Komunikaty PR

Dwa nowe, profesjonalne kamkordery Sony HXR-NX800 oraz PXW-Z200

2024-08-21  |  19:15
Biuro prasowe

Firma Sony wprowadza na rynek dwa nowe kamkordery 4K: NXCAM™ HXR-NX800 oraz XDCAM™ PXW-Z200 z interfejsem SDI i opakowaniem MXF.[1]. Oba modele są wyposażone w funkcje rozpoznawania z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI), precyzyjny autofokus (AF), nowo zaprojektowany obiektyw z 20-krotnym zoomem optycznym, filtr ND o zmiennej gęstości neutralnej i przypisywany pierścień obiektywu.[2]. Nowe modele łączą w sobie przenośność, funkcjonalność, interoperacyjność i łączność sieciową w celu zapewnienia wysokiej jakości i wszechstronności przechwytywania i przesyłania strumieniowego na żywo. Kamery te są przeznaczone zarówno dla osób indywidualnych, jak i małych zespołów, obsługujących aplikacje w sektorze nadawczym, korporacyjnym, religijnym i edukacyjnym. Oczekuje się, że kamery HXR-NX800 i PXW-Z200 będą dostępne we wrześniu 2024 r. w sugerowanej cenie detalicznej odpowiednio 3000 euro  i 3750 euro.

"Nowe modele HXR-NX800 i PXW-Z200 bazują na bogatym dziedzictwie i doświadczeniu Sony w dziedzinie transmisji i produkcji oraz łączą je z najnowszymi trendami technologicznymi, takimi jak sztuczna inteligencja i strumieniowa transmisja "wszystko w jednym"" - powiedział Claus Pfeifer, szef działu pozyskiwania treści w Sony Europe BV. "Kontynuując wzmacnianie naszego portfolio, z przyjemnością łączymy niektóre z naszych najbardziej poszukiwanych i korzystnych funkcji w przenośnej obudowie, aby zapewnić profesjonalistom na wszystkich poziomach opcje i możliwości, dzięki którym ich praca będzie bardziej efektywna, atrakcyjna wizualnie i wydajna".

 

Wysokiej jakości przechwytywanie

Rozpoznawanie obiektów przez sztuczną inteligencję (AI), automatyczne ustawienie ostrości (AF) i obsługa nagrywania 4K 60p/120p ułatwiają rejestrowanie wysokiej jakości przy mniejszym nakładzie pracy ręcznej. Kamery są wyposażone w silnik przetwarzania obrazu BIONZ XR™ i wyspecjalizowany moduł przetwarzania oparty na sztucznej inteligencji, który zapewnia bardzo dokładne rozpoznawanie, śledzenie i kadrowanie obiektów w czasie rzeczywistym. Ponadto 1,0-calowy przetwornik Exmor RS™ CMOS typu "stacked" w kamerach HXR-NX800 i PXW-Z200 zapewnia wysoką czułość i niski poziom szumów. 

Elektroniczny filtr ND o zmiennej gęstości umożliwia użytkownikom płynne przełączanie między gęstościami od 1/4 do 1/128. Użytkownicy mają również możliwość włączenia automatycznego ND, który pozwala kamerze utrzymać zoptymalizowaną ekspozycję bez konieczności dostosowywania ustawień przez użytkownika - jest to szczególnie przydatne podczas szybkiego przemieszczania się między pomieszczeniami wewnętrznymi i środowiskiem zewnętrznym. Dwa pierścienie do ustawiania ostrości i zoomu[3] oraz dwa pokrętła IRIS/ND Variable znajdują się obok siebie, umożliwiając łatwą regulację ekspozycji wraz z ostrością i zoomem. Dwanaście przypisywalnych przycisków umożliwia dalsze dostosowywanie ustawień.

Potężny zoom i stabilność obrazu 

Dwa nowe kamkordery są wyposażone w obiektyw Sony G Lens™ z nowo zaprojektowanym 20-krotnym zoomem optycznym, który obejmuje szeroki kąt 24mm do teleobiektywu 480mm i maksymalną przysłonę F2,8-F4,5. Modele te mogą uzyskać 30-krotny (4K) i 40-krotny (HD) zoom bez szumów dzięki technologii Sony Clear Image Zoom.

Tryb aktywny łączy w sobie elektroniczną korekcję z optyczną stabilizacją obrazu, zapewniając płynniejszy obraz w ruchu.[4].

