Jak zarządzać wodami opadowymi w mieście
Ecol Group
Marynarki Polskiej 163
80-868 Gdańsk
olga.dlugokecka|ecol-group.com| |olga.dlugokecka|ecol-group.com
+48605721555
https://ecol-group.com/
Rzeka Sokołówka w Łodzi będzie czystsza. Podczyszczalnia wód deszczowych przy ulicy Liściastej przeszła gruntowną modernizację, która stanowi wzorcowy przykład, jak powinno podchodzić się do retencji wód opadowych w mieście. Inwestycja efektywnie łączy zaawansowane technologie z błękitno-zieloną infrastrukturą, czyli rozwiązaniami opartymi na naturze, takimi jak niecki retencyjne czy nasadzenia roślin.
Miasto Łódź inwestuje w mądre i efektywne zarządzanie wodami opadowymi i roztopowymi w mieście. Dobrym przykładem takiej inwestycji jest ulica Liściasta, na której została wykonana gruntowna modernizacja podczyszczalni wód deszczowych i roztopowych. Dotychczasowy zbiornik miał charakter otwarty i nie spełniał już wymagań zarówno pod względem ilości retencjonowanej wody, jak i jakość jej oczyszczania.
Efektywne oczyszczanie wód opadowych i roztopowych jest kluczowe, biorąc pod uwagę wody spływające z pobliskiego osiedla przez system kanalizacji deszczowej. Do tej pory trafiały one częściowo podczyszczone bezpośrednio do zbiornika oraz rzeki Sokołówka, przepływającej przez teren. Montaż nowego zbiornika, korzystającego z technologii przyjaznych środowisku, poprawi efektywność retencji oraz jakość podczyszczania wód, przyczyniając się do poprawy stanu środowiska.
Jak to działa w praktyce?
Przy modernizacji podczyszczalni został wdrożony zbiornik retencyjny Hydrozone Benefit – rozwiązanie zaproponowane przez wykonawcę inwestycji, firmę Ecol-Unicon. Modułowy zbiornik o całkowitej pojemności 900 m3 gromadzi wody opadowe, które przepływając przez układ urządzeń, zostają podczyszczone m.in. z zawiesin mineralnych i zanieczyszczeń flotujących. Z kolei substancje ropopochodne są eliminowane za pomocą separatora lamelowego. Dodatkowo zanieczyszczenia organiczne są usuwane w części hydrofitowej dzięki nasadzonej roślinności i warstwie żwirowej. O to, aby retencjonowana woda była świeża, dbają zamontowane strumienice napowietrzająco-płuczące, które dostarczają do zbiornika tlen i zapobiegają w ten sposób zagniwaniu przetrzymywanej wody.
Możliwe jest zatem nie tylko retencjonowanie wody, ale również ponowne jej wykorzystanie.
Takie rozwiązania technologiczne to najnowsze światowe trendy, które w dobie zmiany klimatu mają nie tylko pozwalać na retencjonowanie wody, ale wykorzystywać ją również do innych celów. Rozwiązanie w takiej skali jest dziś naprawdę innowacyjne i przeciera szlaki kolejnym realizacjom. Z powodzeniem może być stosowane na zabetonowanych rynkach i innych uszczelnionych placach miejskich, stanowiąc przełamanie tak oczekiwaną w takich miejscach roślinnością – mówi Przemysław Dębski, Dyrektor Działu Serwisu Ecol-Unicon.
Zastosowanie prefabrykowanego zbiornika znacznie skróciło czas montażu, dzięki czemu zadanie było wykonalne w przewidzianym terminie. Projekt realizowany był w parku miejskim na ograniczonej powierzchni. Wymagało zatem ingerencji w istniejący drzewostan. Wybraliśmy metody realizacji, które ograniczyły do niezbędnego minimum wycinkę drzew. Prace ziemne odbywały się w dolinie rzeki Sokołówki przy wysokim poziomie wód gruntowych. Tutaj materiał - beton i ciężar elementów prefabrykowanych był niewątpliwym atutem. Przeciwważył sile wyporu i ułatwiał montaż do płyty fundamentowej – dodaje Dębski.
Zaopiekowany został również teren okolicy inwestycji. Jak podkreśla wykonawca, przestrzeń wokół zbiornika i przepływającej w tym miejscu rzeki Sokołówka to miejsce rekreacji dla wielu mieszkańców Łodzi, dlatego aspekt wizualny był także bardzo istotny.
Sztuka przekracza bariery dzięki potędze obrazu
Zaprojektuj Zmiany Społeczne. Dołącz do „Generatora Innowacji. Sieci Wsparcia 3”
Zrównoważone miasto przyszłości — rola mikromobilności w urbanistyce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media i PR
Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje marketing. Narzędzia AI dają drugie życie tradycyjnym formom reklamy
Z badań GroupM wynika, że już w najbliższym czasie połowa inwestycji w media będzie oparta na decyzjach wspomaganych przez sztuczną inteligencję, a do 2028 roku będą to już dwie na trzy transakcje. Prawie 9 na 10 przedstawicieli branży wskazuje AI jako technologię, która będzie mieć w najbliższym czasie największy wpływ na marketing. Debata o potencjale tej technologii rozgrzewa branżę, a możliwości jej wykorzystania wciąż przybywa – od planowania i optymalizowania kampanii reklamowych, przez influencer marketing, po media postrzegane jako tradycyjne, które dzięki innowacjom zyskują „drugie życie”.
Farmacja
Polscy naukowcy pracują nad personalizowaną terapią raka płuca. Faza badań klinicznych coraz bliżej
Zespół naukowców z Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (ICCVS) na Uniwersytecie Gdańskim prowadzi zaawansowane badania nad nową terapią raka płuca, w której rolę leku będą pełnić limfocyty wyizolowane z krwi chorego. – To terapia szyta na miarę. Dla każdego z pacjentów wybieramy inny rodzaj komórek – mówi prof. dr hab. Natalia Marek-Trzonkowska. Jak wskazuje, projekt SWIFT jest już coraz bliżej rozpoczęcia fazy badań klinicznych. Jego realizację umożliwiły środki unijne w ramach działania Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB) z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) przyznane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.
Rolnictwo
Dane satelitarne w użyciu urbanistów i samorządowców. Mogą im służyć do przygotowania na zmiany klimatu
Do 2031 roku rynek usług związanych z danymi satelitarnymi ma wzrosnąć ponad czterokrotnie – przewidują analitycy. Na rosnącą podaż wpływ może mieć nałożony na dużą część przedsiębiorców, w tym producentów rolnych, obowiązek raportowania wpływu środowiskowego. Dane satelitarne są jednak cennym narzędziem również w rękach urbanistów i samorządowców. Z dokładnością do milimetrów pokazują zjawiska takie jak np. osiadanie gruntów, co pozwala na wczesne podejmowanie decyzji o kluczowych modernizacjach infrastruktury.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.