Przedstawiamy teleobiektyw FUJINON GF500mmF5.6 R LM OIS WR
FUJIFILM Poland Sp. z o.o.
Ul. Krakowiaków 44, budynek 7
02-255 Warszawa
iwona.krakowska|fujifilm.com| |iwona.krakowska|fujifilm.com
882794706
www.fujifilm.com/pl
Lekka konstrukcja, niezwykle wydajna stabilizacja obrazu oraz szybki i celny układ autofokusa - obiektyw ten otwiera zupełnie nowe możliwości w dziedzinie fotografii dalekiego zasięgu.
TOKIO, 16 maja 2024 r. – Koncern FUJIFILM Corporation (prezes: Teiichi Goto) ma przyjemność zapowiedzieć wprowadzenie do sprzedaży w czerwcu 2024 r. obiektywu “FUJINON GF500mmF5.6 R LM OIS WR” (dalej zwanego „GF500mmF5.6 R LM OIS WR”). Nowa optyka jest przedstawicielem linii GF, czyli wymiennych obiektywów przeznaczonych do aparatów Fujifilm serii GFX, wyposażonych w matryce światłoczułe średniego formatu*1, których powierzchnia jest ok. 1,7 razy większa od powierzchni matryc formatu pełnej klatki 35 mm.
GF500mmF5.6 R LM OIS WR jest stałoogniskowym teleobiektywem długim (super-tele) o ogniskowej wynoszącej 500 mm (ekwiwalent 396 mm w formacie pełnej klatki 35 mm), co czyni go szkłem o najdłuższej*2 ogniskowej wśród obiektywów linii GF. W połączeniu z telekonwerterem GF1.4X TC WR wydłużającym ogniskową obiektywu, osiąga maksymalną ogniskową 700 mm (ekwiwalent 554 mm w formacie pełnej klatki 35 mm). Mimo bycia superteleobiektywem o tak wyśrubowanych parametrach, waży jedynie ok. 1375 g*3 i oferuje wysoką mobilność.
Połączenie dalekiego zasięgu teleobiektywu GF500mmF5.6 R LM OIS WR i wysokich rozdzielczości oferowanych przez aparaty serii GFX przekłada się na efekt synergii, który pozwala na precyzyjne odwzorowanie najmniejszych detali na fotografiach. Obiektyw ten jest w stanie uchwycić na przykład krople potu zawodników podczas zmagań sportowych, zmarszczki na skórze dzikich zwierząt czy pojedyncze pióra na ciałach ptaków, wydobywając poziom realizmu i szczegółowości nieuchwytny dla nieuzbrojonego oka. Dzięki miniaturyzacji dużego i ciężkiego zazwyczaj obiektywu typu super-tele oraz wyposażeniu go w bardzo szybki i precyzyjny autofokus, seria GFX umożliwia fotografowanie dalekiego zasięgu w dziedzinach takich jak sport, zwierzęta w naturze i ptaki, gdzie wymagana jest wysoka mobilność.
Ponadto, dzięki poprawionej precyzji wykrywania drgań oraz optymalizacji konstrukcji mechanizmu stabilizacji obrazu, jego skuteczność kompensacji drgań sięga nawet 6,0 działek EV*4. Oznacza to, że użytkownik może wygodnie fotografować tym superteleobiektywem z ręki, co może być sporym wyzwaniem, ponieważ przy tak długich ogniskowych pojawiają się zazwyczaj drgania aparatu, które mogą zepsuć ujęcia. Połączenie sprzętu serii GFX z obiektywem GF500mmF5.6 R LM OIS WR (ogniskowa często stosowana w fotografii dalekiego zasięgu z użyciem superteleobiektywów - dziedzinie zdominowanej dotychczas przez aparaty z matrycami formatu pełnej klatki 35 mm), otwiera nowe możliwości i zapewnia niespotykaną dotąd jakość odwzorowania obrazu.
*1 Matryca światłoczuła o przekątnej 55 mm (43,8 mm x 32,9 mm), której powierzchnia jest ok. 1,7x większa w porównaniu z sensorem światłoczułym formatu pełnej klatki 35 mm.
*2 Według stanu na 16 maja 2024 r.
*3 Bez dekielka, osłony przeciwsłonecznej i stopki do montażu na statywie.
*4 W oparciu o standard określony przez stowarzyszenie CIPA; kierunki drgań: pochylenie/odchylenie.