Nowa kompaktowa konstrukcja

Obie kamery wyposażono w nowo zaprojektowany składany wizjer, zdejmowany uchwyt mikrofonu oraz składany 3,5-calowy monitor LCD, który pozwala użytkownikom sprawdzać obraz i ustawiać ostrość w jasnym otoczeniu. Nowe modele są kompaktowe i mają wyjątkowo lekką obudowę jak na ich bogaty zestaw funkcji (HXR-NX800: około 1,93 kg (4 lb 4,1 oz.), PXW-Z200: około 1,96 kg (4 lb 5,1 oz.)). Dodatkowo, każdy z modeli można złożyć, co dodatkowo ułatwia przechowywanie i przenoszenie.

Interoperacyjność i integracja

Kamkordery HXR-NX800 i PXW-Z200 zapewniają korzystną integrację z kamerami Sony. Ustawienia wstępne, takie jak S-Cinetone™, ITU709, 709tone, HLG Live, HLG Mild i HLG Natural, można łatwo dostosować do kolorystyki materiału zarejestrowanego innymi kamerami do transmisji Sony, czy tymi z serii Cinema Line bądź AlphaTM .

Nowe kamery obsługują szeroką gamę formatów zapisu, w tym XAVC HS, XAVC S, XAVC SI i XAVC HS Proxy (do 16 Mb/s). Obsługują one nagrywanie proxy, które wspiera optymalizację przechowywania danych i zarządzaniem nimi podczas postprodukcji oraz nagrań TC/UB, które jest niezbędne w przypadku obsługi wielu kamer. Kamkorder PXW-Z200 będzie również obsługiwać nagrywanie w formacie XAVC (MXF), dzięki przyszłej aktualizacji oprogramowania układowego, która ma zostać udostępniona latem 2025 r.

Ponadto modele HXR-NX800 i PXW-Z200 są wyposażone w różne interfejsy, w tym HDMI typu A, USB typu C™, LAN i REMOTE. Kamkorder PXW-Z200 obsługuje wejście/wyjście SDI (12G, 6G, 3G [Level A/B], HD) oraz wejście/wyjście TC.

Profesjonalna łączność sieciowa

HXR-NX800 i PXW-Z200 oferują kompleksowe rozwiązanie do nagrywania i przesyłania strumieniowego, które umożliwia pojedynczemu operatorowi lub małemu zespołowi łatwe zarządzanie zarówno przechwytywaniem, jak i dystrybucją. Podłączenie kamer do sieci, takiej jak Wi-Fi, umożliwia strumieniowe przesyłanie nagranego materiału na żywo do serwisów streamingowych i witryn wideo za pośrednictwem RTMP/RTMPS lub SRT.

Wszechstronne opcje przesyłania plików obejmują kodeki HEVC (H.265) i AVC (H.264), automatyczne przesyłanie do chmury lub serwera FTP oraz możliwość proxy chunk dla wysokiej jakości i bezpiecznego przesyłania plików.

Co więcej, dzięki połączeniu z nowym przenośnym nadajnikiem danych Sony PDT-FP1 dwa nowe modele mogą obsługiwać strumieniową transmisję o wyższej jakości z wykorzystaniem firmowej technologii QoS oraz usługi Creators' Cloud dla przedsiębiorstw, w tym usługi chmurowej do łączenia kamer, C3 Portal (usługa płatna), XDCAM pocket oraz systemu transmisji w chmurze M2 Live.

 Świadoma dostępność i zrównoważony rozwój

Zgodnie z dążeniem firmy Sony do zapewnienia świadomej i przyjaznej dla środowiska technologii, menu kamer HXR-NX800 i PXW-Z200 można obsługiwać za pomocą odczytu głosowego i są one wyposażone w funkcję powiększania ekranu w żądanym stosunku. Funkcja zamiany tekstu na mowę może odczytywać kopie i informacje na ekranie, z regulacją głośności i szybkości odczytu.

Nowe korpusy kamer są wykonane z żywicy zawierającej SORPLAS™, trudnopalne tworzywo, które jest wykonane w 99% z materiałów pochodzących z recyklingu.  W ciągu ostatnich 12 lat firma Sony zastąpiła około 426 ton pierwotnego plastiku w aparatach cyfrowych i kamerach plastikiem pochodzącym z recyklingu.[5]. Opakowania modeli HXR-NX800 i PXW-Z200 odzwierciedlają wysiłki firmy Sony zmierzające do minimalizacji zużycia plastiku.

 

 

________

[1] Przyszła aktualizacja oprogramowania układowego dla PXW-Z200 spodziewana jest latem 2025r.

