Komunikaty PR

Jak dbać o pojazdy elektryczne zimą?

2024-10-28  |  09:30
Biuro prasowe
Kontakt

Monika Bielkiewicz
Good One PR

Edwarda Jelinka 38
01-646 Warszawa
monika.bielkiewicz|goodonepr.pl| |monika.bielkiewicz|goodonepr.pl
+48 881 575 502
https://goodonepr.prowly.com/
Do pobrania inf.pras. ( 0.07 MB )

Małe pojazdy elektryczne takie jak microcary czy skutery, zyskują coraz większą popularność jako ekologiczna i wygodna alternatywa dla tradycyjnych środków transportu. Dzięki niewielkim rozmiarom oraz zeroemisyjnemu napędowi doskonale sprawdzają się w ruchu miejskim. Jednak, kiedy nadchodzą zimowe miesiące, użytkownicy muszą zwrócić szczególną uwagę na ich odpowiednią ochronę i konserwację. Maciej Płatek, ekspert mikromobilności, prezes zarządu Electroride, podpowiada, jak dbać o pojazdy elektryczne zimą, aby korzystać z nich bezpiecznie i bezawaryjnie.

Lekkie trzy- i czterokołowce są coraz chętniej wybierane jako alternatywne środki transportu ze względu na innowacyjne rozwiązania technologiczne, które czynią je bardziej ekologicznymi, tańszymi w utrzymaniu i łatwiejszymi w codziennym użytkowaniu. Ich konstrukcja jest także dużo prostsza w stosunku do konwencjonalnych pojazdów, w związku z czym wymagają one odpowiedniej troski, szczególnie zimą, by mogły służyć bezawaryjnie przez długi czas. 

Na co zwrócić uwagę zimą?

Wymagające warunki atmosferyczne, takie jak niskie temperatury, śnieg, a także sól drogowa, mogą mieć wpływ na wydajność i stan techniczny pojazdów elektrycznych.

Warto wiedzieć, że baterie w elektrykach są wrażliwe zarówno na zbyt wysokie, jak i niskie temperatury, co bezpośrednio wpływa na ich wydajność. W niskich temperaturach reakcje chemiczne wewnątrz akumulatora zwalniają, co prowadzi do zmniejszenia efektywności magazynowania energii. To oznacza, że w zimowych warunkach zasięg pojazdu może być mniejszy niż w cieplejszych miesiącach, a jego zdolność do utrzymania pełnego naładowania jest ograniczona. Dlatego tak ważne jest, aby w okresie zimowym odpowiednio zadbać o microcar czy skuter elektryczny, dzięki czemu będziemy mogli bez przeszkód z niego korzystać – wyjaśnia Maciej Płatek, Prezes Zarządu firmy Electroride.

Zimą warto zatroszczyć się też o odpowiednie przetrzymywanie miejskich elektryków. Najlepiej, jeśli są garażowane lub pozostawione w innym osłoniętym miejscu, chroniącym przed działaniem mrozu i wilgoci. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, warto zainwestować w specjalne pokrowce. Takie rozwiązanie nie tylko zabezpiecza pojazd przed warunkami atmosferycznymi, ale także zwiększa komfort użytkowania, ponieważ akumulatory przechowywane w odpowiednich warunkach utrzymują swoją wydajność na wyższym poziomie.

Jak dbać o baterie w niskich temperaturach?

Najbardziej wrażliwym elementem konstrukcyjnym microcarów są ogniwa, które mają określoną żywotność, a ich wydajność może zmniejszać się z czasem, szczególnie jeśli są niewłaściwie eksploatowane. Odpowiednia konserwacja baterii ma kluczowe znaczenie dla ich wydajności. W przypadku miejskich elektryków zazwyczaj mamy do czynienia z dwoma rodzajami akumulatorów.

– W bateriach litowo-jonowych, które najczęściej są stosowane w pojazdach elektrycznych, należy utrzymywać poziom naładowania w przedziale 20-80%. Takie działanie zapobiega nadmiernemu zużyciu akumulatora, a w rezultacie pozwala na optymalne wykorzystanie energii. Z kolei baterie żelowe mają mniejszą gęstość energetyczną niż baterie litowo-jonowe, jednak ich zaletą jest lepsza praca w nieco niższych temperaturach. W tym przypadku kluczowe jest utrzymanie ich pełnego naładowania. Warto to robić co 3-4 tygodnie, nawet gdy aktualnie nie korzystamy z pojazdu, dzięki czemu akumulator zachowa pełną wydajność na dłużej – tłumaczy Maciej Płatek, Prezes Zarządu firmy Electroride.

Warto zatem regularnie zasilać baterię i unikać sytuacji, w których mogłaby całkowicie się rozładować.

