Komunikaty PR

Fujifilm wprowadza aparat cyfrowy „FUJIFILM GFX100S II”

2024-05-16  |  10:30
Biuro prasowe
Kontakt
FUJIFILM Poland Sp. z o.o.
FUJIFILM Poland Sp. z o.o.

Al. Jerozolimskie 178
02-486 Warszawa
iwona.krakowska|fujifilm.com| |iwona.krakowska|fujifilm.com
882794706
www.fujifilm.com/pl

TOKIO, 16 maja 2024 r. – Koncern FUJIFILM Corporation (prezes: Teiichi Goto) ma zaszczyt ogłosić wprowadzenie najnowszego modelu w serii bezlusterkowych aparatów cyfrowych GFX – aparatu „FUJIFILM GFX100S II” (zwanego dalej „GFX100S II”), wyposażonego w matrycę światłoczułą średniego formatu*1 o powierzchni ok. 1,7x większej w porównaniu z sensorami formatu pełnej klatki 35 mm.

Model GFX100S II został wyposażony w nowo opracowaną, szybką matrycę światłoczułą „GFX 102MP CMOS II” o rozdzielczości 102 megapikseli oraz w najnowszy, superwydajny procesor przetwarzania obrazu „X-Processor 5”. Znalazły się one w kompaktowym korpusie o wadze około 883 g*2, najlżejszym w serii GFX. Nowy bezlusterkowy aparat cyfrowy pozwala na uzyskanie nadzwyczajnego poziomu jakości generowanego obrazu.

GFX100S II oferuje nie tylko bogatą ekspresję tonalną i możliwości niemal trójwymiarowego odwzorowania rejestrowanych kadrów, za co odpowiedzialna jest unikalna charakterystyka średnioformatowej matrycy, ale również funkcję rozpoznawania obiektów, opartą na algorytmach sztucznej inteligencji, co jest znacznym postępem w stosunku do poprzednika*3.

Dysponując szybkim i wyjątkowo precyzyjnym układem autofokusa oraz ulepszoną prędkością zdjęć seryjnych, sięgającą 7,0 kadrów na sekundę*4, aparat potrafi rejestrować na zdjęciach obiekty w ruchu z precyzją wyższą niż kiedykolwiek wcześniej. Ulepszony został również mechanizm stabilizacji obrazu w korpusie (IBIS), operujący w pięciu osiach, którego maksymalna skuteczność sięga 8 działek EV*5, co jest najlepszym osiągnięciem w historii serii GFX.

Dzięki tym funkcjom upakowanym w lekkim i kompaktowym korpusie o wadze ok. 883 g, użytkownik może korzystać z wyjątkowej jakości obrazowania GFX w szerokim zakresie sytuacji fotograficznych. Jeśli chodzi o wydajność w zakresie wideo, aparat umożliwia rejestrację płynnych filmów w rozdzielczości 4K/30P, co pozwala na produkcję wysokiej jakości materiałów filmowych.

GFX100S II zapewnia niesamowite możliwości generowania obrazów oraz zwiększoną mobilność szerokiemu gronu użytkowników - nie tylko profesjonalistom, ale również amatorskim miłośnikom fotografii.

※1 Matryca światłoczuła o przekątnej 55 mm (szer. 43,8 mm x wys. 32,9 mm), o powierzchni ok. 1,7 razy większej od powierzchni matrycy formatu pełnej klatki 35 mm.

※2 Wraz z akumulatorem i kartą pamięci.

※3 FUJIFILM GFX100S.

※4 Gdy używana jest migawka mechaniczna.

※5 W oparciu o standard określony przez stowarzyszenie CIPA; kierunki drgań: pochylenie/odchylenie, z zamocowanym obiektywem "Fujinon GF63mmF2.8 R WR"

1. Cechy produktu

(1) Matryca światłoczuła średniego formatu o rozdzielczości 102 MP, pozwalająca uzyskać niesamowity poziom jakości obrazowania.

 Wyposażony w nowo opracowaną 102-megapikselową matrycę średniego formatu "GFX 102MP CMOS II" i najnowszy szybki procesor przetwarzania obrazu „X-Processor 5”, model GFX100S II zapewnia zapierającą dech w piersiach rozdzielczość. Dodatkowo aparat wiernie odwzorowuje zarejestrowane sceny aż po najdrobniejsze szczegóły dzięki wykorzystaniu doświadczeń w zakresie technologii reprodukcji kolorystycznej pielęgnowanej przez wiele lat, od czasów analogowych filmów fotograficznych.

 Dzięki ulepszonej strukturze rozmieszczenia pikseli na matrycy, zwiększona została głębokość (pojemność) tzw. studni potencjału pikseli, co pozwoliło na zastosowanie czułości ISO80 jako czułości bazowej. Kiedy czułość bazowa jest ustawiona na ISO80, aparat może rejestrować obrazy o zwiększonej rozpiętości dynamicznej i obniżonym poziomie szumu w porównaniu z poprzednim modelem*6.

