Fujifilm prezentuje najnowszy harmonogram rozwoju linii obiektywów wymiennych GF
FUJIFILM Poland Sp. z o.o.
Ul. Krakowiaków 44, budynek 7
02-255 Warszawa
iwona.krakowska|fujifilm.com| |iwona.krakowska|fujifilm.com
882794706
www.fujifilm.com/pl
Dodanie 2 nowych obiektywów zwiększa ofertę szkieł GF do 20 modeli i w jeszcze wyższym stopniu poszerza możliwości tworzenia obrazów najwyższej jakości dzięki matrycom średniego formatu
Koncern FUJIFILM Corporation (Prezes: Teiichi Goto) przedstawił najnowszy, zaktualizowany harmonogram rozwoju linii obiektywów wymiennych GF przeznaczonych do cyfrowych aparatów bezlusterkowych serii GFX wyposażonych w matrycę średniego formatu, w przybliżeniu 1,7 razy większą, niż matryca formatu pełnej klatki 35 mm. Najnowszy harmonogram rozwoju uwzględnia dwa nowe modele: obiektyw stałoogniskowy typu ultra-tele (o bardzo długiej ogniskowej) oraz teleobiektyw z układem zmiany ogniskowej napędzanym silnikiem odpowiedni do wideofilmowania. Powiększa to ofertę szkieł GF łącznie do 20 modeli, jeszcze bardziej poszerzając możliwości świata fotografii cyfrowej w zakresie obrazowania najwyższej jakości, dzięki matrycom światłoczułym średniego formatu.
1 Ultra-teleobiektyw stałoogniskowy
Będzie to ultra-teleobiektyw o stałej ogniskowej długości 500 mm (odpowiednik 396 mm w formacie pełnej klatki 35 mm). Wprowadzenie tego szkła podwaja zasięg teleobiektywów GF z dotychczasowych 250 mm do 500 mm. Można używać go wraz z telekonwerterem, aby zwiększyć zakres ogniskowej nawet do 700 mm (odpowiednik 554 mm w formacie pełnej klatki 35 mm). Umożliwi to uchwycenie bardziej odległych obiektów, dotychczas niemożliwych do uchwycenia w kadrze za pomocą obecnie dostępnych obiektywów GF. Dzięki temu użytkownicy będą mogli wprowadzić w świat średniego formatu i obrazowania najwyższej jakości obiekty, takie jak na przykład ptaki i inni przedstawiciele dzikiej fauny, a także samoloty.
2 Obiektyw zoom z układem zmiany ogniskowej napędzanym silnikiem
Będzie to optyka o zmiennej ogniskowej pokrywająca zakres standardowy dla obiektywów zoom z napędzanym elektrycznie układem zmiany ogniskowej, która znajdzie zastosowanie do wideofilmowania. Przysłona, układ ustawiania ostrości, a nawet zmiany ogniskowej mogą być sterowane elektrycznie w celu osiągnięcia precyzyjnego i płynnego działania, zapewniając tym samym wydajność obrazowania i ekspresji odpowiadające wymaganiom profesjonalnych użytkowników.
12 września Fujifilm ogłosił też wprowadzenie do sprzedaży standardowego obiektywu stałoogniskowego o wysokiej światłosile “FUJINON GF55mmF1.7 R WR” oraz dwóch szkieł typu tilt-shift “FUJINON GF30mmF5.6 T/S” i “FUJINON GF110mmF5.6 T/S Macro”. Firma będzie kontynuować pracę nad rozwojem swojej oferty obiektywów GF, aby zwiększyć atrakcyjność systemu GFX, promować niesamowity świat obrazowania oraz nieustannie zapewniać użytkownikom czerpanie radości z tworzenia wyjątkowych dzieł wizualnych.

Fujifilm przedstawia bezlusterkowy aparat cyfrowy FUJIFILM X-M5

Fujifilm przedstawia obiektyw FUJINON XF16-55mmF2.8 R LM WR II

Fujifilm wprowadza obiektyw FUJINON XF500mmF5.6 R LM OIS WR
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.