Komunikaty PR

W czym pomogą branży budowlanej roboty tynkarsko-murarskie?

2023-05-26  |  01:00
Biuro prasowe

Korzyści płynące ze stosowania robotów tynkarsko-murarskich w branży budowlanej są nieocenione. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, roboty te są w stanie skutecznie zastąpić pracę ludzką i przyczynić się do znacznego obniżenia kosztów oraz zwiększenia efektywności prac budowlanych. To niezwykle istotne w obliczu pogłębiającego się deficytu wykwalifikowanych pracowników w sektorze budowlanym.

 

Firmy budowlane na całym świecie borykają się z brakiem pracowników. Jak wynika z raportu "Barometr Zawodów 2022", branża budowlana należy do jednej z najbardziej deficytowych pod tym względem. Poszukiwani są zwłaszcza murarze i tynkarze, a więc osoby wykonujące bardzo konkretny fach. Z tego powodu firmy budowlane zmuszone są do ponoszenia wysokich kosztów zatrudnienia pracowników, którzy zdają sobie sprawę z tego, jak cenne są ich umiejętności. To jednak wciąż nie rozwiązuje kwestii braków kadrowych, ponieważ wykwalifikowani specjaliści to obecnie coraz mniej liczna grupa na rynku pracy. Czy roboty staną się niebawem powszechnie stosowanym panaceum na te problemy?

 

Lęk przed automatyzacją może dużo kosztować

Brak automatyzacji i robotyzacji w branży budowlanej przyczynia się do pogłębiania problemów związanych z brakiem pracowników. – Wprowadzenie nowoczesnych technologii, takich jak zrobotyzowany system murarsko-tynkarski (ZSMT), może pomóc w ich rozwiązaniu – zapowiada Grzegorz Putynkowski, CEO w Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu S.A. – ZSMT umożliwia znaczne obniżenie kosztów związanych z wynagrodzeniami pracowników oraz pozwala na osiągnięcie wyższej wydajności pracy – wylicza.

 

Jednym z efektów zastosowania zrobotyzowanego systemu murarsko-tynkarskiego (ZSMT) jest redukcja liczby pracowników potrzebnych do wykonania prac tynkarskich z 8 do zaledwie 2, którzy są operatorami robota – precyzuje Krzysztof Woźny, Chief Technology Officer w CBRTP. – Co więcej, ZSMT jest w stanie pracować w obszarze o wymiarach 2,8 metra wysokości i 2,3 metra szerokości – dodaje. Tego typu rozwiązania, oparte na automatyzacji, pozwalają na osiągnięcie znacznej oszczędności czasu i pieniędzy, a także na poprawę jakości prac budowlanych.

 

3 kluczowe korzyści z „zatrudnienia” robota tynkarsko-murarskiego

Posiadanie robota tynkarsko-murarskiego na placu budowy może pomóc firmom z branży na wielu płaszczyznach. Po pierwsze robot jest w stanie pracować bez potrzeby odpoczynku czy przerw, co przyspiesza tempo prac i skraca czas potrzebny do ukończenia projektu. To, że prace budowlane są wykonywane szybciej, umożliwia wykonawcy podejmowania się większej liczby zleceń. Większa wydajność oznacza większe zyski.

 

Po drugie, robot tynkarsko-murarski jest w stanie precyzyjnie wykonywać swoje zadania, co minimalizuje ryzyko popełnienia błędów. – Dla wykonawcy wiąże się to z mniejszymi kosztami związanymi z koniecznością poprawek lub nawet całkowitego powtarzania pracy – zauważa Krzysztof Woźny z CBRTP. – Co więcej, ZSMT może pracować na wysokości czy w trudno dostępnych miejscach, gdzie praca ludzka byłaby trudna lub niemożliwa – dodaje.

 

Wreszcie, stosowanie robotów tynkarsko-murarskich jest bardziej ekologiczne, ponieważ pozwala na zmniejszenie ilości odpadów i materiałów potrzebnych do wykonania prac budowlanych. Dzięki precyzyjnemu i dokładnemu tynkowaniu zużywa się mniej materiału, co przekłada się na niższe koszty i mniejsze obciążenie dla środowiska.

 

Tak dla robotyzacji budownictwa

Robotyzacja nie jest czymś, czego należy się obawiać. Wprowadzenie nowoczesnych technologii w branży budowlanej, takich jak ZSMT, może pomóc w radzeniu sobie z problemami związanymi z deficytem pracowników, ale także zapewnić większe bezpieczeństwo zatrudnionym, poprzez zmniejszenie ryzyka wypadków.

 

Wszystkie wymienione czynniki sprawiają, że stosowanie robotów tynkarsko-murarskich jest bardziej opłacalne i wydajniejsze niż tradycyjne metody pracy. Korzyści te przekładają się na niższe koszty dla klientów, a także na zwiększenie efektywności i jakości prac budowlanych.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Wielka Gala Liderów Polskiego Biznesu już 1 marca Biuro prasowe
2025-02-12 | 17:00

Wielka Gala Liderów Polskiego Biznesu już 1 marca

1 marca w hotelu Hilton w Warszawie odbędzie się Wielka Gala Liderów Polskiego Biznesu oraz finał XXXII edycji konkursu Lider Polskiego Biznesu. Nagrodę specjalną BCC
Firma 4. certyfikat Top Employer dla Amazon Fulfillment Poland
2025-01-20 | 13:45

4. certyfikat Top Employer dla Amazon Fulfillment Poland

Amazon Fulfillment Poland po raz czwarty z rzędu uzyskał certyfikat Top Employer, zdobywając najwyższe oceny w kluczowych obszarach HR. Wyróżnienie przyznano za kompleksową
Firma Aplikacja Escapecity wyróżniona w konkursie ODYS 2024
2024-12-31 | 16:00

Aplikacja Escapecity wyróżniona w konkursie ODYS 2024

Krakowska Izba Turystyczna przyznała wyróżnienie w konkursie ODYS 2024 twórcom aplikacji mobilnej Escapecity – firmie Gamescape. Uroczysta gala rozdania nagród w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności

Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.

Ochrona środowiska

Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.

Problemy społeczne

Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.