Komunikaty PR

Ekstra Gorzka 100% cocoa - nowa tabliczka od Wawel

2021-04-20  |  15:00
Biuro prasowe
Do pobrania wawel ( 1.44 MB )

Do portfolio marki Wawel dołączył wyjątkowy produkt - Ekstra Gorzka 100% cocoa - tabliczka stworzona tylko z jednego surowca - certyfikowanego ziarna kakaowca. Dzięki głębokiemu aromatowi ziarna kakaowego odmiany Forastero z Ghany, nowa Ekstra Gorzka zabiera nas w niezwykłą podróż pełną oryginalnych doznań smakowych.

100% cocoa Ekstra Gorzka została stworzona z myślą o koneserach intensywnie głębokich smaków i aromatów pochodzących z natury. Cienka tabliczka powstała w wyniku długiego, starannego procesu konszowania. Przełamując jej dowolny fragment, wsłuchaj się w przyjemny odgłos pęknięcia. Zwróć uwagę na idealnie gładką strukturę i charakterystyczny połysk podkreślający jej naturalny skład, a także głęboki zapach. Rozkoszuj się każdym fragmentem, który powoli rozpływa się w ustach, wydobywając oryginalny, intensywny smak.

Poszukujesz więcej inspiracji? Spróbuj Ekstra Gorzkiej z długo dojrzewającymi serami lub połącz z mocnym espresso. Możesz również spróbować dosłodzić ją miodem według własnego uznania. Te oryginalne połączenia pozwolą Ci przeżyć niezapomnianą podróż kulinarną
i odkryć nowe, wyrafinowane duety smakowe. Chcąc w pełni docenić jej walory, delektuj się każdym kawałeczkiem powoli. Pozwól, by delikatnie rozpływała się na języku.

Wyjątkowość Ekstra Gorzkiej 100% cocoa podkreśla elegancki kartonik z atrakcyjnym designem i subtelnymi uszlachetnienieniami, nawiązującymi do tradycji marki Wawel.

Ekstra Gorzka 100% cocoa powstała wyłącznie z jednego surowca – certyfikowanego ziarna kakaowego z Ghany. Certyfikacja oznacza, iż surowiec ten pochodzi z upraw prowadzonych w sposób odpowiedzialny i zrównoważony, a pozyskanie surowca nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne i sytuację osób zatrudnionych przy jego wytwarzaniu. Produkt nie zawiera żadnych innych dodatków, barwników, aromatów czy emulgatorów. Nie zawiera również dodanego cukru.

Nowa Ekstra Gorzka to produkt o najwyższej zawartości ziarna kakaowego w portfolio marki Wawel. W gronie czekolad gorzkich producenta znajdziemy także m.in. rodzinę Czekolad Premium o 70% i 90% zawartości cocoa oraz limitowaną kolekcję “Ziarna Świata” z 74% ziarna kakaowego z regionalnych plantacji Kamerunu, Wenezueli i Ghany.

 

100% cocoa Ekstra Gorzka - to wyjątkowy produkt, stworzony wyłącznie z certyfikowanych ziaren kakaowca z Ghany, bez cukru i jakichkolwiek innych dodatków. Kwintesencja smaku sięgająca źródeł natury i pełnia aromatu, stworzona dla koneserów wyjątkowych, głębokich smaków. Subtelna i cienka tabliczka z powstała w wyniku długiego, starannego procesu konszowania.

Cena sugerowana: 8,99 zł

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Handel #MocDobroci za #MocDobroci od Wawel Biuro prasowe
2021-05-19 | 10:00

#MocDobroci za #MocDobroci od Wawel

Z okazji Dnia Dobrych Uczynków, który świętujemy 19 maja, producent słodyczy – marka Wawel – przeprowadza wyjątkową akcję #MocDobroci. W ramach tej wyjątkowej
Handel MARKA BALLANTINE’S W LIMITOWANEJ, CZARNO-BIAŁEJ ODSŁONIE
2021-05-12 | 06:00

MARKA BALLANTINE’S W LIMITOWANEJ, CZARNO-BIAŁEJ ODSŁONIE

 W ramach kontynuacji kampanii “Tak to Robię” 10 maja na sklepowe półki trafiła całkowicie odmieniona butelka Ballantine’s Finest. Za projekt odpowiada
Handel Deli2 skorzystało na pandemii
2021-05-10 | 11:15

Deli2 skorzystało na pandemii

  W odpowiedzi na wzrost zainteresowania produktami premium na polskim rynku spożywczym powstały Delikatesy premium Deli2. Warszawski e-sklep jest spółką zależną

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kosmos i lotnictwo

Polskie uczelnie stawiają na kierunki przyszłości. Studenci rozwijają projekty związane z przemysłem kosmicznym czy elektromobilnością

W zestawieniu tysiąca najlepszych ośrodków akademickich na świecie w 2020 roku znajduje się zaledwie osiem polskich uczelni. Stopniowo stają się jednak coraz bardziej innowacyjne, co pokazała choćby pandemia koronawirusa. – Przeszliśmy generalny test związany z cyfryzacją, ale oprócz tego rozwijamy obszary związane z komercjalizacją wyników badań – podkreśla prof. dr hab. inż. Adam Woźniak, prorektor ds. rozwoju Politechniki Warszawskiej. Na uczelniach pojawiają się kierunki przyszłości, coraz więcej ośrodków rozwija innowacyjne rozwiązania.

Internet

Media przyszłości będą mocno spersonalizowane. Śledzenie zachowań użytkowników pozwoli zaoferować w pełni dostosowane kanały telewizyjne czy stacje radiowe

Media przechodzą obecnie cyfrową rewolucję. Po przejściu na cyfrowy sposób nadawania głównym trendem jest przenoszenie treści do sieci. To właśnie internet staje się podstawowym narzędziem medialnym, chociaż te tradycyjne – telewizja czy radio – także stale się zmieniają. W przyszłości będą mocno zindywidualizowane, nadawcy będą mogli wyświetlać spersonalizowane treści dla konkretnego odbiorcy, podobnie jak dziś wyświetlane są spersonalizowane reklamy w mediach społecznościowych. Zmienia się także konsumpcja treści, przechylająca coraz częściej szalę na model subskrypcyjny.