Komunikaty PR

Inteligentne sieci dystrybucyjne to miliardy euro oszczędności

2020-03-26  |  10:00
Biuro prasowe

W niedalekiej przyszłości energetyczne sieci dystrybucyjne staną przed potężnym wyzwaniem – koniecznością zapewnienia odpowiedniego przepływu energii w sytuacjach zmiennego popytu i podaży. Będzie to rezultatem dwóch trendów, zmieniających dzisiejszą energetykę. Pierwszym z nich jest spodziewany wzrost wykorzystania źródeł odnawialnych (OZE). Drugim – coraz większe znaczenie tzw. energetyki prosumenckiej, w której konsumenci energii są zarazem, dzięki odnawialnym źródłom, jej rozproszonymi producentami.

 

Aby taki system energetyczny mógł funkcjonować efektywnie i bez zakłóceń, niezbędne są  inteligentne sieci dystrybucyjne. Już dziś znajdziemy je np. w Australii, Francji i we Włoszech. Udowadniają one tam swój potencjał do generowania imponujących oszczędności także w przypadku tradycyjnych modeli, z centralnym ośrodkiem produkującym energię.

 

Inteligentne, czyli jakie?

 

„Inteligencja” sieci zaczyna się od czujników, narzędzi monitorujących i kontrolujących przepływ energii. Dane zbierane przez czujniki poddawane są przez system szybkiej analizie, pozwalającej na wyciąganie wniosków i prognozowanie. Analiza taka umożliwi np. przewidywanie wysokiego obciążenia, mogącego skutkować awarią – i reagowanie z wyprzedzeniem.

 

Przykładem takiego wykorzystania technologii jest EcoStruxure - platforma stworzona przez Schneider Electric, której elementem jest system zaawansowanego zarządzania dystrybucją (ADMS -  Advanced Distribution Management System). Narzędzie to pozwala  na monitorowanie sytuacji w całej sieci w czasie rzeczywistym, umożliwia  ocenę jej bieżącego stanu i  błyskawiczne wychwytywanie problemów (np. przerw w dostawach energii). 

 

Wykorzystanie ADMS w pilotażowym projekcie realizowanym przez Enel w Mediolanie poskutkowało zmniejszeniem strat energii w dystrybucji o 4 proc. Dzięki wprowadzeniu tego systemu w 28 kolejnych włoskich miastach, Enel zaoszczędził 144 GWh w skali roku[1]. To tyle, ile w Polsce zużyto w okresie od stycznia do października 2019 r.

 

Pole do oszczędności, uzyskiwanych dzięki poprawie funkcjonowania sieci energetycznych, jest gigantyczne. Dziś straty wynikające z ich nieprawidłowego działania, szacuje się w samej tylko Unii Europejskiej na poziomie 2-10% (w zależności od kraju) przesyłanej energii. Przekłada się to na równowartość 5 mld euro strat dla całej unijnej gospodarki[2].

 

Przyszłość: energetyka rozproszona...

 

Monitorowanie sieci dystrybucyjnej  w czasie rzeczywistym będzie miało szczególne znaczenie

w kontekście rozwoju wspomnianej energetyki rozproszonej i prosumenckiej - w której odchodzimy od jednego dużego ośrodka wytwarzania energii na rzecz wielu drobnych producentów, o zróżnicowanych możliwościach jej produkcji.

Szacuje się, że za 20 lat, w 2040 r., dachowe panele słoneczne, montowane przez gospodarstwa domowe, będą odpowiadały za wytwarzanie:

 

    • 24 proc. energii w Australii,

    • 20 proc. w Brazylii,

    • 12 proc. w Japonii,

    • 15 proc. w Niemczech[3].

 

W takim systemie rozwiązania inteligentne zminimalizują straty i pozwolą na maksymalne wykorzystanie generowanej energii - nawet przy dynamicznie zmieniającej się strukturze produkcji i konsumpcji.                                                                                                                        

 

...oraz sztuczna inteligencja

 

AI (od ang artificial intelligence), w połączeniu z pokrewnymi rozwiązaniami, takimi jak uczenie maszynowe, będzie jednym z głównych narzędzi inteligentnych sieci dystrybucyjnych[4]. Specjalne modele predykcyjne umożliwią prognozowanie potencjalnych problemów w danej sieci i planowanie odpowiednich środków zaradczych.

 

Już teraz tę technologię wykorzystuje narzędzie EcoStruxure Asset Advisor. Ocenia ono w czasie rzeczywistym kluczowe dane i wykorzystuje zaawansowany model analityczny do wykrycia potencjalnych zagrożeń przed ich wystąpieniem. W ten sposób sztuczna inteligencja minimalizuje ryzyko nieplanowanych przestojów w pracy, strat operacyjnych i kosztownej konserwacji[5].

