Fujifilm przedstawia długo oczekiwane obiektywy typu tilt-shift dla serii GFX
FUJIFILM Poland Sp. z o.o.
Ul. Krakowiaków 44, budynek 7
02-255 Warszawa
iwona.krakowska|fujifilm.com| |iwona.krakowska|fujifilm.com
882794706
www.fujifilm.com/pl
Fujifilm przedstawia obiektywy “FUJINON GF30mmF5.6 T/S” i „FUJINON GF110mmF5.6 T/S Macro”
Dzięki najwyższej jakości obrazowania serii GFX zaspokajamy potrzeby fotografów zawodowców
Koncern FUJIFILM Corporation (prezes: Teiichi Goto) z przyjemnością informuje o wprowadzeniu do sprzedaży dwóch modeli obiektywów typu tilt-shift (z możliwością korekcji perspektywy): „FUJINON GF30mmF5.6 T/S” (dalej zwanego GF30mmF5.6 T/S), który zadebiutuje w październiku 2023 r. i obiektywu typu tilt-shift do makrofotografii “FUJINON GF110mmF5.6 T/S Macro” (GF110mmF5.6 T/S Macro), którego premiera została zaplanowana na listopad 2023 r. Obydwa nowe obiektywy tilt-shift dołączą do linii szkieł GF, to jest wymiennych obiektywów przeznaczonych do bezlusterkowych aparatów cyfrowych Fujifilm serii GFX, wyposażonych w matrycę światłoczułą średniego formatu*1 o powierzchni obrazowania w przybliżeniu 1,7 razy większą niż matryca formatu pełnej klatki 35 mm.
Modele GF30mmF5.6 T/S i GF110mmF5.6 T/S Macro oferują funkcję tilt, czyli nachylanie/odchylanie osi optycznej względem matrycy aparatu oraz funkcję shift, czyli przesuwania osi optycznej równolegle względem matrycy. Funkcja tilt-shift pozwala na zmianę relacji osi optycznej względem płaszczyzny obrazowania i celowe manipulowanie zarówno perspektywą, jak i obszarami znajdującymi się w obszarze ostrości. Zaspokaja to potrzeby fotografów zawodowych, którzy pragną mieć większą swobodę w zakresie komponowania kadrów i wyboru pozycji wykonywania zdjęć w fotografii architektury, krajobrazowej i reklamowej. Obiektywy tilt-shift posiadają unikalną konstrukcję optyczną, która zachowuje okrąg obrazu o średnicy ok. 85 mm i umożliwia przesuwanie „widzianego” przez matrycę kadru w zakresie ±15 mm. Za zmiany kierunku pochylenia i przesunięcia płaszczyzny obrazu odpowiada specjalny mechanizm potrafiący dostosować kierunki pochylenia i przesunięcia obiektywu pod dowolnymi kątami, od prostopadłego do równoległego, co pozwala wpływać na perspektywę i manipulować położeniem punktu ostrości. Stwarza to unikalne możliwości uprawiania specyficznych stylów fotograficznych, przy zachowaniu doskonałej jakości obrazowania serii GFX.
GF30mmF5.6 T/S to szerokokątny obiektyw typu tilt-shift o ogniskowej długości 30 mm (co odpowiada 24 mm w formacie pełnej klatki 35 mm). Charakteryzuje się wysokim poziomem rozdzielczości optycznej, ponieważ potrafi skutecznie tłumić zjawiska dystorsji optycznej i tzw. duszków, czyli przypadłości, które dotykają wiele szkieł szerokokątnych. Obiektyw ten zaspokoi potrzeby zawodowych fotografów specjalizujących się w fotografii krajobrazowej, gdzie wszystko, co znajduje się w kadrze, powinno być ostre, od trawy na pierwszym planie, po góry w oddali. Znakomicie sprawdzi się też w fotografii architektury, ponieważ potrafi skorygować zniekształcenia perspektywy pojawiające się na przykład przy fotografowaniu wysokich obiektów architektonicznych.
Model GF110mmF5.6 T/S Macro to średni teleobiektyw makro o ogniskowej 110 mm (odpowiadającej 87 mm w formacie pełnej klatki 35 mm) i maksymalnej skali odwzorowania 0,5x. Jest w stanie wytłumić różne typy zniekształceń optycznych, w tym dystorsję oraz aberrację podłużną i poprzeczną, zapewniając wysoki poziom rozdzielczości optycznej. W zbliżeniach punkt ostrości na obiekcie może być swobodnie kontrolowany, aby sprostać wymaganiom fotografii reklamowej, produktowej, martwej natury itp.
Równocześnie z ogłoszeniem rynkowych debiutów tych produktów, koncern Fujifilm przedstawił również zaktualizowany harmonogram dla obiektywów GF, zawierający kilku nowych przedstawicieli serii, w tym oczekiwany przez wielu ultra teleobiektyw stałoogniskowy i szkło typu power zoom (z układem zmiany ogniskowej napędzanym silnikiem), który powiększy możliwości serii GFX w zakresie zastosowań wideo.