 Mikrosoczewki znajdujące się na nowej matrycy zostały ulepszone w celu zwiększenia efektywności wykorzystania światła na krawędziach sensora poprawiając, w porównaniu z poprzednim modelem, jakość rejestrowanego obrazu i celność autofokusa przy brzegach kadru.

 GFX100S II oferuje łącznie 20 trybów symulacji filmu, włączając w to “REALA ACE”, który łączy wierną reprodukcję kolorystyczną i dobrze zdefiniowaną tonalność, dzięki czemu aparat potrafi odwzorowywać szeroką gamę kolorów. Wybierając odpowiedni tryb symulacji filmu, pasujący do fotografowanego obiektu lub sceny, użytkownik może cieszyć się zróżnicowaną gamą sposobów odwzorowania kolorów, podobnie jak ma to miejsce przy wyborze odpowiedniej błony fotograficznej.

 The GFX100S II oferuje funkcję "Pixel Shift Multi-Shot", która wykorzystuje mechanizm stabilizacji obrazu w korpusie do przesuwania z wysoką precyzją matrycy światłoczułej podczas wykonywania zdjęć. Aparat rejestruje 16 obrazów RAW, przy każdym wykonywanym zdjęciu przesuwając matrycę o dystans 0,5 piksela. Następnie użytkownik, wykorzystując dedykowane oprogramowanie “Pixel Shift Combiner”, może połączyć 16 plików RAW w jeden wynikowy plik o rozdzielczości ok. 400 milionów pikseli. Ponadto, w trybie “Real Color” rejestrowane są 4 pliki RAW z przesunięciem matrycy o dystans 1 piksela przy każdym ujęciu, co umożliwia uzyskanie obrazów o rozdzielczości 102 mln pikseli, bez przekłamań kolorystycznych. Wszystko to zajmuje zaledwie ¼ czasu i pojemności nośnika pamięci w porównaniu z poprzednim modelem.

*6 Podczas rejestrowania obrazów RAW 16-bitowych.

(2) Wydajny mechanizm IBIS w kompaktowym korpusie gwarantuje wyjątkową jakość obrazowania.

 Dzięki starannie zaprojektowanemu mechanizmowi IBIS oraz połączonemu działaniu czujnika żyroskopowego i akcelerometru, wiernie rejestrujących nawet najlżejsze poruszenia, oraz dzięki wykorzystaniu informacji o obrazie w celu detekcji drgań i poprawy dokładności korekcji, pięcioosiowy układ stabilizacji obrazu osiąga skuteczność korekcji w zakresie do 8 działek EV. Można więc komfortowo fotografować nawet w słabych warunkach oświetleniowych bez konieczności korzystania ze statywu.

 Rozmiary korpusu udało się utrzymać na kompaktowym poziomie przy jednoczesnym zwiększeniu oferowanych funkcjonalności aparatu. Jego wysokość wynosi ok. 104 mm, a głębokość ok. 87 mm, podobnie jak poprzednie modele w serii. W zestawieniu z poprzednią wersją ograniczony został również ciężar sprzętu, który wynosi ok. 883 g, co czyni GFX100S II najlżejszym modelem pośród aparatów serii GFX wyposażonych w 102-megapikselową matrycę średniego formatu.

 W modelu GFX100S II zastosowano wykończenie powierzchni korpusu fakturą "BISHAMON-TEX"※7, która poprawia pewność chwytu podczas fotografowania pod różnymi kątami. Szorstka faktura powierzchni tworzy wraz z głębokim uchwytem swoisty efekt synergii, przekładający się na wyraźną poprawę komfortu fotografowania z ręki.

※7 BISHAMON-TEX jest znakiem towarowym lub zarejestrowanym znakiem towarowym FUJIFILM Corporation.

(3) Nie przegapisz już żadnego decydującego momentu na wykonanie zdjęcia dzięki udoskonalonemu, bardzo szybkiemu i celnemu autofokusowi oraz wysokiej wydajności zdjęć seryjnych.

 Oprócz udoskonalonej funkcji autofokusa z wykrywaniem twarzy i oczu, zawdzięczającej swoją wydajność ulepszonym algorytmom, aparat został wyposażony w funkcję rozpoznawania obiektów opracowaną z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i technologii głębokiego uczenia maszynowego. Aparat potrafi wykrywać zwierzęta, ptaki, samochody, motocykle, rowery, samoloty, pociągi, owady i drony*8. Podczas gdy układ autofokusa automatycznie śledzi wybrany obiekt, utrzymując na nim ostrość, użytkownik może skoncentrować się na idealnym skomponowaniu kadru. Ponadto GFX100S II dysponuje ulepszonym, w porównaniu do poprzednich modeli, algorytmem predykcyjnym autofokusa, co znakomicie sprawdza się w sytuacjach śledzenia szybko poruszających się obiektów.

