Komunikaty PR

Jak chronić swój samochód przed plagą kradzieży części?

2024-06-19  |  18:00
Biuro prasowe

Nawet jeśli samochód jest zaparkowany w dobrze oświetlonym miejscu, może stać się celem złodziei. Ale nie zawsze chodzi im o cały samochód. Włamywacze często kradną łatwe do wymontowania części samochodowe, które mogą później sprzedać na czarnym rynku w Polsce lub za granicą albo wykorzystać do naprawy innych pojazdów.

Według Matasa Buzelisa, eksperta motoryzacyjnego z firmy carVertical, na ten proceder narażone są głównie nowsze pojazdy, ponieważ są one wyposażone w drogie i chodliwe części. Ale tak naprawdę złodzieje interesują się wszystkim - od katalizatorów po koła. Kradną nawet tablice rejestracyjne.

W tym miejscu warto zadać sobie pytanie – jak można się przed tym chronić?

Lusterka boczne i szkło lusterek

Wysokiej klasy lusterka samochodowe mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych, więc nic dziwnego, że są poszukiwane przez złodziei. Lusterka często ulegają uszkodzeniu podczas drobnych stłuczek, stąd popyt na nie jest dosyć spory.

Niestety – zdarzają się także zwyczajni kierowcy, którzy po stłuczeniu własnego szkła lusterka decydują się zaoszczędzić pieniądze i „pożyczyć” je z innego samochodu. Demontaż szkła lusterka jest dość prosty i zajmuje zaledwie kilka chwil.

W zapobieganiu kradzieży lusterek może pomóc wygrawerowanie na nich numeru VIN samochodu. Staną się one mniej atrakcyjne dla złodziei, którzy widząc grawer, poszukają prawdopodobnie innego auta.

Reflektory i światła tylne

W przypadku niektórych modeli aut, koszty reflektorów są astronomiczne. Ponieważ popyt na nie na rynku części używanych jest wysoki, złodzieje ulegają pokusie. Skradzione światła i inne części tego typu są często transportowane za granicę.

Aby ukraść światła, złodzieje mogą użyć specjalnych nożyc do metalu i poważnie uszkodzić błotniki i maskę samochodu. W takich przypadkach straty właściciela są jeszcze większe.” - Matas Buzelis, szef komunikacji w carVertical

Światła samochodowe należą również do części, na których eksperci zalecają wygrawerowanie numeru VIN. Chociaż nie jest to niezawodny środek odstraszający złodziei, ryzyko kradzieży się zmniejsza. 

Tablice rejestracyjne

Tablice rejestracyjne samochodów są zazwyczaj kradzione w celu umieszczenia ich na innym pojeździe i wykorzystania do działalności przestępczej. Przestępcy stosują tę taktykę, aby oszukać kamery miejskie i wprowadzić w błąd organy ścigania. Usunięcie tablic nie wymaga żadnego wysiłku, więc jedynym sposobem ochrony samochodu jest trzymanie go na zamkniętym parkingu lub przynajmniej w dobrze oświetlonym miejscu.

Czasem pomaga przykręcenie lub zanitowanie tablic – złodziej weźmie te, które są gorzej zamocowane z sąsiedniego auta, ale oczywiście nie ma na to żadnej gwarancji.

Kierownica 

Używane kierownice do starych aut są tanie, ale te do aut nowych, zwłaszcza z segmentu premium kosztują majątek. Używane kierownice są poszukiwane do napraw powypadkowych. Aby chronić kierownicę można pokusić się o montaż na niej blokady. Niestety są one stosowane coraz rzadziej. Innym (mniej skutecznym) sposobem ma uniknięcie kradzieży kierownicy jest pozostawienie samochodu w bezpiecznym miejscu.

Elementy wykończenia wnętrza

Chociaż części paneli wewnętrznych są rzadziej kradzione niż światła czy lusterka, też znajdują się na nie amatorzy. Złodzieje zazwyczaj celują w panele bardziej luksusowych samochodów, które są później sprzedawane osobom naprawiającym uszkodzone pojazdy lub są transportowane za granicę.

Koła

Samochody stojące na podnośnikach lub cegłach wciąż pojawiają się w naszym otoczeniu.  Zdejmowanie kół może być czasochłonne, więc złodzieje zazwyczaj wybierają samochody zaparkowane dalej od świateł ulicznych.

Koła samochodowe są dość pożądanym przedmiotem, więc znalezienie na nie kupców nie jest trudne. Najbardziej niezawodnym sposobem na uniknięcie nieprzyjemnej porannej niespodzianki jest użycie specjalnych śrub zabezpieczających, które uniemożliwiają odkręcenie koła za pomocą zwykłych narzędzi." - Matas Buzelis, szef komunikacji w carVertical

Katalizatory

Katalizatory zawierają metale szlachetne, takie jak platyna, pallad i rod, które są wysoko cenione przez handlarzy złomem. Sprzedając katalizator, złodzieje mogą liczyć na niezłą wypłatę.  

Szczególnie czujni powinni być użytkownicy Toyoty i Lexusa, ponieważ statystycznie właśnie te marki są najczęściej na celowniku przestępców. Wynika to z faktu, że katalizatory tych producentów zawierają więcej metali szlachetnych, co sprawia, że są droższe na czarnym rynku. Co więcej - Toyota i Lexus produkują głównie hybrydy, a w nich katalizatory są najczęściej w lepszym stanie niż w samochodach benzynowych.

Wielu kierowców, chcąc uchronić się przed złodziejami, wycina swoje katalizatory i instaluje w ich miejsce tańsze wersje.

Przestępcy często obierają za cel popularne modele z wyższej półki, dlatego przy zakupie takiego pojazdu warto ocenić swoje możliwości parkowania. W przeciwnym razie straty po nocnej wizycie złodziei mogą sięgać dziesiątek tysięcy złotych”. - Matas Buzelis, szef komunikacji w carVertical

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Motoryzacja Przełomowe badanie. Polscy właściciele ciężarówek chcą elektryków Biuro prasowe
2025-01-29 | 09:10

Przełomowe badanie. Polscy właściciele ciężarówek chcą elektryków

Jeszcze 2-3 lata temu trudno było znaleźć właściciela ciężarówki dopuszczającego myśl o zamianie jej na elektryczną. Przez ten czas najwidoczniej wiele się zmieniło. Z
Motoryzacja Już wkrótce: Hak holowniczy Steinhof do Dacii Duster III
2024-12-23 | 18:00

Już wkrótce: Hak holowniczy Steinhof do Dacii Duster III

Dacia Duster III od momentu swojej premiery zyskała opinię jednego z najciekawszych SUV-ów segmentu. Teraz miłośnicy tego modelu otrzymują kolejną, niezwykle wartościową propozycję
Motoryzacja Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę
2024-12-23 | 08:00

Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę

To już pewne - międzynarodowy koncern branży motoryzacyjnej zainwestuje w Żagańskiej Strefie Gospodarczej. Mowa o firmie CEFA Poland, będącej częścią grupy Samvardhana

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Bankowość

Transport

37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy

Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.