Networked Live - nowe produkty i rozwiązania do zdalnej produkcji od Sony
Firma Sony zapowiedziała wprowadzenie dwóch nowych produktów z systematycznie rozwijanego ekosystemu Networked Live: modułu zdalnej produkcji CBK-RPU7, umożliwiającego transmisję wysokiej jakości sygnału wideo przez sieci 5G oraz software’owego miksera M2L-X, przeznaczonego do użytku lokalnego lub w chmurze. Oprócz tego Sony modernizuje wybrane produkty Networked Live już obecne na rynku. Wprowadzając wszystkie te ulepszenia, Sony konsekwentnie urzeczywistnia swoją wizję połączenia hybrydowego przetwarzania (lokalnie i w chmurze) z łącznością sieciową dla usprawnienia logistyki i opłacalności newralgicznych produkcji na żywo.
Premiera ekosystemu Networked Live, obejmującego rozwiązania, produkty, usługi i partnerów, miała miejsce podczas zeszłorocznych targów IBC 2022. Ekosystem ten powstał, by umożliwić optymalne i bezproblemowe łączenie, wykorzystywanie i udostępnianie kluczowych zasobów produkcyjnych (dotyczy to zarówno miejsc, osób jak i systemów przetwarzania) – niezależnie od ich fizycznej lokalizacji. Opiera się on na trzech filarach funkcjonalnych: orkiestracji sieci i zasobów, transporcie multimediów oraz hybrydowym przetwarzaniu i prowadzeniu działalności. Zapowiedziane dziś ulepszenia dotyczą wszystkich trzech filarów.
Orkiestracja sieci i zasobów — ciągłe unowocześnianie
Orkiestracja sieci i zasobów obejmuje konfigurowanie sprzętu i sterowanie przepływem multimediów w sieciach LAN, WAN, 5G lub w chmurze.
Należąca do Sony Group firma Nevion stale doskonali swoją flagową platformę orkiestrującą multimedia o nazwie VideoIPath, między innymi poprzez rozszerzanie zdolności tej platformy do orkiestracji sieci. Jednym z osiągnięć firmy Nevion jest wdrożenie platformy VideoIPath w chmurze i zarządzanie połączeniem między ziemią a chmurą. Podczas niedawnej koronacji króla Karola III Nevion uczestniczył również w weryfikacji koncepcji (proof-of-concept) dynamicznego nadawania priorytetów sygnałom multimedialnym transmitowanym na żywo łączami 5G.
Ostatnie miesiące przyniosły dalszy rozwój wizji firmy Nevion zakładającej łączenie najnowocześniejszych metod orkiestracji sieci z nowymi sposobami wspierania działalności nadawczej przez infrastrukturę opartą na łączach IP. Platforma VideoIPath wzbogaciła się o kilka nowych właściwości upraszczających pracę w środowiskach, w których modele działania są o wiele bardziej dynamiczne. W rezultacie klienci mogą wykorzystać elastyczność technologii IP do poprawy efektywności pracy.
Transport multimediów — nowy moduł zdalnej produkcji i inne
Transport multimediów obejmuje niezawodne i bezpieczne przesyłanie obrazu, dźwięku i danych w czasie rzeczywistym w sieciach LAN, WAN i 5G.
Na targach NAB 2023 miała miejsce premiera procesora Media Edge do transportu w sieciach WAN: Sony NXL-ME80. Jest to pierwszy produkt z nową technologią kodowania Sony HEVC Ultra Low Latency o bardzo małych opóźnieniach, która łączy wysoki współczynnik kompresji, bardzo małe opóźnienia i zapewnia najwyższej jakości obraz w zdalnych i rozproszonych produkcjach na żywo.
