Komunikaty PR

Nowości w programie „Czyste Powietrze”. Lista ZUM zyskuje na znaczeniu!

2024-05-23  |  13:15
Biuro prasowe
Kontakt
Komunikat prasowy
38 pr & content communication

Łódź
91-035 Łódź
38|pr.pl| |38|pr.pl
000000000
www.38pr.pl
Do pobrania docx ( 0.02 MB )

Nowości w programie „Czyste Powietrze”. Lista ZUM zyskuje na znaczeniu!

 

Od połowy czerwca obowiązywać będą zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Sprawdź jakie i dowiedz się, czym jest „Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów”, która usprawni starania o dotację.

 

„Czyste Powietrze” to program, który wspiera działania zmniejszające emisję zanieczyszczeń. Działa od 2019 r., ale jego założenia ulegały zmianie. Dziś – co ważne – dofinansowuje nie tylko wymianę nieefektywnych źródeł ciepła na np. pompy ciepła, ale też ocieplenie domów jednorodzinnych. To dlatego dotacją interesuje się coraz więcej Polaków.

 

Nowości, które uszczelnią program

 

Jedną ze zmian, która została wprowadzona do programu „Czyste Powietrze” jest to, że osoby chcące pozyskać dofinansowanie, będą mogły korzystać tylko ze sprawdzonych urządzeń. Ma to uszczelnić program i zlikwidować nadużycia.

 

Co to dokładnie oznacza? Od 14 czerwca 2024 r. pompy ciepła montowane w ramach programu „Czyste Powietrze” będą kosztem kwalifikowanym tylko wtedy, gdy ich parametry techniczne będą potwierdzone wpisem na „Listę Zielonych Urządzeń i Materiałów” (ZUM). Na listę ZUM docelowo wejdą tylko te urządzenia, dla których dostarczone badania z akredytowanego laboratorium zlokalizowanego w kraju UE lub EFTA potwierdzą ich parametry techniczne.

A zatem dokonując zakupów w programie „Czyste Powietrze” warto kierować się „Listą Zielonych Urządzeń i Materiałów”. Czym jest i gdzie ją znaleźć?

 

Zielona lista usprawni uzyskanie dofinansowania

 

ZUM to zestawienie produktów i technologii, które spełniają określone standardy ekologiczne i efektywności energetycznej: nowoczesne piece c.o., pompy ciepła, systemy solarne, systemy ociepleń czy okna o wysokiej efektywności energetycznej. Co ważne, lista obejmuje urządzenia i materiały, które można zastosować w ramach inwestycji, aby bez dostarczania dodatkowej dokumentacji kwalifikować się do uzyskania dofinansowania.

 

Lista ZUM jest regularnie aktualizowana i publikowana przez odpowiednie instytucje, np. przez realizujące program Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

- Produkty znajdujące się na liście muszą spełniać rygorystyczne kryteria dotyczące efektywności energetycznej. Dzięki temu beneficjenci programu mają pewność, że inwestują w sprawdzone rozwiązania.  Nasze produkty spełniają określone w programie wymogi, dlatego na liście ZUM są już cztery systemy ociepleń   - Atlas Etics, Atlas Grip, Atlas Roker oraz Atlas Ceramik – mówi Klaudia Próchnicka z zespołu marketingu produktowego.

 

Dzięki precyzyjnie określonej liście ZUM, wnioskodawcy wiedzą, jakie produkty bezpośrednio kwalifikują się do dofinansowania, co ułatwia proces aplikacyjny i skraca czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu wsparcia.

Lista ZUM znajduje się pod adresem: Lista ZUM (ios.edu.pl)

 

xxx

 

Więcej o Grupie ATLAS:

ATLAS to największy producent wyrobów chemii budowlanej w Polsce, będący liderem na polskim rynku. Oferuje wyroby przeznaczone dla amatorów drobnych remontów, jak i dla profesjonalistów szukających rozwiązania trudnych problemów budowlanych.

