Kolejne dwie organizacje z Polski nagrodzone za wykorzystanie rozwiązań Esri
Urząd Miasta Gdańska oraz Energa-Operator to tegoroczni polscy laureaci Special Achievement in GIS Award, czyli nagrody, którą podczas największego na świecie spotkania użytkowników GIS w San Diego wręcza sam Jack Dangermond – założyciel i prezes Esri. Wyróżnienia trafiają do organizacji i firm, których projekty inspirują społeczność GIS i wyznaczają nowe standardy działania z technologią geoinformatyczną.
Połowa lipca to czas, na który z niecierpliwością czekają wszyscy użytkownicy rozwiązań GIS. To właśnie wtedy, w kalifornijskim San Diego, odbywa się największe światowe spotkanie ekspertów i praktyków GIS, Esri User Conference, organizowane pod patronatem firmy Esri. Konferencja to wyjątkowa okazja do wymiany poglądów, zainspirowania się działaniami innych, zapoznania z nowościami, a także wyłonienia najlepszych projektów wykorzystujących GIS, zrealizowanych w minionym roku. Nagroda Special Achievement in GIS Award (SAG) przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w obszarze geoinformacji dla użytkowników systemu ArcGIS z całego świata, którzy wykazali się innowacyjnością oraz kreatywnością w wykorzystaniu oprogramowania GIS.
W tym roku aż dwa polskie projekty zostały wyróżnione przez jurorów. Nagrody otrzymały: Urząd Miasta Gdańska za wdrożenie projektu GeoGdańsk oraz firma Energa-Operator za System Informacji o Dystrybucji (SID).
– Ze względu na samą międzynarodową skalę konkursu, nagrodzone projekty muszą wyróżniać się wyjątkowością w wykorzystaniu GIS – komentuje Agnieszka Nosal, Dyrektor Zarządzająca Esri Polska. – Kolejne nagrody dla polskich projektów, i to aż dwie na raz, świadczą o tym, że organizacje i firmy w Polsce coraz lepiej rozumieją i chętniej wykorzystują potencjał, jaki tkwi w analityce lokalizacyjnej. Oferuje ona szereg rozwiązań dla wyzwań, przed jakimi staje dzisiejszy świat, a zespoły złożone z pasjonatów GIS pragną tym wyzwaniom podołać. Gorąco gratuluję tegorocznym laureatom nagrody SAG i dziękuję za to, że chcą przełamywać ograniczenia i być wzorem dla innych.
GeoGdańsk – zaawansowany miejski portal mapowy
Pierwszym z nagrodzonych projektów jest GeoGdańsk. To zaawansowany system oparty na ustandaryzowanych danych przestrzennych, który integruje informacje z różnych wydziałów i jednostek Urzędu Miasta Gdańska w jedną bazę danych. System wspiera procesy wewnętrzne oraz zapewnia kompleksową informację dla mieszkańców.
Projekt został doceniony za innowacyjne podejście do rozwoju inteligentnych rozwiązań miejskich. GeoGdańsk zrewolucjonizował bowiem dostęp do map i informacji miejskich, zastępując dwudziestoletni Interaktywny Plan Gdańska. Nowy portal umożliwia szybkie przeglądanie map, lokalizowanie ważnych punktów, dostęp do informacji o trasach komunikacji publicznej, parkingach, atrakcjach turystycznych i wielu innych przydatnych danych. Projekt zmobilizował urzędników do pokazywania na mapie danych, które wcześniej były przechowywane w różnych formatach i aktualizowane z różną częstotliwością.
System Informacji o Dystrybucji (SID) – by łatwiej zarządzać siecią
Drugą nagrodą wyróżniono System Informacji o Dystrybucji (SID). SID ułatwia firmie ENERGA-OPERATOR SA zarządzanie infrastrukturą sieciową, zapewniając poprawne funkcjonowanie sieci dystrybucyjnej. Ewidencja majątku sieciowego oparta na technologii ArcGIS umożliwia pracownikom dostęp do danych o obiektach infrastruktury sieciowej z dowolnego miejsca, co pozwala na automatyzację i optymalizację procesów biznesowych.
Rozwiązanie integruje dane o infrastrukturze sieciowej oraz informacje biznesowe z mapami oraz danymi terenowymi i topograficznymi, umożliwiając zaawansowane analizy i wizualizacje. W efekcie SID pozwala na lepsze zarządzanie majątkiem, ocenę stanu urządzeń, planowanie rozwoju sieci oraz monitorowanie kosztów utrzymania i usuwania awarii.
Coraz liczniejsze grono polskich laureatów SAG
To już niejako tradycja, że z konferencji Esri w San Diego polskie organizacje rokrocznie przywożą nagrody SAG. Tegoroczni laureaci – Energa-Operator oraz Urząd Miasta Gdańska – dołączają tym samym do licznego grona nagrodzonych, wśród których znajdziemy m.in.: RCB, GUS, Politechnikę Warszawską, Frontex, Państwowy Instytut Geologiczny, Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Policję, Grupę Żabka, Służbę Celną, Główny Urząd Geodezji i Kartografii oraz GOPR.

Emitel S.A.: Jak zostać „szerpami” rynku dronowego?

Nowoczesność w sercu Bydgoszczy – nowy oddział DPD Polska rozpoczyna swoją działalność

Rosnąca popularność wynajmu wózków widłowych. Koszty, dostępność i serwis decydują o wyborze
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rusza budowa lądowej infrastruktury dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Prąd z tych farm wiatrowych popłynie w 2027 roku
Ruszyła budowa lądowej infrastruktury dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 rozwijanych przez Equinor i Grupę Polenergia. To przede wszystkim baza serwisowa w Łebie i dwie stacje elektroenergetyczne. Jednocześnie trwają przygotowania do rozpoczęcia prac na morzu. Pierwszy prąd z obu projektów popłynie w 2027 roku, a w kolejce czeka morska farma wiatrowa Bałtyk 1 – największy i najbardziej zaawansowany projekt II fazy rozwoju offshore.
Edukacja
Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.