W kodek HEVC o bardzo małych opóźnieniach wyposażony jest także nowy moduł zdalnej produkcji CBK-RPU7. Wymiary tego urządzenia umożliwiają instalację na kamkorderach i kamerach pracujących w terenie, na przykład przy użyciu systemu mocowania akumulatora V-lock, i podłączanie łączem SDI. Powstające w ten sposób lekkie rozwiązanie do produkcji na żywo w terenie jest idealne do użytku w sieciach 5G (*[1]) (razem z modemem), ale znajdzie też zastosowanie w sieciach przewodowych o ograniczonej przepustowości. W środowisku produkcyjnym koder CBK-RPU7 pracuje w parze z procesorem NXL-ME80, odpowiedzialnym za dekodowanie sygnału.
W ostatnich miesiącach kilka nowych funkcji pojawiło się również w węźle o definiowanej programowo konfiguracji, Nevion Virtuoso. Rozszerzą one obecne, niebagatelne już możliwości transportu i przetwarzania multimediów. Obecnie Virtuoso obsługuje transmisję obrazu w formacie JPEG XS w kontenerach TS (VSF TR-07) oraz zgodnie ze standardem ST 2110 (VSF TR-08). Umożliwia szybkie, niezakłócone przełączanie, wymagane zwykle na przykład podczas regulacji obrazu z kamer, i pozwala stosować konwersję koloru 3D-LUT jako element konwersji w górę, w dół, krzyżowej (UDC) a także konwersji HDR/SDR. Wszystkie te rozwiązania są dostępne w węźle klasy operatorskiej Virtuoso MI, jak również w mniejszej, ogłoszonej na targach NAB 2023 wersji Virtuoso RE, na które można już składać zamówienia.
Przetwarzanie i działania hybrydowe — nowy mikser oparty na oprogramowaniu i inne
Określenie „przetwarzanie i działania hybrydowe” oznacza łączenie produkcji lokalnych i w chmurze, odpowiednio do potrzeb. Nowy, software’owy mikser M2L-X rozwija znaną już platformę i system obsługi chmurowego miksera Sony M2 Live. Umożliwia zdalne miksowanie obrazu i dźwięku, dodawanie elementów graficznych i użycie innych funkcji — wszystko zdalnie, w czasie trwania programu na żywo.
Mikser M2L-X działa jako samodzielne oprogramowanie w wirtualnej chmurze prywatnej (VPC) lub lokalnie. Można go obsługiwać za pomocą graficznego interfejsu użytkownika (GUI), panelu sterowania z serii ICP-X (*[2]) lub urządzeń innych producentów, takich jak Stream Deck firmy Elgato. Z punktu widzenia operatora oznacza to więcej elastyczności i możliwości reagowania w czasie produkcji na żywo.
Mikser M2L-X można wdrożyć równolegle ze skalowalnym mikserem produkcyjnym Sony MLS-X1, tworząc hybrydowy system przetwarzania, obsługiwany w zunifikowany sposób za pomocą popularnych paneli ICP-X7000 (*[3]). Dzięki takiej konfiguracji operator nie musi się zastanawiać, gdzie odbywa się rzeczywiste przetwarzanie i czy wykonuje je sprzęt, czy oprogramowanie. Zwiększa to elastyczność pracy i pozwala wykorzystywać najlepsze zasoby niezależnie od miejsca, pory i skali. Otwarty interfejs (*[4]) miksera M2L-X umożliwia integrację z obecnymi systemami produkcji na żywo na potrzeby zaawansowanych zastosowań graficznych, miksowania dźwięku, trybu multiview itp.
Firma Sony poinformowała także, że od stycznia 2024 r. skalowalny mikser produkcyjny MLS-X1 będzie obsługiwał łącza SDI. Dzięki wprowadzeniu wejścia i wyjścia SDI użytkownicy ekosystemu Sony Networked Live mogą teraz przejść od środowiska opartego wyłącznie na SDI do mieszanego środowiska SDI-IP, a docelowo do środowiska z samymi łączami IP. Jedna konfiguracja bazowa (ang. island) może służyć do równoległej realizacji wielu wdrożeń logicznych, łączonych później w inne lub większe miksery, odpowiednio do zmieniających się wymagań produkcji.
