GreenWay Polska: ponad 200 stacji ładowania i 10 magazynów energii
Inntu
ul. Traugutta 115C
80-226 Gdańsk
alina.geniusz|inntu.pl| |alina.geniusz|inntu.pl
531 150 022
www.inntu.pl
GreenWay Polska oferuje swoim klientom już ponad 200 stacji ładowania. Dwusetna stacja została uruchomiona w galerii handlowej Elektrownia Powiśle w Warszawie. W lipcu firma zainstalowała w Polsce także dziesiąty magazyn energii znajdujący się przy stacji ładowania.
Mimo pandemii COVID-19 rynek elektromobilności w Polsce cały czas się rozwija. Odzwierciedla to między innymi ilość zarejestrowanych samochodów - w pierwszym półroczu 2020 r. ich liczba zwiększyła się o 3 275 sztuk, to jest o 65% więcej niż w porównywalnym okresie w roku 2019. Rozwija się również infrastruktura ładowania elektryków - na koniec czerwca 2020 r. liczba stacji ładowania w Polsce wyniosła 1.194, z czego 390 to stacje szybkiego ładowania. W lipcu ich wolumen wzrósł, między innymi przez oddane do użytku nowe stacje największej sieci w Europie Środkowej - firmy GreenWay.
Ponad 300 stacji ładowania GreenWay w Polsce i Słowacji
GreenWay Polska jest częścią międzynarodowego holdingu działającego w Polsce i Słowacji. Łącznie w obu krajach do dyspozycji kierowców jest ponad 300 stacji ładowania: 200 w Polsce oraz 110 na Słowacji. Dwusetna ładowarka w Polsce została zainstalowana w Elektrowni Powiśle – centrum handlowym w Warszawie przy ulicy Zajęczej. W tym miejscu kierowcy mają do dyspozycji łącznie 16 stacji ładowania.
- Cały czas rozbudowujemy naszą sieć, pomimo wolniejszego niż zakładane tempa rozwoju rynku samochodów - komentuje Rafał Czyżewski, prezes GreenWay Polska. - Ważne jest, aby elektromobilność osiągnęła masę krytyczną, a to z kolei zależy od zasięgu sieci ładowania. Poprzez rozbudową sieci zwiększamy komfort używania elektryków.
Maksymalna moc stacji
Rozbudowa GreenWay Polska to nie tylko nowe ładowarki. W lipcu firma uruchomiła cztery kolejne magazyny energii połączone ze stacjami ładowania o dużej mocy, a jej łączna liczba wzrosła do dziewięciu. Obecnie łączna ich liczba w sieci GreenWay w Polsce wynosi dziesięć sztuk. Dodatkowo zainstalowany został jeden magazyn, który czeka na uruchomienie stacji ultraszybkiego ładowania. Każdy dysponuje pojemnością 90 kWh oraz mocą 60 kW.
Magazyn energii, zwany WattBoosterem, zapewnia maksymalną moc stacji, również przy ograniczonej mocy przyłącza energetycznego. Pozwala to na zapewnienie krótkiego czasu ładowania nawet w sytuacji, gdy moc stacji ograniczona jest przez spółkę do 40 kW, co wynika z wysokich opłat dystrybucyjnych. Przy przyłączeniu stacji do sieci z mocą 40 kW pozwala to na ładowania samochodów elektrycznych z łączną mocą dochodzącą do 100 kW.
Pierwszy magazyn energii w Polsce, zainstalowany był na początku 2019 roku w Galerii Metropolia w Gdańsku. Energia w tym Wattboosterze magazynowana jest w zużytych bateriach z aut elektrycznych, które w ten sposób otrzymują drugie życie. W pozostałych magazynach zainstalowano nowe baterie. Stacje ładowania wykorzystujące magazyny energii i tym samym dysponujące zwiększoną mocą ładowania działają obecnie w następujących lokalizacjach (w nawiasach podane są moce ładowarek):
1. Galeria Metropolia, Gdańsk (80 kW)
2. Port Kopytkowo przy autostradzie A1 (100 kW)
3. Chata Góralska, Ciechocinek (100 kW)
4. Porto Fino, Lućmierz (100 kW)
5. Stacja Paliw Posiłek, Krapkowice (100 kW)
6. Shopin, Łódź (100 kW)
7. Stacja paliw Bp, Przyłęk (100 kW)
8. Stacja Paliw Gramax, Mława (100 kW)
9. Stacje Orlen, Brzeg (100 kW)
W najbliższym czasie zostanie także uruchomiona ultraszybka ładowarka wyposażona w magazyn energii na stacji paliw BP w Strzelcach Opolskich, gdzie maksymalna moc ładowania wyniesie aż 200 kW.
Dodatkowo GreenWay dysponuje jeszcze trzema magazynami energii na Słowacji. Pierwszy z nich powstał w Bratysławie na początku 2018 roku.
Magazyny energii zarówno w Polsce, jak i w Słowacji powstały dzięki wsparciu Komisji Europejskiej. Projekt, który jest wspierany przez instrument Unii Europejskiej „Łącząc Europę” przyczynia się w znacznym stopniu do dalszej rozbudowy infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Poza magazynami energii budowa samych stacji ładowania wspierana jest także przez EIB.
O GreenWay Polska:
GreenWay Polska jest częścią międzynarodowej grupy GreenWay, działającej w obszarze elektromobilności. Jest najintensywniej rozwijająca się sieć ładowania samochodów elektrycznych w środkowym regionie Europy. Firma istnieje od 2011 r. (w Polsce od 2016 r.) i stawia sobie za cel upowszechnienie pojazdów elektrycznych, by Europa Środkowa i Wschodnia stała się czystsza, zdrowsza oraz mniej uzależniona od ropy naftowej. Obecnie w sieci GreenWay znajduje się ponad 300 stacji ładowania, z czego 200 w Polsce. Są to w znacznej większości stacje szybkiego ładowania o dużej mocy.
Oprócz usług ładowania GreenWay oferuje także profesjonalne usługi w zakresie budowy i zarządzania infrastrukturą ładowania dla innych podmiotów. Oferta obejmuje instalację, konfigurację, utrzymanie i zarządzanie punktami ładowania, również w formie najmu. Firma obsługuje też posiadaczy samochodów elektrycznych korzystających z usług ładowania należących do partnerów GreenWay. Dodatkowo GreenWay oferuje kompleksowe rozwiązania firmom i instytucjom chcącym przekształcać swoją flotę w elektryczną.
Już wkrótce: Hak holowniczy Steinhof do Dacii Duster III
Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę
Smarować, czy nie smarować? Kierowcy nadal popełniają ten błąd! Poradnik
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.