Komunikaty PR

I tak zdasz, nawet gdy nie ogarniasz!

2021-09-23  |  11:00
Biuro prasowe

Rozmawiamy z Robertem Bergerem, praktykiem z powołania i pasji, który udziela skutecznego wsparcia w przygotowaniu do matury z matematyki. Przedmiotu, który dla wielu maturzystów jest najbardziej stresującym na egzaminie dojrzałości. Na czym polega unikalność stosowanej przez niego metody?

1. Rozpoczął się rok szkolny. Dla wielu osób, w szczególności tegorocznych maturzystów, matematyka wiąże się z traumą i stresem. Dlaczego właśnie ten przedmiot jest szczególnie stresujący i wzbudza silne emocje?

W rozmowach z młodzieżą, której pomagam w przygotowaniu do matury
zauważyłem, że podstawowym czynnikiem, który wpływa na efektywność przyswojenia wiedzy z matematyki jest „przełamanie” tzw. blokady psychicznej. Uczniowie zazwyczaj mają negatywne wspomnienia z nauki matematyki w latach wczesnoszkolnych. Takie jak m.in. niezrozumienie materiału i brak wsparcia w jego skutecznym nauczeniu. To powoduje, że bardzo często nie wierzą w siebie. Towarzyszy im niepewność w przyswajaniu dalszego materiału. Często nie wiedzą też, na jakim etapie dane zadanie można już zakończyć. 

2. Na jakim etapie zaczynają się problemy z matematyką?

Problemy powstają już na etapie szkoły podstawowej. Później, kiedy uczeń idzie do szkoły średniej i ma obowiązek zdać maturę na poziomie podstawowym jest to bardzo stresujące. Moja autorska metoda pokazuje, że ten egzamin można zdać opanowując pewne schematy. Wystarczą one, aby przez egzamin przejść pomyślnie i tę wiedzę przekazuję moim uczniom.

3. Rozumiem, że by pomóc uczniom, należy nauczyć ich podstawowych kompetencji w używaniu narzędzi?

Tak. Podstawowe schematy, kalkulator oraz karta wzorów, które są dostępne na maturze, są w stanie skutecznie pomóc uczniowi zdać maturę. Wystarczy, że odpowiednio podejdzie do tematu. Na tym właśnie się skupiłem, tworząc mój kurs I TAKZDASZ.PL, który już od 4 lat skutecznie działa.

4. Dość często powtarza się sformułowanie, że matematyka jest bardziej dla chłopców, a dziewczyny radzą sobie z nią trochę gorzej albo mniej się nią interesują. Czy zgodzi się Pan z taką opinią?

Z mojego kursu korzysta mniej więcej pół na pół, jeżeli bierzemy pod uwagę chłopców i dziewczęta. Czasami rozkłada się to na 40% - 60%, natomiast w każdym roku wygląda to różnie. Nie ma reguły. Jeśli chodzi o moje doświadczenia wynikające ze współpracy i pomocy w przygotowaniach do matur, to ja nie podpisałbym się pod stwierdzeniem, że chłopcy radzą sobie lepiej z matematyką. Osobiście nie dotarłem do statystyk średniej zdawalności matury, biorąc pod uwagę osobno chłopców i osobno dziewczyny, natomiast z własnych statystyk, które prowadzę, zauważyłem, że zależy to od celu, jaki chcą osiągnąć. Czy do matury z matematyki podejdziemy ambitnie, czy chcemy ją po prostu „zaliczyć”.

Są osoby, które chcą tylko zdać maturę, tj. napisać ją na 32%, ale są osoby, które celują bardzo wysoko (90-100%). Zarówno w jednej, jak i w drugiej grupie są chłopcy i dziewczyny. Zauważyłem jednak, że dziewczyny robią bardziej staranne notatki. To z kolei wpływa na skuteczne kodowanie i przyswajanie informacji, więc i efektywne zdobywanie wiedzy. Jednak moim zdaniem, szanse są równe dla każdego pod kątem założenia jego celu.

5. Jak na wyniki ostatniej matury wpłynęła pandemia? Jak Pana zdaniem będzie to wyglądało w przyszłym roku? Czy uda się nadrobić zaległości z drugiej klasy?

W 2020 r. maturę z matematyki zdało 83% uczniów, a w 2021 - 79%. Jest to może mała różnica procentowa, ale idzie za tym ponad 13 000 osób więcej, które w tym roku nie zdały matury. Zainteresowanie moim kursem ciągle rośnie. Mówię śmiało moim uczniom - "i tak zdasz, nawet gdy nie ogarniasz", ponieważ zakładam dwie opcje.

Jeśli uczeń nie ogarnia materiału, który z moim kursem jest realizowany, to wystarczy opanować go na odpowiednim poziomie, aby zdał i zdobył punkty pod arkusz. Jeżeli natomiast uczeń ogarnia to, co jest mówione, to powinien się utwierdzić w przekonaniu, że jest w stanie zdobyć punkty na maturze, ponieważ już to umie. Mam nadzieję, że zainteresowanie kursem będzie rosło dalej, przez co będą rosły również wyniki. Średnia ogólnopolska w tym roku wyniosła 56%, średnia moich kursantów 71%.