*1 Matryca światłoczuła o przekątnej 55 mm (43,8 mm x 32,9 mm) o powierzchni obrazowania ok. 1,7 razy większej w porównaniu z matrycą formatu pełnej klatki 35 mm
*2 Ogólny termin, który odnosi się do działań wpływających na zmianę pozycji osi optycznej obiektywu w relacji do płaszczyzny obrazowania (w typowych sytuacjach fotograficznych oś optyczna obiektywu prostopadle sięga środka płaszczyzny obrazowania).
(1) Szerokokątny obiektyw typu tilt-shift “GF30mmF5.6 T/S”
1. Zaawansowana konstrukcja optyczna tłumiąca różne rodzaje zniekształceń, zapewniająca znakomitą wydajność optyczną
- Układ optyczny obiektywu zbudowany jest z 16 soczewek umieszczonych w 11 grupach, w tym 3 soczewki asferyczne, 2 soczewki ED i 1 soczewka Super ED. W tej zaawansowanej konstrukcji wykorzystano w przedniej części soczewkę asferyczną o dużej średnicy, jak również 3 soczewki ED tworzące zaawansowany układ optyczny, który eliminuje potrzebę elektronicznej korekcji dystorsji i podłużnej aberracji chromatycznej. Aberracja sferyczna, komatyczna, a także zjawisko krzywizny pola są maksymalnie tłumione, dzięki czemu obraz w kadrze jest ostry od krawędzi do krawędzi, nawet podczas przesuwania osi optycznej obiektywu.
- Zastosowanie autorskiej powłoki Fujifilm Nano GI w pewnym stopniu kontroluje współczynnik załamania światła na powierzchni obiektywu, zapobiegając niepożądanym odbiciom światła i ograniczając występowanie duszków i flar, które często pojawiają się przy stosowaniu szkieł szerokokątnych.
2. Mechanizmy odchylania i przesuwania pozwalające w maksymalnym stopniu wykorzystać zalety matrycy średniego formatu
- Możliwość odchylania ruchomej sekcji obiektywu w zakresie ±8,5° i przesuwania go w zakresie do ±15 mm pozwala kontrolować płaszczyznę ostrości i perspektywę fotografowanego obiektu. Dodatkowo użytkownicy otrzymują funkcję obracania sekcji tilt-shift umożliwiającą zmianę kierunków pochylenia i przesunięcia obiektywu w zakresie ±90°. Działa ona w połączeniu z operacją obracania T/S, gdzie kąt pochylenia i kierunek przesunięcia można regulować od prostopadłego do równoległego w zakresie od 0°do 90°, co zapewnia użytkownikom wysoki poziom swobody fotografowania.
- W obiektyw wbudowano czujnik, który wykrywa zakres ruchów przesunięcia i obrotów. Informacje te mogą być sprawdzone w trybie podglądu na żywo, są też zapisywane w metadanych zdjęcia, co umożliwia ich wykorzystanie podczas obróbki plików RAW*3.
3. Kompaktowa konstrukcja, która zapewnia łatwość obsługi podczas fotografowania
- Obiektywy szerokokątne przybierają zwykle spore rozmiary, jednakże ten obiektyw, kryjący w sobie układ optyczny generujący okrąg obrazu o średnicy ok. 85 mm, ma długość zaledwie 138,5 mm i waży jedynie 1,340 g dzięki optymalnemu rozmieszczeniu 16 soczewek w 11 grupach, włączając w to soczewki asferyczne i soczewki ED. Ponadto znajdująca się w przedniej części obiektywu soczewka asferyczna dużej średnicy umożliwiła zastosowanie uniwersalnego gwintu filtra rozmiaru 105 mm*4, pozwalając użytkownikom na korzystanie z różnych filtrów w celu dostosowania się do konkretnej sytuacji fotograficznej, jak na przykład przy fotografowaniu krajobrazów.
- Obiektyw wyposażony został w specjalnie dla niego zaprojektowany kołnierz mocowania na statywie. Nawet podczas przesuwania osi optycznej kołnierz pomaga utrzymać pozycję fotografowanego obiektu w kadrze, zapobiegając występowaniu paralaksy i umożliwiając łączenie kilku ekspozycji
*3 Funkcja ta jest dostępna w nowo wprowadzonym na rynek aparacie “FUJIFILM GFX100 II” i w kolejnych, które się ukażą. W przypadku modeli FUJIFILM GFX100, FUJIFILM GFX100S, FUJIFILM GFX50S II, FUJIFILM GFX 50S i FUJIFILM GFX 50R wymagana będzie przyszła aktualizacja oprogramowania sprzętowego.
*4 Prosimy skorzystać ze znajdującego się w zestawie pierścienia adaptera, aby zamocować filtr 105 mm.