[2] Funkcja będzie dostępna za pośrednictwem aktualizacji oprogramowania układowego planowanej na lato 2025 r.

[3] Planuje się, że sterowanie przysłoną będzie można przypisać do pierścienia sterującego w czerwcu 2025 r. lub później.

[4] Nieznaczne przycięcie obrazu w trybie aktywnym. Tryb aktywny nie jest dostępny podczas nagrywania z szybkością klatek 120p lub wyższą, w tym S&Q.

[5] Opracowane przez Sony. Materiały z recyklingu użyte w samym produkcie i akcesoriach od kwietnia 2012 r. do marca 2024 r.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Foto i wideo Fujifilm przedstawia bezlusterkowy aparat cyfrowy FUJIFILM X-M5 Biuro prasowe
2024-10-14 | 17:00

Fujifilm przedstawia bezlusterkowy aparat cyfrowy FUJIFILM X-M5

Najlżejszy model w obecnej serii X. Wyposażony w zaawansowane funkcje zarówno w zakresie zdjęć, jak i wideo. Przyjemne fotografowanie każdego dnia. TOKIO, 14 października 2024 r.
Foto i wideo Fujifilm przedstawia obiektyw FUJINON XF16-55mmF2.8 R LM WR II
2024-10-14 | 17:00

Fujifilm przedstawia obiektyw FUJINON XF16-55mmF2.8 R LM WR II

Fujifilm przedstawia obiektyw FUJINON XF16-55mmF2.8 R LM WR II. Ok. 37% lżejszy od poprzednika, z ulepszoną wydajnością optyczną i nowymi możliwościami w zakresie wideofilmowania. Tokio,
Foto i wideo Fujifilm wprowadza obiektyw FUJINON XF500mmF5.6 R LM OIS WR
2024-10-14 | 17:00

Fujifilm wprowadza obiektyw FUJINON XF500mmF5.6 R LM OIS WR

Fujifilm wprowadza obiektyw FUJINON XF500mmF5.6 R LM OIS WR Arcydzieło w kategorii super teleobiektywów, na nowo definiujące mobilność Połączenie najwyższej wydajności

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Prąd z największej prywatnej inwestycji energetycznej w Polsce popłynie w 2027 roku. Polenergia dostała właśnie potężny zastrzyk finansowania

Polenergia S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na budowę morskich farm wiatrowych. Finansowanie wyniesie 750 mln zł i zostanie wykorzystane do budowy dwóch farm o łącznej mocy 1440 MW. Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce realizuje ten projekt z norweskim Equinorem. Prace związane z budową fundamentów turbin na Bałtyku mają się rozpocząć w 2026 roku. Projekty offshorowe będą jednym z filarów nowej strategii Polenergii, nad którą spółka właśnie pracuje.

Przemysł

Polskie firmy przemysłowe bardziej otwarte na technologie. Sztuczną inteligencję wdrażają z ostrożnością [DEPESZA]

Innowacje cyfrowe w przemyśle, choć wiążą się z kosztami i wyzwaniami, są jednak postrzegane przez firmy jako szansa. To podejście przekłada się na większą otwartość do ich wdrażania i chęć inwestowania. Ponad 90 proc. firm przemysłowych w Polsce, które wprowadziły co najmniej jedno rozwiązanie Przemysłu 4.0, dostrzega wyraźną poprawę efektywności procesów produkcyjnych – wynika z nowego raportu Autodesk. Choć duża jest wśród nich świadomość narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, na razie tylko 14 proc. wykorzystuje je w swojej działalności.

Farmacja

Antybiotykooporność coraz poważniejszym problemem. Wyizolowane ze śliny peptydy mogą się sprawdzić w walce z bakteriami wielolekoopornymi

Poszukiwanie alternatyw dla antybiotykoterapii nabiera coraz większego tempa. Duże nadzieje, zwłaszcza w kontekście szczepów wielolekoopornych, naukowcy wiążą z bakteriocynami i bakteriofagami. Badacz z Uniwersytetu Wrocławskiego prowadzi prace nad bakteriocyną, będącą peptydem izolowanym z ludzkiej śliny. Za swoje badania otrzymał Złoty Medal Chemii. Tymczasem problem antybiotykooporności może wynikać w dużej mierze z niewiedzy. Z Eurobarometru wynika, że tylko połowa Europejczyków zdaje sobie sprawę, że antybiotyki nie są skuteczne w walce z wirusami.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.