Komunikaty PR

Oświatowa fundacja zbudowała w Poznaniu publiczną szkołę

2023-08-30  |  09:30
Biuro prasowe
Kontakt

Bartłomiej Dwornik
Ogólnopolski Operator Oświaty

ul. Jana Gorczyczewskiego 2/7
60-554 Poznań
fundaraising|operator.edu.pl| |fundaraising|operator.edu.pl
+48 533 978 513
https://operator.edu.pl

na zdjęciu: Publiczna Szkoła Podstawowa SPECTO w Poznaniu, Fabianowo 29
fot. fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty
- - - - - - - - - -

Nowoczesny, piętrowy budynek z 16 salami lekcyjnymi, doskonałe warunki do nauki, wymarzona, profesjonalna sala gimnastyczna, a przede wszystkim 350 nowych miejsc dla uczniów i przedszkolaków. Edukacyjna fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty otwiera nową siedzibę Publicznej Szkoły Podstawowej SPECTO na poznańskim Fabianowie.

 

Budynek na poznańskim Fabianowie 29 zaczął piąć się w górę w maju ubiegłego roku. Już w lipcu otrzymał zgodę na użytkowanie i mogło ruszyć meblowanie i wyposażanie sal. Od 4 września do nowych przestrzeni „wprowadzą się” uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej SPECTO i przedszkolaki z Publicznego Przedszkola Wesoła Pszczółka.

Nowy budynek to łącznie 16 klas lekcyjnych i sal przedszkolnych na piętrze i parterze. To 350 dodatkowych, tak bardzo potrzebnych miejsc dla uczniów i przedszkolaków w szybko rozwijającej się dzielnicy Poznania. Do tego sala gimnastyczna z szatniami i prysznicami, plac zabaw oraz duży parking.

To była pierwsza szkoła podstawowa, jaką nasza fundacja podjęła się prowadzić. Jestem z nią osobiście, emocjonalnie związany. Ta decyzja znacząco wpłynęła na rozwój całej organizacji - mówi prof. Andrzej Grzybowski, założyciel, fundator i pierwszy prezes fundacji Familijny Poznań, która dziś działa w całym kraju pod nazwą Ogólnopolski Operator Oświaty. - Nasze zobowiązanie jest tym większe, że otrzymaliśmy ogromne wsparcie od lokalnej społeczności: od Rady Osiedla, od Rady Rodziców. Uzyskanie zgody władz Poznania na przejęcie szkoły było naszym wspólnym sukcesem.

- Serca nam rosną na sam widok nowej przestrzeni. Budynek jest piękny, mamy nowoczesną salę gimnastyczną o wielkości hali sportowej, ogród kwiatowy, za chwilę będzie też warzywnik i szklarnia - cieszy się Dorota Kiersk-Królikowska, dyrektor SP SPECTO. - To dla nas wszystkich, dla dzieci i dla mojej wspaniałej kadry wielkie wydarzenie. Otwarcie zupełnie nowych możliwości.

Rozbudowa szkoły SPECTO kosztowała blisko 18 milionów złotych. Jest największym przedsięwzięciem inwestycyjnym, zrealizowanym dotąd przez fundację oświatową w Polsce. To pierwszy przypadek, kiedy publiczna, rejonowa szkoła powstała na koszt podmiotu niesamorządowego.

 

Drugie życie, zamiast likwidacji

Szkole podstawowej nr 52 na poznańskim Fabianowie w 2008 roku groziła likwidacja. Uczniów było za mało, budżet wystarczał na pokrycie 70% potrzeb, budynek wymagał remontu.

Rodzice, nauczyciele i mieszkańcy Fabianowa, szukając sposobu na uratowanie szkoły, zwrócili się o pomoc do fundacji Familijny Poznań (dziś: Ogólnopolski Operator Oświaty). Fundacja przygotowała plan naprawczy dla placówki i zaoferowała miastu przejęcie obowiązków organu prowadzącego. Zadeklarowała poprowadzenie szkoły, uatrakcyjnienie oferty zajęć, uruchomienie przedszkola i dała gwarancję zatrudnienia dla wszystkich nauczycieli i pracowników.

Porozumienie z poznańskim ratuszem udało się podpisać w ciągu kilku miesięcy. Szkoła dostała drugie życie i szybko zaczęła zdobywać popularność. Fundacja dostrzegła i wykorzystała jej duży potencjał, czyli powstające w okolicy osiedla. Liczba uczniów podwoiła się w ciągu roku. Szybko okazało się, że tak niedawne jeszcze pomysły likwidacji trzeba było zamienić na plany rozbudowy.

- To dla nas wszystkich spełnienie marzeń i zwieńczenie wieloletniego wysiłku, żeby wywiązać się z obietnicy złożonej mieszkańcom Fabianowa - podkreśla Mateusz Krajewski, prezes fundacji edukacyjnej Ogólnopolski Operator Oświaty. - Kilkanaście lat temu, niedługo po tym, kiedy przejęliśmy prowadzenie szkoły na Fabianowie, obiecaliśmy jej nową, piękną siedzibę. Dziś możemy powiedzieć z dumą: dotrzymaliśmy słowa!

