Komunikaty PR

NASK - Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego

2020-05-19  |  12:10

17 maja - Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego

Co wpływa na rozwój społeczeństwa? Co sprzyja zdobywaniu wiedzy, komunikowaniu się, przekazywaniu informacji? W dzisiejszym świecie tym narzędziem, które to wszystko umożliwia jest przede wszystkim internet i telekomunikacja. To, co dziś wydaje nam się czymś oczywistym, bo powszechnie z tego korzystamy, nie zawsze było tak samo dostępne dla wszystkich i w każdym miejscu na świecie. To właśnie o roli komunikacji w rozwoju społeczeństw przypomina nam ustanowiony na 17 maja przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego. Organizatorem obchodów tego święta w Polsce jest Polskie Towarzystwo Informatyczne. Tegoroczne hasło obchodów brzmi: technologie informacyjno-komunikacyjne dla celów zrównoważonego rozwoju w 2030 roku.

NASK podłączył Polskę do internetu

Od początku święto to było ściśle związane z rozwojem internetu i technologii informatycznych. Czyli tym wszystkim, czym zajmuje się Państwowy Instytut Badawczy NASK. Nasi eksperci od ponad dwudziestu pięciu lat działają na rzecz rozwijania technologii internet, zwiększania bezpieczeństwa w sieci, rozwoju badań naukowych w tym obszarze, ale również informowania, edukowania i cyfryzacji wielu obszarów życia Polaków.

W 2019 r. ponad cztery piąte (85%) wszystkich mieszkańców UE-28 w wieku od 16 do 74 lat korzystało regularnie (co najmniej raz w tygodniu) z Internetu, podczas gdy w Polsce ten odsetek wyniósł 78%. W latach 2013-2019 systematycznie wzrastał odsetek regularnych użytkowników Internetu. W 2019 r. w porównaniu z 2013 r. wśród ogółu mieszkańców UE-28 w wieku 16-74 lata odnotowano wzrost o 13 p. proc. W Polsce ta zmiana była jeszcze większa - wyniosła 18 p. proc. 

Udział osób regularnie korzystających z Internetu różni się w zależności od wieku. W Polsce w 2019 r. największy odsetek regularnych użytkowników Internetu był wśród osób w wieku 16-24 lata (99%), a najmniejszy – w grupie osób 65-74 lata (33%).  W porównaniu z sytuacją występującą w UE-28, zauważyć można, że w trzech najstarszych grupach wiekowych odsetek regularnych użytkowników Internetu w państwach członkowskich UE jest znacznie wyższy niż w Polsce. Największe dysproporcje występują wśród osób w wieku 65-74 lata (różnica wynosi 24 p. proc.).

Bezpieczeństwo w sieci

Wraz ze wzrostem powszechności sieci, wzrostem liczby jej użytkowników, zaczęło wzrastać również zagrożenie w sieci związane ze złośliwym oprogramowaniem, atakami hakerskimi czy phishingowymi. Wykrywaniem zagrożeń w sieci oraz przeciwdziałaniem im, zajmuje się zespół CERT Polska działający w strukturach NASK.

W ostatnich miesiącach, które w związku z wybuchem epidemii zatrzymały większość społeczeństwa w domu, zespół CERT odnotował szczególnie dużo incydentów w sieci. Nasi eksperci podjęli też wiele inicjatyw i działań na rzecz podnoszenia bezpieczeństwa internautów. Jedną z takich inicjatyw było stworzenie listy stron niebezpiecznych, które można zgłaszać do NASK. Zespół CERT Polska na bieżąco reaguje na incydenty w sieci i warto podkreślić, iż od 23 marca do 10 maja zgłoszono na stronie cert.pl  1393 niebezpieczne strony, które eksperci z CERT Polska poddali weryfikacji.

 

Coraz więcej domen .pl

NASK prowadzi rejestr  domeny .pl. To powód do dumy, ale też poczucie obowiązku i odpowiedzialności. Tym bardziej, że liczba abonentów  domen w rejestrze liczy już ponad milion, a liczba domen .pl to dwa i pół miliona. Niezwykle ważne jest dbanie bezpieczeństwo oraz jakość obsługi. Z Raportu Q4 Rynek nazw domeny .pl dowiadujemy się: „W ostatnim kwartale 2019 Rejestr domeny .pl odnotował rekordową liczbę domen zabezpieczonych protokołem DNSSEC. Pod koniec kwartału było ich 524 343, to prawie 60 tysięcy więcej niż w poprzednim. W omawianym okresie w Rejestrze domeny .pl znajdowało się 2 513 491 domen aktywnych w DNS, o 1,6% mniej niż w poprzednim kwartale. Zarejestrowano 188 939 domen, o 18 tys. więcej niż w poprzednim kwartale. Średnia dzienna liczba rejestracji wyniosła 2 054 domeny. Na koniec grudnia 2019 roku w Rejestrze domeny .pl figurowało 1 072 587 unikalnych wpisów dotyczących abonentów”.

OSE – projekt cywilizacyjny

Zanim ruszył projekt Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej jedynie 10 % szkół w Polsce miało dostęp do internetu, który umożliwiał wykorzystanie go do procesów dydaktycznych. Obecnie (prezentujemy dane z  maja 2020 roku) do bezpłatnego, bezpiecznego, szerokopasmowego internetu podłączonych jest ponad 8750 szkół , w których działają już wszystkie usługi, a nauczyciele, uczniowie i rodzice mogą z nich korzystać. Dodatkowo ponad 406o szkółma przygotowaną  już pełną instalację i czeka tylko na uruchomienie usługprzez operatorów telekomunikacyjnych. Umowy z NASK na instalację usług OSE podpisało już blisko 15 tysięcy szkół.