6. Czy w obecnej sytuacji, wśród tych wszystkich problemów, które pojawiają się w związku z lockdownem i zaburzonym systemem nauczania, nie obawia się Pan dawać gwarancji zdania matury?

Od 4 lat wszyscy moi kursanci, którzy przeanalizowali i zrealizowali cały kurs, zdali maturę. Według moim obserwacji, potrzeba dodatkowego nauczania pozaszkolnego jest coraz większa, tym bardziej, że poziom jest coraz niższy. Wspieram więc poziom zdawalności matur. 4 lata pracy z młodzieżą potwierdzają efektywność i skuteczność moich kursów. Co ważne, typy zagadnień i mój autorski program, który zawarłem w kursie, pozwoli opracować arkusz w 90%. Oznacza to, że na 100% arkusza 90% jesteśmy w stanie napisać, realizując treści typowo z kursu I TAKZDASZ.PL. A żeby zdać, trzeba mieć 32%. Mogę więc zagwarantować zdanie matury. Gwarancja obejmuje to, że jeżeli uczeń, realizując mój kurs (który jest kursem online) i biorąc w nim udział, nie zda, jestem na to przygotowany. Wówczas zapraszam go na wakacyjny warsztat tygodniowy. Z moim kursem przygotowanie do matury jest „pod zdanie” na pewno, nie tylko w pierwszym terminie, ale i w terminie poprawkowym. Zdarza się, że po otrzymaniu wyników matur zgłaszają się do mnie osoby, które nie zdały matematyki i chcą przygotować się na poprawkę.

7. Opowie Pan więcej o samej platformie?

Platforma I TAKZDASZ.PL istnieje już od 4 lat i przynosi efekty. Dzięki niej uczniowie znajdują schematy maturalne i sposoby, by zdać. Dorzucam zarówno materiały związane z przygotowaniem merytorycznym, jak i z nastawieniem i podejściem do zadań. Chodzi o to, by nie przestraszyć się zadań i przezwyciężyć stres, argumentując to w odpowiedni sposób. Mój kurs na poziomie podstawowym złożony jest z 10 działów. Każdy dział zawiera treści, które lekcja po lekcji przygotowują do zdobycia punktów na maturze. Są to 3 lata materiału zamknięte w 20 godzinach.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nauka Pre-NeurIPS 2024: jak młodzi Polacy prowadzą badania nad AI Biuro prasowe
2024-12-30 | 12:00

Pre-NeurIPS 2024: jak młodzi Polacy prowadzą badania nad AI

Rozgrzewka przed gigantyczną konferencją naukową, szansa, by zaprezentować wyniki szerszej publiczności, pierwsze kroki w międzynarodowym środowisku naukowym. Na początku grudnia na
Nauka BRAK ZDJĘCIA
2024-12-19 | 16:10

Test Myers-Briggs a nauka języków obcych! Rób to, do czego jesteś stworzony!

Logicy, dyskutanci, protagoniści, wirtuozi – to tylko niektóre z 16 typów osobowości wyróżnianych w teście Myers-Briggs. Zrozumienie tych typów może mieć kluczowe znaczenie w procesie rozwoju
Nauka Tofi MET – innowacyjne wsparcie dla hodowców krów
2024-09-30 | 01:00

Tofi MET – innowacyjne wsparcie dla hodowców krów

Pfeifer & Langen Polska wprowadza Tofi MET – nowy, wyjątkowy produkt stworzony z myślą o hodowcach bydła mlecznego. To jedyne na rynku, połączenie metabolizowanej metioniny oraz

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Handel

Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.

Media i PR

Duże zmiany na rynku agencji PR. Prawie połowa z nich działa na rynku krócej niż pięć lat

43 proc. agencji public relations działa w branży krócej niż pięć lat – wynika z badań Exacto i UW. To znacząca zmiana w porównaniu z poprzednią edycją badania z 2020 roku. To efekt ostatnich czterech lat, czyli okresu dużych gospodarczych, społecznych i politycznych perturbacji oraz technologicznych zmian. Agencje PR wiele usług outsourcują, zamiast zatrudniać pracowników, wolą umowy B2B, stąd na rynku pojawia się coraz więcej jednoosobowych działalności gospodarczych.

Polityka

Zmiany w obowiązku magazynowania gazu mogą obniżyć ceny surowca. To pomoże się przygotować do sezonu zimowego

Elastyczność bez zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego – tak nową propozycję przepisów dotyczących uzupełniania zapasów gazu przed sezonem zimowym określają jej inicjatorzy z Parlamentu Europejskiego. Europosłowie proponują nieznaczne zmniejszenie wymaganego poziomu zapełnienia magazynów i rozciągnięcie w czasie terminu, w którym trzeba spełnić ten obowiązek. Jak podkreśla Borys Budka, ma to zapobiec spekulacjom na rynku gazu i tym samym pomóc obniżyć ceny surowca.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.