Podczas targów NAB firma Sony wprowadziła adapter sieciowy do sterowania kamerą CNA-2, który umożliwia monitorowanie, konfigurowanie i obsługę kamer Sony w całej sieci. Urządzenie to pozwala integrować systemy kamer z systemami do zdalnej i rozproszonej produkcji. Teraz firma Sony wprowadza trzy nowe licencje na oprogramowanie adaptera CNA-2: HZC-RCPCN2, HZC-GWCN2 i HZC-MSUCN2(*[5]). Dzięki nim użytkownicy adaptera CNA-2 mogą zdalnie konfigurować i obsługiwać wiele kamer w sieci.
Nowy koder CBK-RPU7, mikser M2L-X oraz większość innych wymienionych tu produktów będzie można zobaczyć na stoisku Sony na targach International Broadcasting Convention (IBC) 2023 w Amsterdamie od 15 do 18 września 2023 r.
[1] W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących użycia sieci 5G prosimy o skontaktowanie się z lokalnym przedstawicielstwem handlowym. Do transmisji przez sieć 5G potrzebne są urządzenia 5G.
[2] Obsługa zostanie dodana jesienią 2024 r.
[3] Obsługa zostanie dodana jesienią 2024 r.
[4] Interfejs realizujący różne funkcje sterowania obrazem i dźwiękiem z użyciem protokołów dedykowanych lub ogólnych.
[5] Licencje HZC-RCPCN2 i HZC-GWCN2 zostaną udostępnione jednocześnie z adapterem CNA-2, w grudniu 2023 r. Udostępnienie licencji HZC-MSUCN2 nastąpi wiosną 2024 r.
Fujifilm przedstawia bezlusterkowy aparat cyfrowy FUJIFILM X-M5
Fujifilm przedstawia obiektyw FUJINON XF16-55mmF2.8 R LM WR II
Fujifilm wprowadza obiektyw FUJINON XF500mmF5.6 R LM OIS WR
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Branża drzewna obawia się zalewu mebli z importu. Apeluje o wypracowanie strategii leśnej państwa
Organizacje branżowe i przedsiębiorstwa sektora drzewnego, które porozumiały się w ramach Koalicji na Rzecz Polskiego Drewna, protestują przeciwko planom Ministerstwa Klimatu i Środowiska dotyczącym wyłączenia z gospodarki leśnej 20 proc. polskich lasów. Ich zdaniem taka decyzja stwarza realne zagrożenie dla trwałości lasów i uderzy w polską branżę meblarską. Pracę może stracić nawet 70 tys. osób, a straty dla budżetu państwa szacowane są na 4,5 mld zł.
Polityka
Europoseł AfD: Elon Musk poprawił nasz wizerunek za granicą. Jego wsparcie nam pomaga
Najpierw wywiad z Alice Weidel, współprzewodniczącą AfD, a ostatnio wystąpienie na platformie X podczas inauguracji kampanii wyborczej – w ten sposób Elon Musk wyraża swoje poparcie dla tej niemieckiej frakcji politycznej. – Wsparcie Elona Muska nam pomaga, bo w pewnym sensie AfD poprawiła swój image za granicą – mówi Tomasz Froelich, poseł do Parlamentu Europejskiego z Alternatywy dla Niemiec. Jak wskazuje, trudno przy takim poparciu utrzymać zarzut, że AfD jest ugrupowaniem prorosyjskim.
Polityka
Polska prezydencja skupi się na bezpieczeństwie. Kluczowe ma być też zwiększenie konkurencyjności całej Unii Europejskiej
Wielowymiarowe bezpieczeństwo skupione wokół siedmiu filarów ma być fundamentem polskiej prezydencji w UE. Kluczowe, zwłaszcza w kontekście rosnącego napięcia geopolitycznego czy zagrożenia hybrydowego, jest wzmocnienie bezpieczeństwa zewnętrznego i informacyjnego. Zgodnie z zapowiedziami Donalda Tuska konkurencyjność Europy ma z kolei zależeć od działań deregulacyjnych Parlamentu Europejskiego, polski rząd ma się też koncentrować na znoszeniu barier i obciążeń biurokratycznych.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.