Komunikaty PR

Bezpieczny workation: jak chronić sprzęt i dane podczas pracy poza biurem

2024-09-20  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
ANETA SZERSZENIEWSKA
38 PR CONTENT COMMUNICATION

MODRA 92 C
02-661 WARSZAWA
aneta.szerszeniewska|38pr.pl| |aneta.szerszeniewska|38pr.pl
509 453 985
www.38contentcommunication.pl

Workation, czyli połączenie pracy zdalnej z wypoczynkiem w wyjątkowych miejscach, staje się coraz popularniejszym trendem w obszarze benefitów pracowniczych, oferując pracownikom unikalną możliwość zachowania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. W 2023 roku aż 37% pracowników zdalnych na świecie zdecydowało się na takie rozwiązanie przynajmniej raz w roku.[1]Jednak przed rozpoczęciem takiego wyjazdu kluczowe jest zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie sprzętu oraz danych, aby zapewnić płynność pracy i uniknąć potencjalnych zagrożeń.

Wrzesień, z jego łagodnym klimatem i mniejszą liczbą turystów, jest idealnym miesiącem na coraz popularniejsze workation[2]. W Polsce korzystanie z formy łączenia pracy z wypoczynkiem zadeklarował co piąty pracujący zdalnie. Jednocześnie, aż 40 proc. pracodawców w naszym kraju zauważyło wzrost zainteresowania pracowników możliwością workation. 25 proc. firm rozważa wprowadzenie tej opcji w swojej organizacji[3], ponieważ ten benefit może przynieść wiele korzyści, takich jak wzrost motywacji i zaangażowania, a także zapobieganie wypaleniu zawodowemu.

Bezpieczny sprzęt – klucz do spokojnego workation

Badania przeprowadzone przez firmę Kensington w 2022 roku wykazały, że rocznie kradzież laptopów dotyka prawie 10% użytkowników na świecie. Aż 15 proc. kradzieży zdarza się na lotniskach, 25 proc w samochodach lub innych pojazdach, a 12 proc. w restauracjach.[4] Dlatego zabezpieczenie sprzętu IT przed kradzieżą to kluczowa kwestia dla firm i użytkowników indywidualnych – szczególnie w przypadku służbowych podroży. Oto kilka cennych rad:

 

  1. Zdalne śledzenie i zarządzanie urządzeniem – zainstaluj aplikacje, które pozwalają monitorować lokalizację sprzętu w czasie rzeczywistym. Dzięki nim łatwiej będzie odzyskać zgubione urządzenie.

 

Natomiast jeśli jest to sprzęt firmowy, to warto upewnić się, że jest on wpięty pod system MDM (MDM – Mobile Device Management), dzięki któremu można centralnie zarządzać całą flotą urządzeń. Dzięki temu rozwiązaniu, firma ma możliwość nie tylko zdalnego monitorowania i lokalizowania urządzeń, ale również szybkiego reagowania na sytuacje kryzysowe poprzez zdalne blokowanie dostępu do nich, co znacząco zwiększa poziom bezpieczeństwa oraz efektywność zarządzania infrastrukturą IT – podkreśla Renata Filipek-Baryłowska, B2B & Business Lines Director z bolttech Poland.

 

  1. Kabel zabezpieczający – proste, ale skuteczne rozwiązanie: przypnij laptop do stabilnego obiektu, jak stół, za pomocą kabla zabezpieczającego, aby utrudnić kradzież.
  2. Plecaki antykradzieżowe – wybierz plecak z ukrytymi zamkami i dodatkowymi zabezpieczeniami, które utrudnią złodziejowi dostęp do zawartości  
  3. Dane kontaktowe – warto umieścić na urządzeniu numer telefonu czy e-mail. W przypadku zgubienia sprzętu, uczciwy znalazca będzie mógł łatwo skontaktować się z właścicielem.
  4. Ubezpieczenie sprzętu – dzięki niemu możliwe jest zminimalizowanie potencjalnych strat finansowych i zapewnienie ciągłości działania biznesu.

 

Ochrona danych – jak zabezpieczyć informacje przed cyberzagrożeniami?

 

Jednak nie tylko sprzęt wymaga ochrony, ale również wrażliwe dane, które są w nim przechowywane. Oto kilka kroków, które warto podjąć:

  1. Aktualizacja systemów operacyjnych i oprogramowania – regularnie aktualizuj systemy, aby eliminować luki bezpieczeństwa, które mogą zostać wykorzystane przez cyberprzestępców, szczególnie gdy podczas workation korzystamy z publicznych sieci Wi-Fi, zabezpieczenia są szczególnie istotne.
  2. Oprogramowanie antywirusowe i antymalware – zainstaluj i aktualizuj programy antywirusowe, aby chronić urządzenia przed wirusami i złośliwym oprogramowaniem.
  3. Silne hasła i dwuetapowa weryfikacja – korzystaj z mocnych haseł i włącz dwuetapową weryfikację, aby zabezpieczyć konta przed nieautoryzowanym dostępem.
  4. Zdalne usuwanie danych – włącz funkcję zdalnego usuwania danych, która pozwala szybko wymazać informacje w przypadku kradzieży.
  5. Regularne tworzenie kopii zapasowych – zapisuj dane w chmurze, aby mieć do nich dostęp z dowolnego miejsca na świecie.

