Hakerzy walczą z kryzysem wodnym podczas największego hackathonu w Europie
Zespół WatApp zdobył nagrodę Xylem Water Challenge na HackZurich 2022. Wszystko za sprawą innowacyjnej aplikacji, zaprojektowanej w celu promowania zrównoważonego zużycia wody.
Xylem, globalna firma zajmująca się technologią wodną, nagrodziła zespół uczestników hackathonu, który opracował innowacyjną aplikację, promującą zrównoważone zużycie wody. Międzynarodowy zespół WatApp wygrał Xylem Water Challenge na HackZurich 2022 dzięki swojej aplikacji do gier społecznościowych, która pomaga ludziom dokonywać inteligentnych wyborów dotyczących wody w ich codziennym życiu, budować długoterminowe nawyki jej oszczędzania i dzielić się swoimi wynikami ze znajomymi.
Firma Xylem, organizator wydarzenia, stale stawia przed zespołami wyzwania, które opierają się na rozwiązywaniu globalnych problemów związanych z wodą, wykorzystując jednocześnie unikalne, cyfrowe podejście. W tym roku Xylem poprosił uczestników hackathonu o opracowanie wieloaspektowego rozwiązania, które ma na celu zwiększenie świadomości i zmianę nawyków społeczeństwa w zakresie wykorzystania i zagrożeń dla zasobów wodnych. Zadanie polegało na opracowaniu rewolucyjnej aplikacji do gier społecznościowych, która poprawiłaby zrównoważony rozwój gospodarki wodnej. WatApp sprostał zadaniu w ciągu nieprzerwanego, 40-godzinnego hackathonu w Zurychu.
Mając na uwadze powszechne niedobory wody, dotykające każdego roku miliardy ludzi na całym świecie, składający się z pięciu osób zespół WatApp stworzył aplikację, wykorzystującą jednocześnie funkcje dostępne w grach edukacyjnych. Cel? Zmiana nawyków związanych ze zużyciem wody na bardziej pozytywne. Zwycięski zespół opracował oprogramowanie, które generowało zalecenia i rekomendacje na podstawie odpowiedzi na spersonalizowane, cotygodniowe wyzwania, kierowane do użytkowników. Aplikacja brała także pod uwagę dane dotyczące nawyków, jak również bieżącej lokalizacji użytkownika. Przybliżała im również kwestię oszczędności wody w kontekście lokalnym. Na przykład, mieszkańcom Szwajcarii oprogramowanie pozwalało porównywać ilość wody, którą oszczędzają, do średniego dziennego zużycia wody przez jednego obywatela tego kraju.
"W tym roku Europa doświadczyła najgorszej suszy od 500 lat. Nigdy nie było aż tak wyraźnie widać, jak pilnie musimy opracować nowe, innowacyjne, cyfrowe rozwiązania w celu poprawy zrównoważonego rozwoju w zakresie wody" – powiedział Hayati Yarkadas, prezes firmy Xylem na Europę. "Uczestnicy corocznego Xylem Water Challenge dają inspirujący przykład na to, jaki potencjał drzemie w kolejnym pokoleniu innowatorów. Ich pasja do rozwiązywania realnych problemów związanych z wodą pomoże uczynić nasz świat bardziej zrównoważonym."
"Nigdy nie przypuszczałbym, że tak wiele wody wykorzystywanej jest dla rozwoju dóbr konsumpcyjnych, szczególnie w zakresie konsumpcji pośredniej. Jeśli możemy uświadamiać większą liczbę osób w kwestii zrównoważonego zużycia wody, możemy również przyczyniać się do znaczącej zmiany." – powiedział Konstantinos Samaras-Tsakiris, członek zespołu WatApp.
Partnerstwo Xylem z HackZurich jest częścią programu Xylem Ignite, globalnej inicjatywy mającej na celu budowanie i wzmacnianie sieci liderów wśród uczniów i studentów, pasjonujących się rozwiązaniami wodnymi i napędzających zmiany w branży wodnej. Program zaangażował już ponad 6600 osób w poznawanie i rozwiązywanie wyzwań związanych z wodą.
Nowy system wykrywania i sygnalizacji pożaru w Data Centre w Warszawie
Chatbot AI w kuchni – rewolucyjne narzędzie od Maspex na Uwielbiam.pl
5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Rośnie znaczenie zielonych certyfikatów w nieruchomościach. Przybywa ich również w mieszkaniówce
Trend certyfikowania budynków już od wielu lat jest obecny na rynku komercyjnym i dotyczy głównie biurowców i nieruchomości logistycznych. Teraz coraz mocniej wchodzi także do segmentu mieszkań. Liczba certyfikatów dla tego typu inwestycji rośnie, co ma związek z rosnącą świadomością ekologiczną mieszkańców oraz ich chęcią ograniczania kosztów eksploatacji mieszkań.
Zdrowie
Europa potrzebuje strategii dla zdrowia mózgu. Coraz więcej państw dostrzega ten problem
Polacy z jednej strony wykazują już sporą świadomość problemu, jakim są choroby mózgu – jedna czwarta ma w swoim otoczeniu osoby dotknięte takim problemem. Z drugiej strony system nie odpowiada rosnącym potrzebom. Specjalistów jest zbyt mało, więc kolejki do neurologów czy psychiatrów się wydłużają. Alternatywą pozostaje korzystanie z wizyt komercyjnych, ale nie każdego na to stać. Towarzystwa naukowe i organizacje pozarządowe są zgodne co do tego, że potrzebne są nie tylko krajowe strategie, ale i europejski plan dla chorób mózgu.
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.