Komunikaty PR

Jak wykonać wylewkę samopoziomującą? Poradnik krok po kroku

2023-11-20  |  12:45
Biuro prasowe
Kontakt
Komunikat prasowy
38 pr & content communication

Łódź
91-035 Łódź
38|pr.pl| |38|pr.pl
000000000
www.38pr.pl

Konieczność dokładnego przygotowania powierzchni, presja czasu, precyzja – to tylko kilka czynników, które powodują, że wykonanie wylewki samopoziomującej nie należy do najłatwiejszych zadań. W obliczu wyzwania warto dowiedzieć się, w jaki sposób, krok po kroku odpowiednio wykonać podkład pływający, by cieszyć się równą podłogą przez wiele lat.

Wylewka samopoziomująca, zwana również masą samorozlewną, to rodzaj mieszanki budowlanej stosowanej do wygładzania i wyrównywania podłóg przed położeniem warstwy wierzchniej np. płytek ceramicznych, paneli, parkietu czy wykładziny dywanowej. Wylewka samopoziomująca jest odpowiednia do wyrównywania starej nierównej powierzchni, jak i do tworzenia nowego, samonośnego podkładu. Prawidłowo przygotowany podkład to podstawa do dalszych etapów prac, np. aplikacji hydroizolacji w pomieszczeniach mokrych.

Decydując się na wyrównanie podłoża, można skorzystać z wylewki samopoziomującej lub metod tradycyjnych w postaci podkładów gęstoplastycznych. W większości przypadków warto jednak postawić na masę samorozlewną, ponieważ ta jest łatwiejsza i szybsza w aplikacji, tworzy gładką i stabilną powierzchnię, rozlewa się równomiernie. Wylewki samopoziomujące bardzo dobrze sprawdzają się jako podkłady na ogrzewaniu podłogowym.

Rodzaje wylewek

Na rynku dostępne są podkłady cementowe i anhydrytowe. Cementowe podkłady dzielimy na gęstoplastyczne (metoda tradycyjna z użyciem listew prowadzących) oraz samorozlewne.

Samorozlewne wylewki na bazie cementu odznaczają się wysoką twardością i wytrzymałością, można je stosować w pomieszczeniach mokrych. Z kolei wylewki anhydrytowe są łatwe w aplikacji - rozlewne, plastyczne i proste w rozrabianiu, ale należy pamiętać, że nie nadają się do stosowania w pomieszczeniach mokrych, gdyż anhydryt jest rodzajem gipsu.

Na rynku pojawił się również nowy rodzaj podkładów, który łączy najlepsze cechy wylewek cementowych i anhydrytowych - podkłady hybrydowe. Dzięki synergii wiązań cementowych i mineralnych hybrydy są łatwe w aplikacji, tworzą trwałą i gładką powierzchnię, która nie wymaga szlifowania, stosowania listew prowadzących czy ściągania masy łatami. Przykładem takiej wylewki samopoziomującej jest hybrydowy ATLAS MMS60.

Nowość z oferty ATLAS poza właściwościami samopoziomującymi posiada innowacyjne rozwiązania: IQ KOLOR, który umożliwia kontrolę postępu wysychania podkładu oraz GRAFEN TECHNOLOGY, gdzie dzięki zawartości grafenu podkład zapewnia wysoką przewodność cieplną na ogrzewaniu podłogowym.

Jak wykonać wylewkę samopoziomującą - KROK PO KROKU

(na przykładzie ATLAS MMS 60, na ogrzewaniu podłogowym)

Podkład samopoziomujący możemy aplikować maszynowo lub ręcznie. Jeśli przystępujesz do pracy ręcznej, postępuj według poniższych kroków:

KROK 1 - PRZYGOTOWANIE NARZĘDZI

Przygotuj: wiadro do wymieszania masy, kołki lub repery do wyznaczenia poziomu wylewki, poziomnicę laserową, miarkę, tepownicę (przy grubszej warstwie masy) oraz wałek kolczasty.

 

KROK 2 - PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA

Bardzo ważnym etapem jest przygotowanie powierzchni, która powinna być czysta, sucha i wolna od wszelkich zanieczyszczeń, takich jak kurz, olej, farba czy stare kleje. W tym miejscu warto pamiętać o naprawie pęknięć i zarysowań podłoża (np. za pomocą ATLAS EPO-S), które mogą przenieść się na podkład. Przed wylaniem wylewki podłoże musi być dokładnie zagruntowane (np. ATLAS Uni-Gruntem).

 

KROK 3 - WYZNACZENIE POZIOMU

W pomieszczeniu, w którym już wcześniej rozprowadzono instalację ogrzewania podłogowego, należy za pomocą poziomnicy i miarki sprawdzić najniższy i  najwyższy punkt podkładu. Kolejny krok to rozstawienie reperów.  Ważne, by zacząć od najwyższego punktu i tam ustawić talerzyk repera na wysokość 3,5 cm nad górną krawędzią rurki ogrzewania podłogowego. Rozstaw pomiędzy reperami nie powinien przekraczać 2 m.

 

KROK 4 - PRZYGOTOWANIE MASY

Bardzo ważne, by podczas przygotowywania masy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta. W przypadku ATLAS MMS 60 należy wymieszać między 3,75 a 4,25 litra wody z 25 kg suchej mieszanki. 

