Emitel rozbudował system inteligentnych parkingów w Piasecznie
We współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Piaseczno Emitel rozbudował system monitorowania miejsc parkingowych w Piasecznie. To kolejny etap projektu, w ramach którego dostępnych jest już ponad 300 miejsc parkingowych monitorowanych z wykorzystaniem technologii Internetu Rzeczy (IoT). Projekt został nagrodzony w konkursie Smart City Poland Award 2022 podczas odbywającego się w Łodzi wydarzenia Smart City Expo Poland.
Zakres prac zrealizowanych przez Emitel w Piasecznie obejmował uruchomienie 202 czujników parkingowych na trzech parkingach miejskich – Kościelna, Puławska i Zgoda oraz instalację inteligentnych tablic informacyjnych. W ramach współpracy z UM Piaseczno Emitel uruchomił też system informatyczny do zarządzania projektem. Został on również zintegrowany z działającymi już czujnikami parkingowymi na miejskim parkingu Zgoda, wdrożonych w pierwszym etapie projektu. Łącznie w Piasecznie monitorowanie dostępne jest dla 316 miejsc parkingowych. Czujniki te wykorzystują w swojej pracy dwa systemy detekcji pojazdu na miejscu parkingowym – radarowy oraz magnetyczny.
System monitorowania wolnych miejsc parkingowych został oparty o sieć telekomunikacyjną LoRaWAN, która zapewnia bezprzewodową komunikację dalekiego zasięgu o małej mocy (LPWAN). Czujniki za pomocą protokołu LoRaWAN przesyłają aktualne informacje o zajętości miejsc parkingowych do urządzeń sieci bezprzewodowej Emitel, następnie dane są przekazywane do systemu obsługiwanego przez UM Piaseczno.
- Współpraca z Emitel sprawia, że Gmina Piaseczno staje się prawdziwym Smart City. Dzięki wykorzystaniu technologii zwiększamy wydajność i interaktywność infrastruktury miejskiej - mówi Daniel Putkiewicz, Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno. – Naszą ambicją jest, by nasze miasto stawało się coraz bardziej przyjazne mieszkańcom i mogło w pełni wykorzystać swój potencjał – dodał Daniel Putkiewicz.
Współpraca Emitel z UM Piaseczno zdobyła uznanie kapituły konkursu podczas odbywającego się w dniach 25-26 października w Łodzi Smart City Expo Poland. Emitel za wdrożenie rozwiązań Smart City w Gminie Piaseczno otrzymał I Nagrodę w konkursie Smart City Poland Award 2022 w kategorii „Infrastruktura miejska".
Emitel ma duże doświadczenie w zakresie rozwoju rozwiązań Inteligentnych miast. Jako jedna z pierwszych firm rozpoczął realizację nowatorskich projektów we współpracy z samorządami. W ramach udostępnionej przez Spółkę sieci LoRaWAN samorządy mogą wdrażać rozwiązania, które poprawiają standard życia mieszkańców, pomagają w walce z problemem zanieczyszczenia środowiska i wspierają zarządzanie zasobami miejskimi.
- To nie pierwsza współpraca Emitel z UM Piaseczno w ramach wdrażania rozwiązań z zakresu Smart City. Otwarcie na innowacje ze strony władz miejskich sprawia, że dziś Piaseczno jest miejscem, które sięgnęło po miano Inteligentnego Miasta i jest jednym z liderów w tym zakresie w Polsce. Realizacja koncepcji Inteligentnych Miast może stanowić wymierne korzyści dla mieszkańców, jednostek administracji publicznej oraz przedsiębiorstw prywatnych. Niezwykle nas cieszy, że rozwiązania Emitel w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju inteligentnych miast w Polsce - powiedział Maciej Staszak, Wiceprezes Zarządu Emitel S.A.
Sztuka przekracza bariery dzięki potędze obrazu
Zaprojektuj Zmiany Społeczne. Dołącz do „Generatora Innowacji. Sieci Wsparcia 3”
Zrównoważone miasto przyszłości — rola mikromobilności w urbanistyce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Firma
Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych
Szanse i zagrożenia związane z nowymi technologiami, w szczególności rozwój sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa oraz zrównoważonego rozwoju i zmienność geopolityczna – to te tematy zyskują na znaczeniu na agendzie zarządów oraz rad nadzorczych działających w Europie spółek giełdowych. Jak wskazuje Raport Board Monitor Europe 2024, rola tych organów w firmach rośnie. Podobnie jak zaangażowanie pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych.
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.