Komunikaty PR

IT ratunkiem dla polskiej gospodarki, a digitalizacji sposobem na walkę z ekonom

2020-08-25  |  01:00

Polski Instytut Ekonomiczny podaje, że pandemia koronawirusa spowodowała ograniczenia aktywności ponad 3 mld ludzi na świecie. Instytut szacuje, że światowa konsumpcja spadnie o 33 proc., a każdy miesiąc ograniczeń w działalności firm to spadek globalnego PKB o 2 punkty proc. Sposobem na funkcjonowanie przedsiębiorstw w czasach ograniczonych możliwości kontaktu z kontrahentami jest digitalizacja. Pandemia znacząco przyspieszyła procesy technologicznie w firmach. Ponadto sektor IT, który już przed pandemią generował 8 proc. PKB dziś może być jeszcze silniejszym motorem napędowym polskiej gospodarki.

Ekonomiczne skutki pandemii

W I kwartale 2020 r. giełdy na całym świecie straciły łącznie ponad 20 proc. wartości, notując najgorsze wyniki od czasu globalnego kryzysu finansowego z lat 2007–2009 r.[1] W czasie lockdown’u działalność wielu firm i przedsiębiorstw była ograniczona – i nadal jest. To ogromne straty dla gospodarki – miesiąc ograniczeń daje spadek globalnego PKO o 2 pkt proc.

W naszym kraju – zdaniem ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego – prawdopodobny jest spadek PKB rzędu 8 pkt proc. w II kwartale 2020 r. W tej trudnej i niepewnej sytuacji firmy nie mogą sobie pozwolić na kolejny lockdown i zawieszenie swoich biznesów.

Wpływ digitalizacji na gospodarkę

19 mld dolarów – to wartość całego rynku ITC w Polsce, czyli wartość rynku IT łącznie z telekomunikacją. W porównaniu z 2018 rokiem rynek wzrósł o 1,1 proc.[2] Branża IT jest jedną z najszybciej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki i odpowiada za 8 proc. PKB i 1/3 zatrudnienia w sektorze nowoczesnych technologii. I to właśnie branża IT będzie ogromnym wsparciem dla polskiej gospodarki, a firmy już dziś stawiają na digitalizację, jako ratunek dla ich biznesów.

 – Zauważyliśmy, że firmy coraz chętniej stawiają na digitalizację, a wszystko za sprawą pracy zdalnej. COVID pokazał, że praktycznie większość procesów w firmach może odbywać się online: od fakturowania po obieg dokumentów – mówi Piotr Siarkiewicz, South Branch Director z firmy Avenga. – 65 proc. firm planuje utrzymać bądź zwiększyć wydatki na rozwiązania chmurowe w swoich firmach. Pokazuje to, jak bardzo właściciele firm upatrują w rozwiązaniach chmurowych szanse na utrzymanie biznesu w obecnych, niepewnych czasach i podczas być może kolejnego lockdownu. To również wyzwanie dla firm IT, które muszą bardziej wsłuchiwać się w technologiczne potrzeby przedsiębiorstw, tak aby nieść dla nich realną pomoc.

Większe inwestycje w digitalizację w firmach

Ponad połowa dyrektorów finansowych polskich przedsiębiorstw zamierza w ciągu kolejnych 12 miesięcy przeprowadzić inwestycje w zakresie digitalizacji zespołów finansowo-podatkowych. Respondenci z Polski, uważają, że wdrażając technologię w funkcji finansowej/podatkowej, uzyskają lepszą efektywność pracy (47%), ograniczeniu ulegnie ryzyko podatkowe (44%), usprawnione zostaną procesy: raportowania (35%) i decyzyjne (27%), zmniejszy się zaangażowanie pracowników w powtarzalne czynności (26%), nastąpi redukcja kosztów oraz zmniejszy się liczba ludzkich błędów (po 24%)[3].

Co jeszcze przed nami?

Zdaniem ekspertów polska gospodarka powoli odmraża się i przechodzi do funkcjonowania w nowej normalności. Między innymi dzięki podjętym działaniom: wprowadzonym rozwiązaniom online, a tym samym utrzymaniu ciągłości pracy polskie firmy ponownie zaczynają odzyskiwać płynność finansową. 18 proc. firm już zadeklarowało, że wróciło do sytuacji sprzed pandemii, a 24 proc. z nich uważa, że odbudowa biznesu potrwa dłużej niż rok.

Budujące są też statystyki dotyczące zatrudnienia. Dziś 14 proc. firm wyraża chęć rekrutacji nowych pracowników, w trakcie gdy w połowie maja było to zaledwie 8 proc. przedsiębiorstw[4].

 


[1] https://www.pism.pl/publikacje/Skutki_pandemii_COVID19_dla_gospodarki_swiatowej

[2] Raport ITwiz Best 100_2020 r.

[3] https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/rozwiazania-dla-cfo/articles/Deloitte-CFO-Survey-2020-edycja-wiosenna.html

[4] Dane Polskiego Instytutu Ekonomicznego

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Technologie MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny Biuro prasowe
2025-05-26 | 14:30

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny

Jeśli myślisz, że roboty to wciąż pieśń przyszłości, a rewolucja przemysłowa to temat z podręcznika do historii, to najwyraźniej nie byłeś na MSV w Brnie. Jesienią
Technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce
Technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy

Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy

Bankowość

Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.

Ochrona środowiska

Rusza budowa lądowej infrastruktury dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Prąd z tych farm wiatrowych popłynie w 2027 roku

Ruszyła budowa lądowej infrastruktury dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 rozwijanych przez Equinor i Grupę Polenergia. To przede wszystkim baza serwisowa w Łebie i dwie stacje elektroenergetyczne. Jednocześnie trwają przygotowania do rozpoczęcia prac na morzu. Pierwszy prąd z obu projektów popłynie w 2027 roku, a w kolejce czeka morska farma wiatrowa Bałtyk 1 – największy i najbardziej zaawansowany projekt II fazy rozwoju offshore.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.