 

KROK 5 - APLIKACJA

Przygotowaną masę należy równomiernie rozlać do wyznaczonego wcześniej poziomu. Zaczynamy od najdalej położonego miejsca w stosunku do drzwi wejściowych. Czynność należy wykonywać równoległymi pasami, unikając przerw w wylewaniu i przemieszczając się do wyjścia. Przy zastosowaniu MMS 60 wykonawca ma ok. 45 minut, by wylać, wyrównać i odpowietrzyć zaprawę. Gdy powierzchnia podkładu osiągnie poziom wyznaczony przez repery, należy zakończyć układanie podkładu.

 

KROK 6 - WYRÓWNANIE I ODPOWIETRZANIE

W zależności od wielkości i grubości podkładu można skorzystać z tepownicy bądź wałka kolczastego. Tepowanie podkładu trzeba przeprowadzać w dwóch prostopadłych kierunkach - zapewnia to właściwe rozprowadzenie, poziomowanie i odpowietrzanie podkładu.

Dobrze wykonany podkład z użyciem ATLAS MMS 60 jest gładki i nie wymaga szlifowania. Od razu po aplikacji ma jednolity, fioletowy kolor, który z czasem jaśnieje. Gdy kolor będzie jasny i jednolity można przystąpić do dalszych prac. Nie należy przyspieszać naturalnego procesu wysychania podkładu poprzez wietrzenie czy dogrzewanie. Uwaga! To może spowodować samoistne pęknięcia podkładu.

Instrukcję wykonania wylewki samopoziomującej w formie video można znaleźć pod adresem: wylewka na ogrzewanie podłogowe MMS 60. Krok po kroku. - YouTube

Podkłady samorozlewne są doceniane przez Wykonawców głównie za ich parametry robocze. Ważny jest więc wybór odpowiedniego produktu uwzględniając przeznaczenie pomieszczenia, stan podłoża oraz warstwę wykończeniową. Podkłady hybrydowe, które są nowością na rynku mają tę przewagę, że posiadają zalety wylewek cementowych i anhydrytowych. To nie tylko wygodne rozwiązanie podczas pracy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo trwałości podkładu na lata.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Nowoczesne ocieplenie domu Biuro prasowe
2023-11-23 | 11:00

Nowoczesne ocieplenie domu

Efektywne zarządzanie energią w budynku nie jest możliwe bez szczelnej warstwy termoizolacji. Dzięki piance natryskowej Soudafoam SPF firmy Soudal zatrzymamy ciepło w domu. Poliuretanowa
Dom Cicha podłoga – czym kierować się przy wyborze mat podkładowych
2023-11-21 | 12:00

Cicha podłoga – czym kierować się przy wyborze mat podkładowych

Komfort akustyczny użytkowania danej przestrzeni zależy m.in. od właściwie dobranej maty podkładowej pod panele. Oferta podłóg obejmuje zarówno twarde podłogi (podłogi
Dom Pobiedziska od Agrobexu po raz drugi
2023-11-16 | 09:00

Pobiedziska od Agrobexu po raz drugi

Pobiedziska zachęcają swoją ciszą i spokojem. Przyciągają malowniczym krajobrazem i bogactwem otaczającej przyrody. Tu naprawdę dobrze się żyje. Spółka Agrobex znów

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Nawet 20 proc. dzieci w Europie pada ofiarą przemocy seksualnej i wykorzystywania. UE pracuje nad przepisami umożliwiającymi walkę z tym procederem w sieci

W 2022 roku Internet Watch Foundation (IWF) usunęła ponad 255,5 tys. stron internetowych z treścią związaną z wykorzystywaniem seksualnym dzieci. Zawierały tysiące publikacji, zdjęć i filmów, często z kategorii najbardziej okrutnych, co pokazuje, że skala problemu jest ogromna. Obecny system dobrowolnego zgłaszania nadużyć nie jest wystarczająco skuteczny. Aby rozwiązać problem, UE zaproponowała przepisy, zgodnie z którymi dostawcy usług internetowych będą mieć obowiązek wychwytywania i zgłaszania tego typu treści. Celem unijnej akcji #ChildSafetyON jest wywarcie presji na europarlamentarzystach, by przyjęli nowe prawo.

Partner serwisu

Handel

Pogorszenie koniunktury w mleczarstwie. W tych warunkach trudno planować inwestycje w cele środowiskowe

Wzrost kosztów surowców, pracy i produkcji przy jednoczesnym spadku cen na światowych rynkach spowodował istotne pogorszenie koniunktury w europejskim mleczarstwie. Odczuwają to także polscy producenci. Dla wielu z nich przy obecnych cenach i kosztach już podstawowa produkcja stanowi wyzwanie, a dodatkowo czeka ich jeszcze dostosowywanie się do nowych wymogów środowiskowych, np. wprowadzenie systemu kaucyjnego, ograniczanie emisji CO2 i metanu. To pociągnie za sobą konieczność znaczących inwestycji.

Nauka

Głęboki sen może być uzupełnieniem leczenia. Stymulowanie fal wolnych w czasie snu korzystnie wpływa na pracę serca

Naukowcy z Zurychu wykazali, że dłuższy głęboki sen korzystnie wpływa na układ sercowo-krążeniowy. Stymulacja dźwiękowa ukierunkowana na wytwarzanie fal wolnych spowodowała u badanych poprawę efektywności pracy serca. Odkrycie może mieć znaczenie w leczeniu chorób kardiologicznych, alzheimera oraz w sporcie jako sposób na zwiększenie wydajności pracy serca i zapewnienia szybszej regeneracji po treningach.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.