 

Inwestycja największa ze wszystkich

Żeby można było ją przeprowadzić, fundacja musiała jednak stać się właścicielem budynku i gruntu. Rozmowy i negocjacje trwały do końca 2018 roku, a potem zaplanowaną inwestycję wstrzymała pandemia. Prace ruszyły więc na dobre w maju 2022 roku. Od tego momentu sprawy potoczyły się już błyskawicznie.

Nowoczesny budynek powstał w zaledwie 14 miesięcy. Kredytu na budowę nowej siedziby SPECTO fundacji udzielił Santander Bank Polska. To był kolejny, realizowany wspólnie projekt.

Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty ma wieloletnie doświadczenie w budowaniu przedszkoli w całym kraju. Szkoła na poznańskim Fabianowie była jednak największym i najbardziej ambitnym ze wszystkich przedsięwzięć. I jednocześnie jednym z największych projektem inwestycyjnym, realizowanym przez fundację oświatową w Polsce. To prawdopodobnie pierwszy przypadek, kiedy publiczna, rejonowa szkoła zbudowana została na koszt podmiotu niesamorządowego.

- W strategię działania Santander Bank Polska mamy wpisaną realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Jednym z nich jest zapewnienie wszystkim dostępu do edukacji wysokiej jakości. Tak właśnie postrzegamy naszą pomoc przy finansowaniu budowy szkoły w Poznaniu. Jestem przekonany, że wsparcie tej realizacji przyniesie korzyść społeczności lokalnej już od pierwszych dni nowego roku szkolnego. Cieszę się, że mogliśmy być częścią tak ważnego projektu edukacyjnego w regionie - podkreśla Tomasz Cudziło, dyrektor Centrum Klienta Korporacyjnego Santander Bank Polska.

- Cieszymy się bardzo, że Santander Bank Polska zaufał nam i udzielił 14 milionów złotych kredytu - mówi prof. Andrzej Grzybowski. - Mamy też świadomość, jaka wiąże się z tym odpowiedzialność na najbliższe 10-15 lat. Że jest to kwota, którą fundacja musi spłacić i dopiero wtedy będziemy mogli uznać projekt za zakończony w wymiarze finansowym. Jednak bez tych inwestycji szkoła nie mogłaby się rozwijać i dlatego postanowiliśmy podjąć to wyzwanie.

 

Publiczna, czyli bezpłatna

Szkoła SPECTO i przedszkole Wesoła Pszczółka, choć prowadzone są przez fundację, są placówkami publicznymi. To oznacza, że są dostępne w miejskiej sieci rekrutacji, uzupełniają sieć gminnych placówek oświatowych, a nauka w nich jest bezpłatna.

- Najważniejsze jednak, że nasz pomysł na szkołę, indywidualnie podejście do każdego ucznia, budowanie relacji z dziećmi i rodzicami sprawdza się wspaniale – podkreśla dyrektor Dorota Kiersk-Królikowska. - Zainteresowanie naszą szkołą jest z każdym rokiem coraz większe. Coraz więcej rodziców puka do drzwi i pyta o możliwość zapisania albo przeniesienia dziecka. Teraz będziemy mogli przyjąć więcej chętnych, dla których wcześniej brakowało miejsc i zaproponować im doskonałe warunki.

Dla całej szkolnej społeczności i mieszkańców dzielnicy Fabianowo-Kotowo otwarcie większej, wygodnej i nowoczesnej siedziby to ważne wydarzenie, ponieważ daje mieszkańcom szybko rozwijającej się dzielnicy tak potrzebny dostęp do wysokiej jakości publicznej edukacji: przedszkola i szkoły blisko domu.

- Fakt, że Ogólnopolski Operator Oświaty poczynił tak duże inwestycje, tworząc zupełnie nową jakość Szkoły Podstawowej nr 52, jest źródłem wielkiej radości oświatowych władz naszego miasta. Dlaczego? Ponieważ mówimy o publicznej szkole obwodowej, która chociaż nie jest prowadzona przez miasto, jest w naszej sieci szkół na równi ze szkołami miejskimi i podobnie jak szkoły miejskie zaspokaja podstawowe potrzeby na poziomie edukacji podstawowej mieszkańców naszego miasta, konkretnie mieszkańców Fabianowa-Kotowa. Ogólnopolski Operator Oświaty, w oparciu o swoje środki poprawia jakość tej bazy, rozbudowuje i zmienia oblicze szkoły, która jeszcze kilkanaście lat temu była skazana na likwidację ze względu na brak naboru - mówi dr Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania. - Mam dodatkową satysfakcję osobistą, ponieważ będąc radnym brałem udział w podejmowaniu decyzji, która uczyniła Ogólnopolskiego Operatora Oświaty (wówczas Fundację Familijny Poznań) organem prowadzącym tę szkołę. Trzeba podkreślić, że szkoła na osiedlu Fabianowo-Kotowo przetrwała tylko dzięki zaangażowaniu Fundacji i jej współpracy z władzami miasta i środowiskami lokalnymi.