Konserwacja i czyszczenie pojazdu zimą

Regularna konserwacja lekkich trzy- i czterokołowców w zimie jest niezbędna dla zachowania karoserii w dobrym stanie. Wymagające warunki, takie jak sól drogowa czy błoto pośniegowe, mogą prowadzić do przyspieszonego zużycia metalowych elementów oraz układów elektrycznych pojazdu. Dbanie o regularne czyszczenie pojazdu pomoże zminimalizować ryzyko korozji, a także zapewni lepszą wydajność i dłuższą żywotność poszczególnych komponentów. Dlatego warto zadbać o regularne czyszczenie podwozia oraz innych części narażonych na bezpośredni kontakt z solą drogową. Używanie delikatnych środków myjących i wilgotnej szmatki pomoże usunąć osady bez ryzyka uszkodzenia układów elektrycznych. Po każdym myciu trzeba dokładnie osuszyć pojazd, co zapobiegnie gromadzeniu się wilgoci w newralgicznych miejscach, a w konsekwencji korozji.

Opony i ciśnienie w oponach

Zimą należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu opon pojazdów elektrycznych. Niskie temperatury wpływają na ciśnienie w ogumieniu, co może zmniejszyć ich przyczepność, a co za tym idzie – bezpieczeństwo na drodze. Dlatego regularne kontrolowanie ciśnienia to nie tylko sposób na uniknięcie nieprzyjemnych sytuacji, ale także na zwiększenie efektywności pojazdu.

– W lekkich pojazdach elektrycznych, podobnie jak w tradycyjnych samochodach, warto zmieniać opony na zimowe. Posiadają one większy bieżnik niż standardowe, dzięki czemu zapewniają lepszą przyczepność na śliskiej nawierzchni. Choć w Polsce nie ma obowiązku ich stosowania, decyzja o zmianie opon na zimowe może znacząco poprawić komfort i bezpieczeństwo jazdy, zwłaszcza w trudnych warunkach pogodowych – podpowiada Maciej Płatek.

Bezpieczna jazda w zimowych warunkach

Jednym z najważniejszych elementów bezpiecznej jazdy zimą jest redukcja prędkości. Równie pomocne jest płynne przyspieszanie i hamowanie, co pozwala zachować przyczepność opon do nawierzchni.

– Zimą nie należy zapominać również o regularnym sprawdzaniu hamulców w pojeździe. Mróz i wilgoć mogą wpływać na ich efektywność, dlatego tak ważne jest, aby przed każdą jazdą upewnić się, że są one w pełni sprawne. Dobrze funkcjonujący układ hamulcowy, szczególnie w zimowej aurze ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze – wyjaśnia Maciej Płatek.

Odpowiednia konserwacja pojazdów elektrycznych zimą to klucz do ich niezawodności i długowieczności. Regularne ładowanie baterii, dbanie o opony, a także zabezpieczenie przed solą i wilgocią pozwalają użytkownikom cieszyć się ich wydajnością przez cały sezon.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Good One PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Już wkrótce: Hak holowniczy Steinhof do Dacii Duster III Biuro prasowe
2024-12-23 | 18:00

Już wkrótce: Hak holowniczy Steinhof do Dacii Duster III

Dacia Duster III od momentu swojej premiery zyskała opinię jednego z najciekawszych SUV-ów segmentu. Teraz miłośnicy tego modelu otrzymują kolejną, niezwykle wartościową propozycję
Motoryzacja Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę
2024-12-23 | 08:00

Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę

To już pewne - międzynarodowy koncern branży motoryzacyjnej zainwestuje w Żagańskiej Strefie Gospodarczej. Mowa o firmie CEFA Poland, będącej częścią grupy Samvardhana
Motoryzacja Smarować, czy nie smarować? Kierowcy nadal popełniają ten błąd! Poradnik
2024-12-19 | 18:00

Smarować, czy nie smarować? Kierowcy nadal popełniają ten błąd! Poradnik

Prawidłowa obsługa kuli haka holowniczego wymaga podstawowej wiedzy technicznej. W zależności od tego, jaki rodzaj głowicy zaczepowej wybierzemy, ma ona wpływ na sposób eksploatacji

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Problemy społeczne

Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu

Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.

Prawo

Pediatrzy: Słodkie e-papierosy nie są przebadane. Państwo musi przejąć inicjatywę w sprawie kontroli ich jakości

Co trzeci uczeń pierwszą styczność z nikotyną miał w wieku 13 lat. Dla 70 proc. pierwszym w życiu wyrobem z nikotyną był e-papieros. Wśród uczniów używających obecnie nikotyny najwięcej, bo 80 proc., używa e-papierosów, najczęściej o słodkich smakach – wynika z badań CBOS. W dodatku z badań wynika, że zakaz sprzedaży takich produktów niepełnoletnim jest skutecznie omijany. Polskie Towarzystwo Pediatryczne, wspierane przez lekarzy innych specjalności, apeluje do premiera o wycofanie ze sprzedaży smakowych e-papierosów z nikotyną i bez niej. Zwłaszcza słodkie substancje smakowe dodawane do e-liquidów dla osiągnięcia atrakcyjnego smaku wciąż nie są wystarczająco przebadane  alarmują toksykolodzy.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.