Przygotuj się na workation!

Przed dłuższym wyjazdem warto odpowiednio przygotować swoje urządzenia mobilne, takie jak telefon czy laptop, korzystając z usług specjalistycznego serwisu, gdzie sprzęt zostanie dokładnie sprawdzony czy odświeżony. Takie działania mogą znacząco zwiększyć wydajność i niezawodność urządzeń, co jest kluczowe podczas pracy w podróży.

W erze pracy zdalnej i mobilności bezpieczeństwo sprzętu i danych to kluczowa kwestia. Warto pamiętać, że istnieją firmy oferujące kompleksowe rozwiązania, które mogą znacząco ułatwić zarządzanie firmowym sprzętem IT. Od wynajmu, przez serwis, aż po centralne zarządzanie urządzeniami za pomocą systemów MDM – takie usługi minimalizują ryzyko problemów technicznych i zapewniają pełne wsparcie dla użytkowników końcowych. Dzięki nim pracownicy mogą skupić się na swoich zadaniach, mając pewność, że ich sprzęt jest w pełni zabezpieczony i gotowy do działania  – komentuje ekspertka z bolttech Poland.

 


[1]Analiza popularności workation, OWL LABS, 2023

[2]Analiza popularności workation, OWL LABS, 2023   

[3] Workation w Polsce - Grant Thornton, 2021

[4] Kensington Survey Data,2022

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: 38 PR CONTENT COMMUNICATION
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Infrastruktura Energia słoneczna a zimowa pora. Czy fotowoltaika jest opłacalna przez cały rok? Biuro prasowe
2024-12-23 | 12:00

Energia słoneczna a zimowa pora. Czy fotowoltaika jest opłacalna przez cały rok?

Na pierwszy rzut oka inwestowanie w farmy fotowoltaiczne może wydawać się mniej opłacalne zimą. Mniejsze nasłonecznienie, krótsze dni i często zachmurzone niebo w naszej szerokości
Infrastruktura BERGER Bau zmodernizuje drogi gminne w Podolszu i Zatorze
2024-12-13 | 09:00

BERGER Bau zmodernizuje drogi gminne w Podolszu i Zatorze

Gmina Zator postawiła na kompleksowe usprawnienie dróg lokalnych w Podolszu i Zatorze. 10 września 2024 roku wykonawcą inwestycji na ulicach Nad Sakwą oraz Starowiejskiej wybrana
Infrastruktura Sztuka przekracza bariery dzięki potędze obrazu
2024-11-18 | 01:00

Sztuka przekracza bariery dzięki potędze obrazu

Wystawa „World Unseen”, którą już w grudniu będzie można oglądać w Warszawie, pozwala osobom niewidomym i słabowidzącym poznawać świat wizualny za pomocą dotyku i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Polska prezydencja skupi się na bezpieczeństwie. Kluczowe ma być też zwiększenie konkurencyjności całej Unii Europejskiej

Wielowymiarowe bezpieczeństwo skupione wokół siedmiu filarów ma być fundamentem polskiej prezydencji w UE. Kluczowe, zwłaszcza w kontekście rosnącego napięcia geopolitycznego czy zagrożenia hybrydowego, jest wzmocnienie bezpieczeństwa zewnętrznego i informacyjnego. Zgodnie z zapowiedziami Donalda Tuska konkurencyjność Europy ma z kolei zależeć od działań deregulacyjnych Parlamentu Europejskiego, polski rząd ma się też koncentrować na znoszeniu barier i obciążeń biurokratycznych.

Ochrona środowiska

Liczebność ponad 40 gatunków ptaków gwałtownie spada. Coraz mniej czajek i gawronów

Na „Czerwonej liście ptaków Polski” jest ponad 40 gatunków, których liczebność spada w gwałtownym tempie. W bliższej lub dalszej perspektywie są zagrożone wyginięciem – alarmuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Problem dotyczy głównie gatunków związanych z krajobrazem łąkowym, a także wodno-błotnym. Coraz mniej w naszym środowisku jest m.in. czajek i gawronów.

Handel

MŚP coraz więcej wnoszą do polskiego eksportu. Postęp technologiczny ułatwia im ekspansję

Polscy mikro-, mali i średni przedsiębiorcy coraz aktywniej uczestniczą w eksporcie. Dla nawet 100 tys. z nich sprzedaż zagraniczna jest dodatkowym obszarem działalności. Ekspansję międzynarodową ułatwia im rozwój e-commerce, dzięki któremu docierają do większej bazy klientów, dywersyfikują działalność i zwiększają jej opłacalność. Tylko na Amazon wartość eksportu polskich MŚP wyniosła w 2023 roku 4,7 mld zł. Taką działalność prowadziło 90 proc. obecnych w serwisie sprzedających.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.