Jak zarządzać wodami opadowymi w mieście
Ecol Group
Marynarki Polskiej 163
80-868 Gdańsk
olga.dlugokecka|ecol-group.com| |olga.dlugokecka|ecol-group.com
+48605721555
https://ecol-group.com/
Rzeka Sokołówka w Łodzi będzie czystsza. Podczyszczalnia wód deszczowych przy ulicy Liściastej przeszła gruntowną modernizację, która stanowi wzorcowy przykład, jak powinno podchodzić się do retencji wód opadowych w mieście. Inwestycja efektywnie łączy zaawansowane technologie z błękitno-zieloną infrastrukturą, czyli rozwiązaniami opartymi na naturze, takimi jak niecki retencyjne czy nasadzenia roślin.
Miasto Łódź inwestuje w mądre i efektywne zarządzanie wodami opadowymi i roztopowymi w mieście. Dobrym przykładem takiej inwestycji jest ulica Liściasta, na której została wykonana gruntowna modernizacja podczyszczalni wód deszczowych i roztopowych. Dotychczasowy zbiornik miał charakter otwarty i nie spełniał już wymagań zarówno pod względem ilości retencjonowanej wody, jak i jakość jej oczyszczania.
Efektywne oczyszczanie wód opadowych i roztopowych jest kluczowe, biorąc pod uwagę wody spływające z pobliskiego osiedla przez system kanalizacji deszczowej. Do tej pory trafiały one częściowo podczyszczone bezpośrednio do zbiornika oraz rzeki Sokołówka, przepływającej przez teren. Montaż nowego zbiornika, korzystającego z technologii przyjaznych środowisku, poprawi efektywność retencji oraz jakość podczyszczania wód, przyczyniając się do poprawy stanu środowiska.
Jak to działa w praktyce?
Przy modernizacji podczyszczalni został wdrożony zbiornik retencyjny Hydrozone Benefit – rozwiązanie zaproponowane przez wykonawcę inwestycji, firmę Ecol-Unicon. Modułowy zbiornik o całkowitej pojemności 900 m3 gromadzi wody opadowe, które przepływając przez układ urządzeń, zostają podczyszczone m.in. z zawiesin mineralnych i zanieczyszczeń flotujących. Z kolei substancje ropopochodne są eliminowane za pomocą separatora lamelowego. Dodatkowo zanieczyszczenia organiczne są usuwane w części hydrofitowej dzięki nasadzonej roślinności i warstwie żwirowej. O to, aby retencjonowana woda była świeża, dbają zamontowane strumienice napowietrzająco-płuczące, które dostarczają do zbiornika tlen i zapobiegają w ten sposób zagniwaniu przetrzymywanej wody.
Możliwe jest zatem nie tylko retencjonowanie wody, ale również ponowne jej wykorzystanie.
Takie rozwiązania technologiczne to najnowsze światowe trendy, które w dobie zmiany klimatu mają nie tylko pozwalać na retencjonowanie wody, ale wykorzystywać ją również do innych celów. Rozwiązanie w takiej skali jest dziś naprawdę innowacyjne i przeciera szlaki kolejnym realizacjom. Z powodzeniem może być stosowane na zabetonowanych rynkach i innych uszczelnionych placach miejskich, stanowiąc przełamanie tak oczekiwaną w takich miejscach roślinnością – mówi Przemysław Dębski, Dyrektor Działu Serwisu Ecol-Unicon.
Zastosowanie prefabrykowanego zbiornika znacznie skróciło czas montażu, dzięki czemu zadanie było wykonalne w przewidzianym terminie. Projekt realizowany był w parku miejskim na ograniczonej powierzchni. Wymagało zatem ingerencji w istniejący drzewostan. Wybraliśmy metody realizacji, które ograniczyły do niezbędnego minimum wycinkę drzew. Prace ziemne odbywały się w dolinie rzeki Sokołówki przy wysokim poziomie wód gruntowych. Tutaj materiał - beton i ciężar elementów prefabrykowanych był niewątpliwym atutem. Przeciwważył sile wyporu i ułatwiał montaż do płyty fundamentowej – dodaje Dębski.
Zaopiekowany został również teren okolicy inwestycji. Jak podkreśla wykonawca, przestrzeń wokół zbiornika i przepływającej w tym miejscu rzeki Sokołówka to miejsce rekreacji dla wielu mieszkańców Łodzi, dlatego aspekt wizualny był także bardzo istotny.

Emitel S.A.: Jak zostać „szerpami” rynku dronowego?

Nowoczesność w sercu Bydgoszczy – nowy oddział DPD Polska rozpoczyna swoją działalność

Rosnąca popularność wynajmu wózków widłowych. Koszty, dostępność i serwis decydują o wyborze
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Konsument
Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy

Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.