Wokół tego projektu jest też szereg innych, wspierających inicjatyw, takich jak OSEHero czy konkursy takie jak OSEWyzwanie, które służą podnoszeniu poziomu kompetencji cyfrowych oraz wiedzy o bezpieczeństwie sieci. Najważniejszym efektem tych działań jest szybki i bezpieczny internet w szkołach oraz wsparcie edukacyjno-informacyjne dla nauczycieli, uczniów i rodziców.

NASK dba o bezpieczeństwo dzieci w internecie

Państwowy Instytut Badawczy NASK włącza się w szereg działań zmierzających do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie. W strukturze NASK działa Zespół Dyżurnet.pl, który już od 15 lat zajmuje się reagowaniem na szkodliwe treści w sieci. W Instytucie cyklicznie powstają raporty z badań dotyczących aktywności młodych ludzi w internecie, ostatnio Raport „Nastolatki 3.0” oraz „Rodzice Nastolatków 3.0”, które przygotowuje ThinkStat. Szeroką działalność edukacyjną prowadzi Akademia NASK, a ramach programu SaferInternet realizowanych jest wiele inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa dzieci online. Cały czas trwa też kampania „Nie zagub dziecka w sieci” na temat towarzyszenia dziecku w odkrywaniu zasobów sieci, prowadzona przez Ministerstwo Cyfryzacji i NASK w ramach projektu "Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych”.

Kontakt: media@nask.pl

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Internet Endava wspiera lokalne społeczności IT Biuro prasowe
2022-06-03 | 01:00

Endava wspiera lokalne społeczności IT

12 spotkań, 12 miast, 4 kraje, 2 miesiące, 1 kontynent. Brytyjska spółka technologiczna Endava łączy społeczności IT w krajach Europy Środkowej i tworzy platforę interakcji
Internet Nowa funkcja SentiOne - pierwsza tak zaawansowana analiza TikToka w Polsce
2022-05-11 | 11:46

Nowa funkcja SentiOne - pierwsza tak zaawansowana analiza TikToka w Polsce

SentiOne, polska platforma do monitoringu Internetu z wykorzystaniem zaawansowanej sztucznej inteligencji, uruchamia nową, wyczekiwaną przez użytkowników funkcję - monitoring i analizę
Internet Odbieraj bonusy za płatności w grach w Centrum gier Huawei
2022-04-14 | 14:00

Odbieraj bonusy za płatności w grach w Centrum gier Huawei

W aplikacji Huawei – Centrum gier, na graczy mobilnych czeka program lojalnościowy oraz program VIP, dostępny dla wszystkich użytkowników, którzy zdobędą piąty poziom

Transmisje online

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

Miejsc parkingowych ubywa, bo miasta chcą wypchnąć ruch samochodów z centrum. Technologia pomoże lepiej wykorzystywać istniejące parkingi

Zaparkowanie samochodu w centrum Warszawy, Wrocławia czy Krakowa to poważne wyzwanie. Statystyki przytaczane przez NaviParking wskazują, że zagęszczenie ruchu w centralnych dzielnicach nawet w 30 proc. jest spowodowane przez kierowców poszukujących miejsca parkingowego. To zaś oznacza nie tylko większe korki, ale też większy hałas, dodatkową emisję spalin i duży stres u kierowcy. Tworzenie nowych parkingów nie jest dziś priorytetem miast – dążą raczej do tego, żeby wypchnąć ruch z centrów. Dlatego potrzebne są lepsze zachęty, by kierowcy wybierali inne środki komunikacji, np. autobusy, tramwaje czy mikromobilność, a także nowe sposoby na skuteczniejsze wykorzystanie istniejących parkingów.

Partner serwisu

Venture Cafe Warsaw

Edukacja

Rzeź Woli to jedna z najmniej znanych kart historii Powstania Warszawskiego. Powstaje nowy projekt edukacyjny w wirtualnej rzeczywistości

Rusza drugi etap rewitalizacji placu Męczenników Warszawskiej Woli. To jedno z ważniejszych miejsc pamięci Powstania Warszawskiego, gdzie w sierpniu 1944 roku wymordowano mieszkańców Woli i Ochoty. Fundacja PGE i opiekujący się placem ojcowie redemptoryści stworzą tutaj ścieżkę edukacyjną z multimedialnymi lekcjami w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR), dzięki czemu z wiedzą o tragicznych wydarzeniach sprzed 78 lat łatwiej będzie dotrzeć do młodych odbiorców. Mimo wielu dekad prac badaczy szczegóły rzezi Woli nadal pozostają nieodkryte.

Edukacja

Liczba aniołów biznesu rośnie, ale wciąż jest ich za mało. 40 proc. z nich jest na rynku maksymalnie trzy lata

Polski rynek aniołów biznesu wciąż jest wielokrotnie mniejszy od tych z Europy Zachodniej, o Stanach Zjednoczonych nie wspominając, i stosunkowo młody. Jednak zainteresowanie tą formą pomnażania kapitału i dzielenia się doświadczeniem szybko rośnie. Największa obawa osób, które chcą dołączyć do grupy aniołów biznesu, dotyczy tego, czy będą umiały realistycznie ocenić szanse danego przedsięwzięcia. Platforma Polish Angels ma ułatwić przepływ know-how i finansowania między doświadczonymi inwestorami i pomysłodawcami start-upów.

Współpraca

Obsługa konferencji prasowych

Zapraszamy do współpracy przy organizacji konferencji prasowych. Nasz doświadczony i kompetentny zespół sprosta każdej realizacji. Dysponujemy nowoczesnym, multimedialnym centrum konferencyjnym i biznesowym w samym sercu Warszawy. Zapraszamy do kontaktu w sprawie oferty.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.