 

 

O Schneider Electric

W Schneider Electric wierzymy, że dostęp do energii i zasobów cyfrowych to podstawowe prawo każdego człowieka. Stwarzamy warunki do poprawy efektywności energetycznej dla każdego, w każdym miejscu i w każdej chwili. Nazywamy to Life Is On.

 

Oferujemy cyfrowe rozwiązania z zakresu zarządzania energią i automatyki, zapewniające wydajność i zrównoważony rozwój. Łączymy najlepsze na świecie technologie energetyczne, automatykę w czasie rzeczywistym, oprogramowanie i usługi w ramach zintegrowanych rozwiązań dla domów, budynków, centrów danych, infrastruktury i przemysłu.

 

Wykorzystujemy nieskończone możliwości, jakie zapewnia otwarta, globalna, innowacyjna społeczność z pasją podzielająca nasze wartości, takie jak Szczytny Cel, Otwartość i Zaangażowanie.

www.se.com/pl

 


[1] M. Kośka, Produkcja energii elektrycznej w Polsce w październiku spadła o 4,72 proc. w stosunku do poprzedniego roku, Money.pl

[2] J.-Y. Bodin, R. Coccioni, L. Hossenlopp, M. Sacotte, Smart Distribution Utility Strategies that Maximize Grid Efficiency, Schneider Electric

[3] Digital Grid Unleashed, Schneider Electric Leadership Series

[4] D. Sali, Utility firms around the world warming up to Ottawa-based BluWave’s smart-grid solution, Ottawa Business Journal

[5] H. Majrzchak, Smart Grid w Polsce, Energetyka

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Technologie Stwórz swój smart home z inteligentną wtyczką Tenda SP6 Beli Biuro prasowe
2020-04-02 | 08:00

Stwórz swój smart home z inteligentną wtyczką Tenda SP6 Beli

Beli SP6 to inteligentna wtyczka Wi-Fi. Może ona włączać i wyłączać elektronikę z dowolnego miejsca za pomocą aplikacji Beli na smartfona. Możesz stworzyć harmonogram, kiedy wtyczka ma
Technologie BRAK ZDJĘCIA
2020-04-01 | 17:30

Darmowe miejsce w Chmurze Huawei dla nabywców smartfonów z serii P40

Huawei uruchomił specjalną ofertę Chmury dla posiadaczy smartfonów z najnowszej serii P. Użytkownicy modeli Huawei P40 lite lub P40 lite E otrzymają darmowe 15 GB pamięci w Chmurze Huawei, a kupujący smartfony Huawei P40 i P40 Pro
Technologie BRAK ZDJĘCIA
2020-04-01 | 16:40

Sprzedaj swój stary smartfon i kup taniej nowy Huawei P40 lub P40 Pro

Jeżeli planujesz zakup nowego telefonu, warto rozważyć najnowszą ofertę Huawei.  Przy zakupie premierowego smartfona P40 lub P40 Pro obowiązuje specjalna promocja – klienci mogą odsprzedać swój stary telefon, do

Więcej ważnych informacji

Komunikat

Ważne informacje dla dziennikarzy radiowych

Dziennikarze radiowi mają możliwość pobierania oryginalnego klipu dźwiękowego oraz  z lektorem w przypadku materiałów, w których ekspertami są obcokrajowcy.

Zapraszamy do kontaktu media|newseria.pl?subject=Kontakt%20dla%20medi%C3%B3w| style="background-color: rgb(255, 255, 255);"|media|newseria.pl 

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Firma

Sztuczna inteligencja w centrum zainteresowania polskiego sektora technologicznego. W jej rozwoju pomogą centra badawcze oraz programy inwestycji strategicznych

Systemy sztucznej inteligencji są przyszłością rynku technologicznego. Polskie start-upy oraz ośrodki naukowe coraz chętniej eksperymentują z systemami autonomicznymi, wsparcie płynie także ze strony przedstawicieli władz. Prowadzone są rozmowy na temat wdrożenia państwowych programów wsparcia dla rozwoju innowacyjnych technologii inteligentnych, które pozwolą polskim firmom na równi rywalizować z międzynarodowymi korporacjami specjalizującymi się w systemach SI.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Firma

Koronawirus zmieni rynek pracy. Branża IT może dać szansę na zatrudnienie

W dobie postępującej informatyzacji i automatyzacji zatrudnienie może stracić nawet 800 mln ludzi. Sytuacji nie polepsza także pandemia koronawirusa. 70 proc. firm już planuje zwolnienia z jego powodu. Branża IT może dać szansę tym osobom na powrót na rynek pracy. Szacuje się, że w ciągu najbliższych dwóch lat w tym sektorze gospodarki zatrudnienie znajdzie przeszło 130 mln specjalistów, a już dziś co szósta oferta pracy skierowana jest do osób z branży IT. Początkujący programiści mogą liczyć na wysokie zarobki, a firmy szkoleniowe oferują szereg kursów ułatwiających przebranżowienie się do pracy w sektorze informatycznym.