie mają czasami wpływu. Należą do nich czynniki zewnętrzne czy niewłaściwie izolowane termicznie pomieszczenia.

 

Dlaczego temperatura i wilgotność pomieszczenia są tak ważne?

Utrzymanie odpowiednich parametrów w serwerowniach powinno być priorytetem osób nimi administrujących. Zbyt wysoka lub niska temperatura pomieszczenia może doprowadzić wystąpienia szeregu niepożądanych skutków, na przykład do wyłączenia, uszkodzenia, przegrzania lub nawet pożaru sprzętu. Kiedy zaś to wilgotność jest zbyt niska, dochodzi do nagromadzenia się elektryczności statycznej w pomieszczeniu, a gdy jest za wysoka, w bardzo łatwy sposób może doprowadzić do kondensacji pary wodnej na sprzęcie, korozji oraz uszkodzenia urządzeń. Każda awaria sprzętu grozi utratą cennych danych, a tego żaden przedsiębiorca by nie chciał.

 

Bezpieczna serwerownia

Bieżąca kontrola nad parametrami pozwoli na utrzymaniem ich na poziomie, który nie zagrozi w żaden sposób działaniu urządzeń elektromechanicznych. Administratorzy serwerowni mają szeroki wachlarz narzędzi służących monitoringowi poziomu temperatury i wilgotności. Dzięki analizie informacji z nich pochodzących umożliwia on szybką reakcję na występujące nieprawidłowości. Ponadto systemy tego typu nie wymagają ciągłego nadzoru. Najczęściej są one kompatybilne z aplikacjami mobilnymi.

- Po zainstalowaniu takiej aplikacji system, w przypadku wystąpienia istotnej zmiany warunków w serwerowni czy szafach, wysyła alerty do osób administrujących. Obsługa systemu nie sprawia problemów, jest bardzo prosty, a do tego wyświetlane dane są bardzo przejrzyste. Jeśli zaistnieje potrzeba, dodanie dodatkowych parametrów, takich jak monitoring lokalizacji czy optymalizacja temperatury i innych procesów wpływających na koszty, nie stanowi żadnego problemu. – komentuje Daria Roszczyk-Krowicka, Sales and Marketing Director w Blulog, firmie dostarczającej nowoczesne rozwiązania monitoringu temperatury i wilgotności w serwerowniach. 

System monitoringu temperatury i wilgotności znacząco zwiększa bezpieczeństwo serwerowni, a dodatkowo niweluje ryzyko poniesienia kosztów związanych z awarią sprzętów lub utratą istotnych danych.

 

 

 

 

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Technologie Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku? Biuro prasowe
2025-04-17 | 07:00

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?

Branża elektrotechniczna dynamicznie się rozwija, dostosowując do rosnących wymagań użytkowników oraz wyzwań związanych z efektywnością energetyczną
Technologie Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce
2025-03-25 | 11:00

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce

Emitel S.A. wzmacnia swoją pozycję na tworzącym się w Polsce rynku projektowania i budowy infrastruktury sieciowej dla bezzałogowych statków powietrznych. Na podstawie
Technologie Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
2025-03-18 | 10:00

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce

Emitel S.A. intensyfikuje swoją działalność w Wielkopolsce. Spółka kontynuuje rozwój projektów na terenie całego kraju. Wśród ogólnopolskich,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.

Motoryzacja

Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.