Czy Internet 5G jest dostępny dla wszystkich?
Zacznijmy od podstaw
Internet 5G to piąta generacja technologii sieci komórkowych. Oferuje szereg korzyści i ulepszeń w porównaniu do swoich poprzedników, takich jak 3G i LTE. Oto niektóre z korzyści, jakie zapewnia Internet 5G:
- Szybszy transfer danych – 5G oferuje znacznie większą przepustowość, więc dane mogą być przesyłane znacznie szybciej. Dzięki temu strony internetowe ładują się szybciej, pliki są pobierane w krótszym czasie, a streaming w jakości 4K lub 8K staje się możliwy.
- Niskie opóźnienia – 5G wprowadza znaczącą redukcję opóźnień w porównaniu do poprzednich generacji sieci. Jest to istotne w przypadku aplikacji wymagających natychmiastowej odpowiedzi, takich jak gry online, telemedycyna czy autonomiczne pojazdy.
- Wyższa pojemność sieci – 5G ma większą pojemność, co oznacza, że jest w stanie obsłużyć większą liczbę urządzeń podłączonych do sieci w jednym miejscu. Jest to ważne w kontekście rosnącej liczby urządzeń IoT (Internet of Things).
- Obszar działania – 5G ma potencjał do zwiększenia zasięgu sieci bez utraty wydajności, co może przynieść korzyści w obszarach wiejskich i innych miejscach, gdzie wcześniejsze generacje miały ograniczony zasięg.
- Obsługa nowych technologii – 5G jest projektowane z myślą o obsłudze nowych technologii, takich jak rzeczywistość wirtualna i rozszerzona, które wymagają szybkiego transferu danych i niskich opóźnień.
Należy jednak zaznaczyć, że dostępność i jakość usług 5G mogą się różnić w zależności od regionu i dostawcy usług. Ponadto, wdrożenie tej technologii wymaga budowy nowej infrastruktury, włączając w to nowe wieże komórkowe i urządzenia.
Routery 5G od ZTE
Jeśli zalety korzystania z sieci 5G do Ciebie przemawiają, czas na wybór odpowiedniego routera! Poniżej lista routerów 5G od ZTE, które są oferowane przez największych operatorów sieci komórkowych w Polsce:
- ZTE MC888 5G – Orange, Plus, T-Mobile
- ZTE MC889 5G – Orange
- ZTE T5400 – Orange
- ZTE MC889 5G + ZTE T3000 – Plus
- ZTE MC889 5G + ZTE T5400 – T-Mobile

SEO Vibes Summit ‘25 – konferencja all-inclusive o międzynarodowym zasięgu

Tworzenie MVP (Minimum Viable Product) i PoC (Proof of Concept) – dlaczego jest tak istotne?

UX – zawód przyszłości. Motorola Solutions stawia na kompetencje 4.0
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Konsument

Krakowska fabryka Philip Morris przestawia się na produkcję wkładów tytoniowych do nowych podgrzewaczy. Amerykański koncern ogłosił zakończenie inwestycji o wartości blisko 1 mld zł
Koncern Philip Morris International (PMI) zakończył wartą niemal 1 mld zł modernizację fabryki w Krakowie. Nowe linie produkcyjne są w stanie wyprodukować w skali roku do 11 mld sztuk wkładów tytoniowych do podgrzewania, w tym do najnowszego systemu podgrzewania tytoniu, który właśnie trafił do sprzedaży w Polsce. To część globalnego planu firmy dotyczącego stopniowego wygaszania papierosów. W ciągu dekady PMI wprowadził blisko 30 proc. mniej papierosów na rynek. Zgodnie z planami do 2030 roku 2/3 globalnych przychodów PMI ma pochodzić z wyrobów bezdymnych, w tym z tytoniu do podgrzewania.
Transport
Eksperci apelują o przyspieszenie wdrożenia ETCS na polskiej kolei. Można to zrobić taniej i szybciej

Tylko w 2024 roku doszło na polskiej kolei do niemal 200 tzw. zdarzeń SPAD, czyli najczęściej przejechania przez pociąg sygnału „Stój”. Liczba takich incydentów z roku na rok rośnie, co może prowadzić do poważnych zagrożeń. Ograniczeniu konsekwencji ludzkich błędów ma służyć Europejski System Sterowania Ruchem Kolejowym (ETCS). Obecnie jest on wdrożony na zaledwie 1 tys. km linii kolejowych w Polsce, mimo że pierwotne plany zakładały zakończenie wdrożenia do 2023 roku.
Bankowość
Cyfrowa transformacja wymaga od liderów biznesu nowych kompetencji. Wśród nich kluczowe są otwartość na zmianę i empatia

Empatia, elastyczność i gotowość do eksperymentowania to dziś kluczowe cechy skutecznego przywództwa – szczególnie w świecie zdominowanym przez technologię i sztuczną inteligencję. Transformacja cyfrowa stawia przed liderami wiele nowych wyzwań i wymusza nowy model zarządzania – oparty na zaufaniu, adaptacyjności i rozumieniu potrzeb zespołu. Od 15 lat kobiety na kierowniczych stanowiskach w rozwijaniu kompetencji liderskich wspiera Program Santander W50. Uczestniczki z kilkunastu krajów zdobywają wiedzę i narzędzia do zarządzania zmianą, które pozwalają im skuteczniej funkcjonować w dynamicznym otoczeniu rynkowym.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.