Nowości w programie „Czyste Powietrze”. Lista ZUM zyskuje na znaczeniu!
Nowości w programie „Czyste Powietrze”. Lista ZUM zyskuje na znaczeniu!
Od połowy czerwca obowiązywać będą zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Sprawdź jakie i dowiedz się, czym jest „Lista Zielonych Urządzeń i Materiałów”, która usprawni starania o dotację.
„Czyste Powietrze” to program, który wspiera działania zmniejszające emisję zanieczyszczeń. Działa od 2019 r., ale jego założenia ulegały zmianie. Dziś – co ważne – dofinansowuje nie tylko wymianę nieefektywnych źródeł ciepła na np. pompy ciepła, ale też ocieplenie domów jednorodzinnych. To dlatego dotacją interesuje się coraz więcej Polaków.
Nowości, które uszczelnią program
Jedną ze zmian, która została wprowadzona do programu „Czyste Powietrze” jest to, że osoby chcące pozyskać dofinansowanie, będą mogły korzystać tylko ze sprawdzonych urządzeń. Ma to uszczelnić program i zlikwidować nadużycia.
Co to dokładnie oznacza? Od 14 czerwca 2024 r. pompy ciepła montowane w ramach programu „Czyste Powietrze” będą kosztem kwalifikowanym tylko wtedy, gdy ich parametry techniczne będą potwierdzone wpisem na „Listę Zielonych Urządzeń i Materiałów” (ZUM). Na listę ZUM docelowo wejdą tylko te urządzenia, dla których dostarczone badania z akredytowanego laboratorium zlokalizowanego w kraju UE lub EFTA potwierdzą ich parametry techniczne.
A zatem dokonując zakupów w programie „Czyste Powietrze” warto kierować się „Listą Zielonych Urządzeń i Materiałów”. Czym jest i gdzie ją znaleźć?
Zielona lista usprawni uzyskanie dofinansowania
ZUM to zestawienie produktów i technologii, które spełniają określone standardy ekologiczne i efektywności energetycznej: nowoczesne piece c.o., pompy ciepła, systemy solarne, systemy ociepleń czy okna o wysokiej efektywności energetycznej. Co ważne, lista obejmuje urządzenia i materiały, które można zastosować w ramach inwestycji, aby bez dostarczania dodatkowej dokumentacji kwalifikować się do uzyskania dofinansowania.
Lista ZUM jest regularnie aktualizowana i publikowana przez odpowiednie instytucje, np. przez realizujące program Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
- Produkty znajdujące się na liście muszą spełniać rygorystyczne kryteria dotyczące efektywności energetycznej. Dzięki temu beneficjenci programu mają pewność, że inwestują w sprawdzone rozwiązania. Nasze produkty spełniają określone w programie wymogi, dlatego na liście ZUM są już cztery systemy ociepleń - Atlas Etics, Atlas Grip, Atlas Roker oraz Atlas Ceramik – mówi Klaudia Próchnicka z zespołu marketingu produktowego.
Dzięki precyzyjnie określonej liście ZUM, wnioskodawcy wiedzą, jakie produkty bezpośrednio kwalifikują się do dofinansowania, co ułatwia proces aplikacyjny i skraca czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu wsparcia.
Lista ZUM znajduje się pod adresem: Lista ZUM (ios.edu.pl)
xxx
Więcej o Grupie ATLAS:
ATLAS to największy producent wyrobów chemii budowlanej w Polsce, będący liderem na polskim rynku. Oferuje wyroby przeznaczone dla amatorów drobnych remontów, jak i dla profesjonalistów szukających rozwiązania trudnych problemów budowlanych.
Kontakt dla mediów:
Joanna Blewąska-Kołodziejczak
joanna.blewaska@38pr.pl
+48 512 035 680

Energia słoneczna a zimowa pora. Czy fotowoltaika jest opłacalna przez cały rok?

BERGER Bau zmodernizuje drogi gminne w Podolszu i Zatorze

Sztuka przekracza bariery dzięki potędze obrazu
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Bankowość

Cyfrowa transformacja wymaga od liderów biznesu nowych kompetencji. Wśród nich kluczowe są otwartość na zmianę i empatia
Empatia, elastyczność i gotowość do eksperymentowania to dziś kluczowe cechy skutecznego przywództwa – szczególnie w świecie zdominowanym przez technologię i sztuczną inteligencję. Transformacja cyfrowa stawia przed liderami wiele nowych wyzwań i wymusza nowy model zarządzania – oparty na zaufaniu, adaptacyjności i rozumieniu potrzeb zespołu. Od 15 lat kobiety na kierowniczych stanowiskach w rozwijaniu kompetencji liderskich wspiera Program Santander W50. Uczestniczki z kilkunastu krajów zdobywają wiedzę i narzędzia do zarządzania zmianą, które pozwalają im skuteczniej funkcjonować w dynamicznym otoczeniu rynkowym.
Transport
Europa zapowiada walkę o bezpieczeństwo lekowe. Wsparcie dla tych inwestycji ma się znaleźć w przyszłym budżecie UE

Zaledwie 23 proc. światowej produkcji farmaceutycznej pokrywa Europa. Bardzo dynamicznie rośnie potencjał wytwórczy Azji i może się ona wysunąć na pozycję lidera. Ministrowie zdrowia krajów Unii Europejskiej są zgodni co do tego, że Europa powinna się stać atrakcyjnym rynkiem inwestycyjnym dla przemysłu farmaceutycznego i dążyć do samowystarczalności w produkcji leków i substancji czynnych niezbędnych do ich wytwarzania. Wciąż jednak przedsiębiorcy napotykają bariery biurokratyczne, a wsparcie krajowe i unijne dla inwestorów jest nadal niewystarczająco atrakcyjne.
Konsument
Za pół roku zacznie obowiązywać w Polsce system kaucyjny. Polacy obawiają się jego uciążliwości

1 października br. w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny. Nie wszyscy konsumenci zdają sobie sprawę z tego, jakimi regułami będzie się rządzić. Eksperci podkreślają jednak, że podejście społeczeństwa jest pozytywne, choć wdrażaniu systemu towarzyszą pewne obawy. Ich zdaniem nie da się pewnie uniknąć na początku błędów i frustracji, ale pozytywne jest już to, że system zacznie działać.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.