Glina jest modna!
Home Sweet Home PR
Łowicka 51 lok. 207
02-353 Warszawa
ola|hshpr.pl| |ola|hshpr.pl
880 320 909
hshpr.pl
Powstają z niej naczynia, donice, podstawy lamp i abażury, z dobrze wysuszonej formuje się płytki, a nawet… buduje domy. Na ścianach kładziemy gliniane tynki bo wizualnie ocieplają wnętrze, oryginalnie wyglądają, a do tego są zdrowe, ekologiczne i wytwarzają specyficzny mikroklimat. Teraz kupisz je w salonach z wyposażeniem wnętrz Dekorian Home. Dynamic DynaClay to nowoczesne tynki dekoracyjne inspirowane naturą. Poznaj ich właściwości.
Czy wiesz, że glina w budownictwie wykorzystywana jest od blisko 10 tysięcy lat? Jej zdrowotne właściwości od dawien dawna doceniała także medycyna ludowa. Glina była dobra na wszystko – na odmrożenia i oparzenia, na gorączkę, opuchnięcia, rany kłute i zapalenie płuc. Później zauważono, że nie tylko leczy, ale też cudownie pielęgnuje ciało. Do dziś wykorzystywana jest w sanatoriach, gabinetach kosmetycznych i w domowym spa do przygotowywania maseczek, peelingów i kąpieli bo zawiera niezliczoną ilość minerałów i mikroelementów. Jej pozyskiwanie jest w pełni ekologiczne i pozbawione jakichkolwiek substancji chemicznych. Okazuje się, że wspaniale się sprawdza również jako surowiec wykończeniowy ścian, z powodzeniem konkurując z tradycyjnymi zaprawami cementowo-wapiennymi. Nic dziwnego, że gliniane tynki zyskały ostatnio popularność, zwłaszcza wśród tych, którzy chcą mieszkać zdrowo, w zgodzie z naturą, a do tego pięknie i nie sztampowo.
Uniwersalne, zdrowe i piękne
DynaClay to nowoczesne i w pełni ekologiczne tynki gliniane, które są w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia i dla środowiska. Nie zawierają lotnych związków organicznych, mają całkowicie naturalny skład pozbawiony szkodliwej chemii i są w stu procentach biodegradowalne. Można je kłaść na stary, istniejący już tynk lub bezpośrednio na surowy, świeżo położony. Ścianę zaprawioną glinianym tynkiem da się łatwo naprawić – wystarczy skuć surowiec, rozrobić z wodą i z powrotem położyć reperując ubytki. Wygładzony szpachelką nie będzie odcinał się od reszty jak w przypadku tradycyjnego tynku, a jeśli nawet powstaną delikatne nierówności to dodadzą one wnętrzu naturalnego uroku.
Tynki gliniane są uniwersalne – dzięki nim możesz wykończyć ściany na wiele sposobów. Urządzasz dom w nowoczesnym stylu i zależy ci na idealnie równych powierzchniach? Wybierz tynk drobnoziarnisty, który niczym gładź gipsowa „wyprasuje” wszystkie niedoskonałości. Gruboziarnistym z kolei uzyskasz mniej lub bardziej widoczna fakturę – jeśli lubisz chropowatości, nierówności i chcesz uzyskać wygląd niewykończonych ścian, ta opcja fantastycznie się sprawdzi. Wybierają ją wielbiciele aranżacji rustykalnych, ale też wnętrz z duszą, w duchu nostalgicznego retro, starych kamienic i urokliwych stryszków, gdzie efekt tzw. postarzenia jest jak najbardziej pożądany. A jeśli ci się znudzi wystarczy zwilżyć ściany i zrobić nowe przecierki uzyskując taką fakturę jaka ci się podoba. Gliniane warstwy wykończeniowe kapitalnie komponują̨ się z innymi materiałami. Najpiękniejszy efekt uzyskasz zestawiając je z naturalnymi surowcami – drewnem, cegłą, rattanem, lnem, modnymi plecionkami z juty, bambusa, morskiej trawy. Ale i w towarzystwie aluminium, nierdzewnej stali i szkła godnie się zaprezentują.
Bez dodatkowej obróbki
Tynki gliniane jej nie wymagają. Możesz oczywiście je pomalować ekologiczną farbą, ale nie musisz – są efektowne w surowej wersji i dostępne w wielu kolorach, które pięknie wpisują się w modną, stonowaną paletę barw ziemi. Dodatkowo możesz też wybrać wzór oraz teksturę jaka ci odpowiada kreując niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju wnętrze. Nie lada gratką, zwłaszcza dla tych, którzy lubią żyć blisko natury, jest opcja dodania do masy tynkowej… ziół. Lawenda, rozmaryn, a może rumianek? Tynki z ziołową mieszanką wyglądają jeszcze naturalniej i pochłaniają nieprzyjemne zapachy, bo same w sobie pięknie pachną. Jedną z podstawowych zalet tynków glinianych jest wytwarzanie przyjaznego mikroklimatu. Idealnie sprawdzą się w sypialniach, gdzie odpowiednia wilgotność powietrza wpływa na jakość snu i dobre samopoczucie po przebudzeniu. Tynki Dynamic DynaClay dostępne w Dekorian Home mają zdolność do pochłaniania, a następnie oddawania wilgoci z powietrza. Dlatego polecane są zwłaszcza alergikom ze schorzeniami górnych dróg oddechowych, ale też skórnych – są w pełni organiczne, nie zawierają żadnych szkodliwych substancji, a do tego nie osiada na nich kurz. Czy wiesz, że mają też właściwości regulujące akustykę? To prawda – doskonale tłumią dźwięki, dlatego fantastycznie sprawdzą się w takich pomieszczeniach jak pokoje dziecięce.
W pełni ekologiczne tynki gliniane Dynamic DynaClay do kupienia w salonach Dekorian Home w całej Polsce (dekorianhome.pl).

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

EXTRA POWER 20 – nowe szczytowe źródło ciepła w ofercie Termet S.A.

Wyzwania bożonarodzeniowe. Jak kontrolować zachcianki i pokusy jedzeniowe?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.