Nowe cele DPDgroup na rzecz zrównoważonego rozwoju
DPDgroup ogłosiła strategię działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. „Wzmacniamy zobowiązanie dotyczące zmniejszenia śladu węglowego. Do 2025 roku DPDgroup zainwestuje 200 milionów euro z celem poprawy jakości życia w 225 miastach Europy” - mówi Boris Winkelmann, prezes zarządu i dyrektor generalny GeoPost / DPDgroup.
Założenia w realizacji do 2025 roku:
- 225 europejskich miast w 20 krajach objętych programem
- niskoemisyjne doręczenia przesyłek do 80 milionów mieszkańców[1]
- 7000 pojazdów z napędem alternatywnym (elektryczne, na gaz, rowery, rowery cargo, itp.)
- redukcja emisji dwutlenku węgla generowanych przez flotę DPD o 89% oraz innych zanieczyszczeń o 80% w miastach objętych programem
Doręczenia przyjazne środowisku w wielu europejskich miastach do 2025 roku
DPDgroup zobowiązała się doręczać przesyłki w 225 miastach Europy w sposób neutralny dla środowiska. Transport towarów w miastach generuje ponad 30% emisji CO2 i prawie 50% emisji cząstek stałych. Ruch kołowy uznaje się za jedną z głównych przyczyn złej jakości powietrza, co wg Europejskiej Agencji Środowiska[2] może prowadzić do skrócenia przewidywanej długości życia mieszkańców miast o populacji przekraczającej 100 tys. Stąd decyzja DPDgroup, by nowym planem w pierwszej kolejności objąć największe europejskie miasta. Nowa strategia oparta jest na nowym modelu doręczeń, który Grupa od kilku lat wdraża w miastach na terenie całego kontynentu.
DPDgroup stawia zatem „na ostatniej mili” na mikrooddziały i oddziały miejskie w centrach miast oraz na alternatywne sposoby doręczeń. Rozwiązania te sprawdzają się m.in. w Londynie, Hamburgu, Warszawie, Dublinie oraz Paryżu. Stolica Francji jest pierwszym miastem, w którym od końca 2019 należąca do grupy spółka Chronopost realizuje wszystkie doręczenia w sposób niskoemisyjny. Ogłoszony dziś program to deklaracja przyspieszenia tych działań na skalę europejską.
- Jesteśmy świadomi naszej odpowiedzialności wobec planety i jej mieszkańców. Naszą ambicją jest być najbardziej zaawansowaną w realizacji celów zrównoważonego rozwoju firmą kurierską w Europie. DPDgroup jest częścią problemu zmian klimatycznych i jednocześnie odgrywa ważną rolę w jego rozwiązaniu, stąd decyzja o podjęciu pragmatycznych działań w obszarze redukcji emisji w najbardziej zaludnionych miastach - wyjaśnia Boris Winkelmann.
Do 2025 roku DPDgroup zmniejszy/obniży ślad węglowy doręczeń w wybranych miastach, zmniejszając emisję CO2 o 89% i innych zanieczyszczeń o 80% w porównaniu z rokiem 2020.
- 7000 nowych pojazdów z napędem alternatywnym i 80 nowych oddziałów miejskich
DPDgroup rozszerzy flotę o 7000 pojazdów z napędem alternatywnym, zainstaluje 3600 stacji do ładowania i uruchomi 80 nowych oddziałów miejskich. W skład nowej floty z napędem alternatywnym wejdzie wiele rodzajów pojazdów w zależności od specyfiki centrum danego miasta, intensywności doręczeń na danym obszarze, a także ograniczeń regulacyjnych. Oprócz pojazdów elektrycznych różnej wielkości oraz pojazdów napędzanych gazem kurierzy będą doręczać przesyłki na rowerach, na rowerach cargo, przy pomocy specjalnych wózków oraz pieszo.
