Dobre praktyki w projektowaniu z wykorzystaniem światła dziennego
Światło dzienne od dawna traktowane jest jako główne źródło oświetlenia w pomieszczeniach. Ten naturalny bodziec towarzyszy nam od zawsze, dostarczając wiele korzyści zdrowotnych. Wciąż uczymy się, jak je w pełni wykorzystać jako ważny czynnik w projektowaniu budynków publicznych i komercyjnych. Odpowiedzią na wyzwania projektowe z wykorzystaniem światła dziennego są nowoczesne rozwiązania w postaci przeszkleń i kopuł, rozświetlających pomieszczenia w sposób efektywny.
Zwrot ku naturze
Dzienne światło odgrywa kluczową rolę w naszej codzienności. Z tego powodu staje się coraz częściej jednym z głównych składowych tzw. designu biofilicznego. To swoista filozofia projektowania budynków o różnym przeznaczeniu, w której przywraca się naturę na pierwszy plan. Dosłownie - wprowadzamy do projektu elementy naturalne do środowiska zamkniętego: domu, miejsca do nauki czy pracy. Skupiając się na tych drugich, poprawiamy well-being: lepsze samopoczucie, zdolność kreatywnego myślenia, większa produktywność, a tym samym redukcja stresu. Dodatkowo, w doświetlonych pomieszczeniach lepiej się uczymy i koncentrujemy. Projektowanie biofiliczne przestrzeni to nie tylko zieleń - żywa zielona ściana w biurze czy pokaźna liczba roślin w szkolnych klasach. To także zapewnienie dostępu do naturalnego światła słonecznego i zwrot ku ekologii i ochronie środowiska. Dbając o odpowiednie doświetlenie dzienne, oszczędzamy też na energii, generowanej przez światło sztuczne.
Już na etapie planowania, jak i w trakcie projektowania budynku komercyjnego w zgodzie z naturą, powinniśmy zwrócić uwagę na układ pomieszczeń i okien: pasm świetlnych, rozległych przestrzeń, świetlików, tak aby każdy fragment wewnątrz stał się doświetlony. Popularne i dobrze doświetlone open space’y stanowią doskonały wybór.Wpływają pozytywnie nie tylko na relacje międzyludzkie, ale też pozwalają poczuć dystans - odpocząć od tłamszących ścian i małych wnętrz. Co istotne, takie otwarte przestrzenie powinny mieć możliwość intensyfikowania wpadającego doń światła przez dopasowane ustawienie świetlików lub rozwiązania przyciemniające jak np. szyby opalizujące.
Na jakie jeszcze aspekty świetlne należy zwrócić uwagę, projektując budynki przemysłowe, komercyjne i publiczne? W tym pomoże nam przygotowany przez VELUX Commercial Przewodnik projektowania z wykorzystaniem światła dziennego. Wypełniony jest studium przypadków, ciekawymi poradami, wskazówkami, informacjami oraz przydatnymi narzędziami dla projektantów i studentów.
Dostępny jest do pobrania na https://commercial.velux.pl/

Szkolenie – pełnomocnik oraz audytor wewnętrzny AS 9100: klucz do jakości w branży lotniczej

Emitel S.A.: Jak zostać „szerpami” rynku dronowego?

Nowoczesność w sercu Bydgoszczy – nowy oddział DPD Polska rozpoczyna swoją działalność
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Konsument

Branża pomp ciepła w Polsce odczuwa konsekwencje dezinformacji. Krążące mity zniechęcają do tej technologii
Przedstawiciele branży pomp ciepła biją na alarm: mity i dezinformacja krążące w przestrzeni publicznej, brak wystarczającego wsparcia informacyjnego rządu i nieprawidłowości w działalności nieuczciwych firm w poprzedniej edycji programu Czyste Powietrze – to główne przyczyny pogorszenia wizerunku tej technologii. Branża walczy z dezinformacją i stara się wzmacniać świadomość społeczną w zakresie ekologicznych i ekonomicznych korzyści z instalacji pomp ciepła. Jednocześnie podkreśla potrzebę kompleksowych działań ze wsparciem rządu.
Handel
W UE trwa dyskusja o większej kontroli przesyłek e-commerce o wartości poniżej 150 euro. Zwolnienie z cła jest nadużywane

Do Europy w ubiegłym roku trafiło ok. 4,5 mld przesyłek e-commerce o niskiej wartości, czyli poniżej progu 150 euro, który zwalnia z cła. To dwa razy więcej niż w 2023 roku. W 65 proc. przypadków wartość przesyłki jest zaniżana właśnie z uwagi na politykę celną, co zdaniem instytucji unijnych jest naruszeniem uczciwej konkurencji. W dodatku wiele z tych produktów nie spełnia norm bezpieczeństwa czy norm środowiskowych wymaganych w Europie. Dlatego trwa dyskusja nad tym, jak zwiększyć kontrolę nad wpływającymi z zagranicy paczkami.
Prawo
Przemysł chemiczny czeka na szczegóły unijnego wsparcia dla sektora. Najważniejsza jest obniżka cen energii

Komisja Europejska przedstawiła plan działania dla modernizacji i wzmocnienia konkurencyjności unijnego przemysłu chemicznego. Plan ma być rozwiązaniem najważniejszych wyzwań stojących przed sektorem chemicznym w Europie, w tym m.in. wysokich cen energii i nieuczciwej konkurencji na rynkach zagranicznych. KE chce również promować inwestycje w innowacje, ESG, a także uprościć unijne przepisy dotyczące chemikaliów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.