 

Kontakt dla mediów:

Joanna Blewąska-Kołodziejczak

joanna.blewaska@38pr.pl
+48 512 035 680

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: 38 pr & content communication
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Infrastruktura Skver: innowacyjna, modułowa linia opraw parkowo-drogowych Biuro prasowe
2024-06-04 | 01:00

Skver: innowacyjna, modułowa linia opraw parkowo-drogowych

Problem zanieczyszczenia światłem (światło rozproszone) dotyka nie tylko człowieka, ale także jego otoczenie. Ma wpływ na środowisko naturalne, zdrowie ludzi i zwierząt oraz nasze zasoby
Infrastruktura Metodyka BIM w realizacji celów zrównoważonego rozwoju – fabryka nakrętek Ecopet
2024-05-29 | 10:00

Metodyka BIM w realizacji celów zrównoważonego rozwoju – fabryka nakrętek Ecopet

Firma Ecopet, producent zamknięć HDPE oraz preform PET, wraz ze studiem projektowym Unism stworzyły pełną ekologicznych rozwiązań nowoczesną fabrykę nakrętek stale mocowanych do
Infrastruktura Katastrofalne w skutkach podtopienia: walka z naturą czy grzech zaniechania?
2024-05-22 | 16:30

Katastrofalne w skutkach podtopienia: walka z naturą czy grzech zaniechania?

Wraz z nadchodzącym latem po raz kolejny mierzymy się z kaprysami pogody. W województwie wielkopolskim w Gnieźnie na skutek nawałnicy z gradobiciem doszło do zalania wielu ulic i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Banki coraz śmielej wdrażają generatywną sztuczną inteligencję. Podchodzą jednak do tej technologii z dużą ostrożnością

Rośnie rola generatywnej AI w biznesie: w tę technologię inwestuje już 43 proc. przedsiębiorstw na całym świecie, w tym w Polsce, a w ciągu nadchodzącego roku planuje to zrobić kolejne 30 proc. – wynika z raportu EY „Reimagining Industry Futures Study 2024”. Jedną z branż, które dostrzegają w GenAI największy potencjał, są finanse. Banki chętnie inwestują w tę technologię, licząc m.in. na wzrost sprzedaży, usprawnienie procesów i możliwość lepszej personalizacji produktów i usług. Z drugiej strony GenAI niesie też ze sobą szereg wyzwań, związanych chociażby z poufnością i integralnością danych.

Ochrona środowiska

Przedsiębiorcy wypowiedzą się na temat dekarbonizacji. Nowy indeks pokaże ich nastroje względem zielonej transformacji

Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki ma pokazać, jak wygląda nastawienie krajowego biznesu do kwestii związanych z zieloną transformacją. To nowe narzędzie, wzorowane na wskaźniku PMI, stworzone przez Pracodawców PR, Fundację Instrat i spółkę Qemetica. Indeks, na podstawie ankiet przeprowadzanych wśród przedsiębiorstw, ma uzupełniać dostępne obecnie dane klimatyczne oraz wskazać trendy i aktualne wyzwania dla polskiej gospodarki związane z dekarbonizacją i zrównoważonym rozwojem. Docelowo nowe narzędzie ma się też stać platformą do wymiany opinii między firmami, regulatorami oraz administracją centralną.

Infrastruktura

Pola elektromagnetyczne nie stwarzają ryzyka dla ludzi. Poziomy promieniowania są znacznie poniżej limitów

Emisja promieniowania elektromagnetycznego ze stacji bazowych utrzymuje się na poziomie zaledwie 2,5 proc. limitu bezpieczeństwa – wynika z badań przeprowadzonych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Choć budowa anten nadawczych telefonii komórkowej, zapewniających dostęp do łączności w standardzie 5G, często jest przedmiotem protestów, to okazuje się, że tego typu obiekty są zupełnie neutralne dla ludzi. Wytwarzają one promieniowanie niejonizujące, które nie ma wpływu na zmiany np. w strukturze DNA. Potencjalnie szkodliwe promieniowanie jonizujące jest natomiast obecne w aparatach rentgenowskich, rezonansie magnetycznym i tomografie komputerowym, dlatego badania z ich wykorzystaniem są zlecane i przeprowadzane zgodnie ze ścisłymi procedurami.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.