Uruchomienie 80 nowych mikrooddziałów oraz oddziałów miejskich umożliwi dalszą optymalizację procesów doręczeń i pozwoli firmie znaleźć się bliżej klientów i lepiej rozumieć ich potrzeby. Nowe placówki zostaną otwarte m.in. w Bazylei, Barcelonie, Berlinie, Budapeszcie, Monachium, Marsylii, Pradze oraz w Warszawie. Tym samym uzupełnią one sieć 130 działających już oddziałów miejskich w wielu miastach Europy, m.in w Dublinie, Londynie, Madrycie, Paryżu i Rotterdamie.
DPDgroup już w 2012 roku zobowiązała się do doręczania przesyłek w sposób przyjazny dla środowiska. Z czasem zobowiązanie to zostało poszerzone o inne założenia i przyjęło postać programu społecznej odpowiedzialności biznesu o nazwie DrivingChangeTM.
- Długoterminowym celem grupy jest wprowadzenie pierwszego programu zmniejszania śladu węglowego poprzez nowe sposoby doręczeń w ponad dwustu wybranych miastach Europy do 2025 roku. Dzięki temu działaniu mamy nadzieję stać się partnerem pierwszego wyboru dla firm i samorządów, z którymi będziemy wspólnie realizować cele zrównoważonego rozwoju. Razem uczynimy naszą planetę lepszym miejscem do życia, ponieważ Ziemia to nasz #wspólnyadres – podsumowuje Boris Winkelmann.
[1] Doręczenia niskoemisyjne wykonywane przez DPDgroup obejmą 80 milionów mieszkańców miast.
[2] Raport z 2018 roku dotyczący jakości powietrza w Europie https://www.eea.europa.eu/publications/air-quality-in-europe-2018
Energia słoneczna a zimowa pora. Czy fotowoltaika jest opłacalna przez cały rok?
BERGER Bau zmodernizuje drogi gminne w Podolszu i Zatorze
Sztuka przekracza bariery dzięki potędze obrazu
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Branża drzewna obawia się zalewu mebli z importu. Apeluje o wypracowanie strategii leśnej państwa
Organizacje branżowe i przedsiębiorstwa sektora drzewnego, które porozumiały się w ramach Koalicji na Rzecz Polskiego Drewna, protestują przeciwko planom Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczącym wyłączenia z gospodarki leśnej 20 proc. polskich lasów. Ich zdaniem taka decyzja stwarza realne zagrożenie dla trwałości lasów i uderzy w polską branżę meblarską. Pracę może stracić nawet 70 tys. osób, a straty dla budżetu państwa szacowane są na 4,5 mld zł.
Polityka
Europoseł AfD: Elon Musk poprawił nasz wizerunek za granicą. Jego wsparcie nam pomaga
Najpierw wywiad z Alice Weidel, współprzewodniczącą AfD, a ostatnio wystąpienie na platformie X podczas inauguracji kampanii wyborczej – w ten sposób Elon Musk wyraża swoje poparcie dla tej niemieckiej frakcji politycznej. – Wsparcie Elona Muska nam pomaga, bo w pewnym sensie AfD poprawiła swój image za granicą – mówi Tomasz Froelich, poseł do Parlamentu Europejskiego z Alternatywy dla Niemiec. Jak wskazuje, trudno przy takim poparciu utrzymać zarzut, że AfD jest ugrupowaniem prorosyjskim.
Polityka
Polska prezydencja skupi się na bezpieczeństwie. Kluczowe ma być też zwiększenie konkurencyjności całej Unii Europejskiej
Wielowymiarowe bezpieczeństwo skupione wokół siedmiu filarów ma być fundamentem polskiej prezydencji w UE. Kluczowe, zwłaszcza w kontekście rosnącego napięcia geopolitycznego czy zagrożenia hybrydowego, jest wzmocnienie bezpieczeństwa zewnętrznego i informacyjnego. Zgodnie z zapowiedziami Donalda Tuska konkurencyjność Europy ma z kolei zależeć od działań deregulacyjnych Parlamentu Europejskiego, polski rząd ma się też koncentrować na znoszeniu barier i obciążeń biurokratycznych.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.