Nowe aktualizacje oprogramowania dla aparatów z serii LUMIX S i G
Panasonic ogłosił szereg nowych aktualizacji oprogramowania dla pełnoklatkowych bezlusterkowych aparatów LUMIX S9, S5II, S5IIX oraz bezlusterkowego aparatu G9II w systemie Mikro Cztery Trzecie, które poprawiają komfort fotografowania i zwiększają funkcjonalność.
Zgodnie z ciągłym zaangażowaniem marki LUMIX we wspieranie twórców, najnowsze aktualizacje oprogramowania będą dostępne do pobrania bezpłatnie na stronie wsparcia klienta LUMIX Global od 9 października 2024 roku.
LUMIX S9 Wersja oprogramowania 1.1
- Dodano menu limitu czasu nagrywania z nową opcją nagrywania bez ograniczenia czasowego.1
- Dodano funkcję wyświetlania wielu znaczników kadru, która pozwala teraz na wyświetlenie do trzech znaczników kadru jednocześnie. Umożliwia to twórcom jeszcze większą wszechstronność w kadrowaniu dla różnych proporcji obrazu lub planowaniu ujęć o różnych kompozycjach. Jeszcze bardziej zwiększa to niezrównaną wygodę tworzenia w trybie Open Gate.
- Precyzyjny hybrydowy system AF z detekcją fazy został jeszcze bardziej udoskonalony dzięki poprawionej detekcji obiektów. Dodano nową opcję wykrywania samolotów i pociągów, a także specyficznych części samochodów i motocykli.
- Kompatybilność z aplikacją LUMIX Lab na smartfony została rozszerzona i obejmuje teraz zdalne fotografowanie, zdalne sterowanie migawką oraz możliwość przesyłania obrazów wybranych na aparacie.
- Poprawiono stabilność działania.
LUMIX S5II Wersja oprogramowania 3.1 oraz LUMIX S5IIX Wersja oprogramowania 2.1
- LEICA Monochrome jest teraz dostępna jako styl fotografii, oferując mocną i dynamiczną opcję monochromatycznego fotografowania.
- Obsługiwana jest teraz kompatybilność z aplikacją LUMIX Lab na smartfony.
- Najnowszy adapter mikrofonowy Panasonic XLR, DMW-XLR2, jest teraz wspierany2.
- Dostępna jest opcja częstotliwości Wi-Fi 5GHz, która została dodana do istniejącej opcji 2.4GHz3.
- Funkcja Real Time LUT może być teraz przypisana do przycisku Fn, umożliwiając twórcom łatwe korzystanie z popularnych, klasycznych lub niestandardowych stylów kolorystycznych bezpośrednio w aparacie.
- Poprawiono stabilność działania.
LUMIX G9II Wersja oprogramowania 2.2
- Obsługiwana jest teraz kompatybilność z aplikacją LUMIX Lab na smartfony.
- Najnowszy adapter mikrofonowy Panasonic XLR, DMW-XLR2 uzyskał wsparcie.2
- Dostępna jest opcja częstotliwości Wi-Fi 5GHz, która została dodana do istniejącej opcji 2.4GHz.3
- Funkcja Real Time LUT może być teraz przypisana do przycisku Fn, umożliwiając twórcom łatwe korzystanie z popularnych, klasycznych lub niestandardowych stylów kolorystycznych bezpośrednio w aparacie.
- Poprawiono stabilność działania.
*1 - Czas nagrywania zależy od warunków środowiskowych i warunków pracy. Nagrywanie zostanie automatycznie zatrzymane, jeśli temperatura wewnętrzna wzrośnie zbyt wysoko, nawet przy ustawieniu trybu nagrywania bez limitu.
*2 - Nagrywanie w formacie 32 Bit Float nie jest dostępne w modelach S5II, S5IIX ani G9II.
*3 - W zależności od regionu, lokalne przepisy mogą zabraniać korzystania z pasma częstotliwości 5GHz na zewnątrz. W takim przypadku, będąc na zewnątrz, połącz się ze smartfonem przy użyciu pasma [2.4GHz] do połączenia Wi-Fi.

Fujifilm przedstawia bezlusterkowy aparat cyfrowy FUJIFILM X-M5

Fujifilm przedstawia obiektyw FUJINON XF16-55mmF2.8 R LM WR II

Fujifilm wprowadza obiektyw FUJINON XF500mmF5.6 R LM OIS WR
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Transport

Ataki cybernetyczne na kolej stają się coraz częstsze. Hakerzy zwykle chcą doprowadzić do paraliżu
W pierwszym kwartale tego roku hakerzy zaatakowali systemy sprzedaży biletów w polskiej i ukraińskiej kolei. Zagrożenia wiążą się jednak również z atakami na systemy zasilania i zarządzania ruchem. Wszystkie tego typu zdarzenia mają jeden cel – mniejszy lub większy paraliż transportu kolejowego, co w obecnej sytuacji geopolitycznej przekłada się na bezpieczeństwo strategiczne. W wielu przypadkach wciąż najsłabszym ogniwem jest człowiek – albo dlatego, że nienależycie chroni hasła i dostęp do urządzeń, albo dlatego, że nadane mu uprawnienia są nieadekwatnie szerokie w stosunku do realnych potrzeb.
Edukacja
Polska nauka potrzebuje różnych źródeł finansowania. Trwają rozmowy o zmianach w systemie

– Finansowanie polskiej nauki wymaga zmian, ale do tego potrzeba politycznej woli i odwagi – ocenia prof. dr hab. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego. Wśród propozycji wymienia stworzenie systemu zachęt dla biznesu do inwestowania w naukę i edukację, wyznaczenie strategicznych obszarów badań, na które będą trafiały fundusze, czy rozliczanie instytucji naukowych z wykorzystania publicznych pieniędzy. W ramach cyklu „Porozmawiajmy o polskiej nauce” MNiSW w ostatnich miesiącach prowadzi konsultacje ze środowiskiem akademickim i badawczym na temat stojących przed sektorem wyzwań i możliwych do wdrożenia rozwiązań, nie tylko dotyczących finansowania.
Ochrona środowiska
Rynki materiałów biodegradowalnych i biopochodnych będą rosły w szybkim tempie. W Polsce dopiero raczkują

Rynek biodegradowalnych tworzyw sztucznych do 2031 roku ponad trzykrotnie zwiększy swoje obroty. Również tworzywa biopochodne są coraz częściej rozwijane i wykorzystywane. Choć rynki na świecie notują dynamiczny rozwój, napędzany nie tylko świadomością klientów, ale też surowymi przepisami środowiskowymi, w Polsce ten potencjał jest wykorzystywany szczątkowo. Tymczasem biotworzywa mogą z powodzeniem zastąpić większość materiałów syntetycznych.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.