Cechy produktu
1. Teleobiektyw stałoogniskowy o najdłuższej ogniskowej wśród obiektywów linii GF
- Dysponuje ogniskową długości 500 mm (ekwiwalent 396 mm w formacie pełnej klatki 35 mm), czyli najdłuższym zasięgiem w historii obiektywów GF. Znakomicie odnajdzie się w zastosowaniach takich jak fotografia sportowa czy przyrodnicza (zwierzęta w naturze, ptaki).
- Łącząc obiektyw GF500mmF5.6 R LM OIS WR z telekonwerterem Fujinon GF1.4X TC WR, który “wydłuża” ogniskową obiektywu, można uzyskać układ optyczny o maksymalnej ogniskowej 700 mm (ekwiwalent 554 mm w formacie pełnej klatki 35 mm).
- Zastosowano wyrafinowaną konstrukcję optyczną obejmującą 21 soczewek ułożonych w 14 grupach, w tym dwie soczewki Super ED i pięć soczewek ED, dzięki czemu obiektyw skutecznie tłumi występowanie aberracji chromatycznej, typowego zjawiska w przypadku długich teleobiektywów, zachowując znakomitą rozdzielczość optyczną. Obiektyw w unikalny dla siebie sposób z niezwykłą precyzją oddaje poziom szczegółów wykraczający poza zdolności widzenia ludzkiego oka.
2. Ten obiektyw ogranicza niedogodności związane z długotrwałym dźwiganiem ciężkiego sprzętu podczas fotografowania w różnych warunkach, a zawdzięcza to połączeniu przemyślanej, lekkiej konstrukcji oraz wysokiej trwałości.
- Dzięki gruntownemu przeprojektowaniu elementów konstrukcji udało się maksymalnie obniżyć ciężar poszczególnych komponentów obiektywu, co przełożyło się na ciężar optyki wynoszący ok. 1375 g, co przeczy powszechnemu przekonaniu o znacznych rozmiarach teleobiektywów przeznaczonych do sprzętu fotograficznego średniego formatu. Oprócz lekkiej konstrukcji poszczególnych soczewek w torze optycznym, optymalne umiejscowienie soczewek ED i Super ED pozwoliło wytłumić zjawisko aberracji chromatycznej, która jest dość powszechnie występującym efektem ubocznym procesów miniaturyzacji układów optycznych. Rozwiązania zastosowane w GF500mmF5.6 R LM OIS WR przełożyły się zarówno na lekką i kompaktową konstrukcję, jak i wysoką rozdzielczość optyczną układu zastosowanego w obiektywie.
- Teleobiektywy kojarzone są zazwyczaj ze sporych rozmiarów przednią soczewką i podobnie jest w przypadku GF500mmF5.6 R LM OIS WR, jednak zoptymalizowane rozmieszczenie soczewek wewnątrz konstrukcji przekłada się na pewny i wygodny chwyt oraz równomierne rozłożenie masy na całej długości obiektywu. Dzięki temu doświadczenia z uprawiania fotografii dalekiego zasięgu są jeszcze bardziej przyjemne i nie będą się już kojarzyć z uprawianiem sportów siłowych.
- Obiektyw jest odporny na warunki atmosferyczne i posiada uszczelnioną w 18 miejscach konstrukcję, która pozwala na pracę również w niskich temperaturach, sięgających -10°C. Ponadto przednia soczewka pokryta jest powłoką fluorową, chroniącą przed rozpryskami wody i smugami. Obiektyw może być bez obaw używany podczas długich sesji fotograficznych w niekorzystnych warunkach pogodowych.
3. Wydajna stabilizacja obrazu o skuteczności do 6,0 EV
Poprawa skuteczności wykrywania drgań aparatu i zastosowanie optymalnej konstrukcji mechanicznej przyniosły w efekcie układ stabilizacji obrazu o skuteczności 6,0 działek EV. Przy użyciu tego teleobiektywu można wygodnie fotografować z ręki, nawet w pełnej wyzwań dziedzinie fotografii dalekiego zasięgu, gdzie drgania aparatu mogą występować częściej.
4. Szybki i celny autofokus oraz wygodna obsługa
- W obiektywie zastosowano system wewnętrznego ogniskowania oparty na mniejszej i lżejszej soczewce ogniskującej oraz grupie soczewek odpowiedzialnych za uzyskiwanie ostrości napędzanej silnikiem liniowym, co pozwoliło na zapewnienie wysokiej wydajności optycznej. Możliwe było też uzyskanie szybkiego i cichego autofokusa (AF) o minimalnym opóźnieniu ok. 0,31 sekundy*6. Nawet w przypadku fotografowania bardzo odległych obiektów, gdzie precyzyjne ustawianie ostrości jest wyjątkowo istotne, model GF500mmF5.6 R LM OIS WR umożliwia szybkie i precyzyjne uchwycenie obiektu bez ryzyka utraty decydującego momentu na wykonanie zdjęcia.
