Bezpieczny workation: jak chronić sprzęt i dane podczas pracy poza biurem
38 PR CONTENT COMMUNICATION
MODRA 92 C
02-661 WARSZAWA
aneta.szerszeniewska|38pr.pl| |aneta.szerszeniewska|38pr.pl
509 453 985
www.38contentcommunication.pl
Workation, czyli połączenie pracy zdalnej z wypoczynkiem w wyjątkowych miejscach, staje się coraz popularniejszym trendem w obszarze benefitów pracowniczych, oferując pracownikom unikalną możliwość zachowania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. W 2023 roku aż 37% pracowników zdalnych na świecie zdecydowało się na takie rozwiązanie przynajmniej raz w roku.[1]Jednak przed rozpoczęciem takiego wyjazdu kluczowe jest zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie sprzętu oraz danych, aby zapewnić płynność pracy i uniknąć potencjalnych zagrożeń.
Wrzesień, z jego łagodnym klimatem i mniejszą liczbą turystów, jest idealnym miesiącem na coraz popularniejsze workation[2]. W Polsce korzystanie z formy łączenia pracy z wypoczynkiem zadeklarował co piąty pracujący zdalnie. Jednocześnie, aż 40 proc. pracodawców w naszym kraju zauważyło wzrost zainteresowania pracowników możliwością workation. 25 proc. firm rozważa wprowadzenie tej opcji w swojej organizacji[3], ponieważ ten benefit może przynieść wiele korzyści, takich jak wzrost motywacji i zaangażowania, a także zapobieganie wypaleniu zawodowemu.
Bezpieczny sprzęt – klucz do spokojnego workation
Badania przeprowadzone przez firmę Kensington w 2022 roku wykazały, że rocznie kradzież laptopów dotyka prawie 10% użytkowników na świecie. Aż 15 proc. kradzieży zdarza się na lotniskach, 25 proc w samochodach lub innych pojazdach, a 12 proc. w restauracjach.[4] Dlatego zabezpieczenie sprzętu IT przed kradzieżą to kluczowa kwestia dla firm i użytkowników indywidualnych – szczególnie w przypadku służbowych podroży. Oto kilka cennych rad:
- Zdalne śledzenie i zarządzanie urządzeniem – zainstaluj aplikacje, które pozwalają monitorować lokalizację sprzętu w czasie rzeczywistym. Dzięki nim łatwiej będzie odzyskać zgubione urządzenie.
Natomiast jeśli jest to sprzęt firmowy, to warto upewnić się, że jest on wpięty pod system MDM (MDM – Mobile Device Management), dzięki któremu można centralnie zarządzać całą flotą urządzeń. Dzięki temu rozwiązaniu, firma ma możliwość nie tylko zdalnego monitorowania i lokalizowania urządzeń, ale również szybkiego reagowania na sytuacje kryzysowe poprzez zdalne blokowanie dostępu do nich, co znacząco zwiększa poziom bezpieczeństwa oraz efektywność zarządzania infrastrukturą IT – podkreśla Renata Filipek-Baryłowska, B2B & Business Lines Director z bolttech Poland.
- Kabel zabezpieczający – proste, ale skuteczne rozwiązanie: przypnij laptop do stabilnego obiektu, jak stół, za pomocą kabla zabezpieczającego, aby utrudnić kradzież.
- Plecaki antykradzieżowe – wybierz plecak z ukrytymi zamkami i dodatkowymi zabezpieczeniami, które utrudnią złodziejowi dostęp do zawartości
- Dane kontaktowe – warto umieścić na urządzeniu numer telefonu czy e-mail. W przypadku zgubienia sprzętu, uczciwy znalazca będzie mógł łatwo skontaktować się z właścicielem.
- Ubezpieczenie sprzętu – dzięki niemu możliwe jest zminimalizowanie potencjalnych strat finansowych i zapewnienie ciągłości działania biznesu.
Ochrona danych – jak zabezpieczyć informacje przed cyberzagrożeniami?
Jednak nie tylko sprzęt wymaga ochrony, ale również wrażliwe dane, które są w nim przechowywane. Oto kilka kroków, które warto podjąć:
- Aktualizacja systemów operacyjnych i oprogramowania – regularnie aktualizuj systemy, aby eliminować luki bezpieczeństwa, które mogą zostać wykorzystane przez cyberprzestępców, szczególnie gdy podczas workation korzystamy z publicznych sieci Wi-Fi, zabezpieczenia są szczególnie istotne.
- Oprogramowanie antywirusowe i antymalware – zainstaluj i aktualizuj programy antywirusowe, aby chronić urządzenia przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem.
- Silne hasła i dwuetapowa weryfikacja – korzystaj z mocnych haseł i włącz dwuetapową weryfikację, aby zabezpieczyć konta przed nieautoryzowanym dostępem.
- Zdalne usuwanie danych – włącz funkcję zdalnego usuwania danych, która pozwala szybko wymazać informacje w przypadku kradzieży.
- Regularne tworzenie kopii zapasowych – zapisuj dane w chmurze, aby mieć do nich dostęp z dowolnego miejsca na świecie.
Przygotuj się na workation!
Przed dłuższym wyjazdem warto odpowiednio przygotować swoje urządzenia mobilne, takie jak telefon czy laptop, korzystając z usług specjalistycznego serwisu, gdzie sprzęt zostanie dokładnie sprawdzony czy odświeżony. Takie działania mogą znacząco zwiększyć wydajność i niezawodność urządzeń, co jest kluczowe podczas pracy w podróży.
W erze pracy zdalnej i mobilności bezpieczeństwo sprzętu i danych to kluczowa kwestia. Warto pamiętać, że istnieją firmy oferujące kompleksowe rozwiązania, które mogą znacząco ułatwić zarządzanie firmowym sprzętem IT. Od wynajmu, przez serwis, aż po centralne zarządzanie urządzeniami za pomocą systemów MDM – takie usługi minimalizują ryzyko problemów technicznych i zapewniają pełne wsparcie dla użytkowników końcowych. Dzięki nim pracownicy mogą skupić się na swoich zadaniach, mając pewność, że ich sprzęt jest w pełni zabezpieczony i gotowy do działania – komentuje ekspertka z bolttech Poland.
[1]Analiza popularności workation, OWL LABS, 2023
[2]Analiza popularności workation, OWL LABS, 2023
[3] Workation w Polsce - Grant Thornton, 2021
[4] Kensington Survey Data,2022
Sztuka przekracza bariery dzięki potędze obrazu
Zaprojektuj Zmiany Społeczne. Dołącz do „Generatora Innowacji. Sieci Wsparcia 3”
Zrównoważone miasto przyszłości — rola mikromobilności w urbanistyce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Konkurencyjność UE priorytetem nowej Komisji Europejskiej. Wśród barier do eliminacji nadmierna biurokracja
Komisja Europejska w nowym składzie, pod wodzą Ursuli von der Leyen, właśnie rozpoczyna swoją kadencję. Zgodnie z zapowiedziami ma się skupić na ożywieniu stojącej w miejscu gospodarki UE, zwiększeniu konkurencyjności, odblokowaniu inwestycji i zniwelowaniu luki innowacyjnej dzielącej ją od Stanów Zjednoczonych i Chin. Dużym wyzwaniem będzie także zmniejszenie uciążliwej biurokracji, również w dostępie do europejskich funduszy.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.