Pierwsza modułowa szkoła we Wrocławiu. Powstanie w ekspresowym tempie

Bartłomiej Dwornik
Ogólnopolski Operator Oświaty
ul. Jana Gorczyczewskiego 2/7
60-554 Poznań
fundaraising|operator.edu.pl| |fundaraising|operator.edu.pl
+48 533 978 513
https://operator.edu.pl
[ZDJĘCIE] Szkoła Specto na Maślicach powstanie w technologii modułowej. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty zbudowała w ten sposób we Wrocławiu już siedem przedszkoli. Na zdjęciu przedszkole Marco Polo przy ul. Zatorskiej (fot. fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty)
Na początek: sto nowych miejsc w czterech klasach szkoły podstawowej, nowocześnie wyposażone sale lekcyjne i świetlica. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty, dzięki współpracy z Urzędem Miasta Wrocławia nową szkołę przy ul. Lubelskiej uruchomi w ciągu czterech miesięcy. Pierwsi uczniowie zasiądą w ławkach już we wrześniu.
Nowa szkoła przy ul. Lubelskiej 95A pomoże uzupełnić sieć publicznych placówek i miejsc dla pierwszoklasistów na szybko rozwijającym się, wrocławskim osiedlu Maślice.
- Naszym celem jest zapewnianie dostępu do dobrej oferty edukacyjnej w miejscach, w których są takie potrzeby. Pilnie śledzimy sytuację pod tym kątem w całym kraju i kiedy dowiedzieliśmy się, że na Maślicach jest potrzebna nowa szkoła, złożyliśmy ofertę - mówi Mateusz Krajewski, prezes fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty. - Z wrocławskim Urzędem Miasta współpracujemy od wielu lat, prowadzimy szkoły i przedszkola, wysoko oceniane przez wrocławian. Cieszymy się, że otwieramy tu kolejną placówkę.
- Zwiększanie liczby miejsc w placówkach oświatowych, szczególnie na rozwijających się osiedlach, należy do najważniejszych zadań miasta. A współpraca z inwestorem zewnętrznym jest jednym ze sposobów jego realizacji - mówi Marcin Miedziński z Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu. - Dzięki tej inwestycji zwiększymy ofertę edukacyjną Maślic, odciążając funkcjonujące tam placówki.
Choć organem prowadzącym nie jest samorząd, a fundacja, szkoła będzie publiczna, bezpłatna i włączona do miejskiego systemu rekrutacji. Szkoła Podstawowa Specto, bo tak będzie się nazywać nowa, wrocławska podstawówka, już w pierwszym roku szkolnym przyjmie setkę uczniów do czterech klas. W kolejnych latach będzie „rosła” razem z dziećmi.
- W pierwszym etapie, od września tego roku, uruchomione będą cztery oddziały szkolne, świetlica, szatnie i węzeł żywieniowy. Do września 2024 szkoła powiększy się dwukrotnie, do ośmiu oddziałów – tłumaczy Monika Kremser, prezes spółki Edu-Expert, która realizuje inwestycje Ogólnopolskiego Operatora Oświaty. - Po kolejnych dwóch latach budynek będzie już dwupoziomowy, żeby przyjąć kolejnych uczniów. Prace podzielone są na cztery roczne etapy.
Każda sala lekcyjna wyposażona zostanie zgodnie ze standardem fundacyjnych placówek Operatora w komplety nowoczesnych pomocy naukowych, funkcjonalne meble szkolne oraz ergonomiczne, regulowane krzesła i ławki dla każdego ucznia.
Ekspresowe tempo inwestycji może zaskakiwać, jednak jest całkowicie realne. Budynek nowej szkoły powstanie w technologii modułowej. Błyskawicznej w montażu i z możliwością późniejszej rozbudowy. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty w samym Wrocławiu od 2012 roku zbudowała i prowadzi już siedem przedszkoli modułowych. Specto przy Lubelskiej będzie pierwszą we Wrocławiu szkołą, powstałą w tej technologii. Koszt pierwszego etapu wyniesie 4 miliony złotych.
Wrocław, miasto dobrych rozwiązań
Co ważne dla samorządu, do budowy szkoły Wrocław nie będzie dokładał z miejskiego budżetu. Inwestycję sfinansuje fundacja z własnych środków. Po uruchomieniu szkoła finansowana będzie z subwencji oświatowej. Tak samo, jak już działające w mieście placówki fundacji.
Bo Szkoła Specto przy Lubelskiej będzie już trzecią szkołą podstawową, prowadzoną we Wrocławiu przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty. Obecnie fundacja prowadzi w mieście dwie podstawówki:
- Publiczną Szkołę Podstawową Leonardo przy ul. Roosevelta
- Publiczną Szkołę Podstawową Marco Polo przy ul. Zatorskiej
Razem z szesnastoma publicznymi przedszkolami, da to razem dziewiętnaście placówek edukacyjnych, jakie fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty prowadzi we Wrocławiu.
- To nie pierwsza placówka oświatowa, jaką we Wrocławiu, w ścisłej współpracy z miastem prowadzić będzie Ogólnopolski Operator Oświaty. Jest to Fundacja z doświadczeniem, znająca wrocławski rynek edukacyjny - mówi Marcin Miedziński.
- W inwestycjach oświatowych zaufanie i sprawna współpraca z samorządem to klucz do sukcesu. We Wrocławiu mamy jedno i drugie, a to procentuje – podkreśla Mateusz Krajewski. - Daje możliwość błyskawicznej reakcji na potrzeby rodziców. Nowa szkoła Specto przy ul. Lubelskiej jest tego najlepszym dowodem.
Rekrutacja do nowej szkoły podstawowej Specto rozpocznie się już 8 maja. Zapisy przyjmowane będą w formie elektronicznej. Informacje o postępie prac, pełnej ofercie edukacyjnej, kadrze pedagogicznej i rekrutacji znaleźć będzie można na uruchomionej już stronie internetowej placówki: www.specto-wroclaw.operator.edu.pl.
Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty od 21 lat wspiera samorządy w realizacji zadań i projektów oświatowych. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego. Prowadzi bezpłatne przedszkola i szkoły w całej Polsce. W 63 placówkach, prowadzonych obecnie przez fundację uczy się ponad 7600 dzieci.

Emitel S.A.: Jak zostać „szerpami” rynku dronowego?

Nowoczesność w sercu Bydgoszczy – nowy oddział DPD Polska rozpoczyna swoją działalność

Rosnąca popularność wynajmu wózków widłowych. Koszty, dostępność i serwis decydują o wyborze
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rusza budowa lądowej infrastruktury dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Prąd z tych farm wiatrowych popłynie w 2027 roku
Ruszyła budowa lądowej infrastruktury dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 rozwijanych przez Equinor i Grupę Polenergia. To przede wszystkim baza serwisowa w Łebie i dwie stacje elektroenergetyczne. Jednocześnie trwają przygotowania do rozpoczęcia prac na morzu. Pierwszy prąd z obu projektów popłynie w 2027 roku, a w kolejce czeka morska farma wiatrowa Bałtyk 1 – największy i najbardziej zaawansowany projekt II fazy rozwoju offshore.
Edukacja
Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.