Inteligentne sieci dystrybucyjne to miliardy euro oszczędności
W niedalekiej przyszłości energetyczne sieci dystrybucyjne staną przed potężnym wyzwaniem – koniecznością zapewnienia odpowiedniego przepływu energii w sytuacjach zmiennego popytu i podaży. Będzie to rezultatem dwóch trendów, zmieniających dzisiejszą energetykę. Pierwszym z nich jest spodziewany wzrost wykorzystania źródeł odnawialnych (OZE). Drugim – coraz większe znaczenie tzw. energetyki prosumenckiej, w której konsumenci energii są zarazem, dzięki odnawialnym źródłom, jej rozproszonymi producentami.
Aby taki system energetyczny mógł funkcjonować efektywnie i bez zakłóceń, niezbędne są inteligentne sieci dystrybucyjne. Już dziś znajdziemy je np. w Australii, Francji i we Włoszech. Udowadniają one tam swój potencjał do generowania imponujących oszczędności także w przypadku tradycyjnych modeli, z centralnym ośrodkiem produkującym energię.
Inteligentne, czyli jakie?
„Inteligencja” sieci zaczyna się od czujników, narzędzi monitorujących i kontrolujących przepływ energii. Dane zbierane przez czujniki poddawane są przez system szybkiej analizie, pozwalającej na wyciąganie wniosków i prognozowanie. Analiza taka umożliwi np. przewidywanie wysokiego obciążenia, mogącego skutkować awarią – i reagowanie z wyprzedzeniem.
Przykładem takiego wykorzystania technologii jest EcoStruxure - platforma stworzona przez Schneider Electric, której elementem jest system zaawansowanego zarządzania dystrybucją (ADMS - Advanced Distribution Management System). Narzędzie to pozwala na monitorowanie sytuacji w całej sieci w czasie rzeczywistym, umożliwia ocenę jej bieżącego stanu i błyskawiczne wychwytywanie problemów (np. przerw w dostawach energii).
Wykorzystanie ADMS w pilotażowym projekcie realizowanym przez Enel w Mediolanie poskutkowało zmniejszeniem strat energii w dystrybucji o 4 proc. Dzięki wprowadzeniu tego systemu w 28 kolejnych włoskich miastach, Enel zaoszczędził 144 GWh w skali roku[1]. To tyle, ile w Polsce zużyto w okresie od stycznia do października 2019 r.
Pole do oszczędności, uzyskiwanych dzięki poprawie funkcjonowania sieci energetycznych, jest gigantyczne. Dziś straty wynikające z ich nieprawidłowego działania, szacuje się w samej tylko Unii Europejskiej na poziomie 2-10% (w zależności od kraju) przesyłanej energii. Przekłada się to na równowartość 5 mld euro strat dla całej unijnej gospodarki[2].
Przyszłość: energetyka rozproszona...
Monitorowanie sieci dystrybucyjnej w czasie rzeczywistym będzie miało szczególne znaczenie
w kontekście rozwoju wspomnianej energetyki rozproszonej i prosumenckiej - w której odchodzimy od jednego dużego ośrodka wytwarzania energii na rzecz wielu drobnych producentów, o zróżnicowanych możliwościach jej produkcji.
Szacuje się, że za 20 lat, w 2040 r., dachowe panele słoneczne, montowane przez gospodarstwa domowe, będą odpowiadały za wytwarzanie:
• 24 proc. energii w Australii,
• 20 proc. w Brazylii,
• 12 proc. w Japonii,
• 15 proc. w Niemczech[3].
W takim systemie rozwiązania inteligentne zminimalizują straty i pozwolą na maksymalne wykorzystanie generowanej energii - nawet przy dynamicznie zmieniającej się strukturze produkcji i konsumpcji.
...oraz sztuczna inteligencja
AI (od ang artificial intelligence), w połączeniu z pokrewnymi rozwiązaniami, takimi jak uczenie maszynowe, będzie jednym z głównych narzędzi inteligentnych sieci dystrybucyjnych[4]. Specjalne modele predykcyjne umożliwią prognozowanie potencjalnych problemów w danej sieci i planowanie odpowiednich środków zaradczych.
Już teraz tę technologię wykorzystuje narzędzie EcoStruxure Asset Advisor. Ocenia ono w czasie rzeczywistym kluczowe dane i wykorzystuje zaawansowany model analityczny do wykrycia potencjalnych zagrożeń przed ich wystąpieniem. W ten sposób sztuczna inteligencja minimalizuje ryzyko nieplanowanych przestojów w pracy, strat operacyjnych i kosztownej konserwacji[5].
O Schneider Electric
W Schneider Electric wierzymy, że dostęp do energii i zasobów cyfrowych to podstawowe prawo każdego człowieka. Stwarzamy warunki do poprawy efektywności energetycznej dla każdego, w każdym miejscu i w każdej chwili. Nazywamy to Life Is On.
Oferujemy cyfrowe rozwiązania z zakresu zarządzania energią i automatyki, zapewniające wydajność i zrównoważony rozwój. Łączymy najlepsze na świecie technologie energetyczne, automatykę w czasie rzeczywistym, oprogramowanie i usługi w ramach zintegrowanych rozwiązań dla domów, budynków, centrów danych, infrastruktury i przemysłu.
Wykorzystujemy nieskończone możliwości, jakie zapewnia otwarta, globalna, innowacyjna społeczność z pasją podzielająca nasze wartości, takie jak Szczytny Cel, Otwartość i Zaangażowanie.
www.se.com/pl
[1] M. Kośka, Produkcja energii elektrycznej w Polsce w październiku spadła o 4,72 proc. w stosunku do poprzedniego roku, Money.pl
[2] J.-Y. Bodin, R. Coccioni, L. Hossenlopp, M. Sacotte, Smart Distribution Utility Strategies that Maximize Grid Efficiency, Schneider Electric
[3] Digital Grid Unleashed, Schneider Electric Leadership Series
[4] D. Sali, Utility firms around the world warming up to Ottawa-based BluWave’s smart-grid solution, Ottawa Business Journal
[5] H. Majrzchak, Smart Grid w Polsce, Energetyka

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?

Emitel zbudował sieć do monitorowania lotu dronów na 8 lotniskach w całej Polsce

Emitel i Miasto Poznań zacieśniają współpracę na rzecz innowacji w Wielkopolsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.