Komunikaty PR

Jak zaaranżować zieleń w małym i dużym ogrodzie

2022-05-30  |  21:00
Biuro prasowe
Kontakt
Kamila Nowakowska
Tok Tok

Wierzyńskiego
52 317 Wrocław
kamila|toktok.com.pl| |kamila|toktok.com.pl
+ 48 aaa bbb ccc
www.toktok.com.pl

 

 

Zastosowanie betonowych donic, palisad, obrzeży oraz murków to doskonały sposób na uporządkowanie zieleni w ogrodzie i strefie wejściowej na posesję. Z pomocą betonowych elementów małej architektury możemy również w łatwy sposób wzbogacić projekt aranżacji przestrzeni. Podpowiadamy, jak to zrobić.

 

Pomimo faktu, że strefa wejścia i ogród posiadają nieco inne funkcje, betonowe elementy sprawdzają się idealnie w każdej z tych przestrzeni. Przede wszystkim dlatego, że beton jest niesłychanie pożądanym materiałem wykończeniowym w nowoczesnych aranżacjach. Ponadto jego neutralna kolorystyka utrzymana w odcieniach szarości w zestawieniu z żywą zielenią pozwala uzyskać tak ceniony we współczesnej architekturze efekt kontrastu. Elementy betonowe mają również tę istotną zaletę, że sprawdzają się zarówno na dużych przestrzeniach, jak i w bardziej kieszonkowych realizacjach. Zobaczmy, które z nich najlepiej zastosować planując zieleń w strefie wejścia.

 

Zielono już od frontu

 

Strefa wejściowa to zazwyczaj część posesji, która znajduje się najbliżej ulicy. W jej granicach umiejscowione są zwykle podjazd, ścieżka prowadząca z chodnika pod same drzwi oraz niewielka przestrzeń zielona. Najczęściej jest to krótko przystrzyżony trawnik, aczkolwiek zdarza się, że w strefie wejściowej można znaleźć także kwiaty i drzewa. Żeby oddzielić je od miejsc, w których przemieszczają się ludzie i pojazdy, a tym samym uchronić przed przypadkowym uszkodzeniem, warto zastosować obrzeża lub palisady. W ten sposób można stworzyć oryginalną rabatę lub osłonę. Do jej budowy można wykorzystać na przykład moduł L-ka Tigela. Ma on kształt litery „L”, co zapewnia duże możliwości aranżacyjne. W zależności od tego, na którym boku go ułożymy, możemy uzyskać rabaty lub donice o niższych lub wyższych krawędziach. Perfekcyjnie w roli granicy pomiędzy pasem zieleni a chodnikiem czy podjazdem sprawdzają się też palisady, takie jak Zen czy Hestra. Pomocne w tym przypadku będą w szczególności niższe elementy o wysokości 30, 40 i 60 cm. Obydwa te produkty są gotowymi rozwiązaniami zaprojektowanymi z myślą o nowoczesnych aranżacjach charakteryzujących się stonowanymi kolorami, a świadczy o tym ich kolorystyka utrzymana w szarościach i brązach oraz faktury podkreślające „betonowy” charakter. Rabaty to rozwiązania przewidziane do miejsc, gdzie dysponujemy znaczną powierzchnią w strefie wejściowej. W sytuacji, gdy jest ona niewielka, jednym sposobem na umieszczenie w niej „zielonego akcentu” będą donice, takie jak na przykład Tigela. Swoim kształtem przypominają one sześcian, są minimalistyczne w formie i dostępne w dwóch modnych szarościach: grafitowej i stalowej. Możemy w nich zasadzić zimozielone rośliny, trawy albo… cokolwiek, co się nam tylko zamarzy.

 

Pełen wachlarz możliwości w dużym ogrodzie

 

O wiele ciekawsze możliwości w zakresie aranżacji zieleni zapewnia ogród. Oczywiście wiele zależy od jego powierzchni. Im jest ona większa, tym bardziej możemy puścić wodze naszej fantazji. W ogrodzie donice, takie jak wspomniana wcześniej Tigela, nie tylko rozmieścimy punktowo, ale również zbudujemy z nich kaskady położone wzdłuż biegu schodów prowadzących na taras. Z kolei z palisad możemy wznieść donice o różnej wysokości, akcentując tym samym ważność poszczególnych detali czy roślin w aranżacji. Palisada Hestra to idealna propozycja dla kompozycji zdominowanych przez minimalizm i ascetyzm form, gdzie pożądany i eksponowany jest betonowy charakter. Do budowy rabat możemy użyć również murków, takich jak Albero. Doskonale odnajduje się on w każdym ogrodzie. Przypomina murki graniczne podobne do tych, które budowano w średniowieczu na granicy posesji czy posiadłości. Elementy służące do budowy murka Albero przypominają kamień, w związku z czym murek ten może być wykorzystany w nowoczesnych projektach, w których stawia się na naturalne materiały, ale także w sielskich i rustykalnych aranżacjach, które wspaniale dopełnia. Hestra i Albero nadają się doskonale nie tylko do budowy rabat i donic. Dzięki nim stworzymy również wizualną granicę pomiędzy strefami w ogrodzie, oddzielając na przykład przestrzeń przeznaczoną do wypoczynku od ogródka warzywnego czy ziołowego. Mogą pełnić również funkcję ścianki ogrodowej stanowiącej granicę rabaty w pagórkowatym terenie. Jednak nie we wszystkich ogrodach mamy tak szerokie możliwości aranżacji przestrzeni z użyciem betonowych elementów.