(2) Średni teleobiektyw typu tilt-shift “GF110mmF5.6 T/S Macro”
1. Konstrukcja optyczna zapewniająca niesamowitą ostrość obrazu
- Obiektyw ten zbudowany jest z 11 soczewek w 9 grupach, włączając w to 1 soczewkę asferyczną i dwie soczewki ED. Asferyczna soczewka odpowiedzialna jest za kontrolę aberracji komatycznej i krzywizny koła, zaś soczewki ED pomagają minimalizować występowanie zjawiska poprzecznej aberracji chromatycznej, zapewniając ostrość na całej powierzchni kadru, bez konieczności stosowania korekcji elektronicznych.
- GF110mmF5.6 T/S Macro charakteryzuje się maksymalnym współczynnikiem powiększenia 0,5x w przypadku makrofotografii. Użytkownicy mogą swobodnie kontrolować płaszczyznę ostrości poprzez pochylenie obiektywu w kierunku fotografowanego obiektu, co jest przydatne w fotografii produktowej i reklamowej, na przykład przy fotografowaniu obiektów martwej natury.
2. Mechanizmy odchylania i przesuwania pozwalające w maksymalnym stopniu wykorzystać zalety matrycy średniego formatu
- Możliwość odchylania ruchomej sekcji obiektywu w zakresie ±10° i przesuwania go w zakresie do ±15 mm pozwala kontrolować płaszczyznę ostrości i perspektywę fotografowanego obiektu. Użytkownicy mogą też skorzystać z funkcji obracania sekcji tilt-shift umożliwiającej zmianę kierunków pochylenia i przesunięcia obiektywu w zakresie ±90°. Działa ona w połączeniu z operacją obracania T/S, gdzie kąt pochylenia i kierunek przesunięcia można regulować od prostopadłego do równoległego w zakresie od 0°do 90°, co zapewnia użytkownikom wysoki poziom swobody fotografowania.
- W obiektyw wbudowany został czujnik wykrywający zakres ruchów przesunięcia i obrotowych. Informacje te mogą być sprawdzone w trybie podglądu na żywo, są też zapisywane w metadanych zdjęcia, co umożliwia ich wykorzystanie podczas obróbki plików RAW*3.
3. Kompaktowa konstrukcja zmniejszająca obciążenie użytkownika podczas sesji fotograficznych
- Obiektyw ten mierzy 149 mm długości, waży 1.255 g i posiada gwint filtra o rozmiarze 72 mm. W optyce zastosowano system ostrości, w którym wysuwa się grupa soczewek umieszczona w jego frontowej części, aby zachować kompaktowe rozmiary całości.
- Sekcje ruchome zostały zaprojektowane ze szczególną precyzją, aby zapewnić funkcjonalną konstrukcję całości, która ogranicza obciążenie użytkowników podczas długich sesji fotograficznych.
Fujifilm przedstawia bezlusterkowy aparat cyfrowy FUJIFILM X-M5
Fujifilm przedstawia obiektyw FUJINON XF16-55mmF2.8 R LM WR II
Fujifilm wprowadza obiektyw FUJINON XF500mmF5.6 R LM OIS WR
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Prąd z największej prywatnej inwestycji energetycznej w Polsce popłynie w 2027 roku. Polenergia dostała właśnie potężny zastrzyk finansowania
Polenergia S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na budowę morskich farm wiatrowych. Finansowanie wyniesie 750 mln zł i zostanie wykorzystane do budowy dwóch farm o łącznej mocy 1440 MW. Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce realizuje ten projekt z norweskim Equinorem. Prace związane z budową fundamentów turbin na Bałtyku mają się rozpocząć w 2026 roku. Projekty offshorowe będą jednym z filarów nowej strategii Polenergii, nad którą spółka właśnie pracuje.
Przemysł
Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością [DEPESZA]
Innowacje cyfrowe w przemyśle, choć wiążą się z kosztami i wyzwaniami, są jednak postrzegane przez firmy jako szansa. To podejście przekłada się na większą otwartość do ich wdrażania i chęć inwestowania. Ponad 90 proc. firm przemysłowych w Polsce, które wprowadziły co najmniej jedno rozwiązanie Przemysłu 4.0, dostrzega wyraźną poprawę efektywności procesów produkcyjnych – wynika z nowego raportu Autodesk. Choć duża jest wśród nich świadomość narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, na razie tylko 14 proc. wykorzystuje je w swojej działalności.
Farmacja
Antybiotykooporność coraz poważniejszym problemem. Wyizolowane ze śliny peptydy mogą się sprawdzić w walce z bakteriami wielolekoopornymi
Poszukiwanie alternatyw dla antybiotykoterapii nabiera coraz większego tempa. Duże nadzieje, zwłaszcza w kontekście szczepów wielolekoopornych, naukowcy wiążą z bakteriocynami i bakteriofagami. Badacz z Uniwersytetu Wrocławskiego prowadzi prace nad bakteriocyną, będącą peptydem izolowanym z ludzkiej śliny. Za swoje badania otrzymał Złoty Medal Chemii. Tymczasem problem antybiotykooporności może wynikać w dużej mierze z niewiedzy. Z Eurobarometru wynika, że tylko połowa Europejczyków zdaje sobie sprawę, że antybiotyki nie są skuteczne w walce z wirusami.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.