- Jesteśmy dumni, że możemy w takiej skali angażować się w budowanie systemu publicznej oświaty w Poznaniu - podkreśla Mateusz Krajewski, prezes fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty. - Cieszymy się, że nasza szkoła i przedszkole na Fabianowie cieszą się tak dużym zainteresowaniem rodziców i dzieci. Zastanawiamy się nawet, na jak długo, przy takiej popularności, wystarczy nam miejsca w nowym budynku dla wszystkich chętnych. Być może wkrótce trzeba będzie pomyśleć o dalszej rozbudowie.

Już teraz, jeszcze przed nowym rokiem szkolnym kadra SPECTO zapowiada, że na wykorzystanie możliwości, jakie daje nowa przestrzeń, są już gotowe pomysły. Oprócz szklarni i ogrodu warzywnego jeszcze w tym roku, w planach jest uruchomienie dwóch kolejnych klas sportowych: piłkarsko-szachowej i piłkarsko-siatkarskiej.

 

Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty od 22 lat wspiera samorządy w realizacji zadań i projektów oświatowych. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego. Prowadzi bezpłatne przedszkola i szkoły w całej Polsce. W 63 placówkach, prowadzonych obecnie przez fundację OOO, uczy się ponad 7600 dzieci.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Ogólnopolski Operator Oświaty
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Infrastruktura DPD Polska otwiera nowoczesną sortownię - Hub Drobnicowy (HDR) w Swędowie pod Łodzią Biuro prasowe
2025-04-14 | 06:00

DPD Polska otwiera nowoczesną sortownię - Hub Drobnicowy (HDR) w Swędowie pod Łodzią

Nowa, piąta już w Polsce sortownia DPD Polska to strategiczna inwestycja firmy, której celem jest dalsza optymalizacja procesów logistycznych oraz zwiększenie
Infrastruktura Energia słoneczna a zimowa pora. Czy fotowoltaika jest opłacalna przez cały rok?
2024-12-23 | 12:00

Energia słoneczna a zimowa pora. Czy fotowoltaika jest opłacalna przez cały rok?

Na pierwszy rzut oka inwestowanie w farmy fotowoltaiczne może wydawać się mniej opłacalne zimą. Mniejsze nasłonecznienie, krótsze dni i często zachmurzone niebo w naszej szerokości
Infrastruktura BERGER Bau zmodernizuje drogi gminne w Podolszu i Zatorze
2024-12-13 | 09:00

BERGER Bau zmodernizuje drogi gminne w Podolszu i Zatorze

Gmina Zator postawiła na kompleksowe usprawnienie dróg lokalnych w Podolszu i Zatorze. 10 września 2024 roku wykonawcą inwestycji na ulicach Nad Sakwą oraz Starowiejskiej wybrana

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Transport

Ataki cybernetyczne na kolej stają się coraz częstsze. Hakerzy zwykle chcą doprowadzić do paraliżu

W pierwszym kwartale tego roku hakerzy zaatakowali systemy sprzedaży biletów w polskiej i ukraińskiej kolei. Zagrożenia wiążą się jednak również z atakami na systemy zasilania i zarządzania ruchem. Wszystkie tego typu zdarzenia mają jeden cel – mniejszy lub większy paraliż transportu kolejowego, co w obecnej sytuacji geopolitycznej przekłada się na bezpieczeństwo strategiczne. W wielu przypadkach wciąż najsłabszym ogniwem jest człowiek – albo dlatego, że nienależycie chroni hasła i dostęp do urządzeń, albo dlatego, że nadane mu uprawnienia są nieadekwatnie szerokie w stosunku do realnych potrzeb.

Edukacja

Polska nauka potrzebuje różnych źródeł finansowania. Trwają rozmowy o zmianach w systemie

– Finansowanie polskiej nauki wymaga zmian, ale do tego potrzeba politycznej woli i odwagi – ocenia prof. dr hab. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego. Wśród propozycji wymienia stworzenie systemu zachęt dla biznesu do inwestowania w naukę i edukację, wyznaczenie strategicznych obszarów badań, na które będą trafiały fundusze, czy rozliczanie instytucji naukowych z wykorzystania publicznych pieniędzy. W ramach cyklu „Porozmawiajmy o polskiej nauce” MNiSW w ostatnich miesiącach prowadzi konsultacje ze środowiskiem akademickim i badawczym na temat stojących przed sektorem wyzwań i możliwych do wdrożenia rozwiązań, nie tylko dotyczących finansowania.

Ochrona środowiska

Rynki materiałów biodegradowalnych i biopochodnych będą rosły w szybkim tempie. W Polsce dopiero raczkują

Rynek biodegradowalnych tworzyw sztucznych do 2031 roku ponad trzykrotnie zwiększy swoje obroty. Również tworzywa biopochodne są coraz częściej rozwijane i wykorzystywane. Choć rynki na świecie notują dynamiczny rozwój, napędzany nie tylko świadomością klientów, ale też surowymi przepisami środowiskowymi, w Polsce ten potencjał jest wykorzystywany szczątkowo. Tymczasem biotworzywa mogą z powodzeniem zastąpić większość materiałów syntetycznych.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.