Jak poruszać się w cyfrowym świecie i nie dać się złapać w sieć cyberzagrożeń?
Jak poruszać się w cyfrowym świecie i nie dać się złapać w sieć cyberzagrożeń?
Ekspert LeverX doradza, jak efektywnie i bezpiecznie cyfryzować biznes z okazji Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa
Już po raz dziesiąty w całej Europie obchodzony jest Miesiąc Cyberbezpieczeństwa. Ta międzynarodowa kampania stanowi okazję, aby skupić uwagę opinii publicznej na zagadnieniu cyberbezpieczeństwa. Dlaczego to tak istotne? Dostępne publicznie dane wskazują, że Polacy nie są świadomi cyberataków. Aż 82 proc. zadeklarowało, że nie zetknęło się z tym problemem osobiście[1], podczas gdy liczba cyberataków dynamicznie rośnie. Podobnie ta kwestia przestawia się w przypadku firm. W 2021 roku aż 69 proc. polskich przedsiębiorstw odnotowało przynajmniej jeden cyberatak[2], podczas gdy średnia z czerwca br. to 938 ataków w tygodniu – czyli aż 10 więcej niż wynosi średnia europejska[3].
Codzienna cyberhigiena
W dobie dynamicznej digitalizacji działalności biznesowej zapewnienie środków ochrony to więcej niż konieczność. W pierwszej połowie roku liczba cyberataków tygodniowo wzrosła na całym świecie o 42%. Przyglądając się aktualnym zdarzeniom, możemy spodziewać się rozwoju pomniejszych, a co za tym idzie – trudniejszych do zidentyfikowania, grup cyberprzestępców. Wśród bieżących trendów coraz częściej przywołuje się również zjawisko haktywizmu czy przewiduje pierwsze ataki w metaversie[4].
„Rok 2021 był rekordowy pod względem liczby odnotowanych naruszeń danych, z ponad 200 milionami ofiar. Aby im przeciwdziałać konieczne są świadomość zagrożeń w wirtualnej przestrzeni, a także wyprzedzenie zdarzeń i podjęcie kroków, które wyeliminują skutki potencjalnego naruszenia danych i tym samym, zapewnią bezpieczne funkcjonowanie w sieci” – komentuje Sergey Seleznev, Director Data Management w LeverX. – „Jednym z kluczowych wymagań efektywnego zabezpieczenia danych jest zarządzanie dostępem do informacji poufnych. Rozwiązania takie jak SAP UI Logging i SAP Field Masking umożliwiają przypisywanie ról i poziomu dostępu pracownikom. Inną możliwością, z której firmy coraz chętniej korzystają, jest scentralizowane zarządzanie dostępem użytkowników, analiza bezpieczeństwa w czasie rzeczywistym, a także tworzenie wzorców wykrywania ataków” – dodaje ekspert.
Na straży porządku w świecie danych
Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, każda firma, niezależnie od obszaru działalności, jest firmą zajmującą się…danymi. Szacuje się, że do 2025 roku osoby prywatne i firmy na całym świecie będą wytwarzać 463 eksabajty danych każdego dnia[5], czyli niemal 155 razy więcej w porównaniu z dekadą wcześniej. Operując w coraz bardziej zdigitalizowanym środowisku, firmy stawiają czoła zarządzaniu znaczną ilością danych. Na rynku istnieją szyte na miarę produkty, który ten proces upraszczają i pozwalają w bezpieczny sposób zarządzać zasobami cyfrowymi z jednego miejsca, unikając błędów podczas kompilowania czy przekształcania danych.
„Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem biznesu na dane w czasie rzeczywistym, organizacje potrzebują rozwiązań, które płynnie pobierają dane z wielu źródeł i wprowadzają je do chmury pod kątem ich dalszego przetwarzania” – mówi Sergey Seleznev, ekspert LeverX – „W ich codziennym użytkowaniu kluczową rolę odgrywa również zarządzanie bezpieczeństwem. Nasza platforma DataLark łączy dane wsadowe i strumieniowe, pozwalając na ich transformację, a jednocześnie zapewnia bezpieczne uwierzytelnianie, autoryzację i dostęp do danych. Jest to przykład tego, jak optymalizować działalność biznesu, zabezpieczając jej cyfrowe zasoby” – dodaje.
[1] Jak podaje raport „Polacy w cyberprzestrzeni – Czy jesteśmy świadomi cyberataków?” opracowany przez Procontent Communication oraz SW Research.
[2] Wg. danych „Barometru cyberbezpieczeństwa”, przygotowanego przez KPMG.
[3] Wg. danych Check Point Research.
[4] „Cyber Attack Trends: 2022 Mid-Year Report”, Check Point Research.
[5] Jeff Desjardins, “How much data is generated each day?” World Economic Forum, April 17, 2019.
Nowy system wykrywania i sygnalizacji pożaru w Data Centre w Warszawie
Chatbot AI w kuchni – rewolucyjne narzędzie od Maspex na Uwielbiam.pl
5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Rośnie znaczenie zielonych certyfikatów w nieruchomościach. Przybywa ich również w mieszkaniówce
Trend certyfikowania budynków już od wielu lat jest obecny na rynku komercyjnym i dotyczy głównie biurowców i nieruchomości logistycznych. Teraz coraz mocniej wchodzi także do segmentu mieszkań. Liczba certyfikatów dla tego typu inwestycji rośnie, co ma związek z rosnącą świadomością ekologiczną mieszkańców oraz ich chęcią ograniczania kosztów eksploatacji mieszkań.
Zdrowie
Europa potrzebuje strategii dla zdrowia mózgu. Coraz więcej państw dostrzega ten problem
Polacy z jednej strony wykazują już sporą świadomość problemu, jakim są choroby mózgu – jedna czwarta ma w swoim otoczeniu osoby dotknięte takim problemem. Z drugiej strony system nie odpowiada rosnącym potrzebom. Specjalistów jest zbyt mało, więc kolejki do neurologów czy psychiatrów się wydłużają. Alternatywą pozostaje korzystanie z wizyt komercyjnych, ale nie każdego na to stać. Towarzystwa naukowe i organizacje pozarządowe są zgodne co do tego, że potrzebne są nie tylko krajowe strategie, ale i europejski plan dla chorób mózgu.
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.