 Dzięki nowo opracowanej 102-megapikselowej matrycy światłoczułej "GFX 102MP CMOS II” o zwiększonej prędkości odczytu danych oraz nowemu układowi sterującemu migawką, aparat osiąga wydajność zdjęć seryjnych na poziomie 7,0 kadrów na sekundę. Użytkownik zyskuje pewność, że chwile, których nie można przegapić, zostaną uwiecznione w kadrze.

 GFX100S II wyposażony jest w wizjer elektroniczny o współczynniku powiększenia 0,84x i rozdzielczości 5,76 mln punktów. Wizjer skutecznie tłumi zniekształcenia i “pływanie” obrazu wywołane przesunięciami pozycji oka, zapewniając znakomite pole widzenia podczas fotografowania z wykorzystaniem wizjera.

*8 W ustawieniach “SUBJECT DETECTION SETTING” (ustawienia wykrywania obiektów) należy wybrać opcję „BIRD”, aby poprawnie wykrywać owady oraz opcję „AIRPLANE”, by wykrywać drony.

(4) Możliwość rejestracji wideo 4K/30P pozwala na produkcję materiałów filmowych wysokiej jakości.

 Dzięki nowej matrycy światłoczułej "GFX 102MP CMOS II", czułość standardowa w trybie rejestracji wideo wynosi teraz ISO100. Zapewnia to jeszcze wyższą jakość rejestrowanych materiałów filmowych.

 W trybie wideo funkcja autofokusa śledzącego jest również dostępna. Gdy autofokus ustawiony jest na tryb pracy AF-C (autofokus ciągły) + Wide/Tracking AF (autofokus szeroki/śledzenie), użytkownik może z łatwością filmować wybrany obiekt nawet w sytuacjach, gdy w obrębie kadru znajduje się wiele innych. Wystarczy, że na wyświetlaczu aparatu dotkniemy obiekt, który chcemy śledzić.

 Płynna realizacja materiałów 4K przy 30 klatkach na sekundę. Aparat potrafi rejestrować wideo w jakości 4K/30P 4:2:2 10bit na wewnętrznej karcie pamięci SD. Dodatkowo możliwa jest również rejestracja wideo z wykorzystaniem kodeków Apple ProRes*9 po podłączeniu zewnętrznego dysku SSD za pomocą przewodu USB-C.*10

 GFX100S II przy rejestracji wideo oferuje również “płaski” profil "F-Log2", cechujący się szerokim zakresem dynamicznym o rozpiętości ponad 13 EV*11, zapewniającym zwiększoną elastyczność w postprodukcji. Dodatkowo aparat posiada również możliwość nagrywania i zapisu materiałów wideo w wielu formatach na różnorodnych nośnikach zewnętrznych przesyłając sygnał przez złącze HDMI. Przykładowo, można nagrywać materiał w profilu “F-log2” na nośniku pamięci i jednocześnie uzyskać podgląd rejestrowanego wideo z nałożoną symulacją filmu na zewnętrznym monitorze.

 Aparat oferuje wsparcie dla sieciowej usługi Frame.io Camera to Cloud. Pozwala ona przesyłać wykonane zdjęcia i zarejestrowane filmy bezpośrednio do usługi Frame.io, co znacznie przyspiesza filmowy czy fotograficzny workflow, od rejestracji po edycję.

*9 Apple ProRes jest znakiem handlowym Apple Inc., zarejestrowanym w Stanach Zjednoczonych i innych państwach.

*10 Niektóre tryby rejestracji wideo mogą nie być kompatybilne z niektórymi typami dysków SSD. Wykaz przetestowanych dysków SSD o potwierdzonej kompatybilności znajduje się w serwisie internetowym naszej firmy.

*11 Wewnętrzne testy przeprowadzone przez Fujifilm.

2. Dodatkowe akcesoria

Uchwyt (MHG-GFX S)

Metalowy uchwyt ręczny poprawia pewność chwytu i stabilność podczas fotografowania z większymi teleobiektywami, zwiększa również wygodę przy pracy ze statywem.