 

Pomysł na zieleń w miniprzestrzeni

 

W mini ogrodach, które są standardem w bliźniaczej i szeregowej zabudowie domów w dużych miastach, niestety nie zrealizujemy złożonych kompozycji i projektów z uwagi na ograniczoną powierzchnię działek . W tego rodzaju ogrodach do aranżacji zieleni nadają się donice oraz gazony. Można ich użyć punktowo lub zbudować  z nich wertykalne ogrody. Doskonale do wznoszenia takich konstrukcji nadaje się na przykład gazon Abax. To prefabrykowany element o wymiarach 40x60 cm oraz wysokości 25 cm. Jego charakterystyczną cechą jest paskowany deseń na bokach oraz drobno utwardzana faktura o „betonowym wyglądzie”. Abax występuje w trzech kolorach: brązowym, stalowym i grafitowym. Umożliwia to budowanie wielokolorowych lub jednolitych „murów”, które przy odpowiednim doborze roślin potrafią przerodzić się w prawdziwe zielone kaskady. Jeszcze więcej możliwości kompozycyjnych można uzyskać, wysuwając wybrane elementy poza lico ściany i tym samym tworząc dodatkowe donice. Wszystko to sprawia, że kompozycje Abax cechują się dużą oryginalnością, którą można dodatkowo uatrakcyjnić wybierając niesztampowe rośliny. 

 

Elementy betonowe mają szerokie zastosowanie w dziedzinie kształtowania zieleni zarówno w niewielkich, kieszonkowych ogrodach, jak i w dużych aranżacjach. Do dyspozycji mamy cały arsenał betonowych elementów, takich jak donice, palisady, murki czy obrzeża. To, w jaki sposób ich użyjemy, zależy tylko od nas. W połączeniu z odpowiednimi roślinami stworzą unikatową i dedykowaną naszym potrzebom przestrzeń.

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Polbruk S.A. – to największy obecnie producent kostki brukowej, płyt betonowych oraz małej architektury w Polsce, stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Kostki i płyty, Architektura oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce. Polbruk SA jest laureatem nagrody Superbrands Polska 2020.

O firmie

www.polbruk.pl

www.facebook.com/polbruk

www.instagram.com/polbruk_inspirujemy/

www.facebook.com/JestemFachowcem

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Tok Tok
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Jaki kamień naturalny wybrać na podłogę? Porady i inspiracje Biuro prasowe
2024-11-25 | 10:00

Jaki kamień naturalny wybrać na podłogę? Porady i inspiracje

Kamień naturalny od lat cieszy się popularnością jako element wykończeniowy podłogi, łącząc wyjątkowe walory estetyczne z trwałością. Dzięki swojej różnorodności, znajduje
Dom Nowa Murowana z miesiącem korzyści
2024-11-25 | 09:00

Nowa Murowana z miesiącem korzyści

Zakupowe szaleństwo z okazji Black Friday zbliża się wielkimi krokami. Od jakiegoś czasu rabaty dotykają każdą branżę, w tym deweloperską. Inwestor, realizujący dwa osiedla pod
Dom Bajkowy Dopiewiec przed konkurencją
2024-11-07 | 11:00

Bajkowy Dopiewiec przed konkurencją

Scandic Park wprowadził do sprzedaży kolejny etap inwestycji Bajkowy Dopiewiec. Powstaje 10 domów parterowych w zabudowie bliźniaczej. Deweloper proponuje eko rozwiązania, gdzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Przemysł

Infrastruktura

PGE: Na dniach zapadnie decyzja inwestycyjna dla Baltica 2. Ta morska farma wiatrowa ma zacząć działać od 2027 roku

Wyniki finansowe i operacyjne PGE Polskiej Grupy Energetycznej za III kwartał 2024 roku są stabilne i zgodne z wcześniejszymi szacunkami, co pozwala utrzymać kurs na wielkoskalowe inwestycje transformujące polską energetykę – podała spółka. Jednym z flagowych projektów jest budowa Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica o łącznej mocy ok. 2,5 GW. W najbliższych dniach zapadnie decyzja inwestycyjna w sprawie jej pierwszego etapu, projektu Baltica 2.

Polityka

P. Serafin: Potrzebujemy bardziej elastycznego unijnego budżetu. UE musi ponownie stać się synonimem innowacyjności i konkurencyjności

Nowy komisarz UE ds. budżetu, zwalczania nadużyć finansowych i administracji publicznej Piotr Serafin wskazuje, że budżet na kolejną perspektywę finansową UE powinien być bardziej elastyczny, by można było reagować w razie wystąpienia nieprzewidywalnych zdarzeń. W najbliższych miesiącach będą trwały konsultacje z państwami członkowskimi i Parlamentem Europejskim na temat priorytetowych obszarów na przyszłą siedmiolatkę.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.