- Obiektyw posiada funkcję “Focus Preset” (preselekcja ostrości), która pozwala na przeniesienie punktu ostrości na obiekt zdefiniowany uprzednio za pomocą przycisku Focus Preset.*7. Zmniejsza to liczbę czynności, jakie trzeba wykonać, ponieważ użytkownik nie musi ponownie chwytać ostrości na obiekcie, który chce sfotografować.
- GF500mmF5.6 R LM OIS WR oferuje też funkcję Focus Limiter (ogranicznik ostrości)*8, dzięki której użytkownicy mogą ograniczyć zakres ostrości autofokusa. Stosowanie tej funkcji umożliwia skrócenie czasu pracy autofokusa, gdy fotografowany jest obiekt znajdujący się w odległości pięciu metrów lub dalej.
- Przycisk Focus Control (przycisk kontroli ostrości)*7 został umieszczony na przedniej krawędzi tubusu. Przycisku tego należy użyć, aby natychmiast przywrócić opcję, która została określona za pomocą przycisku Focus Selector dla zapewnienia płynnej pracy układu autofokusa.
*6 Prędkość autofokusa przy długiej ogniskowej zmierzona z zastosowaniem wewnętrznej metody pomiaru zgodnej z wytycznymi stowarzyszenia CIPA, gdy obiektyw został zamocowany na aparacie „FUJIFILM GFX100 II” z autofokusem pracującym w trybie detekcji fazy i przy włączonym trybie wysokiej wydajności.
*7 Aby korzystać z przycisków: „SET”, „Focus control” i „Focus select switch” fotografując aparatem FUJIFILM GFX50S, należy przeprowadzić aktualizację oprogramowania sprzętowego aparatu do wersji 3.1 lub wyższej.
*8 Funkcja „Focus limiter” aktywowana jest przełącznikiem „Focus range selector” (przełącznik zakresu ustawiania ostrości).
Fujifilm przedstawia bezlusterkowy aparat cyfrowy FUJIFILM X-M5
Fujifilm przedstawia obiektyw FUJINON XF16-55mmF2.8 R LM WR II
Fujifilm wprowadza obiektyw FUJINON XF500mmF5.6 R LM OIS WR
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Branża drzewna obawia się zalewu mebli z importu. Apeluje o wypracowanie strategii leśnej państwa
Organizacje branżowe i przedsiębiorstwa sektora drzewnego, które porozumiały się w ramach Koalicji na Rzecz Polskiego Drewna, protestują przeciwko planom Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczącym wyłączenia z gospodarki leśnej 20 proc. polskich lasów. Ich zdaniem taka decyzja stwarza realne zagrożenie dla trwałości lasów i uderzy w polską branżę meblarską. Pracę może stracić nawet 70 tys. osób, a straty dla budżetu państwa szacowane są na 4,5 mld zł.
Polityka
Europoseł AfD: Elon Musk poprawił nasz wizerunek za granicą. Jego wsparcie nam pomaga
Najpierw wywiad z Alice Weidel, współprzewodniczącą AfD, a ostatnio wystąpienie na platformie X podczas inauguracji kampanii wyborczej – w ten sposób Elon Musk wyraża swoje poparcie dla tej niemieckiej frakcji politycznej. – Wsparcie Elona Muska nam pomaga, bo w pewnym sensie AfD poprawiła swój image za granicą – mówi Tomasz Froelich, poseł do Parlamentu Europejskiego z Alternatywy dla Niemiec. Jak wskazuje, trudno przy takim poparciu utrzymać zarzut, że AfD jest ugrupowaniem prorosyjskim.
Polityka
Polska prezydencja skupi się na bezpieczeństwie. Kluczowe ma być też zwiększenie konkurencyjności całej Unii Europejskiej
Wielowymiarowe bezpieczeństwo skupione wokół siedmiu filarów ma być fundamentem polskiej prezydencji w UE. Kluczowe, zwłaszcza w kontekście rosnącego napięcia geopolitycznego czy zagrożenia hybrydowego, jest wzmocnienie bezpieczeństwa zewnętrznego i informacyjnego. Zgodnie z zapowiedziami Donalda Tuska konkurencyjność Europy ma z kolei zależeć od działań deregulacyjnych Parlamentu Europejskiego, polski rząd ma się też koncentrować na znoszeniu barier i obciążeń biurokratycznych.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.