3. Członkostwo w C2PA12 i CAI13 oraz opracowanie i rozwój systemu zapewnienia kontekstu i historii treści cyfrowych.

W ostatnich latach istotną kwestią w skali globalnej stało się tworzenie społeczeństwa, w którym działalność twórcza i biznesowa mogą być prowadzone ze spokojem poprzez zapewnienie możliwości udowodnienia manipulacji obrazem i materiałami filmowymi oraz zagwarantowania ich autentyczności podczas wykorzystywania zdjęć i filmów. Z tego powodu dołączyliśmy do dwóch organizacji, Coalition for Content Provenance and Authenticity („C2PA”) oraz Content Authenticity Initiative (“CAI”). Uczestniczymy w projekcie mającym na celu ochronę treści i ich twórców oraz użytkowników za pomocą cyfrowych dowodów potwierdzających autentyczność obrazów. W ramach projektu będziemy kontynuowali działania zmierzające do stworzenia systemu zapewniającego kontekst i historię, który będzie potwierdzał autentyczność obrazów poprzez dodawanie do obrazów informacji takich jak pochodzenie i zapisywanie ich w pliku obrazu. Stopniowo będziemy rozszerzali to rozwiązanie na inne urządzenia serii GFX i X*15, w tym GFX100S II.

*12 Organizacja branżowa formułująca standardy i specyfikacje techniczne dot. narzędzi potwierdzania źródeł pochodzenia, historii oraz historii zmian w zakresie treści cyfrowych.

*13 Stowarzyszenie prowadzące działania w skali globalnej promujące stosowanie dowodu pochodzenia i przebiegu historii zmian treści cyfrowych.

*14 Harmonogram wprowadzenia systemu w poszczególnych krajach/regionach zostanie ogłoszony po ukończeniu prac nad jego opracowaniem.

*15 Wdrażanie planowane jest poprzez aktualizację oprogramowania układowego sprzętu. (Harmonogram wdrażania zostanie ustalony w późniejszym terminie.)

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Foto i wideo Nowy standard linii obiektywów XF - FUJINON XF16-50mmF2.8-4.8 R LM WR Biuro prasowe
2024-05-16 | 12:00

Nowy standard linii obiektywów XF - FUJINON XF16-50mmF2.8-4.8 R LM WR

Połączenie wysokiej wydajności optycznej oraz kompaktowej i lekkiej formy. TOKIO, 16 maja 2024 r. – Koncern FUJIFILM Corporation (prezes: Teiichi Goto) ma przyjemność ogłosić
Foto i wideo Debiut bezlusterkowego aparatu cyfrowego FUJIFILM X-T50
2024-05-16 | 11:30

Debiut bezlusterkowego aparatu cyfrowego FUJIFILM X-T50

Lekki i kompaktowy korpus wyposażony w 40,2-megapikselową matrycę i najnowszy procesor przetwarzania obrazu. Bezlusterkowy aparat cyfrowy FUJIFILM X-T50 z pokrętłem wyboru symulacji filmu,
Foto i wideo Przedstawiamy teleobiektyw FUJINON GF500mmF5.6 R LM OIS WR
2024-05-16 | 11:00

Przedstawiamy teleobiektyw FUJINON GF500mmF5.6 R LM OIS WR

Lekka konstrukcja, niezwykle wydajna stabilizacja obrazu oraz szybki i celny układ autofokusa - obiektyw ten otwiera zupełnie nowe możliwości w dziedzinie fotografii dalekiego

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Forum Sektora Kosmicznego 4 czerwca 2024

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

Konsument

Prawo

Coraz bliżej powstania świadomej sztucznej inteligencji. Potrzebne są działania zapobiegające niewłaściwemu jej wykorzystaniu

O sztucznej inteligencji mówi się już coraz częściej w kontekście możliwości i zagrożeń, jakie przyniesie powstanie globalnej sztucznej inteligencji. To model, który byłby zdolny do myślenia takiego, jakim cechuje się człowiek, ale jego możliwości obliczeniowe przewyższałyby możliwości ludzkiego mózgu kilka milionów razy. Rodzi to uzasadnione obawy o bezpieczeństwo, stąd postulat, by uczestnicy rynku składali przysięgę na wzór przysięgi Hipokratesa. Zgodnie z nią mieliby dbać o to, by zastosowania technologii miały wymiar etyczny. Zdaniem ekspertów potrzebnych jest też więcej szczegółowych regulacji.

Transport

Rozwój zielonego transportu wciąż zablokowany. Główna przyczyna to brak odpowiedniej infrastruktury energetycznej

Ponad połowa sieci napowietrznych i stacji elektroenergetycznych ma powyżej 40 lat. Brak modernizacji infrastruktury energetycznej przekłada się na słabe moce przesyłowe i blokuje rozwój zielonego transportu. Tymczasem według nowych przepisów w 2034 roku 90 proc. wszystkich nowych pojazdów ciężkich rejestrowanych w UE miałyby stanowić te bezemisyjne. – Bez odpowiedniej infrastruktury, zwłaszcza przy transporcie na duże odległości, zielona transformacja w transporcie będzie utrudniona – ocenia Jan Buczek, prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.